Kościół parafialny

Placówka duszpasterska w Kupnie jako ekspozytura niezależna od parafii Kolbuszowa powstała w 1919 r., dzięki staraniom ks. Teofila Stawarza, wikariusza z Kolbuszowej. Parafię erygował 10.05.1925 r. bp Leon Wałęga. Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela wybudowany został w latach 1914-1920, w stylu nadwiślańsko - neogotyckim. Wewnątrz znajduje się neoromański, kamienny ołtarz z figurą św. Jana Chrzciciela z 1925 r. wykonany przez Tadeusza Janika z Rzeszowa. Pierwszym proboszczem był ks. Jakub Stosur (1925-26), który dokończył budowę kościoła i wybudował plebanię. Kolejnym proboszczem był ks. Michał Grzyb, który zmarł w 1941 r. w wyniku pobicia przez okupantów niemieckich za ukrycie dzwonu. Do 1945 r.  posługę duszpasterską sprawowali: ks. Tomasz Bułat i ks. Ludwik Motyka z parafii Przedbórz. Po zakończeniu wojny parafię objął ks. Stanisław Wrona, były kapelan. W latach 1962-63 Wacław Taranczewski wykonał polichromię wnętrza świątyni figuralną i ornamentalną. W tym czasie wykonano także dwa ołtarze boczne według projektu Bogdana i Anatola Drwalów. Od 1967r. parafię obejmuję ks. Adam Stachura, który wybudował nową plebanię i dom katechetyczny. Zmarł 6.01.1990 roku, pochowany został w swojej rodzinnej parafii Książnice. Przez dwa miesiące parafią opiekował się ks. Ryszard Kiwak. Od 1990 r. parafia pod kierunkiem ks. Kazimierza Osaka podjęła liczne prace konserwatorskie przy kościele, budynkach parafialnych oraz otoczeniu. W dniu 31.07.1994 r. do parafii przybyły Siostry Szkolne de Notre Dame. Podjęły one pracę w utworzonym 15.09.1994 r. Przedszkolu Parafialnym. W 1998 r. w Porębach Kupieńskich przystosowano kaplicę do odprawiania nabożeństw i Biskup Ordynariusz Kazimierz Górny 18.03.1998 r. nadał jej tytuł Miłosierdzia Bożego. Od tego czasu jest tam odprawiana Msza Święta. W tym też roku, w kościele parafialnym pojawiły się oryginalne witraże tematycznie związane z postacią św. Jana Chrzciciela projektu O. Piotra Cholewki, benedyktyna z opactwa Wisques we Francji, a wykonała je firma "Inco-Veritas" z Wrocławia. 01.08.1998 r. rozpoczął działalność Dom Kultury Chrześcijańskiej, który służy potrzebom parafii, szczególnie młodzieży, a także jest domem rekolekcyjnym (55 miejsc).