1.12.2024 r. – I Niedziela Adwentu.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

 

2. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Hasło programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na ten rok będzie się pokrywało z hasłem Roku Jubileuszowego 2025 i będzie brzmiało: „Pielgrzymi nadziei”. Przy okazji warto wspomnieć, że oficjalna inauguracja Roku Jubileuszowego 2025 będzie miała miejsce w Rzymie 24 grudnia bieżącego roku, kiedy papież Franciszek dokona uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie.

 

3. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszym kościele będą one celebrowane codziennie o godz.17.00, (a od 16.40 śpiewać będziemy Godzinki).

Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.

 

4. We wtorek, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za wszystkich misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi.

 

5. W środę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji bezrobotnych.

 

6. W pierwszy czwartek od 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania z parafii naszej.

 

7. W pierwszy piątek kapłan odwiedzi z Panem Jezusem chorych i starszych parafian (od 815) – będzie to już dla nich spowiedź  przedświąteczna. Na ten dzień prosimy zgłaszać także tych parafian, których kapłan w I piątki nie odwiedza, a chcą być do spowiedzi i komunii św. przed świętami.

 

8. W pierwszy piątek miesiąca, 6 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja Biskupa. Tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci           i bliskich. Niech liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja usposobi nas także do szerokiego otwarcia oczu i serc na dzieci, o których bliscy zapomnieli albo się ich wyparli. Niech oprócz wielu podarunków nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego.

 

9.W najbliższy wtorek (3.12.2024 r. ok. godz. 1100), Święty Mikołaj odwiedzi najmłodszych w naszym Przedszkolu Parafialnym.

Do innych grup przyjdzie w I piątek,  po Mszy św. wieczornej - 1700. (do dzieci nalężących do DSM, do LSO – ministranci i lektorzy oraz do KSM - u).

 

10. I sobotę nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi od godz. 16.40 (połączone ze śpiewem Godzinek).

 

11. Przypominamy, że okazja do spowiedzi świętej jest codziennie.

 

12. Tak się złożyło że w przyszłą niedzielę, 8 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu, przypada w tym roku uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To także Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. (będziemy modlić się i zbierać ofiary do puszek na pomoc temu Kościołowi).

 

13. Można już zakupić świece Adwentowe w cenie: mała 10 zł., duża 20 zł.

 

14. W zakrystii można pobrać  „Torby Miłosierdzia” i je wypełnić produktami (jak to dawniej bywało) i samemu, albo przez przedstawicieli Caritas przekazać je potrzebującym w naszej parafii – będzie to konkretny, adwentowy czyn miłosierdzia. Można też w zakrystii nabyć lampiony.

 

 15. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła. Pracowali: Krystyna Niezgoda, Danuta Kardyś, Magdalena Jadach, Bolesław Saj. PK.: Krystyna Lubach, Agata Kaczor

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

16. Wyjazd do Częstochowy w niedz. (8.12.br.) z parkingu przy kościele o godz.5.30. ( prosimy o przybycie 15 minut wcześniej na miejsce zbiórki).


17. WAŻNA INFORMACJA:

 

W związku z układaniem nawierzchni asfaltowej na drodze powiatowej w Kupnie, na odcinku od parkingu przy szkole do skrzyżowania z drogą krajową nr 9  DROGA BĘDZIE NIEPRZEJEZDNA W DNIACH 4,5,6,9,10,11 GRUDNIA 2024r. w godz. 8-17. (Z uwagi na warunki pogodowe może nastąpić przesunięcie w czasie). Ruch samochodowy będzie odbywał się zgodnie z wyznaczonymi objazdami.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

18.  Msze Święte od 2.XII. - 8.XII. 2024 r.

Poniedziałek

  7.00

 

17.00

+ Krystyna Bronisława Niezgoda od Marii

   Warzocha z rodziną.

+ Helena Irena Mazan od chrześnicy Magdaleny

   Jadach z córkami.

Wtorek

  7.00

 

17.00

+ Stanisław Marek od Katarzyny i Czesława

   Antos z rodziną.

+ Maria Dziuba (1 r. śm.).

Środa

  7.00

17.00     

+ Janusz Sitarz od siostry z rodziną.

+ Władysław Łakomy (2 r. śm.), rodzice: Maria                  

   i Władysław, Jan Łakomy, Stanisław Kardyś.

Czwartek

  7.00

 

17.00

Za rodzicami: Karoliną i Rafałem Przybyło

o łaski potrzebne. Msza św. od dzieci.

+ Edward Bąk od siostrzenicy Eweliny z rodziną.

Piątek

   7.00

15.30 PK

 17.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Kazimierz Bardzik od Józefa i Zofii Mazan.

+ Jan Szalony od córki Małgorzaty z rodziną.

Sobota

   7.00   

 17.00

+ Sławomir Siwiec od siostry Bożeny z rodziną.

+ Tadeusz Plis, rodzice: Jan, Karolina Plis,

   Stanisław i Maria Plis, Józef Chłanda.

Niedziela

  7.30

 

9.00PK

10.30

+ Helena Draus (13 r. śm.), m. Jan od córki

   z rodziną.

+ Genowefa Wąsik od Adama Frysztak z rodziną

   z Lublina.

W 80 rocz. urodzin Juliana Wojdy, z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błg. o łaskę zdrowia i o opiekę Maryi dla jubilata. Msza św. od żony i od córek z rodzinami.

 

Bp Wątroba: Chrystus Król pragnie naszej wiary, miłości i zaufania

Świętowanie uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i 39. Światowego Dnia Młodzieży w diecezji rozpoczęła Eucharystia w katedrze rzeszowskiej, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowało 60 księży, głównie asystentów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, oddziałów Akcji Katolickiej i duszpasterzy młodzieży. W kościele katedralnym w liturgii uczestniczyło prawie 2000 młodych ludzi i kilkaset osób związanych z Akcją Katolicką.

W homilii bp Jan Wątroba na początku mówił o istocie uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która weszła na stałe do kalendarza liturgicznego w 1925 r. za sprawą papieża Piusa XI.

Nawiązując do czytań mszalnych, które pozwalają wejść w ducha dzisiejszej uroczystości Biskup Rzeszowski mówił: „Wizje prorocze wskazują na to, że prawdziwa władza i moc nie należy do ciemiężycieli, różnego rodzaju zaborców oraz okrutnych imperiów, ale do samego Boga, który prawdziwie panuje nad historią ludów i narodów. Imperia przemijają, a Bóg i Jego królowanie trwa na wieki. Wizja ta dla współczesnych proroków, jak i dla nas, stanowi zawsze wielkie pocieszenie i przynosi nadzieję, że wobec trudności zewnętrznych i ucisku, jakie czasem przychodzi nam przeżywać i których doświadczamy, Bóg który objawia się nam w Jezusie Chrystusie, ochrania zawsze nasze życie”.

Biskup Wątroba mówił także o królewskiej godności Jezusa, która ukazuje się w dialogu procesowym z Piłatem. „Jego królowanie polega na odważnym dawaniu świadectwa prawdzie o miłości Ojca, grzechu świata i zbawieniu, które przychodzi przez Syna. Ci, którzy należą do Jego królestwa, słuchają Jego głosu. Jezus rządzi światem jako cichy i pokorny, który przyszedł po to, aby służyć i dać życie za zbawienie świata (…) On pragnie tylko naszej wiary, miłości i zaufania” – mówił kaznodzieja.

W związku z 39. Światowym Dniem Młodzieży i zbliżającym się Rokiem Jubileuszowym, w nawiązaniu do słów Ojca Świętego Franciszka, bp Wątroba mówił: „Dziękczynienie, poszukiwanie i skrucha prowadząca do nawrócenia – oto program na Rok Święty 2025, na nasze dziś i jutro, a zarazem praktyczne wyznanie wiary w królewską godność Jezusa Chrystusa”.

Po homilii 60 osób z różnych parafii złożyło przyrzeczenie, poprzez które zostali włączeni do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kandydaci, przed sztandarem KSM, wypowiedzieli słowa przysięgi: Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Po Komunii Świętej bp Wątroba wręczył nominacje 6 nowym prezesom parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Na czteroletnią kadencję zostali powołani: Józefina Szalony – Kupno, Katarzyna Szum – Mrowla, Ewa Haracz – Niwiska, Fryderyk Pukała – Rzeszów (parafia pw. Św. Maksymiliana), Bogumiła Drupka – Stobierna, Kazimierz Puc – Zaczernie.

Po Eucharystii w kościele katedralnym młodzież udała się w uroczystym przemarszu ulicami miasta do Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie odbywa się druga część obchodów 39. Światowego Dnia Młodzieży pod hasłem „Królewska Uczta”.

 

 

24.11.2024 r. – XXXIV Niedziela zwykła - Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego, w którą obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Dzisiejsza uroczystość została ustanowiona przed prawie stu laty encykliką Piusa XI „Quas primas” i stanowi zwieńczenie całego roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze: uwielbiamy Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia. Przez chrzest święty uczestniczymy w tym misterium i poddajemy się królewskiej władzy Jezusa Chrystusa, który pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy, pokoju i zbawienia.

 

2. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych postaw wśród młodych katolików. Z naszej parafii pojechało dziewięciu młodych ludzi do Katedry rzeszowskiej. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei  i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

 

3. Dzisiejszy dzień to także święto patronalne Akcji Katolickiej. Członkowie Akcji Katolickiej, wartości wypływające z Ewangelii pragną wcielać w życiu społecznym i zawodowym oraz je promować. W Rzeszowie na modlitwie z Ks. Biskupem Ordynariuszem jest również delegacja z parafii Kupno.

 

4. Po Mszach Świętych wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa „O Jezu najsłodszy…”, za co można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

5. Od poniedziałku do soboty przed Mszą wieczorną, o godz. 17.00 w modlitwie różańcowej lub Koronką do Miłosierdzia Bożego będziemy polecać miłosierdziu Bożemu tych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych.

 

6. Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu, rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię.

 

7. Roraty w naszym kościele codziennie o godz. 17.00. (w tym roku w Porębach Kupieńskich rorat nie będzie). Godzinki przed roratami o godz. 16.40. Dzieci prosimy o przychodzenie do świątyni z lampionami.

8. Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia pragniemy zapewnić o naszej życzliwości i modlitwie.

 

9. W środę odbył się pogrzeb śp. Anny Orzech. Módlmy się za nią słowami pieśni: Racz wiekuiste dać jej odpoczywanie, a światłość wieczna niechaj jej przyświeca, niech ogląda Twe Najświętsze lica.

 

9. Bóg zapłać za sprzątanie świątyń, pracowali: Katarzyna Kwaśnik, Klaudia Suszek, Beata Kiwak, Krystyna Orzech. P. Stefania Plis nie była, ale złożyła of. za sprzątanie.

PK.: Renata Augustyn, Halina Wojtyczka.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

10. W sobotę, 30 listopada – św. Andrzej, Apostoł, jeden z pierwszych, których powołał Jezus i który, gdy spotkał Chrystusa, podzielił się tą radosną wieścią ze swoim bratem, Szymonem Piotrem.

 

11. Msze od 25.XI. – 01.XII. 2024 r.

 

Poniedziałek

 7.00

 

17.00

+ Jerzy Wąsik z Kolb. Górnej od Mariana

   Kardysia.

+ Janina Olszowy od Marii i Czesława Gorzelany.

Wtorek

 7.00

17.00

+ Stanisława Gruszka od Emilii Fryzeł.

Teresa Bernacka (20 r. śm.) m. Piotr i ich rodzice.

Środa

 7.00

 

17.00     

+ Stanisław Nizgoda od Stanisława i Haliny

   Smyrskich z rodziną.

+ Anna Orzech (w 7 d. po pogrzebie) od rodziny.

Czwartek

  7.00

17.00

+ Kazimierz Sitarz od Genowefy i Stefana Gaweł.

+ Jan Plis od Władysława i Krystyny Plis.

Piątek

  7.00

17.00

+ Maria Dziuba od Jana i Marii Wilk z rodziną.

+ Jan Mierzejewski (35 r. śm.), c. Danuta.

Sobota

  7.00

17.00

+ Bronisława Plis od Danuty i Szczepana Trela.

+ Wojciech i Franciszka Cisek, Aniela

    i Władysław Plis oraz c. Janina.

Niedziela

  7.30

 

  9.00 PK

 

10.30

+ Anna Plis (4 r. śm.), jej rodzice: Franciszek

   i Maria.

+ Zofia Jemioło (35 r. śm.), Józef i Zbigniew

   Jemioło, od syna Jana z rodziną.

W 95 r. urodzin Heleny Łopata, z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błg. o łaskę zdrowia i o opiekę Maryi dla jubilatki, dzieci  wnuków i prawnuków oraz dla całej rodziny.

 

18 listopada 2024 roku, w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, wierni obchodzili 110. rocznicę męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny, która stała się symbolem czystości i wierności Chrystusowi. Uroczystość była wyjątkowym czasem modlitwy i refleksji nad duchowym dziedzictwem błogosławionej. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Antonio Guido Filipazziego, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Arcybiskup Filipazzi w homilii nawiązał do wizji św. Maksymiliana Marii Kolbego, któremu Matka Boża ofiarowała dwie korony – białą, symbolizującą czystość, i czerwoną, oznaczającą męczeństwo. Nuncjusz podkreślił, że bł. Karolina, podobnie jak św. Maksymilian, przyjęła obie te korony jako drogę swojego życia. „Jedną, która symbolizowała czystość duszy a drugą czystość ciała i męczeństwo, aby w ten sposób w pełni naśladować Jezusa.” – powiedział.                                          

Hierarcha zwrócił uwagę, że życie bł. Karoliny to nie tylko świadectwo minionych czasów, ale wyzwanie dla współczesnych chrześcijan. „To, co wydarzyło się w życiu błogosławionej Karoliny, nie jest tylko czymś jej właściwym, to dokonuje się w życiu całego Kościoła.” – mówił arcybiskup, przypominając o wartości modlitwy, czystości i pracy, które stanowiły fundamenty duchowości bł. Karoliny. Zauważył problem, który domaga się rozwiązania z naszej strony „Potrafimy oddawać jej cześć, zachwycać się jej przekładem, ale jak możemy ją naśladować?” – podkreślił.

Nuncjusz wskazał na aktualność przesłania bł. Karoliny w obliczu wyzwań współczesnego świata, w którym czystość, poświęcenie i gotowość do ofiary często są marginalizowane. „Wielu z nas nie pragnie życia wiecznego, wielu odrzuca drogę poświęcenia, by osiągnąć prawdziwe szczęście, a inni pokładają swoje szczęście w tym, co nie może uczynić ich prawdziwie szczęśliwymi na zawsze.” – zauważył. „Karolina pokazuje, że prawdziwe szczęście znajduje się w wierności Bogu i Jego planowi dla naszego życia”.

Arcybiskup Filipazzi podkreślił, że kluczem do świętości bł. Karoliny była jej głęboka więź z Bogiem, wyrażana poprzez miłość do modlitwy, czystości i pracy. Przypomniał także, że Karolina w swej prostocie codziennego życia była wzorem pracowitości, wierności i oddania.

W homilii arcybiskup nawiązał do słów papieża Benedykta XVI, który wskazywał, że męczeństwo jest owocem długotrwałej przyjaźni z Jezusem, dojrzewającej w modlitwie, Eucharystii i codziennym słuchaniu Słowa Bożego. „To właśnie ta głęboka przyjaźń z Jezusem uczyniła Karolinę zdolną do heroizmu i męczeństwa” – powiedział.

Podczas uroczystości wierni i duchowni dzielili się refleksjami na temat bł. Karoliny. Ks. Michał Dziewit, Asystent Kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji tarnowskiej, przypomniał, że bł. Karolina jest jedną z głównych patronek młodzieży w Polsce. „Jej zaangażowanie i otwarte serce są dziś dla młodych źródłem inspiracji” – podkreślił. Ks. Łukasz Niepsuj, postulator w procesie kanonizacji błogosławionej Karoliny, zwrócił uwagę na żywotność kultu błogosławionej, która mobilizuje do wzmożonej modlitwy o cud konieczny do jej kanonizacji. Siostra Karolina ze Zgromadzenia Jadwiżanek Wawelskich mówiła, że życie bł. Karoliny jest jak przewodnik duchowy – inspiruje do ofiarnej miłości i wytrwałości w wierze. Również młodzi pielgrzymi, jak Kevin z Parafii w Ryglicach, przyznali, że przybyli, by na nowo zaczerpnąć duchowej siły z jej świadectwa.

Na zakończenie Mszy Świętej ks. abp Filipazzi wręczył na ręce kustosza sanktuarium, ks. Zbigniewa Szostaka, dokument papieski z błogosławieństwem dla wszystkich pielgrzymów, którzy przez wstawiennictwo bł. Karoliny zanoszą swoje prośby do Boga. Ten gest stał się symbolicznym przypieczętowaniem duchowego znaczenia tej rocznicy.

Niech przykład błogosławionej Karoliny będzie dla nas inspiracją w codziennej drodze do świętości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.11.2024r. - XXXIII Niedziela zwykła.

1. Obrazy końca świata i sądu ostatecznego, które ukazuje dzisiejsza liturgia słowa, podkreślają prawdę,że za sprawiedliwe, uczciwe i dobre życie czeka wieczna nagroda, natomiast niegodziwości zostaną sprawiedliwie osądzane. Nasze życie na ziemi jest przygotowaniem i sprawdzeniem naszej gotowości na otrzymanie tej nagrody.

 

2. Biblijny autor przypomina, że modlitwa za zmarłych to myśl święta i pobożna. Dlatego zapraszamy wszystkich Parafian do wspólnej modlitwy w tej intencji.

Każdego wieczoru o godz. 17.00 odmawiamy Różaniec lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego, polecając miłosierdziu Bożemu naszych bliskich zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych

 

3. W niedzielę, 17 listopada 2024 r. obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach.

 

4.W dzisiejszą niedzielę już po raz ósmy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia.

 

5. W piątek, 22 listopada, Kościół wspomina Świętą Cecylię, patronkę muzyki kościelnej, patronkę chórzystów, lutników, muzyków, organistów, kościelnych zespołów wokalno-muzycznych. Przez jej wstawiennictwo będziemy polecali naszych parafialnych muzyków.

 

6. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To święto tytularne Akcji Katolickiej, organizacji ludzi świeckich, którzy pragną ewangelijne ideały realizować na co dzień w swoim życiu zawodowym i społecznym. Osoby chętne do działania w ramach Akcji Katolickiej są proszone o zgłoszenie się do Ks. Proboszcza.

Również tej niedzieli będziemy celebrowali Światowy Dzień Młodzieży.

Zbliżająca się Uroczystość Chrystusa Króla jest zaproszeniem do odnowienia Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w naszych świątyniach.

 

7. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 17 listopada – św. Elżbieta Węgierska, jedna z pierwszych tercjarek franciszkańskich, patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz patronka miłosierdzia chrześcijańskiego.].

W poniedziałek, 18 listopada – bł. Karolina Kózkówna, męczennica broniąca cnoty czystości i ludzkiej godności, która od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej.

W piątek, 22 listopada – św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej.


8. Bóg zapłać za sprzątanie świątyń, pracowały: Krystyna Faryniarz, Anna Reguła, Zofia Plis. Kazimierz Cisek nie był, ale of. 100 zł. złożył na ten cel.

PK.: Małgorzata Opiela i Dorota Guźda.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

9. Msze od 18.XI. – 24.XII. 2024 r.

Poniedziałek

 7.00

17.00

+ Władysław Łakomy od rodziny Kostuj.

+ Cecylia Miazga od Marii i Edwarda Bajek.

Wtorek

 7.00

17.00

+ Zofia Furtak od sąsiada Krzysztofa Siwiec.

+Stefania Cynar (26r.śm.), m. Władysław(36 r.) synowie: Jan i Stanisław (9 r. śm.) od Danuty i Marzeny.

Środa

 7.00

17.00     

+ Roman Ząbczyk od Klaudii i Roberta Suszek.

+ Stanisława Cynar (8 r. śm.) oraz Stanisław Drałus od c. Danuty.

Czwartek

  7.00

17.00

+ Stanisław Reguła od sąsiadów Dziadura.

+ Maria Węgrzyn (28r.śm.), m. Julian, c. Maria Jaroń.

Piątek

  7.00

17.00

+ Stanisław Białek od Genowefy i Józefa Cisek.

+ Stanisław Drzał (15 r. śm.) od rodziny.

Sobota

  7.00

 

17.00

+ Adam Czesnowski od sąsiadów Andrzeja i Joanny Fryzeł.

+ Antonina i Jan Skiba od wnuczki Krystyny  z rodziną.

Niedziela

  7.30

 

 

  9.00 PK

 

10.30

Z Róży Władysława Gawła o zdr. dla członków    i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian, za naszą ojczyznę i o pokój na świecie.

 + Stanisław Kasak od brata Władysława                            z rodziną.

+ Józefa i Stanisław Mazan oraz ich dzieci: Maria i Jan Mazan od Anny Orzech.

11 listopada 2024 r. w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kościele farnym w Rzeszowie pw. św. Wojciecha i św. Stanisława – głównych patronów Polski, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski bp Jan Wątroba.

 Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada Mszą św. o godz. 9:30. W modlitwie udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentu, europarlamentu, służb mundurowych i młodzieży szkolnej, wojska a także kombatantów.

Homilię wygłosił ks. Marek Ryba, proboszcz parafii Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie. Kaznodzieja rozpoczynając homilię zaznaczył, że motywem modlitwy w intencji Ojczyzny, nie jest zewnętrzna powinność, ale wewnętrzna potrzeba serca oraz IV przykazanie Dekalogu, które nakazuje nam kochać Ojczyznę – naszą matkę. W nawiązaniu do odczytanej Liturgii Słowa, ks. Ryba mówił, że trudno byłoby zrozumieć odzyskanie przez Polskę niepodległości, jedynie w kategoriach ludzkiej, historycznej przyczynowości. Ks. Ryba przywołał postać wspominanego 11 listopada w liturgii św. Marcina z Tours. Odwołując się do wydarzeń z życia świętego z IV wieku, który łączył w sobie odwagę żołnierza z głębokim życiem duchowym. Kaznodzieja przywołał jeden z najbardziej znanych historii z jego życia, który dotyczy bitwy pod Wormacją, podczas kampanii cesarza Juliana Apostaty przeciw barbarzyńcom. Marcin, wbrew rozkazom, odmówił udziału w walce, tłumacząc, że jego wiara nie pozwala mu zabijać. Choć cesarz oskarżył go o tchórzostwo, Marcin zdecydował się pozostać między wojskami, nieuzbrojony, przez całą noc. Ku zaskoczeniu wszystkich, barbarzyńcy poddali się bez walki. To wydarzenie, opisane przez Sulpicjusza Sewera za życia Marcina, pokazało, że prawdziwym zwycięzcą tego dnia był Marcin, który okazał niezłomność i niezależność od materialnych korzyści. „Postawa św. Marcina przypomina, że są momenty, gdy najważniejsze są wiara, sumienie i honor – wartości, których nie da się kupić ” – mówił ks. Ryba. Kaznodzieja, nawiązując do odczytanej ewangelii i słów „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia, lecz biada temu, przez kogo przychodzą”, wyjaśnił znaczenie słowa „zgorszenie”. „Ma ono dwa wymiary. Z jednej strony oznacza wywołanie negatywnych emocji u innych, z drugiej – demoralizowanie, sprawienie, że ktoś staje się gorszy, traci swoje wartości. W kontekście patriotyzmu i miłości do Ojczyzny kaznodzieja zachęcał do refleksji: czy nie zgorszyłem swoich bliźnich? Zwrócił również uwagę na naukę, którą daje Jezus: jeśli nasz brat zawini, mamy go upomnieć, a jeśli okaże skruchę, przebaczyć. Ta zasada, znana jako upomnienie braterskie, to trudna, ale ważna czynność, która wymaga odwagi i szacunku. To rozmowa w cztery oczy, której celem jest pomoc, by brat nie zginął w błędzie. Podczas homilii ks. Ryba mówił o konieczności pozostania wiernym Ojczyźnie i jej biało-czerwonym barwom jako symbolowi tożsamości narodowej. Zachęcał do pielęgnowania tego, co polskie, i zachowania wartości patriotycznych niezależnie od zmian wokół nas. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego i wybudowanej w tym roku dzwonnicy. Dzwonnica jest nowym elementem w przestrzeni rzeszowskiego Placu Wolności. Została wybudowana w tym roku, według projektu artysty Zbigniewa Czyża. Dzwonnica razem z jarzmem ma 465 cm wysokości. Na dzwonnicy zamontowany został Dzwon Niepodległości. Ważący około 1 tony dzwon został odlany w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fundatorem Dzwonu Niepodległości był Samorząd Województwa Podkarpackiego. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego i podniesienie Flagi Państwowej.

 

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej ustawą Krajowej Rady Narodowej w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.

10.XI.2024 r. – XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiejsze czytania mówią o zaufaniu, do którego trzeba nam nieustannie dojrzewać. Trzeba uczyć się zaufania Bogu. Bóg nam zaufał całkowicie: ofiarował za nas i dla naszego zbawienia swoje życie, a jaka będzie nasza odpowiedź?

2. Różaniec w intencji zmarłych polecanych w wypominkach codziennie o godz. 17.00. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy, aby naszym bliskim zmarłym wyjednać łaskę życia wiecznego. 

Dziś zmiana Tajemnic Różańca Świętego.

3. Od 2009 roku w drugą niedzielę listopada obchodzimy Dzień Solidarności  z Kościołem Prześladowanym. W tym roku naszym duchowym i materialnym wsparciem pragniemy otoczyć modlitwą i ofiarą do puszek naszych Braci  i Siostry żyjących na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Ziemi Świętej.

4. Jutro, w poniedziałek, 11 listopada, przypada 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu pragniemy szczególnie modlić się za wszystkie pokolenia naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny i w jej obronie. Chcemy także modlić się, by każdy Polak troszczył się o wspólny dom, jakim jest jego kraj. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i na Eucharystię w intencji ojczyzny do Kolegiaty Kolbuszowskiej  na godz. 1030. podczas której zawierzać będziemy Dobremu Bogu jej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a także będziemy Go prosić, aby każdy jej mieszkaniec czuł się dobrze jako obywatel i jako chrześcijanin.

O 1130 będzie złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom  i Bohaterom Walczącym i Poległym za Wolność i Suwerenność Ojczyzny. Będzie też wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

5. W przyszłą niedzielę, z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj te wszystkie osoby ogarniamy modlitwą. Niech znakiem naszej solidarności będzie wsparcie najbardziej potrzebujących z naszej wspólnoty parafialnej.

6. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

Dzisiaj, w niedzielę, 10 listopada – św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła, który wytrwale zwalczał błędy w wierze, zwłaszcza te dotyczące natur w Jezusie Chrystusie].

W poniedziałek, 11 listopada – św. Marcin z Tours, początkowo żołnierz, a potem biskup – dobry pasterz dla swojego ludu, który śmierci się nie lękał i przed życiem się nie wzbraniał.

We wtorek, 12 listopada – św. Jozafat, biskup i męczennik, który charakteryzował się tak wielką łagodnością w apostolstwie na rzecz jedności Kościoła, że nazywany był „duszochwatem”.

W środę, 13 listopada – św. św. Pięciu Braci Pierwszych Męczenników Polski: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, benedyktyńscy eremici, którzy przykładem życia gruntowali chrześcijańską wiarę na ziemiach polskich

7. W dniu 8 grudnia 2024 r. Grzegorz Romaniuk Burmistrz Kolbuszowej oraz Jan Fryc Przewodniczący Rady Miejskiej organizują pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. celem zawierzenia mieszkańców Gminy Kolbuszowa Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.  Koszt wyjazdu to 60 zł. od osoby, który obejmuje przejazd i ciepły posiłek. Zapisy chętnych do wyjazdu u Siostry do 20 listopada br. Potrzebne będzie imię  i nazwisko oraz numer PESEL.                         

8. Pan Sołtys z Kupna informuje, że IV rata podatku będzie zbierana w dniu 15 listopada (piątek) w godzinach od 1200 do1600 w budynku wielofunkcyjnym.

9. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła pracowały: Elżbieta Kukulska, Aneta Sobolewska, Kazimiera Mędrak PK: Genowefa Mazan                                                                                                                           

 Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedziele.

10. Składamy podziękowanie Panu Sołtysowi oraz Strażakom, którzy wycinali drzewa i tuje przy parkingu.

11. W najbliższą środę  na 16.30 do kościoła proszona jest Kl. III. (komunijna) wraz z rodzicem na spotkanie z Ks. Proboszczem.

12. W środę  na 17.00 do kościoła proszona jest Kl. VIII. wraz z rodzicem. Po wypominkach i Mszy św. będzie spotkanie z Ks. Proboszczem.

 

13. Msze od 11- 17.XI.2024 r.

Poniedziałek

 7.00

17.00

+ Helena Mazan od Stanisławy i Czesława Mazan

+ Janusz Sitarz (30. d. po śm.) od brata z rodziną.

Wtorek

 7.00

17.00

+ Stanisława Mazan od Ewy i Mariusza Drzał.

+ Anna Dziuba (35 r. śm.) , m. Maciej, s. Władysław oraz Zofia i Stanisław Orzech od córki z rodziną.

Środa

 7.00

17.00     

+ Marian Plis od siostrzeńca Adriana.

+ Genowefa Wąsik od Barbary i Grzegorza

   Augustyn.

Czwartek

  7.00

 

17.00

+ Stanisław Wiktor od rodziny Czesława                              

   i Elżbiety  Starzec.

+ Genowefa Saj od Zbigniewa i Doroty Kardyś.

Piątek

  7.00

 

17.00

+ Józef Dworak od rodziny Elżbiety i Stanisława

   Wilk.

+ Stanisława Gazda (1 r. śm.) od córki z rodziną.

Sobota

  7.00

17.00

+ Maria Dworak (2 r. śm.)

+ Marian Miazga (21 r. śm.), Ludwik i Katarzyna,

 oraz za Wojciecha i Genowefę Micek od  żony

 i dzieci.

Niedziela

  7.30

  9.00 PK

 

 

 

  10.30

+ Jan Plis (1 r. śm.).

+ Agata Gniewek (30 r. śm.), m. Antonii, s. Edward, ż. Krystyna, s. Stanisław, ż. Helena, wnuki: Jan, Franciszek, Jacek, Antonii, zięć 

Franciszek Sasiela.

+ Stefania i Bronisław Bąba oraz Elżbieta Bąba od córki Anny.

 

10. „Umiłował nas”, papieska encyklika o Najświętszym Sercu Jezusa

 Czwarta encyklika Franciszka, „Dilexit nos”, nawiązuje do tradycji i współczesności myśli o „miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa”. Zachęca do odnowienia autentycznej pobożności, aby nie zapomnieć o czułości wiary, radości z oddania się służbie, gorliwości misji. Serce Jezusa bowiem prowadzi nas do miłości i posyła nas do bliźnich.                

„«Umiłował nas» – mówi św. Paweł, odnosząc się do Chrystusa (Rz 8, 37), abyśmy odkryli, że od tej miłości nic «nie zdoła nas odłączyć» (Rz 8, 39)”. ) Tak rozpoczyna się czwarta encyklika Papieża Franciszka, zatytułowana „Dilexit nos” od jej pierwszych słów, która jest poświęcona ludzkiej i Bożej miłości Serca Jezusa Chrystusa. „Jego otwarte Serce uprzedza nas i czeka bezwarunkowo na nas, nie stawiając żadnych wstępnych wymagań, aby móc nas kochać i ofiarować nam swoją przyjaźń: On pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4, 10). Dzięki Jezusowi «myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam» (1 J 4, 16)” (1). 

Miłość Chrystusa ukazana w Jego Najświętszym Sercu                                     

 Podczas gdy „w społeczeństwie – jak pisze Papież – mnożą się różne formy religijności, które nie odwołują się do osobistej relacji z Bogiem miłości” (87), a chrześcijaństwo często zapomina o „o czułości wiary, radości z oddania się służbie, gorliwości misji prowadzonej pomiędzy ludźmi” (88), Papież Franciszek proponuje nowe pogłębienie miłości Chrystusa ukazanej w Jego świętym Sercu i zachęca nas do odnowienia naszej autentycznej pobożności, pamiętając, że w Sercu Chrystusa „możemy odnaleźć całą Ewangelię” (89): to w Jego Sercu „ostatecznie rozpoznajemy samych siebie i uczymy się kochać” (30).

Świat zdaje się tracić serce 

Franciszek wyjaśnia, że spotykając miłość Chrystusa, „stajemy się zdolni do tworzenia braterskich więzi, do uznania godności każdego człowieka i do troszczenia się razem o nasz wspólny dom”, do czego zachęca w swoich społecznych encyklikach „Laudato si” i „Fratelli tutti” (217). Stając przed Sercem Chrystusa, prosi Pana, „aby jeszcze raz zlitował się nad tą zranioną ziemią” i wylał na nią „skarby swojego światła i miłości”, aby świat, „przeżywa wojny, nierówności społeczno-ekonomiczne, konsumpcjonizm i antyludzkie wykorzystywanie technologii, mógł odzyskać to, co najważniejsze i niezbędne: serce” (31).

Ogłaszając przygotowanie dokumentu na zakończenie audiencji generalnej 5 czerwca, Papież wskazał, że pomoże on rozważać aspekty „miłości Pana, które mogą oświetlić drogę odnowy kościelnej, ale także, które mówią coś znaczącego światu, wydającemu się tracić serce”. Ma to wszystko miejsce podczas obchodów 350. rocznicy pierwszego objawienia Najświętszego Serca Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque z 1673 roku, które potrwają do 27 czerwca 2025 roku.

 

3.XI.2024 r. – XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

 

2. Liturgia słowa mówi o najważniejszym przykazaniu: Pan Jezus przypomina uczonemu w Prawie znane formuły, ale łączy przykazanie miłości Boga                      i bliźniego, wskazując, że najważniejsze jest jego codzienne wypełnianie.

 

3. Wczoraj rozpoczęliśmy nabożeństwa wypominkowe: każdego wieczoru o godz. 17.00 modlimy się za zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Towarzyszyć temu będzie odmawianie Różańca lub Koronki do Miłosierdzia Bożego.

 

4. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie kary za grzechy odpuszczone co do winy. Trzeba ponadto być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć sakramentalną Komunię Świętą, posiadać brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym wszystkim, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.

 

5. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, modlitwa za zmarłych wypominanych w wypominkach i Msza Święta o godz. 17.00 – serdecznie zapraszam wszystkich parafian, a szczególnie czcicieli Matki Najświętszej!

 

6. W sobotę, 9 listopada, będziemy obchodzić święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu – papieża. To wspaniała okazja, aby w modlitwie powierzać Bogu osobę i posługę Ojca Świętego. Pamiętamy dobrze częste apele papieża Franciszka o modlitwę za niego: zatem weźmy je głęboko do serca i przyjdźmy do kościoła na wspólną modlitwę.

 

7. Za tydzień 10.11.2024 r. wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomocy Kościołowi w Potrzebie obchodzić będziemy XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wesprzemy modlitwą i ofiarą do puszek naszych Braci i Siostry żyjących na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza  w Ziemi Świętej.

8. Życzymy wielu Bożych łask wszystkim obchodzącym urodziny i imieniny. Zmarłych pragniemy polecać miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.

 

9. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła i Kaplicy. Pracowali: Maria Męderak, Dorota Plis, Jacek Augustyn, Helena Filipowicz.

PK.: Aneta Starzec i Teresa Żądło.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedzielę.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

W poniedziałek, 4 listopada – św. Karol Boromeusz, arcybiskup Mediolanu, wprowadzający gorliwie reformy Soboru Trydenckiego.

 

11. Msze Św. od 4– 10.11.2023 r.

 

Poniedziałek

 

 15.30 PK

    17.00

+ Apolonia, Stanisław i Edward Dworak.

+ Jan i Maria Wilk, Stanisław, Helena, Jan

   Kostuj, Zbigniew Preneta.

Wtorek

 

 15.30 PK

 

    17.00

+ Władysław Świątek od sąsiadów Marty i Pawła

   Kołpa.

+ Helena Gunia od Haliny i Stanisława Kostuj.

Środa

 15.30 PK

    17.00

+ Stanisław Widak (15 r. śm.), ż. Helena od córki.

+ Eugeniusz Gorczyca i s. Mariusz.

Czwartek

 

 15.30 PK

    17.00

+ Stanisława Preneta od Piotra Augustyna.

+ Stanisław Reguła, rodzice: Piotr i Stefania.

Piątek

 

 15.30 PK

    17.00

+ Kazimierz Bardzik od Teresy i Jana Żądło.

+Anna Bogacz (26 r.śm.), m. Józef od s. z rodziną

Sobota

    

 15.30PK

     17.00

+ Maria Mazan od siostry z Przedborza.

+ Helena Pacyna i Ola Zuber.

Niedziela

7.30

   9.00 PK

    10.30

+ Stanisław Orzech (5 r. śm.) od żony Anny.

+ Maria Mazan od brata Józefa z żoną, z Czarnej.

W 60-tą rocz. urodzin Zbigniewa Szalony, z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błg. dla jubilata i dzieci oraz wnucząt i całej rodziny.

 

24 grudnia 2024 r. odbędzie się inauguracja Roku Jubileuszowego 2025 roku. Zagadnienia związane z przeżywaniem tego czasu były głównym tematem kongregacji kapłańskich, które odbyły się w Rzeszowie i Jaśle 25 października 2024 r.

Księża z północnej części diecezji spotkali się w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie, a z południowej – w Domu Parafialnym przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

W czasie kongregacji duchowni wysłuchali dwóch wystąpień: ks. Daniela Brzezińskiego, historyka i teologa liturgii, profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ks. Wiesława Kamińskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej, proboszcza w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Ksiądz Daniel Brzeziński wygłosił wykład pt. „Rok Jubileuszowy w Kościele. Podstawy biblijne i chrześcijański sens teologiczny”. Wiele miejsca poświęcił bulli papieża Franciszka „Spes non confundit” ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny 2025 roku. Prelegent mówił, że zgodnie z wolą Ojca Świętego obchody jubileuszowe powinny być czasem budzenia nadziei na przezwyciężenie trudności w świecie pełnym wojen, przemocy i cierpienia. To także czas na odkrywanie braterstwa i radości z powodu zbawienia, które przyniósł Jezus Chrystus. Ksiądz Brzeziński mówił również o potrzebie pozytywnego przedstawiania odpustów. „W niektórych środowiskach mówi się ironicznie o odpustach, wielu ludzi nie rozumie ich duchowego znaczenia, dlatego zachęcam, aby Rok Jubileuszowy wykorzystać najpierw do katechezy na temat odpustów, a potem do ich zyskiwania dla dobra swojego i dobra innych” – mówił gość z Torunia.

Ksiądz Wiesław Kamiński mówił o „Duszpasterstwie parafialnym w świetle Synodu w Roku Jubileuszowym”. Duchowny był na przełomie kwietnia i maja br. uczestnikiem spotkania „Proboszczowie dla Synodu”, które zostało zorganizowane przez rzymskie dykasterie na czele z Sekretariatem Synodu o Synodalności. Ksiądz mówił, że większość proboszczów z różnych kontynentów miało doświadczenie kryzysu duszpasterstwa. Odpowiedzią na kryzys, jaką promuję papież Franciszek, jest synodalny model Kościoła, diecezji i parafii. „Kościół synodalny to Kościół relacyjny, gdzie mamy do czynienia z współodpowiedzialnością za ewangelizację. Synodalność nie znosi hierarchii, ale podkreśla potrzebę zaangażowania i odpowiedzialności” – mówił ks. Kamiński.

Po wykładach gości ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziały Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, omówił przygotowaną dla księży broszurę z propozycjami obchodów w Roku Jubileuszowym. W wymiarze parafialnym są to: modlitwa, głoszenie słowa Bożego, liturgia i rozwój wspólnotowości.

Podsumowania całego spotkania dokonał bp Jan Wątroba, który zachęcał księży, aby wykorzystali czas Roku Jubileuszowego do pogłębienia życia duchowego w parafiach. „Zachęcam, aby organizować jak najwięcej spotkań związanych z Rokiem Jubileuszowym w parafiach. Główne obchody są w Rzymie, są w katedrach, ale ważne, aby spotykać się także w ramach dekanatów i parafii. Dobrze, jeśli będą to spotkania w drodze, jeśli będą do bliższe lub dalsze pielgrzymki, które przypominają nam o tradycji pielgrzymowania do świętych miejsc w Rzymie” – mówił hierarcha.

W kończącej spotkanie modlitwie Anioł Pański zebrani modlili się m.in. za zmarłego 25 października ks. Ireneusza Folcika, emerytowanego proboszcza parafii św. Józefa w Rzeszowie, duszpasterza akademickiego i wykładowcy homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. 

27.X.2024 r. – XXX Niedziela zwykła

1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela października, w kalendarzu liturgicznym rokrocznie obchodzona jest jako rocznica poświęcenia własnego parafialnego kościoła, czyli oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, na liturgii, w którym sprawujemy Najświętszą Ofiarę i inne 

sakramenty. Tutaj umacniamy naszą wspólnotę z Bogiem i braćmi. Ale z tym dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się też zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz parafialny kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza. Jesteśmy to winni również wobec przyszłych pokoleń, które tu po nas przyjdą, aby uzewnętrzniać swoją wiarę i chwalić Trójedynego Boga.  

                                                           

2. „Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas” – powtarzaliśmy w psalmie responsoryjnym, bo rzeczywiście On czyni wielkie dzieła: obdarza nas swoją łaską, udziela wielu darów. A doświadczyć możemy tego, uczestnicząc w niedzielnej i codziennej Eucharystii, do uczestnictwa w której zachęcamy i zapraszamy. 

                                 

3. Do końca października zapraszamy na nabożeństwa różańcowe do Porąb Kupieńskich  na godz. 15.30, a do kościoła na 17.00,  zaś w niedzielę na godz. 10.30.

We czwartek, 31 października, ostatnie nabożeństwo różańcowe Dziękujemy wszystkim, którzy przez cały miesiąc gromadzili się na wspólnej modlitwie. /dzieci, które mają wypełnione plansze, proszone są o ich przyniesienie w tym dniu/.

 

 4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W I piątek po Mszy św. o 10.30  odmówimy litanię do Serca Pana Jezusa, natomiast chorych Parafian z sakramentami św. odwiedzi kapłan w I sobotę, rozpocznie o godz. 8.00.

W sobotę różańcowa modlitwa poprzedzona wypominkami przed Mszą św. będzie stanowić w tym miesiącu nasze pierwszosobotnie nabożeństwo.

 

5. W piątek, 1 listopada, obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu chcemy oddać cześć wszystkim wyznawcom Chrystusa, którzy po dobrym i uczciwym życiu osiągnęli wieczne z Nim zjednoczenie w Jego królestwie. Ta uroczystość to również przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości, że niebo jest naszą prawdziwą ojczyzną.  Msze Święte w naszej parafii: o 7.30, 10.30 w kościele i o godz. 14.00 na cmentarzu. Po tej Mszy Świętej (14.00) wyruszy procesja żałobna, podczas której będziemy się modlić za wszystkich zmarłych kapłanów, budowniczych naszej świątyni, zmarłych parafian oraz zmarłych z naszych rodzin. Wspólne nabożeństwo żałobne zakończymy błogosławieństwem przy końcu alejki na cmentarzu. Ks. proboszcz  wracając do kaplicy poświęci nowe grobowce i nagrobki. Przypominamy, że w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.      

                                             

6. Od 9.00 do 12.00 młodzież z KSM – u, z Kl. VIII i z Kl. VII będzie zbierać ofiary do puszek, zaś podczas mszy św. ministranci i lektorzy przejdą po składce przez cmentarz – zebrane pieniądze przeznaczone będą na utrzymanie czystości na cmentarzu.            

 

7. W sobotę, 2 listopada, przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się w tym dniu za wszystkich, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności; modlimy się za wszystkich zmarłych, a w sposób szczególny za tych, którzy przez proces oczyszczenia w czyśćcowym ogniu oczekują wiecznego zjednoczenia z Panem. Na mocy specjalnego papieskiego przywileju każdy kapłan może sprawować trzy Msze Święte pod specjalnymi warunkami, dlatego też w naszym kościele będzie następujący porządek Mszy Świętych: 7.00, PK 15.30 i 17.00.  

                                           

8. Od 1 do 8 listopada, każdorazowo odwiedzając cmentarz i odmawiając modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, czyli darowanie kary za grzechy odpuszczone co do winy. Trzeba ponadto być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć sakramentalną Komunię Świętą, posiadać brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz pomodlić się w intencjach papieskich. Nie zaniedbujmy tej pobożnej praktyki – dzięki niej możemy pomóc tym wszystkim, którzy nas poprzedzili w drodze do Domu Ojca.

      

9.W naszej parafii okazja do spowiedzi świętej jest każdego dnia, przed lub po nabożeństwie.  

                                                                  

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:                                        

W poniedziałek, 28 października – Święci Apostołowie Szymon Gorliwy i Juda Tadeusz, wymieniani w „katalogu” Apostołów jako krewni Pana Jezusa, którzy, według niektórych pisarzy wczesnochrześcijańskich, mieli razem głosić Ewangelię i ponieść śmierć męczeńską. 

 

11. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy, pracowały: Krystyna Fabiska, Urszula Niezgoda, Bogusława Drożdż. PK.: Dorota Mazan, Anna Serafin.

 

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

                                                                                                        

12. Msze Św. od 28.10. – 3.11.2024 r.

Poniedziałek

 

 15.30 PK

 

    17.00

+ Tadeusz Miazga od Juliana i Marii Zuber.

 

Z Róży Zofii Jakubczyk o zdr. Dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian i o pokój na świecie.

Wtorek

 

 15.30 PK

 

    17.00

+ Maria Mazan od brata Stanisława z żoną.

Z Róży Józefa Jakubczyk o zdr. dla członków i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian i o pokój na świecie.

Środa

 15.30 PK

  

   17.00

+ Genowefa Mazur (9 r. śm.), mąż Bronisław, syn Adam.    

                                                              

+ Piotr Chmielowiec (19 r. śm.), ż. Janina, synowie: Stanisław i Jan.

Czwartek

 

 15.30 PK

 

    17.00

+ Stanisława Preneta od Leszka Daniela HalinyWojtyczka.

 

+Józef Kardyś i za zmarłych z rodziny Kardysiów Chruścielów od Marii Kardyś. 

Piątek

/Wszystkich

Świętych/ 

      7.30

    10.30

 14.00 PK

 

+ Sławomir Siwiec od rodzeństwa.

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Stanisława Gruszka (1 rocz. śm.) od c. Jolanty z rodziną.

Sobota

     Dzień 

   Zaduszny

 7.00

 

  15.30PK

 

     17.00

Za zmarłych według intencji Ojca Świętego.

 

Za wiernych zmarłych.

 

+ Stefania Kostuj, Helena, Jan i ich rodzice: Anna i Józef.

Niedziela

7.30

 

   9.00 PK

 

    10.30

+ Maria Bąk (19 r. śm.), Stefan Bąk, Edward Bąk, Roman i Rozalia Bąk.

 Józef i Zofia Mazan, Maria, Adam i Jan Szalony oraz za zmarłych z rodziny.

 

+ Stanisław Mazan (32 r. śm.), żona Helena i za zmarłymi z rodziny od córki Zofii z rodziną.

 

+ Anna Reguła, Stanisław Reguła, Waleria i Władysław Białek, Maria, m. Andrzej i Katarzyna Białek.

Ks. Ryszard Dziuba , pracujący na Ukrainie, pochodzący z Kolbuszowej w najbliższym czasie odprawi:

- 5 Mszy św. za śp. Sławomira Siwca,

- 2 Msze św. za śp. Janusza Sitarza,

- 5 mszy św. za śp. Marię Mazan  (z PK.),

- 7 mszy św. za śp. Edwarda Bąka,

- 3 msze św. za śp. Stanisława Marka,

- 4 msze św. za śp. Helenę Irenę Mazan,

- 4 msze św. za śp. Krystynę Bronisławę Niezgoda.

 

13.  Bóg zapłać tym parafianom, którzy składali kostkę na palety. Nie wymieniamy wszystkich nazwisk, ale chcemy szczególnie podziękować : Panu Mirosławowi Żądło za trzy dni pracy koparką, Panu Ireneuszowi Markowi za udostępnienie  koparki, aby wyrównać teren na parkingu (pracował na niej Pan Rafał Rzepka przez trzy razy w godzinach popołudniowych). Podziękowania Panu Bogdanowi Rzepka za przewiezienie palet i złożenie ich na nowej części cmentarza. Palety przekazali Panowie: Janusz Draus, Krzysztof Fryc i Marcin Wojtowicz. 

Parking jest gotowy do parkowania.

 

14. Z przykrością informujemy, że zdarzają się przypadki kradzieży na naszym cmentarzu. Jeśli kogoś nie stać na zkup nagrobnej wiązanki, czy znicza to prosimy nie zabierać tego z innych grobów. Można zgłosić się do kancelarii parafialnej, a udzielimy wsprcia takiej osobie.


15. INFORMACJA :

W związku z przebudową drogi powiatowej w miejscowości Kupno, odbiór segregowanych odpadów komunalnych przypadający na dzień 29.10.2024r. zostanie zrealizowany 30.10.2024r.

Powyższa zmiana dotyczy tylko nieruchomości położonych od kościoła w kierunku Bukowca.

20.10.2024 rok. XXIX - Niedziela Zwykła

1. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wyjaśnia sens swojej misji i mówi, na czym polega Jego panowanie oraz władza w Jego królestwie. To służba i gotowość oddania życia za innych, co potwierdził, sam umierając za nas na krzyżu. Jezus jest zmiażdżonym cierpieniem Sługą Pańskim, a jednocześnie naszym Zbawicielem oraz wstawiającym się za nami Obrońcą.

 

2. Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Misyjny. W tym dniu naszą modlitwą, a także materialną ofiarą możemy wspomóc wszystkich, którzy angażują się   w dzieło misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy świeckich i duchownych oraz ich różnoraką działalność. Taca z dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona właśnie na ten cel. Bóg zapłać za złożone ofiary!

Składka inwestycyjna na prace przy parafii, którą mamy w III niedzieli miesiąca będzie 27.10.2024 r.

 

3. „Modlitwa różańcowa – jak przed laty powiadał Prymas Polski międzywojennej – jest modlitwą potężną”. Uważał też, że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”. Zatem zapraszamy na wspólne różańcowe nabożeństwa, które odprawiamy  w Porębach Kupieńskich  o godz. 15.30, a w kościele o 17.00, zaś w niedzielę o godz. 10.30.

W nadchodzącym tygodniu, w kościele Różaniec prowadzą:

      Poniedziałek – Kl. VIII i VII,

      Wtorek – Kl. VI,

      Środa – Kl. V,

      Czwartek – Kl. IV,   

      Piątek – Kl. III,

      Sobota – Kl. II i I,

      Niedziela – dzieci z Przedszkola Parafialnego i  Kl. „0”.

 

4. We wtorek, 22 października, Kościół w liturgii wspomina Świętego Jana Pawła II. Jest to rocznica inauguracji jego pontyfikatu, podczas której padły słowa zachęty do odwagi i otwarcia drzwi Chrystusowi.

W tym dniu przypada także 76. rocznica śmierci innego Wielkiego Polaka – Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB. Dzieło życia i myśli tych naszych Rodaków towarzyszyć nam będą w czasie różańcowych rozważań, a wśród intencji – prośba o cud za wstawiennictwem Sługi Bożego i o jego rychłą beatyfikację.

 

5. W przyszłą – ostatnią niedzielę października w kościołach (poza katedrami), które zostały konsekrowane, ale data ich konsekracji nie jest dokładnie znana, obchodzona będzie uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła.

6. Zbliża się miesiąc listopad, który poświęcony jest modlitwie za naszych zmarłych. Przy wyjściu ze świątyni wystawione zostały specjalne kartki wspominkowe, na których możemy wypisać imiona naszych zmarłych, których pragniemy polecać miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie. Wypełnione kartki można składać na tacę bądź przynieść do zakrystii czy do kancelarii parafialnej. 

 

7. W dniu (1.11), Msze Święte: 7.30, 10.30 w kościele i o godz. 14.00 na cmentarzu. Po tej Mszy Świętej procesja ze szczególną modlitwą różańcową za zmarłych.

8. W tym dniu (1.11),  od godz. 9.00 do 12.00 na cmentarzu będzie zbiórka do puszek na cele utrzymania porządku. ( składka podczas Mszy św. też na ten cel).

 

9. Od 1 do 8 listopada włącznie można codziennie zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. W pozostałe dni miesiąca listopada można zyskać odpust tylko cząstkowy, pod takimi samymi warunkami.

W kościele w Kupnie podczas Różańca Ksiądz spowiada codziennie. 

 

10. Wszystkich obchodzących urodziny i imieniny zapewniamy o życzliwości  i modlitwie.

11. W modlitwach pamiętamy o naszych zmarłych parafianach. W sobotę (12.10. br.) odbył się pogrzeb śp. Sławomira Siwca, a we wtorek (15.10.br.) śp. Janusza Sitarza. Polecajmy ich Panu Bogu w modlitwie.

 

12. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy, pracowały: Maria Plis, Renata Draus, Danuta Plis. /Wiesław Niezgoda nie pracował, ale za sprzątanie złożył of.50 zł./ PK.: Kazimiera Wojda i Alina Sajdak.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 20 października – św. Jan Kanty, najpierw student, a następnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kapłan odznaczający się wielkim miłosierdziem dla ubogich, pracowitością i prawdomównością].

We wtorek, 22 października – św. Jan Paweł II, papież, którego pontyfikat jest dobrze nam znany i naznaczony duchowością całkowitego powierzenia się Maryi, o czym przypomina jego zawołanie „TOTUS TUUS”.

 

14. Intencje mszalne od 21 – 27.X.2024 r.

Poniedziałek

 15.30PK

 

    17.00

+ Władysław Świątek od sąsiadów Teresy                           

   i Eugeniusza Gaweł.

+ Janusz Sitarz (7 d. po śm.) od mamy.

Wtorek

  15.30PK

 

    17.00

+ Kazimierz Bardzik od sąsiadki Heleny

   Gałeczka.

+ Edward Ozimek (27 r. śm.), ż. Stanisława.

Środa

  15.30PK

    17.00

+ Stanisława Preneta od rodziny Mytych.

+ Helena Gunia (w rocz. śm.).

Czwartek

  15.30PK

 

    17.00

+ Władysław Świątek od siostrzenicy Zofii   

   z rodziną.

+ Zofia Matuszkiewicz (9 r. śm.), m. Józef od

   córki z rodziną.

 Piątek

  15.30PK

 

    17.00

+ Kazimierz Bardzik od Renaty Augustyn

   z rodziną.

+ Maria Szkoła (4 r. śm.) od córki Wandy Zuber

   z rodziną.

Sobota

  15.30 PK

 

    17.00

+Maria Mazan od przyjaciółek Helenki ze Szkoły

  Podstawowej Nr 2.

+ Stanisława Depa (4 r. ś.), m. Ludwik od dzieci

   z rodzinami.

Niedziela

7.30

 

  9.00 PK

 

    10.30

+ Jan Gaweł (24 r. śm.), ż. Janina, s. Zbigniew,

   wnuk Marcin, rodzice: Emilia i Tomasz Gaweł.

+ Władysław i Stefania Orzech, Wanda,

   Stanisław, Jan, Stanisława Dworak.

+ Czesława Reguła (45 r. śm.), m. Jan, c. Halina,

   rodzice: Katarzyna i Adam.

 

Przypominamy, że w przyszłą niedzielę jest zmiana czasu - można spać dłużej.


15. Ks. Marcin Dunaj w listopadzie odprawi:

     - 5 Mszy świętych za + Kazimierę Plis,

     - 25 Mszy świętych za + Marcina Plisa.

 

16. Ks. Marcin Dunaj w grudniu odprawi:

      - 5 Mszy świętych za +Helenę Mazan z Zagród,

      - 5 Mszy świętych za + Genowefę Wąsik,

      - 5 Mszy świętych za + Stanisława Wiktora,

      - 5 Mszy świętych za + Józefa Dworaka,

      - 10  Mszy świętych za +Marię Dworak.

 

17. Informacja do mieszkańców Kupna.

 

Będą utrudnienia w ruchu drogowym w Kupnie od strony Bukowca do kościoła w dniach:

24.10.2024 r. (czwartek) i 25.10.2024 r. (piątek), oraz 28.10.2024 r. (poniedziałek) i 29.10.2024 r. (wtorek).

Od godz. 7.00 do 16.00 droga będzie zamknięta.

 

Samochody konieczne do wyjazdu zaparkować sobie np. przy szkole.

Nie będzie dojazdu do domu.

Jest też prośba żeby w sobotę i niedzielę nie jeździć ciężkim sprzętem (np. rolniczym lub innym) bo wszystko będzie jeszcze świeże. Uwaga ta dotyczy również dni po 28 i 29 października.

 

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!

 

DZIĘKUJEMY ZA WYROZUMIAŁOŚĆ.

 

13.10.2024 rok - XXVIII Niedziela Zwykła

 

 

1. Wymagające jest słowo, które dzisiaj słyszymy i rozważamy, ale też niezwykle żywe i skuteczne. Jesteśmy wezwani, by całkowicie zaangażować się w jego wypełnianie, ukochać je ponad wszystko i żyć nim na co dzień. Dziś do nas Pan Jezus kieruje zaproszenie, aby całkowicie Mu zaufać, wyrzec się wszystkiego, co może przeszkadzać, i pójść za Nim…

 

2. Dzisiaj po raz 24. obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w dzieło życia naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Jednocześnie pragniemy dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, chcemy materialnie wesprzeć zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii czekają przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. Bóg zapłać za składane ofiary.

 

3. Dzisiaj również, z racji trzynastego dnia miesiąca, chcemy uczcić Panią Fatimską, Tę, której nasz Wielki Rodak zawdzięcza ocalenie w zamachu z 1981 roku. Nabożeństwo różańcowe odprawimy po Mszy św. o 10.30.   

 

4. W środę (16.10.2024 r.) przypada kolejna  rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

 

5. Październik to miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mawiał, że to modlitwa, którą bardzo ukochał. My także wzbudźmy pragnienie umiłowania tej modlitwy. Niech pomoże nam w tym udział w nabożeństwach różańcowych, które odprawiamy  w Porębach Kupieńskich  o godz. 15.30, a w kościele o 17.00, zaś w niedzielę o godz. 10.30.

 

6. W jutrzejszy poniedziałek, 14 października, przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach nie zapominajmy o tych, którzy trudzą się nad kształtowaniem wiedzy i postaw młodego pokolenia w naszym kraju. W intencji naszych nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkola  modliliśmy się w miniony piątek podczas Mszy św. ale będziemy się jeszcze modlić dziś  na nabożeństwie różańcowym.  

 

7. W piątek, 18 października, w liturgiczne święto Świętego Łukasza Ewangelisty, patrona pracowników Służby Zdrowia  będziemy  polecać  Panu Bogu wszystkich, którzy  dbają o nasze zdrowie,  przez wstawiennictwo Maryi modląc się na Różańcu.

 

8. Drodzy parafianie zbliża się listopad, w związku z tym trzeba będzie ułożyć kostkę na palety, tę która jest na nowym parkingu. Po jej ułożeniu, palety przewieziemy na jedno miejsce, a pozostałym gruzem  wyrówna się parking

i przysypiemy go żużlem. Prace te trzeba wykonać przed 1 listopada.

Prosimy więc o przyjście do pracy z kolejki:

- w poniedziałek mieszkańcy Porąb Kupieńskich,

- we wtorek mieszkańcy Kupna od str. Bukowca str. północna do kościoła,

- w środę mieszkańcy Kupna od kościoła do Widełki,

- we czwartek mieszkańcy Kupna od str. Widełki (południowa część) do kościoła,

- w piątek mieszkańcy Kupna od kościoła do Bukowca.

- w sobotę parafianie, którzy nie mogli być w dniu swojej kolejki.

Uwaga praca nie jest ciężka, mogą być i Panowie i Panie. (dobrze byłoby mieć ze sobą łopatę lub grabki i zabrać też rękawice, w miarę możliwości prosimy o przyjście do pracy od 9.00 – 15.00).

 

9.  W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 13 października – bł. Honorat Koźmiński, kapłan i zakonnik, założyciel zgromadzeń „bezhabitowych” i „męczennik konfesjonału”].

We wtorek, 15 października – św. Teresa od Jezusa, wielka mistyczka karmelitańska, reformatorka karmelitańskiej rodziny zakonnej, ogłoszona przez św. Pawła VI doktorem Kościoła i nazwana przez niego „doktorem mistycznym”.

W środę, 16 października – św. Jadwiga Śląska, która zasłynęła z wielkiej dobroci, miłości i miłosierdzia wobec poddanych oraz potrafiła poskromić surowość swojego męża, księcia Henryka Brodatego.

W czwartek, 17 października – św. Ignacy Antiocheński, który w kilku swoich listach wyłożył naukę o Chrystusie, Kościele i życiu chrześcijańskim.

W piątek, 18 października – św. Łukasz, Ewangelista, uczeń i towarzysz św. Pawła Apostoła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

W sobotę, 19 października – bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik, który w swoim życiu starał się nieustannie realizować myśl z listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”.

 

10.Przyszłą niedzielę będziemy obchodzili jako Światową Niedzielę Misyjną.

11. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy, pracowali: Smyrska Halina, Furtak-Draus Katarzyna, Fryzełl Emilia, Olchawa Anna.

    PK.: Stanisława Rożek, Ewa Marszał.

    Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedzielę.

12. W sobotę 12.10.2024r. był pogrzeb śp. Sławomira Siwca. Polecajmy go Panu Bogu w modlitwie.

 

13. Intencje mszalne od 14 – 20.X.2024 r.

 

                   Poniedziałek

  15.30PK

 

 

  17.00

Z Róży Anny Mazur o zdr. dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian, za naszą ojczyznę i o pokój na świecie.

 

 Z Róży Haliny Plis.

Wtorek

  15.30PK

 

  17.00

+ Tadeusz Miazga od Karoliny i Łukasza Fabińskich.

 

+ Jan i Julia Starzec, Piotr i Stefania Reguła syn Stanisław.

Środa

  15.30PK

 

 

  17.00

Z Róży Danuty Miazga o zdr. dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian, za naszą ojczyznę i o pokój na świecie.

 

Z Róży Emilii Fryzeł.

Czwartek

  15.30PK

 

  17.00

+ Władysław Sitarz (13 r. śm.) od sąsiadów Wojdów.

 

+ Stanisław Marek od rodz. Blat z Kolbuszowej.

 Piątek

  15.30PK

  17.00

+ Maria Mazan (30 d. po śm.) od córki Heleny.

Z Róży Marii Mazur.

Sobota

  15.30 PK

  17.00

Z Róży Zofii Mazan.

+ Grażyna Mytych (9 r. śm.)                                                   

Niedziela

   7.30

 

   9.00 PK

 

  10.30

 + Tadeusz Miazga (2 r. śm.) od żony Stefanii, dzieci, wnuków i prawnuków.

 

+ Maria Mazan od uczniów z kl. VI”C” SP. Nr. 2 w Kolbuszowej  oraz ich rodziców.

 

+ Edward Bąk od członków Róży zmarłego

   zelatora Edwarda.

 

Za wstawiennictwem św. Jana Pawła II powierzamy Ci Boże sprawy Kościoła Świętego i naszej Ojczyzny:

Pomóż nam kochać to, co ojczyste: nasze korzenie, historię, tradycję, język i polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych rodaków – niezależnie od tego, czy podzielamy ich poglądy, czy nie. Ucz nas mądrego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo.

 

Spraw, żebyśmy wszyscy byli ludźmi sumienia, czyli słuchali Twojego głosu – nawet kiedy jest bardzo wymagający; żebyśmy nazywali po imieniu dobro i zło, a nie zamazywali granicy między nimi; żebyśmy dobro w sobie i wokół siebie rozwijali, a wobec zła nie pozostawali obojętni, ale je przezwyciężali.

 

Pomóż nam odważnie podejmować odpowiedzialność za sprawy publiczne: troszczyć się o dobro wspólne i nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: „Jeden drugiego brzemiona noście”.

 

Strzeż nas i oświecaj, żebyśmy nie dali się zwieść wizji szybkiego zysku kosztem innych i żebyśmy opierali się wszelkim pokusom wyzysku. Daj nam Twoją łaskę, żeby każdy z nas – na miarę swojego powołania – angażował się w budowanie królestwa Bożego w rodzinie, w społeczności i w całej ojczyźnie. Odnawiaj nasze umysły i serca, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne. Prosimy, ześlij swojego Ducha, żeby wciąż odnawiał oblicze tej ziemi.

 

Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami!                                                                           

 Św. Janie Pawle II, módl się za nami! Amen.

 

 

6.10.2024 r. - XXVII Niedziela Zwykła

1. Niedzielna liturgia słowa mówi o podstawowych rzeczach dotyczących porządku ludzkiego. Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, Bóg stworzył mężczyznę i niewiastę, powołując ich jednocześnie do tworzenia wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, w której mają stanowić nierozerwalną jedność. Warto i trzeba to powtórzyć w dzisiejszych czasach i we współczesnym świecie, gdy szerzy się propaganda „wszechwzględności” i tymczasowości.

 

2. Rozpoczęliśmy miesiąc październik – miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mawiał, że miała ona ważne miejsce w jego życiu duchowym, że towarzyszyła mu w chwilach radości i doświadczenia, a o której papież Franciszek dodaje, że otwiera ona nas na Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat…, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zachęceni tym świadectwem, weźmy do rąk różaniec i módlmy się, powierzając Bogu blaski i cienie codziennego życia oraz rozważajmy tajemnice z ziemskiego życia Chrystusa i Jego Matki.

Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych: do  Porąb Kupieńskich  na godz. 15.30, do kościoła na 17.00, a w niedzielę na godz. 10.30.

 

3. W jutrzejszy poniedziałek przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej ustanowione na pamiątkę wyproszonego przez modlitwę różańcową zwycięstwa floty chrześcijańskiej pod Lepanto w roku 1571 roku. Uświadamia to nam po raz kolejny wielką moc tej modlitwy, zatem nie zaniedbujmy jej, a raczej pielęgnujmy ją pieczołowicie.

 

4. W przyszłą niedzielę będziemy w całym kraju obchodzili Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego Wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. W naszej szkole już od lat są organizowane Festiwale Papieski, które właśnie służą tej sprawie.

Chcemy również dołożyć swoją cegiełkę do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, chcemy materialnie wesprzeć zdolną, lecz ubogą młodzież, pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej Parafii będą stać przy drzwiach kościoła  i szkoły ze specjalnymi skarbonkami. Bóg zapłać za składane ofiary.

 

5. Związek małżeński zamierzają  zawrzeć następujące osoby:

- Albert Tęcza, zam. w Dzikowcu z Joanną Dziuba, zam. w Kupnie zap. III.

 

6. W przyszłą niedzielę po sumie będzie Nabożeństwo Fatimskie.

 

W tym  dniu imieniny obchodzi Biskup Edward Białogłowski. Pamiętajmy o Czcigodnym Solenizancie w naszych modlitwach.

 

7. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy, pracowali: Anna Rejman, Izabela Głodek, Paulina Lubera, Barbara Plizga, Danuta Trela.

    PK.: Halina Wojda i Agnieszka Wojda

   Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedzielę.

 

8. W przyszłą niedzielę 13.10.2024r. będzie liczenie ludzi w kościele.

 

9. Intencje mszalne od 07 – 13.X.2024 r.

 

                      Poniedziałek

 15.30PK

 17.00

+ Władysław Świątek od siostrzeńca Ryszarda Dziekan z rodziną, z parafii Ruda.

+ Jan Szalony od s. Krzysztofa z rodziną.

Wtorek

                 15.30PK

                    17.00

Kazimierz Bardzik od siostry Zofii Kret.

+ Tadeusz Szalony, ż. Helena i synowa Danuta od Jana Halata.

Środa

  15.30PK

17.00

+ Stanisława Preneta od Heleny Mazan.

Z Róży Krystyny Maciąg o zdr. dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian i o pokój na świecie.

Czwartek

                15.30PK

                17.00

+ Edward Bąk od rodziny Żądłów z Porąb Kup.

+ Maria i Władysław Skóra, synowie: Marian, Mieczysław i Stanisław.

 Piątek

               11.00

 

             15.30PK

               17.00

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za nauczycieli i pracowników naszej Szkoły i Przedszkola, za emerytów o łaski potrzebne.

+ Tadeusz Miazga od Karoliny i Łukasza Fabińskich.

+ Jan Śpioch (43 r. śm.), ż. Weronika.

Sobota

 15.30P

17.00

+ Piotr Mazur od kolegi Zbyszka z klasy.

+ Bronisława Plis od wnuków i prawnuków.

Niedziela

7.30

 

  9.00 PK

10.30

Z Róży Haliny Kostuj o zdr. dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian, za naszą ojczyznę i o pokój na świecie.

+ Maria Mazan od c. Krystyny z rodziną.

+ Tadeusz Orzech (10 r. śm.), rodzice: Maria i Wojciech.                                                     

2 036 252 zł – to kwota, którą na obecną chwilę zebrała Caritas Diecezji Rzeszowskiej na rzecz powodzian. To równocześnie rekord w dziejach rzeszowskiej Caritas w kategorii zbiórek finansowych. 2.036.252 zł – nie jest ostateczną kwotą zbiórki, ponieważ Darczyńcy w dalszym ciągu wpłacają na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Można to uczynić na 2 sposoby:

  • dokonując wpłaty na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 – tytułem „powódź”;
  • dokonując wpłaty metodą BLIK (Caritas Diecezji Rzeszowskiej) – numer telefonu: 604 702 275 – tytułem „powódź”. Wszystkim Darczyńcom – dziękujemy!

W dniach 27-29 września 2024 r. odbyły się już po raz dziewiąty rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie według 5 kluczy Neala Lozano, w których wzięło udział prawie 150 uczestników. Spotkanie prowadził ks. Damian Ziemba wraz ze Wspólnotą Miriam. Celem rekolekcji było otwarcie się na pełnię błogosławieństwa, jakie Bóg ofiaruje nam przez swojego Syna, uwalniając nas od wpływów i kłamstw złych duchów.Rekolekcje te miały pomóc uczestnikom rozpocząć proces uzdrowienia duchowego oraz uwolnienia – poprzez skierowanie uwagi na Pana Zastępów, a nie na skupieniu się na grzechach czy działaniu złego ducha. To autorytet Wszechmogącego jest naszą siłą w duchowej walce. Bóg wzywa nas do tej walki, abyśmy mogli dostąpić Jego Królestwa. W imię Jezusa Chrystusa, jak zapisano w Ewangelii: „Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają”(Łk 10,17-18). Apostołowie rozpoznali, że to nie oni sami uwalniają, ale dzieje się to mocą Jezusa Chrystusa. Podobnie i my, możemy stanąć w autorytecie Chrystusa, aby doświadczać Jego łaski i uwalniać siebie i innych. W imieniu Jezusa Chrystusa uczestnicy rekolekcji modlili się o przebaczenie i wyrzeczenie się złych duchów oraz wszystkiego, co ich zniewala.

Każdy z nas jest powołany do walki duchowej – do ratowania siebie i innych. Bóg, który jest naszym przewodnikiem, walczy z nami o to, co najcenniejsze. Jezus posiada władzę i chce, byśmy w Jego autorytecie pomagali sobie i innym poprzez modlitwę i uwolnienie. Dlatego też, aby w pełni przyjąć autorytet Jezusa i błogosławieństwo Ojca, uczestnicy rekolekcji wysłuchali konferencji opartych na metodzie 5 kluczy Neala Lozano, które obejmowały:

  • Wiarę i nawrócenie
  • Przebaczenie
  • Wyrzeczenie się szatana
  • Stanięcie w autorytecie Jezusa
  • Przyjęcie błogosławieństwa Ojca

Po wysłuchaniu tych konferencji, odbyła się Msza św., celebrowana przez ks. Damiana Ziembę. Następnie uczestnicy wzięli udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której prowadzono modlitwę o uwolnienie, modlitwę wstawienniczą, a kapłan udzielał indywidualnego błogosławieństwa każdemu z obecnych.

Serdecznie zapraszamy na kolejną część rekolekcji, która odbędzie się w dniach 22-24 listopada 2024 r. Będzie to pogłębienie tematyki uzdrowienia i uwolnienia według 5 kluczy, z naciskiem na współczesne zagrożenia duchowe, takie jak joga, reiki, akupunktura i akupresura. Gościem specjalnym będzie Robert Tekieli, katolicki publicysta, niegdyś ateista, a dziś gorliwy ewangelizator.

29.09.2024 rok - XXVI Niedziela Zwykła

1.Dobiega końca wrzesień; chyba na dobre weszliśmy w obowiązki związane z nowym rokiem szkolnym, w codzienne sprawy po czasie wakacji i urlopów. Pragniemy wszystkich zaprosić do aktywnego włączenia się w życie naszej parafialnej wspólnoty.

 

2. Zatroszczmy się też o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. Przypominamy, że przygotowanie do sakramentów świętych: do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii

 

3. Po raz 110. Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, którego celebracja od kilku lat wyznaczona jest na ostatnią niedzielę września. Wiele rodzin, także z naszej parafialnej wspólnoty, cierpi z powodu emigracyjnej tułaczki swoich bliskich. Nadto w ostatnich dwóch latach wielu uchodźców przybyło z ogarniętej wojną Ukrainy. Pragniemy dziś wyrażać wdzięczność wszystkim, którzy wspierają w różny sposób uchodźców. A my wszyscy starajmy się okazywać życzliwość dla tych, którzy pośród nas poszukują schronienia, chciejmy towarzyszyć im naszą modlitwą.

 

4. Do naszej parafii  przyjechał  Ks. Michalita Józef Franciszek Tyniec, który posługuje obecnie w Miejscu Piastowym.  Mieszkał  w Kupnie i tu był ochrzczony. Wygłosi On kazanie, na każdej Mszy św. o Św. Michale Archaniele, a na sumie o godz. 10.30 poświęci figurę Św. Michała, którą umieścimy przy filarze. Figurę tę ofiaruje do naszego kościoła rodzina Przybyłów. Dziękujemy.

 

5. We wtorek rozpoczynamy październik – miesiąc różańcowej modlitwy. Przed wieczorną Eucharystią będziemy się spotykać na różańcowych nabożeństwach, na które serdecznie zapraszamy.

Nabożeństwa Różańcowe w  Porębach Kupieńskich będą o godz. 15.30, w kościele o 17.00, w niedzielę o godz. 10.30 w kościele.

Po każdym Nabożeństwie dzieci będą otrzymywać obrazki do naklejenia ich na specjalną planszę. Dla, tych, które będą miały ich najwięcej przygotowana jest nagroda.

 

6. Podczas nabożeństw różańcowych w przypadający w tym tygodniu pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca dołączymy intencje i modlitwy podkreślające charakter tych dni.

 

7. Adorację, którą mamy we czwartki, w miesiącu październiku będziemy łączyć z Nabożeństwem Różańcowym.

 

8. W pierwszy piątek przed południem Ksiądz proboszcz odwiedzi chorych i starszych Parafian z Komunią Świętą, (odwiedziny rozpocznie od 8.15, do chorych, których odwiedzał Ks. wikariusz pójdzie od 10.00).

 

9. Spowiedź św. w naszej parafii jest każdego dnia w tygodniu.

 

10. W przyszłą niedzielę na Nabożeństwie Różańcowym, o godz. 10.30 będziemy prosić o dary Ducha Świętego dla studentów i profesorów z racji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego.

 

11. Związek małżeński zamierzają  zawrzeć następujące osoby:

- Albert Tęcza, zam. w Dzikowcu z Joanną Dziuba, zam. w Kupnie zap. II.

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

Dzisiaj, w niedzielę, 29 września – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, w których misji odnajdujemy „rozszyfrowanie” znaczenia ich imion: Michał – „któż jak Bóg”, Gabriel – „moc Boża” i Rafał – „Bóg uzdrawia”.

W poniedziałek, 30 września – św. Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy rozpropagowanie znajomości Pisma Świętego w Kościele przez jego łacińskie tłumaczenie zwane „Wulgatą”.

We wtorek, 1 października – św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka odznaczająca się pokorą, prostotą ewangeliczną i wielką ufnością Bogu, patronka misji.

W środę, 2 października – Święci Aniołowie Stróżowie, którzy pragną powiedzieć, że Bóg czuwa nad swoim stworzeniem, troszczy się o nie, posyłając mu nieustannie opiekunów i towarzyszy.

W piątek, 4 października – św. Franciszek z Asyżu, który po burzliwej młodości nawrócił się i wyrzekłszy się wszelkich dóbr, postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie, a radykalizm jego życia znajduje wielu naśladowców po dziś dzień.

W sobotę, 5 października – św. Faustyna Kowalska, apostołka, sekretarka Bożego miłosierdzia, której „Dzienniczek” jest zaliczany do najwybitniejszych dzieł mistycznych.

 

13. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Sprzątali w Kupnie: Anna Kardyś, Czesława Przybyło, Maria Snopkowska, Ewa Plizga. PK: Aneta Fryzeł, Paweł Wojda.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedzielę.

 

14. Termin spotkania Ks. Proboszcza z rodzicami posyłającymi dzieci do Parafialnego Przedszkola będzie podany w tygodniu, na tablicy ogłoszeń.

 

15. Pan Sołtys informuje, że ze względu na planowane przedsięwzięcia, czyli budowa zbiornika retencyjnego oraz karczowanie terenów w naszej miejscowości jest możliwość pozyskania drzewa w zamian za jego ścięcie i zabranie ze sobą. Więcej informacji u P. Sołtysa.

 

16. Msze Św. od 30.09 – 06.10.2024r.(w nadchodzącym tygodniu nie będzie Mszy św. rano, a po południu nabożeństwo rozpoczynać się będzie o 17.00).

 

                 Poniedziałek

 15.30PK

                17.00

+ Piotr Mazur od Doroty i Witolda Kozioł.

+ Władysław Szalony(44 r. śm.), ż. Stefania,

   s. Jan i Tadeusz, synowa Helena.

Wtorek

               15.30PK

 

               17.00

+ Władysław Świątek od Genowefa Rząsa

   z rodziną.

+ Marcin Plis od koleżanek i kolegów z Wdz.

   Organizacyjnego Starostwa w Kolbuszowej.

Środa

              15.30PK

              17.00

+ Kazimierz Bardzik od Koła Gosp. z Bukowca.

+ Stefania Gul od s. Marka z rodziną.

Czwartek

             15.30PK

             17.00

+ Maria Mazan od s. Józefa z rodziną.

Z Róży Jolanty Świątek o zdr. dla członkiń i ich rodzin, z podz. za dobre urodzaje, za powodzian

i o pokój na świecie.

 Piątek

             15.30PK

             17.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Karolina Siwiec, m. Jan, s. Józef.

Sobota

             15.30 PK

 

             17.00

+ Tadeusz Miazga od Krzysztofa i Grzegorza

    Żądło.

+ Kazimiera Plis od Stanisławy i Eugeniusza

   Pastuła.

Niedziela

7.30

 

          9.00 PK

 

10.30

 + Stanisława Plis (15 r. śm.), m. Józef. Marek

    Stanisław, Julia i Julian.

+ Stanisława Preneta od Władysławy Draus

   z rodziną.

W dniu chrztu dziecka Franciszek Olejarz o łaski potrzebne dla dziecka, rodziców i chrzestnych.                                                          

 

 

 

17. Ponad pół miliona złotych na pomoc poszkodowanym w pożarze.31 sierpnia 2024 r. w Rzeszowie doszło do pożaru mieszkań w zabudowie szeregowej, wskutek którego mieszkające tam rodziny straciły wszystko. Już dwa dni później Caritas Diecezji Rzeszowskiej w imieniu Biskupa Rzeszowskiego przekazała tym rodzinom pierwsze wsparcie finansowe. Ze względu na skalę zniszczeń – została ogłoszona zbiórka do puszek w kościołach. Dzięki tej zbiórce oraz dzięki wpłatom darczyńców indywidualnych zebrano 504 921 zł.

21 września 2024 r. dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Piotr Potyrała spotkał się z poszkodowanymi w pożarze rodzinami. Najważniejszym momentem spotkania było podpisanie umowy przekazania przez rzeszowską Caritas darowizny każdej poszkodowanej rodzinie. Obdarowani nie kryli wzruszenia, wdzięczności i zaskoczenia tak wysoką kwotą, którą zebrała i przekazała Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Pan Rafał, jeden z obdarowanych, powiedział: „Kompletnie nie spodziewałem się tak wielkiej zbiórki. Myśleliśmy, że jakieś wsparcie będzie, ale na pewno nie liczyliśmy, że Caritas zbierze aż tyle. Będziemy mieć pieniądze na rozpoczęcie remontu jeszcze przed zimą”.

Łączna wartość pomocy finansowej od rzeszowskiej Caritas dla poszkodowanych w pożarze na osiedlu Biała w Rzeszowie wyniosła prawie 600 tysięcy złotych. Caritas Diecezji Rzeszowskiej w imieniu obdarowanych dziękuje wszystkich parafiom, ich duszpasterzom, Parafialnym Zespołom Caritas, Szkolnym Kołom Caritas oraz wszystkim darczyńcom indywidualnym za tak hojne wsparcie!

 

18. We czwartek 03.10.2024r. o godz. 17.00 w kościele w Kupnie Krzysztof Wojtyczka będzie zdawał egzamin kończący czteroletnie Studium Organistowskie. Egzaminował go będzie ks. Dyrektor dr Andrzej Widak. Zapraszamy chętnych na ten egzamin.

 

22.IX.2024 r. – XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W dzisiejszym drugim czytaniu Święty Jakub Apostoł wskazuje, że wewnętrzny nieład w człowieku powoduje niesnaski pomiędzy ludźmi. Dlatego ważnym jest nieustanne formowanie ludzkich sumień i budowanie odpowiedniego systemu wartości opartego na Chrystusowej Ewangelii.

 

2. Zatroszczmy się zatem o dobre wychowanie młodego pokolenia! Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. Przypominamy, że przygotowanie do sakramentów świętych: do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii.

 

Będą spotkania w kościele z Kl. VIII. i z ich rodzicami 27.09.2024 r. (piątek

g. 18) a z dziećmi Kl. III i z ich rodzicami w dniu 01.10.2024 r. (wtorek g. 17).

 

3. Zachęcamy też do wstąpienia w szeregi grup apostolskich. Spotkania odbywają się:

- dla ministrantów i lektorów w środę.

- dla Katolickiego Stowarzyszenia  Młodzieżowego w piątek.

 

4. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy serdeczne życzenia zdrowia i wielu Bożych łask.

O dar miłosierdzia i życia wiecznego pomódlmy się dla zmarłej w dniu 19.09.2024 r. śp. Marii Mazan, wdowie po Władysławie, zam. w Porębach Kupieńskich.

 

5. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 23 września – św. Ojciec Pio, gorliwy spowiednik i stygmatyk, jeden z najbardziej popularnych i znanych świętych minionego stulecia.

 

W piątek, 27 września – św. Wincenty à Paulo, prezbiter, który zasłynął jako opiekun ubogich i wyrzuconych na margines życia społecznego oraz założył zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr szarytek.

 

W sobotę, 28 września – św. Wacław, męczennik i główny patron Czech, który, będąc władcą tego kraju, przykładem własnego życia utwierdzał wiarę chrześcijańską u naszych południowych sąsiadów.

 

6. Przyszłą niedzielę, 24 września, w Kościele będziemy obchodzili jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Do naszej parafii, w tym dniu przyjedzie Ks. Michalita Józef Franciszek Tyniec, który posługuje obecnie w Miejscu Piastowym, ochrzczony był w Kupnie i tu mieszkał 6 lat. Wygłosi On kazanie, na każdej Mszy św. o Św. Michale Archaniele i na sumie o godz. 10.30 poświęci figurę Św. Michała.

 

7. Związek małżeński zamierzają  zawrzeć następujące osoby:

- Dawid Patryk Nabożny, zam. w Jasionce z Agatą Szalony, zm. w Kupnie –zap. III.

- Albert Tęcza, zam. w Dzikowcu z Joanną Dziuba, zam. w Kupnie zap. I.

 

8. Msze Św. od 23. 09 – 29.09. 2024 r.

 

Poniedziałek

 7.00

 18.00

Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski przez Marię Przybyło od rodziców i rodzeństwa.

+ Roman Ząbczyk od Jana i Zofii Węgrzyn.

    Wtorek

 7.00

18.00

O łaskę zdrowia dla Mateusza i jego mamy.

+ Jan Plis od sąsiadów Warzocha i Kwaśnik.

Środa

 7.00

18.00

+ Maria Mazan (7 d. po śm.) od dzieci.

W 14 rocz. ślubu Rafała i Karoliny Przybyło z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i o opiekę Maryi.

Czwartek

 7.00

18.00

+ Maria Dworak od rodziny Blat z Kolbuszowej.

+ Zofia Furtak od Stanisławy Wąsik.

Piątek

 7.00

18.00

+ Władysław Łakomy od sąsiadów Wiktorów.

W 54 rocz. ślubu Czesławy i Adama Przybyło z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i o opiekę Maryi.

Sobota

7.00

     18.00      

+ Cecylia Miazga od swatowej Zofii Bajek.

W 50 – tą rocz. ślubu Stefanii i Kazimierza Fryzeł

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze błg. Boże dla Jubilatów, od dzieci

z rodzinami.

Niedziela

7.30

     9.00PK

10.30

 + Stanisław Reguła od Marii i Andrzeja Rzucidło.

+ Tadeusz Miazga od siostry Grażyny Hul.

W 50 – tą rocz. ślubu Zofii i Stanisława

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze błg. Boże dla Jubilatów, od córek

z rodzinami.                                                                   

Ks. Piotrowi Karwatowi zostały przekazane do odprawienia Msze św.: za śp. Jana Szalony (20 mszy św.), za śp. Kazimierzem Bardzik (6 mszy św.). za śp. Piotra Mazur (4 msze św.).

 

9. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował, by niedziela 22 września była dniem zbiórki na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane osobom dotkniętym kataklizmem za pośrednictwem Caritas Polska. W związku z tym – w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Episkopatu – Caritas Diecezji Rzeszowskiej włącza się w ogólnopolską zbiórkę do puszek. Należy ją przeprowadzić w każdej parafii, w najbliższą niedzielę 22 września 2024 roku, po każdej Mszy św.

10. Trwa diecezjalna peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

Od 14 do 21 września 2024 r. w diecezji rzeszowskiej trwa peregrynacja bł. Rodziny Ulmów. Jednym z miejsc, które nawiedzają relikwie Samarytan z Markowej jest kolegiata kolbuszowska pw. Wszystkich Świętych. Eucharystii transmitowanej przez Radio VIA przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Relikwie do kościoła parafialnego w Kolbuszowej wprowadził proboszcz parafii, ks. Lucjan Szumierz, który również powitał zebranych w świątyni.

Następnie małżeństwo z pięciorgiem dzieci, przedstawiciele parafii, powitali relikwie Błogosławionych powierzając w modlitwie towarzyszące im i zebranych w kościele intencje. Obecni w kolegiacie wysłuchali życiorysu i historii męczeństwa Rodziny Ulmów. 

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski, w koncelebrze wzięło udział 9 kapłanów, a pośród nich ks. Nikodem Rybczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele dekanatów: Kolbuszowa -Wschód, Kolbuszowa -Zachód i Głogów Małopolski.

Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski, który na początku powiedział, że peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji rzeszowskiej kończy ogólnopolską peregrynację Samarytan z Markowej, która odbywała się przez ostatni rok.

Biskup Białogłowski mówił, że Józef Ulma i Wiktoria Niemczak drogę do świętości rozpoczęli w swoich rodzinnych domach. Nawiązując do pieśni ku czci Błogosławionych powiedział, że Ulmowie charakteryzowali się pobożnością wypływającą z lektury Pisma Świętego, gorliwym życiem chrześcijańskim i heroizmem, z jakim podejmowali odpowiedzialność za swoje życie i działanie.

Życie rodziny Ulmów było skromna, ale bardzo gorliwe. Wspólna modlitwa, niedzielna Msza św., troska o siebie, aby sobie pomagać i myśl, by pozyskiwać nowe umiejętności, to charakterystyka Męczenników z Markowej. Wartości domu rodzinnego Wiktorii jak i Józefa, przekładały się na ich wspólny dom i rodzinę, którą założyli.

Szczególne miejsce w domu Ulmów zajmowało Pismo Święte, które, jak zaznaczają świadkowie, w dniu ich męczeństwa, leżało na stole w ich domu i było otwarte na fragmencie Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie. Ulmowie byli ludźmi, którzy umiłowali modlitwę różańcową, co wyrażało się m. in. w przynależności do róż różańcowych. Biskup podkreślił, że dom Ulmów był domem modlitwy, serdecznej atmosfery, zgody, wzajemnego szacunku i troski.

Biskup zaznaczył, że od bł. Rodziny Ulmów można się uczyć m. in. żywej modlitwy, także tej wspólnotowej i rodzinnej, świętowania niedzieli, traktowanej jako dzień święty oraz miłości bliźniego.

Podczas Mszy św., ofiarowanej w intencji rodzin, odbył się obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, błogosławieństwa matek w stanie błogosławionym oraz dzieci.

 

15.09.2024r. -XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

            

1. Pytanie: kim jest Jezus, winno nieustannie do nas powracać, a my życiem winniśmy dawać właściwą odpowiedź: że On jest naszym Panem i Mesjaszem, źródłem życia, dobra i wszelkiego szczęścia.

 

2. Dzisiaj, w trzecią niedzielę września, w Polsce przeżywamy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Towarzyszy nam zatem modlitwa w intencji wszystkich dziennikarzy, reporterów i wszystkich pracujących w mediach, by stawali się przekazicielami prawdy i trwałych, nieprzemijających wartości.

 

Zbiórka do puszek na potrzeby Katolickiego Radia „Via”

 

Dzisiaj jest też III niedziela miesiąca – składka inwestycyjna.

 

3. We wtorek wspominamy 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o wszystkich pomordowanych na Wschodzie, o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu” oraz prosimy, by trudne i nierozwiązane dotąd kwestie wspólnych dziejów polsko-rosyjskich mogły doczekać się sprawiedliwego i zgodnego z historyczną prawdą rozstrzygnięcia.

 

4. W środę (18.09.br.) święto Świętego Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży,

Po południu u nas nie będzie Mszy Świętej i  Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Mamy zaproszenie do Kolbuszowej, do Kolegiaty na Mszę św. z Ks. Biskupem przy relikwiach bł.  rodziny Ulmów na godz. 17.15.

 

5. W czwartek, 19 września, podczas adoracji od godz. 17.00 do 18.00 będziemy Bogu dziękować za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła, będziemy tez modlić się o nowe powołania do kapłaństwa.

 

6. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony w Kościele powszechnym w niedzielę, 29 września br.

Do naszej parafii, w tym dniu przyjedzie Ks. Michalita Józef Franciszek Tyniec, który posługuje obecnie w Miejscu Piastowym, ochrzczony był w Kupnie i tu mieszkał 6 lat. Wygłosi On kazanie, na każdej Mszy św. o Św. Michale Archaniele i na sumie o godz. 10.30 poświęci figurę Św. Michała, którą umieścimy przy filarze. Figurę tę ofiaruje do naszego kościoła rodzina Przybyłów.

 

7. Związek małżeński zamierzają zawrzeć następujące osoby: - Dawid Patryk Nabożny, zam. w Jasionce z Agatą Szalony, zm. w Kupnie –zap. II.

 

8. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy : Aneta Puk, Teresa Wojtyczka, Teresa Blat, Grażyna Tarnowska. Halina Konefał do sprzątania nie była, ale of. na ten cel złożyła.

PK.: Maria wyka i Maria Micał.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń w najbliższą sobotę.

 

9. Przekazujemy najlepsze życzenia wszystkim obchodzącym w tym tygodniu imieniny i urodziny. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu…

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 16 września – św. św. męczennicy: papież Korneliusz i biskup Cyprian, nieugięci obrońcy chrześcijańskiej wiary, za którą złożyli w ofierze swoje życie w połowie III wieku.

W środę, 18 września – św. Stanisław Kostka, nowicjusz jezuicki, który odznaczał się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu. Patron nowicjuszy, dzieci i młodzieży oraz naszej ojczyzny.

W piątek, 20 września – św. św. męczennicy z Korei: pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich towarzysze.

W sobotę, 21 września – św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista, powołany przez Chrystusa poborca cła i podatków dla rzymskiego okupanta, autor Ewangelii wskazującej ścisły związek między Starym i Nowym Testamentem.

 

11. Msze Św. od 16. – 22.09. 2024  r.

               Poniedziałek

 7.00

                    18.00

+ Stanisława Gazda od rodziny Gąsiorów.

+ Stefania Marek (23 r. śm.), m. Paweł

   i za zmarłymi z rodziny.

                   Wtorek

 7.00

 

18.00

+ Bronisława Plis od Heleny i Jana Smyrskich

   z Kolbuszowej,

+ Stanisław Niezgoda od sąsiadów Marii

   i Stanisława Mędrak.

Środa

 7.00

18.00

+ Kazimierz Sitarz od Juliana i Grażyny Miazga.

   Nie ma Mszy św.

Czwartek

 7.00

18.00

+ Czesław Ryszkiewicz od Józefa Zuber.

+ Maria Dziuba od Zofii i Józefa Wąsik.

Piątek

 7.00

18.00

+ Stanisław Marek od Wandy i Bolesława Zuber.

+ Krystyna Niezgoda od koleżanek i kolegów

   z Banku PEKAO w Kolbuszowej.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Helena Mazan, ż. Stanisława od sąsiadów

   Filipowiczów.

+ Julian Świątek (43 r. śm.), jego rodzice: Maria i Władysław Bryk, ich synowie, Jula i Jakub Opiela.

Niedziela

7.30

9.00PK

 

10.30

+ Edward Bąk od OSP Kupno.

+ Władysław Orzech, ż. Julia, s. Stanisław,

   żona Stanisława o radość wieczną w niebie.

W 80 – te urodziny Zofii Sasiela

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą    o łaskę zdrowia i o opiekę Maryi od syna Stanisława z rodziną.

 

12. 1. rocznica beatyfikacji Rodziny Ulmów.

– To wielki znak i wielkie wyzwanie dla nas. To ogrom łaski, którą chcemy dzisiaj ukierunkować na naszą rodzinę archidiecezjalną, na Kościół w Ojczyźnie – mówił abp Adam Szal rok po beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów. W niedzielę, 8 września 2024 r., w Markowej odbyła się uroczystość przygotowana z okazji zbliżającej się rocznicy beatyfikacji bł. Rodziny Ulmów, która odbyła się w tym samym miejscu, 10 września 2024 r. Centrum wydarzenia była Msza Święta, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. We wstępie do modlitwy abp Szal przypomniał, że rodziny w Polsce i na całym świecie otrzymały szczególny patronat, jakim jest błogosławiona rodzinna męczenników z Markowej.

Podczas homilii metropolita przemyski mówił, że przez lata procesu beatyfikacyjnego, w czasie przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnej, ale i teraz, rok po wyniesieniu na ołtarze, mamy okazję poznawać proste życie mieszkańców Markowej.

Nawiązując do obchodzonego 8 września święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej nazywanego świętem Matki Bożej Siewnej, przypomniał, że praca na roli była nieodłącznym elementem zwyczajnej codzienności Ulmów. – Lwią część ich codziennego życia stanowiła praca, praca na roli. Bł. Józef Ulma zajmował się także sadownictwem, pszczelarstwem, hodowlą jedwabników. To była zwyczajność widoczna szczególnie w czynnościach związanych z uprawą roli – mówił abp Szal.

Hierarcha podkreślił, że także ludzkie serce jest pewnego rodzaju przestrzenią roli, która dzięki naszej pracy duchowej ma wydawać dobre owoce. Dlatego też zaprosił zgromadzonych na modlitwie, by patrzeć na bł. Rodzinę Ulmów właśnie z perspektywy wiary. – Rodzina ta, choć nie obfitowała w luksusy, do których jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj, była bogata Bogiem. Źródłem ich szczęścia był Bóg, Jego sprawy i Jego plan. Przyjęli całym sercem ziarno słowa, czytali je i komentowali na swój sposób, a przede wszystkim wprowadzali w życie poprzez miłość miłosierną.

Abp Szal zwrócił też uwagę na otwartość błogosławionych Józefa i Wiktorii na życie i rodzinę, czyli wartości, które dzisiaj są negowane przez „ideologię nowych poglądów”. – Otwarcie krytykuje się rodziny otwarte na życie i na działanie Boga. W sposób oficjalny lub nieoficjalny zwalcza się odwieczne prawa ustalone przez Boga, odnoszące się do małżeństwa rozumianego jako związek mężczyzny i kobiety – mówił metropolita przemyski i dodał, że oprócz dawnych zagrożeń, tj. pijaństwo, rozwody czy braku szacunku wobec poczętego życia, dochodzą nowe, m.in. wychowanie dzieci i młodzieży.

Nawiązując w ten sposób do rozpoczętego także w tym dniu w Polsce Tygodnia Wychowania, kaznodzieja mówił, że troska o wychowanie jest zadaniem dla każdego z nas. – Dużo zależy od prawodawców, dużo zależy od mediów. Bardzo dużo. Ale jeżeli nasze rodziny będą silne w sobie, będą mocne wiarą, mocne miłością, to potrafią oprzeć się tym wielkim niebezpieczeństwom.

 

08.IX.2024 r. – XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

1. Słowa Jezusa skierowane do głuchoniemego są wezwaniem dla każdej i każdego z nas, aby otworzyć się na Boże działanie. Bóg w nas i przez nas pragnie dokonywać wielkich rzeczy, przede wszystkim chce z nas uczynić heroldów swojego królestwa prawdy, pokoju i zbawienia.

 

2. Mimo że dzisiejsza niedziela niejako przykryła święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane w Polsce świętem Matki Bożej Siewnej, przed błogosławieństwem mszalnym odbędzie się poświęcenie ziarna do jesiennych zasiewów.

Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych po I Mszy św.

 

3. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, które w naszej Ojczyźnie zbiegają się z Tygodniem Wychowania. Zatroszczmy się zatem o dobrą formację młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci – żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii.

 

4.Spotkania grup dziecięcych i młodzieżowych, w tym tygodniu odbywają się :

- dla ministrantów i lektorów w środę po Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Mszy św.( z Kupna i z Porąb Kupieńskich). Zaproszeni są również i inni chłopcy, którzy chcą należeć do LSO.

- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieżowe spotka się w Sali Kominkowej w DKCh, w piątek, po Nabożeństwie Fatimskim (ok. godz. 18.45). Zapraszamy młodzież od kl. VII, VIII i starszą. (Najlepiej przyjść na Nabożeństwo Fatimskie i po nim na spotkanie.

Grupę: LSO i KSM-u poprowadzi Ks. Proboszcz.

- Dziewczęca Służba Maryjna będzie miała spotkania z Siostrą Iwoną.

Zapraszamy także na te spotkania  dziewczęta, które do DSM-u nie należały.

O terminie tych spotkań Siostra poinformuje.

 

5. W środę, 11 września, w rocznicę terrorystycznych zamachów w Nowym Jorku, chcemy pamiętać o modlitwie w intencji ofiar terroru i reżymów totalitarnych oraz o pokój na całym świecie [szczególnie w Ukrainie], wzajemne zrozumienie i poszanowanie się narodów świata. Te intencje dołączymy do odprawianej w tym dniu Nowenny Nieustannej.

 

6. We czwartek w parafiach miasta Rzeszowa uroczystość,  a w pozostałych parafiach diecezji wspomnienie Najświętszej Marii Panny Rzeszowskiej.

 

7. W piątek, 13 września, zapraszamy do wspólnej modlitwy ku czci Matki Bożej z Fatimy. (godz. 18.00).

 

8. W sobotę, 14 września, będziemy obchodzić święto Podwyższenia Krzyża Świętego upamiętniające odnalezienie relikwii krzyża, na którym dokonał zbawienia świata nasz Pan, Jezus Chrystus. W czasach kiedy symbole naszej wiary są znieważane, miejmy odwagę przyznać się, że jesteśmy chrześcijanami, choćby przez pobożne czynienie znaku krzyża. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte, które odprawimy o godz. 7.00 i 18.00.

 

9. Związek małżeński zamierzają zawrzeć następujące osoby:

- Dawid Patryk Nabożny, zam. w Jasionce z Agatą Szalony, zm. w Kupnie – zap. I.

 

10. W przyszłą niedzielę, 15 września, przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W przyszłą niedzielę do puszek przed kościołem złożymy ofiary na potrzeby Katolickiego Radia „Via”.

 

11. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła pracowały:

Teresa Dziedzic, Agnieszka Wrażeń, Danuta Mędrak, Stanisława Mytych, Krystyna Furtak.                                                                                                                  

PK.: Zofia Mytych i Teresa Faryniarz.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

12. Solenizantów i Jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. W sposób szczególny ogarnąć modlitwą pragniemy ostatnio zmarłych Parafian i ich bliskich.

 

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

W piątek, 13 września – św. Jan Chryzostom, który zasłynął pięknymi i przemawiającymi do serca wiernych kazaniami.

 

14. Pan Sołtys informuje, że z uwagi na wybory, III rata podatku jednorazowo, nie będzie pobierana w Sołtysówce. Możliwość zapłaty, będzie tylko w kasie urzędu lub przelewem.

Informuje również, że zebranie wiejskie dotyczące wyboru rady sołeckiej, a także w sprawie przeznaczenia środków z Funduszu Sołeckiego na rok 2025,odbędzie się w dniu 23 września (tj. w poniedziałek) o godz. 18.00  w Szkole Podstawowej w Kupnie.

 

15. Przyszła niedziela jest III niedz. miesiąca – składka inwestycyjna.

 

16. 31 sierpnia br. na Osiedlu Biała w Rzeszowie doszło do wielkiego pożaru, wskutek którego rodziny zamieszkujące w tzw. zabudowie szeregowej straciły wszystko, co miały. Kolejne mieszkania błyskawicznie pochłaniał ogień. Wszystko spłonęło. Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie już 2 września br. przekazały poszkodowanym rodzinom pierwszą pomoc finansową, ale potrzeby są o wiele większe. Dlatego – w niedzielę, 8 września 2024 r. (tj.dzisiaj) we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej – będzie zbiórkę do puszek jako pomoc dla ludzi, którzy w pożarze stracili dorobek życia.

 

17. Msze Św. od 09  – 15.09. 2024 r.

 

 

 

Poniedziałek

 

 

 

 

7.00

 

 

18.00

 

 

 

 

Msza św. dziękczynna za ocalenie z wypadku pewnej rodziny i z prośbą o łaskę zdrowia i Boże błg. oraz o opiekę Matki Najświętszej.

 

O opiekę Matki Bożej podczas operacji i o błg. Boże w czasie dalszego leczenia.

 

    Wtorek

 7.00

 

18.00

+ Edward Bąk od Sióstr Szkolnych de Notre Dame z Kupna.

 

W I rocz. urodzin Amelii i w 4 rocz. urodzin Fabiana o zdrowie i błg. Boże w dalszym życiu od dziadków.

Środa

 7.00

 

                      18.00

+ Stanisław Marek od Wandy i Bolesława Zuber.

 

O zdrowie i potrzebne łaski dla Adriana.

Czwartek

 7.00

 

18.00

+ Helena Mazan od Edyty Suska z rodziną.

 

+ Kazimierz Bardzik (30 d. po śm.) od syna Jacka.

Piątek

 7.00

 

18.00

+ Krystyna Niezgoda od Elżbiety Góreckiej z rodziną.

 

+ Jan Szalony (30 d. po śm.) od córki i synów z rodzinami.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Bronisława Plis od rodziny Posłuszny i Jaremi.

 

+ Stanisław Szypuła (10 r. śm.), rodzice: Ludwika i Bronisław, Zofia i Józef Reguła.

Niedziela

7.30

 

9.00PK

 

10.30

 + Jan Szalony od rodziny Gunia.

 

+ Tadeusz Miazga od sąsiadów Fabińskich.

 

+ Czesław Ryszkiewicz  od Magdaleny i Rafała Jakubczyk z rodziną.       

 

18. W sobotę, 14 września br. rozpoczyna się w naszej diecezji peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Nasza parafia będzie mieć okazję modlić się na tę okoliczność w Kolbuszowej  w Kolegiacie.

 

19. Diecezjalne Studium Organistowskie w Rzeszowie prowadzi nabór kandydatów na rok szkolny 2024/2025. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów, przyjęcia, można uzyskać w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, ul. Witolda 11a od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 -13.00 tel. (17) 871-24-00 lub (17) 871-24-03. Informacje są podane na stronie studium www.dsorzeszow.pl oraz na plakacie. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 września bieżącego roku w sekretariacie Instytutu. Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 14 września (w sobotę) o godz. 9.00 w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego.

 

20. W niedzielę, 15 września br., Kościół w Polsce będzie obchodził 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Z tej okazji będzie i u nas zbiórka do puszek na potrzeby Katolickiego Radia VIA.

 

20. Rolnicy przez swoją pracę stają się współpracownikami Boga. To wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. Pozostańcie wierni tradycji przodków, bo oni każdy dzień zaczynali z Bogiem – mówił na Jasnej Górze podczas ogólnopolskich dożynek bp Jan Wątroba. Ordynariusz rzeszowski przewodniczył Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i tysięcy przedstawicieli polskiej wsi. Był to czas dziękczynienia za pracę rolników, a także pamięci w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

01.09.2024 r. – XXII Niedziela zwykła

 

1. Wspominany w minionym tygodniu Święty Augustyn z Hippony mówił: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu w twoim życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu, ale jeśli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w twoim systemie wartości, to w twoim życiu jest bałagan”. Odczytywane i medytowane dzisiaj słowo Boże każe zapytać o hierarchię wartości: gdzie w niej znajduje się prawo Boże, a gdzie nasze ludzkie zwyczaje, przyzwyczajenia. Warto z rozpoczynającym się u najmłodszych nowym rokiem nauki wszystko właściwie poukładać.

 

2. Dzisiaj przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Modlimy się w intencji pokoju na świecie i za tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Również dzisiaj przeżywamy ustanowiony w 2015 roku przez papieża Franciszka Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.

 

3. Jutro dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny: zatroszczmy się, by rozpocząć go w Imię Boże. Dlatego zapraszamy najmłodszych Parafian (SP i Przedszkola), ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię o godz. 9.00, podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego             w nowym roku szkolnym.

Możliwość spowiedzi, w naszej parafii jest każdego dnia

 

4. Nadto nasza wspólnota parafialna dla dzieci i młodzieży ma wiele propozycji: Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci i lektorzy), Dziewczęca Służba Maryjna, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieżowe, które po wakacyjnej przerwie z pełnym zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem pragną wznowić i kontynuować działalność. Zachęcamy do wstąpienia w szeregi tych grup. W przyszłą niedzielę podamy terminy spotkań tych grup.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

- W pierwszy czwartek, zgodnie z zapowiedzią wracamy do adoracji Najświętszego Sakramentu godzinę przed nabożeństwem popołudniowym.

Zapraszamy parafian już 5.09.2024 r. (godz.17.00).

Wspólnotę Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z naszej parafii prosimy o poprowadzenie tej adoracji.

- W pierwszy piątek przed południem Ksiądz proboszcz odwiedzi chorych i starszych Parafian z Komunią Świętą, (odwiedziny rozpocznie od 8.30, do chorych, których odwiedzał Ks. wikariusz pójdzie od 10.00). Po południu Mszę św. zakończymy nabożeństwem ku czci Serca Bożego.

- W pierwszą sobotę rano modlitwy przez wstawiennictwo Maryi.

 

6. W dniach 8 – 14 września 2024 r. będziemy przeżywać w Kościele w Polsce IV Tydzień Wychowania. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest zachęta: „Wychowujmy razem. Zgodnie z tym apelem organizatorzy Tygodnia Wychowania chcą zwrócić uwagę nas wszystkich na problem współdziałania rodziny, Kościoła i szkoły w dziele wychowania dzieci i młodzieży.

7. Od 1 września br. rusza II tura zapisów na teologiczne studia podyplomowe dla świeckich zaangażowanych w misję Kościoła, a także dla chcących pogłębienia własnej wiary i duchowości. W roku akademickim 2024/2025 w ofercie znajdują się:

1. Podyplomowe studia „Teologia dla nowej ewangelizacji” (informacje https://tiny.pl/d1b9n)

2. Podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne (informacje  https://tiny.pl/d1b9s)

3. Podyplomowe studia „Teologia duchowości” ((informacje  https://tiny.pl/d1b9k)

Szczegóły na dołączonych ulotkach a także na stronie:

www.iwst.rzeszow.pl oraz na facebook.com/teologia.rzeszow

 

8. W przyszłą niedzielę przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej.  Błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion w Kupnie o 7.30 i o10.30, a w PK o 9.00.

Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Najświętszej przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki owoc wydaje ono w moim życiu – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

 

9. Dziękujemy za przygotowanie świątyni. Sprzątali: Anna Reguła, Tadeusz Posłuszny, Robert Jaremi, Iwona sitarz. Nie sprzątały, ale of. za sprzątanie i na środki czystości złożyły:  Krystyna Grzywacz i Kinga Olejarz.

PK.: Dorota Kozioł i Bernadetta Wojda.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

We wtorek, 3 września – św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła, który był pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory oraz jaśniał wielkim światłem Ducha Świętego.

W środę, 4 września – Błogosławione Nazaretanki, męczenniczki z Nowogródka, które ofiarowały swoje życie za ocalenie aresztowanych: miejscowego proboszcza i mieszkańców miasteczka.

 

11. Msze Św. od 02. 09. – 08.09. 2024 r.

 

Poniedziałek

  9.00   

          

 

 

18.00

Msza św. za uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola Parafialnego, za nauczycieli i pracowników szkoły i przedszkola.

+ Stanisław Warzocha (31 r. śm.), Anna i Jan

   Wojda i Zofia oraz Józef Lulek.

    Wtorek

 7.00

18.00

+ Zofia Furtak od sąsiadów Sito i Brudz z rodziną.

+ Adam Czesnowski (1 r. śm.) od córki i syna.

Środa

  7.00

18.00

+ Roman Ząbczyk od Agnieszki i Pawła Preneta.

+ Stanisława Preneta (9 r. śm.) i za zmarłych

   z rodziny

Czwartek

   7.00 

 

18.00

+ Stanisława Gruszka od sąsiadów Elżbiety

   i Piotra Czupich z rodziną i Marii Mazur.

+ Stanisław Białek (1 r. śm.), jego rodzice:

   Antonii i Zofia od brata Józefa z rodziną.

Piątek

 

   7.00

        16.30 PK.

                    18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Władysław Świątek od sąsiadów Łowczyków.

+ Stanisław Białek (1 r. śm.), jego rodzice:

   Antonii i Zofia od brata Jana z rodziną.

Sobota

 

 7.00

                   18.00

+ Janina Olszowy od Leszka z rodziną.

+Adam Czesnowski od rodziny Marek

  i Chmielowiec.

Niedziela

7.30

+ Stanisław Reguła od Marioli i Adama Gniewek.

 

     9.00PK

+ Józefa Bardzik (8 r. śm.) od rodziny.

 

10.30

+ Janina Chmiel (6 r. śm.) od córki Elżbiety

   z rodziną.

Przekazane zostały do odprawienia msze św. księżom:

- Księdzu Marcinowi Dunajowi: + Stanisława Gazda (3), + Stanisław Niezgoda (2), + Stanisław Białek (3), + Roman Ząbczyk (11), + Zofia Furtak (5), +Władysław Światek (6). Te Msze św. Ks. Marcin będzie odprawiał kolejno. Rozpoczyna od dziś, tj. od 01.09.2024 r. Msze św. gregoriańskie za śp. Cecylię Miazga Ks. Marcin rozpocznie 01.10.2024 r.

- Księdzu Tadeuszowi Kardysiowi: + Kazimierz Sitarz (2), + Maria Dziuba (2), + Czesław Ryszkiewicz (3), + Stanisław Marek (2), + Piotr Mazur (7), Edward Bąk (14).

 

12. Biskupi do uczniów przed nowym rokiem szkolnym: zachęcamy do udziału w lekcjach religii  Drodzy Uczniowie, zachęcamy do udziału w zajęciach lekcji religii w szkole. Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary – napisali biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025.

Biskupi zwrócili się w liście do rodziców, prosząc ich, by podejmowali troskę o wychowanie w wierze swoich dzieci. „Dziękujemy Wam za posyłanie ich na lekcje religii. To jest realizacja Waszego zobowiązania wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie Waszych dzieci" – napisali.

Z kolei zwracając się do uczniów, biskupi zachęcili do udziału w zajęciach lekcji religii w szkole. „Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary" – czytamy w Słowie.

Hierarchowie wyrazili także wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w lekcje religii w szkole: dyrektorom szkół, katechetom, nauczycielom i wychowawcom. „Dziękujemy za nieustanną gotowość podejmowania posługi nauczania i wychowywania" – podkreślili.

Biskupi raz jeszcze potwierdzili, że nie zgadzają się z decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie organizacji lekcji religii w szkole. „Wyłączenie oceny z lekcji religii ze średniej ocen i łączenie klas uważamy za krzywdzące i niesprawiedliwe. Podobnie odczytujemy zapowiedzi redukcji godzin i umieszczanie zajęć lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie" – zaznaczyli.

Przypomnieli, że zmiany w rozporządzeniu o organizacji lekcji religii z 1992 roku powinny być zawsze podejmowane w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. „Powinny dokonywać się na drodze dialogu i zgodnie z obowiązującym prawem. Wyrażamy nieustanną gotowość do takiego dialogu" – przyznali biskupi. BP KEP / Warszawa

 

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA. - 25.08.2024r.

 

 1. W niedzielę rozpoczynającą ostatni tydzień wakacji Ewangelia przywołuje wyznanie Apostoła Piotra: „ Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym”. Są one jak przynaglenie do zrobienia rachunku sumienia z przeżytego czasu wypoczynku: czy przypadkiem sobie nie pofolgowaliśmy, zwalniając się z niedzielnej Mszy Świętej, z codziennej modlitwy. Warto w kolejny rok szkolny i katechetyczny wejść pojednanym z Bogiem, dlatego przed każdą Mszą Świętą jest okazja do spowiedzi świętej.

 

2. Dzisiaj w katedrze dzień diecezjalnego i wojewódzkiego dziękczynienia za plony. Modlitwy o Boże błogosławieństwo dla rolników.

 

3. Jutro przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Msze Święte o godz. 7.00 i 17.00, podczas których ponowimy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Opust w Kłapówce – Msza św. o godz. 1800.

 

4. W środę przed wieczorną Eucharystią zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

5. W ostatnim dniu sierpnia przeżywać będziemy Dzień Solidarności i Wolności, który został ustanowiony niemalże dwadzieścia lat temu na pamiątkę historycznego zrywu Polaków do wolności w sierpniu 1980 roku. Na godz. 18.00 zapraszamy na modlitwę w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny.

 

6. W przyszłą niedzielę na Jasnej Górze dzień ogólnopolskiego dziękczynienia za plony.

 

7. Dzieci i młodzież, przedszkolaki rozpoczynają nowy rok szkolny w poniedziałek 2 września, ale już dziś zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej i Przedszkola Parafialnego, ich rodziców, nauczycieli,  zainteresowanych parafian, na Eucharystię 2 września na godz. 900, podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku. Autobus po dzieci w Porębach Kupieńskich będzie o 830.

 

8. Dziękujemy za przygotowanie świątyni.

Sprzątali: Marta Ozimek, Kazimiera Draus, Beata Przybyło, Krystyna Galeja

PK.: Sylwia Mazur

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

9. Pozdrawiamy serdecznie tych, którzy jeszcze korzystają z wypoczynku, a także Solenizantów i Jubilatów tygodnia.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

We wtorek, 27 sierpnia – św. Monika, matka św. Augustyna; jej łzy, a nade wszystko gorliwa i wytrwała modlitwa oraz święte życie doprowadziły do nawrócenia męża i synów.

W środę, 28 sierpnia – św. Augustyn, największy teolog chrześcijańskiej starożytności, jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.

W czwartek, 29 sierpnia – św. Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego, i poprzedził Go również w męczeństwie.

 

11. Msze Święte od 26.08 – 01.09.2024 r.

 

Poniedziałek

  7.00

17.00

+ Marcin Plis od kolegi Konrada z rodziną.

+ Helena Mazan od Zofii i Józefa Mazan.

Wtorek

  7.00

15.00

 

 

 

 18.00

Nie ma Mszy św.

W 50 – tą rocz. ślubu Zofii i Jana Węgrzyn

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze błg. Boże dla Jubilatów, od dzieci

z rodzinami, oraz za ich syna Sławomira w 40 rocz. urodzin.

+ Jan Szalony (7 d. po pogrzebie) od żony.

Środa

 7.00

     18.00

+ Marian Plis od Katarzyny i Rafała Zuber.

O zdrowie i błg. Boże dla Adriana.

Czwartek

7.00

 

     18.00

+ Genowefa Saj od Iwony i Artura Czachor                           

   z dziećmi.

+ Kazimiera Plis od rodziny Puk i Wojtyczka.

Piątek

 7.00

18.00

+ Józef Dworak od Tadeusza Wierzbiński.

+ Genowefa Wąsik od Zbigniewa Szalonego

   z rodziną.

Sobota

7.00

18.00  

+ Władysław Łakomy od rodziny Snopkowskich.

+ Ireneusz Kukulski (6 r. śm.) od rodziny.

Niedziela

7.30

+ Jan Antos (35 r. śm.) od syna z rodziną.

9.00 PK

+ Józef Gaweł (24 r. śm.), ż. Janina od wnuka Roberta z rodziną.

     10.30

Msza św. w dniu chrztu za dziecko: Alicję, Annę Suszek, za jego rodzicami i chrzestnymi  o łaski potrzebne.

 

O godz. 16.00 Mszy św. nie ma.

12. W związku z podaniem w minioną niedzielę nowych godzin Mszy św. w niedzielę, trwa dyskusja czy to jest najlepsze rozwiązanie. Jest nowa propozycja, aby Msze św. były do południa bez zmian, (7.30, 9.00 PK

i o 10.30), a zrezygnować ze Mszy św. w niedzielę po południu. Tu jest jeszcze dopowiedzenie, że Nabożeństwo Różańcowe i Majowe byłoby przed sumą tj. o godz. 10.30.

W Wielkim Poście „ Gorzkie Żale” byłyby o 15.30 i Msza św. po, w kościele. Nie byłoby w tym okresie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o godz. 9.00.

 

13. Niedzielna Msza św. będzie w soboty po południu, tak jak było dotąd.

W niedziele też do południa tak jak było dotąd (tj. 7.30, 9.00 Poręby Kupieńskie i o 10.30 w Kupnie ( z uwzględnieniem  Nabożeństwa Różańcowego i Majowego oraz Gorzkich Żali – wtedy nie będzie Mszy św. w PK)

Po południu o 16.00 nie ma Mszy św.

Taki porządek obowiązuje już od 01.09.2024 r., czyli od przyszłej niedzieli.

 

14.Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo!

Królowo świata i Polski Królowo! Gdy upływają trzy wieki od radosnego dnia, w którym zostałaś Królową Polski, oto my, dzieci Narodu polskiego i Twoje dzieci, krew z krwi Przodków naszych, stajemy znów przed Tobą, pełni tych samych uczuć miłości i nadziei, jakie ożywiały ongiś Ojców naszych.

My, biskupi polscy i królewskie kapłaństwo, Lud nabyty zbawczą Krwią Syna Twojego, przychodzimy, Maryjo, znów do Tronu Twego, Pośredniczko Łask wszelkich, Matko Miłosierdzia i wszelkiego pocieszenia. Przynosimy do stóp Twoich niepokalanych całe wieki naszej wierności Bogu i Kościołowi Chrystusowemu - wieki wierności szczytnemu posłannictwu Narodu, omytego w wodach Chrztu świętego.

Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli. Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś była nam Dziewicą Wspomożycielką wśród straszliwych klęsk tylu potopów. Stajemy przed Tobą pełni skruchy, w poczuciu winy, że dotąd nie wykonaliśmy ślubów i przyrzeczeń Ojców naszych. Spojrzyj na nas, Pani Łaskawa, okiem Miłosierdzia Twego i wysłuchaj potężnych głosów, które zgodnym chórem rwą się ku Tobie z głębi serc wielomilionowych zastępów oddanego Ci Ludu Bożego. Królowo Polski! Odnawiamy dziś śluby Przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy.

Zarówno siebie samych, jak i wszystkie ziemie polskie i wszystek lud polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie. Wzywamy pokornie pomocy i miłosierdzia w walce o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu i jego Pasterzom, Ojczyźnie naszej świętej, chrześcijańskiej przedniej straży, poświęconej Twojemu Sercu Niepokalanemu i Sercu Syna Twego. Pomnij, Matko Dziewico, przed obliczem Boga, na oddany Tobie Naród, który pragnie nadal pozostać Królestwem Twoim, pod opieką najlepszego Ojca wszystkich narodów ziemi. Przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie, w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym.  Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy! Matko Łaski Bożej! Przyrzekamy Ci strzec w każdej duszy polskiej daru łaski, jako źródła Bożego życia. Pragniemy, aby każdy z nas żył w łasce uświęcającej i był świątynią Boga, aby cały Naród żył bez grzechu ciężkiego, aby stał się Domem Bożym i Bramą Niebios, dla pokoleń wędrujących poprzez polską ziemię - pod przewodem Kościoła katolickiego - do Ojczyzny wiecznej. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy! Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli zadać śmierć bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy! Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne. Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych. Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Zwierciadło Sprawiedliwości! Wsłuchując się w odwieczne tęsknoty Narodu, przyrzekamy Ci kroczyć za Słońcem Sprawiedliwości, Chrystusem, Bogiem naszym. Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci Narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku. Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych i płaczących. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy! Królowo Polski! Ponawiamy śluby Ojców naszych i przyrzekamy, że z wielką usilnością umacniać i szerzyć będziemy w sercach naszych i w polskiej ziemi cześć Twoją i nabożeństwo do Ciebie, Bogurodzico Dziewico, wsławiona w tylu świątyniach naszych, a szczególnie w Twej Jasnogórskiej Stolicy. Oddajemy Tobie szczególnym aktem miłości każdy polski dom i każde polskie serce, aby chwała Twoja nie ustawała w ustach naszych dnia każdego, a zwłaszcza w dni Twoich świąt. Przyrzekamy iść w ślady Twoich cnót, Matko Dziewico i Panno Wierna, i z Twoją pomocą wprowadzać w życie nasze przyrzeczenia. Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!  W wykonaniu tych przyrzeczeń widzimy żywe Wotum Narodu, milsze Ci od granitów i brązów. Niech nas zobowiązują do godnego przygotowania serc naszych na Tysiąclecie Chrześcijaństwa Polski. W przededniu Tysiąclecia Chrztu Narodu naszego chcemy pamiętać o tym, że Ty pierwsza wyśpiewałaś narodom hymn wyzwolenia z niewoli i grzechu; że Ty pierwsza stanęłaś w obronie maluczkich i łaknących, i okazałaś światu Słońce Sprawiedliwości, Chrystusa, Boga naszego. Chcemy pamiętać o tym, że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia, że w Twoim Obliczu Macierzyńskim najpewniej rozpoznajemy Syna Twojego, ku któremu nas wiedziesz niezawodną dłonią. Przyjm nasze przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i złóż przed Oblicze Boga w Trójcy Świętej Jedynego. W Twoje dłonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu.

Prowadź nas poprzez poddaną Ci ziemię polską do bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego. Amen.

 

 

 

XX Niedziela Zwykła 18.08.2024 rok.

1. Mowa eucharystyczna w synagodze w Kafarnaum, którą fragmentami czytamy i rozważamy w kolejne sierpniowe niedziele, jest zaproszeniem, aby nie lekceważyć niedzielnej Mszy Świętej, a nawet podjąć zamiar uczestnictwa w niej również w dni powszednie.

Módlmy się do Pana, aby towarzyszył nam swoją łaską w godzinach pracy i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia. Jeżeli dotąd tego nie uczyniliśmy, to warto w drugiej połowie miesiąca zobowiązać się do abstynencji od alkoholu.

 

2. W czwartek, 22 sierpnia, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszej świątyni. Msze Święte o godz.: 7.00 i 18.00.

 

3. Natomiast w piątek, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. To wspaniała okazja, aby modlić się o pokój na świecie (szczególnie w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie), modlić się za tych, którzy ucierpieli wskutek nazistowskiej i komunistycznej ideologii, a także o to, by ludzkość została zachowana od podobnych zagrożeń.

 

4. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Patryk Wojtyczka, s. Jana i Teresy, zam. w Kupnie z Patrycją Kuras, zam. w Sędziszowie Młp. Zap. III.

 

5. Pozdrawiamy wszystkich odpoczywających i życzymy im przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazujemy Solenizantom i Jubilatom tygodnia.

 

6. W środę odbył się pogrzeb: śp. Kazimierza Bardzika. Zmarł także w minionym tygodniu Jan Szalony. Pogrzeb nie jest jeszcze ustalony.            W modlitwach swoich polecajmy ich nieskończonemu miłosierdziu Boga.

 

7. Dziękujemy parafianom z Porąb Kupieńskich i Kupna za zrobienie wieńców dożynkowych.  Są piękne, wiemy ile potrzeba czasu i wysiłku, aby je wykonać – wielki Bóg zapłać.

 

8. Dziękujemy za sprzątanie świątyń, pracowały: Elżbieta Pastuła,

PK.: Krystyna Mazur i Marzena Kozioł.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.

 

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: 

We wtorek, 20 sierpnia – św. Bernard z Clairvaux, człowiek wielkiej wiedzy, modlitwy i kontemplacji, który potrafił łączyć przedziwnie życie niezmiernie czynne z kontemplacją i mistyką, a który zasłynął również jako autor wielu pism teologicznych i ascetycznych.

W środę, 21 sierpnia – św. Pius X, papież, który w czasie swojego pontyfikatu dokonał wielu reform zgodnie z tym, co zawarł w pierwszej encyklice pt. „Odnowić wszystko w Chrystusie”.

W sobotę, 24 sierpnia – św. Bartłomiej, Apostoł, znany też jako Natanael, pochodził z Kany Galilejskiej i według tradycji poniósł śmierć męczeńską przez odarcie ze skóry.

 

10. W poniedziałek (26.08.2024 r.) uczcimy Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską.  Opust w Kłapówce – Msza św. o godz. 1800.

W naszej parafii, w tym dniu, Msza św. będzie po południu o 17.00.

 

11. Intencje mszalne: ( od 19 – 25.08.2024 r.)

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Kazimierz Bardzik (7 d. po śm.) od dzieci.

+ Ryszard Maciąg (4 r. śm.) od c. Gabrieli

   i za Jana Maciąga

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Stanisław Wiktor od szwagra Andrzeja                            

   i Lucyny.

Msza św. za dzieci ochrzczone w minioną niedzielę:

Bruno Sito, Igor Flis, Milan Antoni Olchawa,

za ich rodziców i chrzestnych  o łaski potrzebne.

Środa

7.00

 

18.00

+ Tadeusz Miazga od rodziny Sitarzów

   z Rzeszowa.

+ Stanisław Plis, żona Stanisława.

Czwartek

7.00

18.00

+ Józef Dworak od Elżbiety Kukulskiej z rodziną.

W 54 – tą rocz. ślubu Krystyny i Władysława Plis

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze błg. Boże, o łaskę zdrowia i o opiekę Maryi

dla Jubilatów i ich synów z rodzinami.

Piątek

7.00

18.00

+ Józef Ziobro od Ewy i Stanisława Orzech.

Msza św. za dzieci ochrzczone w minioną niedzielę:

Bruno Sito, Igor Flis, Milan Antoni Olchawa,

za ich rodziców i chrzestnych  o łaski potrzebne.

Sobota

7.00

18.00

+Franciszek Demitraszek, Maria, Julia i Ludwika.

+ Danuta Szalony (9 r. śm.) od rodziny.

Niedziela

7.30

9.00 PK

10.30

 

16.00

+ Marta Faryniarz od wnuczka Łukasza.

+ Stefan Wojda (24 r. śm.) od syna z rodziną.

+ Maria Dworak od teściów Marcina z Wysokiej

   Głogowskiej.

Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski przez

Janka od rodziców i rodzeństwa.

 

12. Poza parafią będą odprawiane Msze św. za śp. Kazimierę Plis.  

Poniedziałek – od Grażyny Plizga z rodziną,

Wtorek –  od Mariusza Jakubczyk z rodziną,

Środa –  od Haliny Olszowy z rodziną,

 

13. Jeszcze jedna wiadomość,  wiemy, że od 24.08.2024 r. Ks. Przemysław Hajduk  odchodzi z parafii. Dziękujemy Księdzu za pracę w parafii naszej i życzymy, i o to się też modlimy, aby Pan Bóg na nowej placówce  Księdzu błogosławił.

Do naszej parafii też miał przyjść nowy wikariusz, ale ze względu na braki kapłanów w diecezji, nie będziemy mieli Księdza Wikariusza. Obecny Ksiądz Proboszcz będzie sam do czasu przyjścia nowego Księdza Proboszcza.

 

14. W związku z powyższym nastąpi pewna zmiana dotycząca godzin celebrowania Mszy świętych:

Od 01.09.2024 r. nie będzie Mszy św.  w niedziele, w kościele o godz. 7.30.

Będą Msze św.: o 10.30 i po południu o 16.00.

W Porębach Kupieńskich Msza św. będzie o godz. 8.00.

W sobotę po południu będzie Msza św. z liturgią niedzielną w kościele.

(W przyszłą niedzielę przypomnimy  jeszcze raz powyższą informację).

 

15. Abp Tadeusz Wojda SAC, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał Komunikat dotyczący wdrażania standardów ochrony małoletnich w Kościele w Polsce. 

W lipcu 2023 roku została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw dotyczących ochrony dzieci, czyli tzw. „Ustawa Kamilka”. Rezultatem tej ustawy jest m.in. Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz wynikające z niego różnorodne działania, które  w sposób usystematyzowany i wielowymiarowy mają dbać o dobro oraz bezpieczeństwo dzieci. Jednym z nich jest obowiązek wprowadzania standardów ochrony dla wszystkich placówek, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci. Dotyczy to podmiotów prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, religijną, artystyczną, medyczną, sportową, turystyczną, itp. Standardy to zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka              w centrum działań i wartości każdej instytucji, a tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne dzieciom środowisko.

Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze.

Jako wspólnota Kościoła, w którym gromadzą się dzieci, pragniemy podjąć to wyzwanie i wdrożyć w naszych parafiach, prowadzonych dziełach oraz instytucjach kościelnych obowiązujące prawem normy. Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury.

Podjęliśmy też serię szkoleń, w których uczestniczyły zarówno osoby duchowne jak i świeckie posługujące w parafiach oraz odpowiedzialne za różne jednostki kościelne. Planowane są też działania edukacyjne i prewencyjne, w celu rozpowszechnienia wiedzy dotyczącej ochrony dzieci i jej właściwego zastosowania.  W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym zarówno w przygotowanie samych standardów, jak i przeprowadzenie niezbędnych szkoleń.

Wspomniane standardy, zgodnie z wymaganiami ustawy, będą podane do publicznej wiadomości w każdej jednostce kościelnej. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nimi, aby w ten sposób pogłębiać naszą wspólnotową świadomość na temat ochrony małoletnich, co będzie pomocne w budowaniu świata bezpiecznego dla dzieci.

Wprowadzanie standardów ochrony małoletnich w naszych parafiach i instytucjach oraz dziełach prowadzonych przez Kościół stanowi nie tylko realizację obowiązku prawnego, ale jest również pozytywnym i jasnym komunikatem, że w codziennej posłudze duszpasterskiej Kościoła realizowane są ewangeliczne wartości. W praktyce oznaczają one pełną wrażliwości służbę i troskę o dobro każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci i osób bezbronnych. Wprowadzając te standardy, Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy.                  Tadeusz Wojda SAC Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 9 sierpnia 2024 r.

 

16. W następną niedzielę na kolbuszowskim stadionie, w roku poświęconym rodzinie Ulmów, odbędzie się wyjątkowe, muzyczne wydarzenie - Festiwal Psalmów Dawidowych.

Rozpoczęcie o godz. 19.00. Na  scenie wystąpią:  w części żydowskiej wystąpią: Symcha Keller oraz Izabela Szafrańska. W części chrześcijańskiej, m.in.: włoska artystka Ilaria Della Bidia, Golec uOrkiestra, Halina Mlynkova, Mateusz Ziółko oraz Polska Orkiestra Muzyki Filmowej.

Koncert poprowadzą: Magdalena Wolińska-Riedi oraz Grzegorz Boratyn.

Szczegóły na Facebooku/ Festiwalpsalmówdawidowych.

Serdecznie zaprasza: Bogdan Romaniuk, Dyrektor Festiwalu. Liczba miejsc siedzących ograniczona, można przynieść ze sobą rozkładane krzesełko.

 

XIX Niedziela Zwykła 11.08.2024 rok.

1. „Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry” – refren psalmu jest zachętą, aby nie zaniedbywać spotkań z Bogiem, jakimi są codzienna modlitwa i coniedzielna Eucharystia. To w pozytywny sposób wyrażona prawda zawarta w powiedzeniu, że nie ma wakacji od Pana Boga.

 

2. Przypominamy że w przyszłą niedzielę (III miesiąca), będzie składka na prace przy obiektach parafialnych.

 

3. We wtorek, z racji 13. dnia miesiąca – zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. (godz. – 18.00).

 

4. W środę , w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem. Odpust w Weryni. (1100).

 

4. We czwartek, 15 sierpnia, będziemy obchodzili Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej.  Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę, na zakończenie których pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty. (wieńce poświęcimy w PK o 900, w Kupnie  o 1030).  Odpust w Ostrowach Tuszowskich  (1100).

 

5. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

Módlmy się również za wojsko Polskie.

 

6. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Patryk Wojtyczka, s. Jana i Teresy, zam. w Kupnie z Patrycją Kuras, zam. w Sędziszowie Młp. Zap. II.

 

7. Dziękujemy za sprzątanie świątyni pracowali: Barbara Fryc, Wioletta
i Wiesław Mytych, Krystyna Plis, Krystyna Dworak złożyła of. za sprzątanie i na kwiaty (70 zł.).

PK.: Teresa Widak i Bożena Piecuch.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

8. Centrum Medyczne NIWA zaprasza na profilaktyczne badania krwi we wtorek 13 sierpnia w godzinach 7.00 – 9.30 w Budynku Wielofunkcyjnym w Kupnie.


9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 11 sierpnia – św. Klara, która, zachęcona przykładem św. Franciszka, poświęciła się całkowicie Panu Bogu i z rąk Biedaczyny z Asyżu otrzymała zakonny habit, dając początek Zakonowi Ubogich Panien].

W środę, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin konwentualny, kapłan i męczennik, który na ochotnika zgłosił się na śmierć głodową za współwięźnia, ojca rodziny.

W sobotę, 17 sierpnia – św. Jacek Odrowąż, duchowy syn św. Dominika, który od niego otrzymał zakonny habit.

 

10. Intencje mszalne: ( od 12 – 18.08.2024 r.)

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Kazimiera Plis, od rodziny Gąsiorów.

Za dzieci, które w niedzielę przyjęły chrzest:

Kornelia Kwaśnik, Wiktoria Kornelia Draus

za ich rodziców i chrzestnych  o łaski potrzebne.

Wtorek

7.00

18.00

+ Marcin Plis od Lidii i Łukasza Ślęzak.

+ Genowefa Saj (2 r. śm.) od s. Grzegorza,

   Doroty i Patrycji.

Środa

7.00

18.00

+ Helena Mazan od sąsiadów Maciągów.

+ Jan Gaweł (40 r. śm.). ż. Maria, c. Teresa.

Czwartek

7.30

9.00 PK

10.30

16.00

+ Stanisława Mazan od Haliny Kuśnierz z rodz.

+ Stanisław Reguła od Stanisławy Suszek z rodz.

+ Genowefa Wąsik od rodziny Tomczyk.

+ Ludwik Depa (29 r. śm.), ż. Stanisława od

   dzieci z rodzinami.

Piątek

7.00

 

18.00

+ Stanisław Białek od Agnieszki Wrażeń

   z rodziną.

+ Anna Pasek (32 r. śm.) od wnuczki Danuty

   z rodziną.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Janina Olszowy od siostrzenicy Krystyny

   z synem Ludwikiem.

+ Marek Ród (15 r. śm.) i Mariusz Ród.

Niedziela

7.30

9.00PK

 

 

 


10.30

 

 

16.00

+ Jan Kostuj (4 r. śm.) od żony Zofii.

W 18 -  tą rocz. urodzin Bernadety ,

z podz. za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze Boże błg.,             

o dary Duch Św. zdrowie i o opieką Maryi

na dalsze lata życia od rodziców i siostry.

W dniu chrztu za dzieci: Bruno Sito, Igor Flis,

Milan Antoni Olchawa, za ich rodziców                              

i chrzestnych  o łaski potrzebne.

+ Stanisława Gruszka od wnuków:

Dawida, Krystiana i Norberta.

 

 

11. Przeor Jasnej Góry o. Pacholski: trzeba męstwa, żeby iść na pielgrzymkę  

Trzeba męstwa, żeby jednoznacznie się określić, wyruszyć w pielgrzymkę, to identyfikacja i mocne utożsamienie się z Kościołem - zauważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Nie ma praktycznie rodziny, w której ktoś kiedyś nie brał udziału w pielgrzymce, wynika to z wielkiej potrzeby bliskości z Bogiem. Pielgrzymi przychodzą, by prosić nie tylko w swoich indywidualnych potrzebach, ale także Kościoła i Ojczyzny, w tym pokoju na świecie. 

Każdego roku o tej porze jasnogórskie sanktuarium przeżywa prawdziwe pielgrzymkowe oblężenie. To właśnie w sierpniu dociera tu największa liczba pątników. Na Jasną Górę wiedzie ponad 55 szlaków pielgrzymkowych, liczących w sumie ponad 15 tys. km. Ojcowie paulini, korzystając z doświadczeń lat poprzednich, starają się jak najlepiej przygotować do ich przyjęcia. Wiedzą, jak wielka spoczywa na nich odpowiedzialność i jak ważne jest, by każdy z pątników czuł się w domu Matki Bożej Królowej Polski, jak u siebie. Ten miesiąc jest pełen radości i ufności, ale stanowi też wyzwanie - mówi przeor Jasnej Góry. o. Samuel Pacholski podkreśla, że paulini czekają i przygotowują się do tego najbardziej intensywnego miesiąca pielgrzymkowego, przez cały rok. - Przypada wtedy szczyt pielgrzymowania, szczególnie pieszego i rowerowego, dlatego np. tak planujemy urlopy, byśmy mogli przyjąć pątników w pełni sił, jak najlepiej i jak najżyczliwiej. Wychodząc naprzeciw potrzebom pielgrzymów staramy się zwiększać w tym czasie liczbę spowiedników – dodaje przeor. 

Nasze pielgrzymowanie to wyraz tęsknoty za bliskością z Bogiem – mówi przeor. – Nierzadko prowadzi On nas w ten sposób do odkrycia siebie, do powrotu na ścieżkę wiary. Mówią o tym świadectwa współczesnych pielgrzymów, ale i potwierdzają zapisy w kronikach sanktuarium. Warto przypomnieć choćby noblistę Władysława Reymonta. Nie wszyscy wiedzą, że
w 1894 r. za namową Aleksandra Świętochłowskiego, wybrał się on z pieszą pielgrzymką na Jasną Górę jako dziennikarz. Chciał się przekonać, że wiara nie ma sensu, a na pielgrzymim szlaku spotka się z religijnym prostactwem. Pan Bóg miał wobec pisarza inne plany i ostatecznie, w czasie tej pielgrzymki Reymont przeżył nawrócenie. Powstał wtedy reportaż pt: „Pielgrzymka do Jasnej Góry. Wrażenia i obrazy".

W dzisiejszych czasach potrzebne jest męstwo w wyznawaniu wiary. Pielgrzymka pozwala na to, by publicznie ją wyznawać - podkreśla przeor. - Obserwując zmiany, jakie zachodzą we współczesnym świecie, kiedy modna stała się apostazja i działania niektórych środowisk, widzimy, że potrzeba jest męstwa w przyznawaniu się do wiary. Dotyczy to zwłaszcza osób publicznych, które są często autorytetami dla różnych grup społecznych. Trzeba odwagi, żeby jednoznacznie się określić. Taki wymiar posiada także udział w pielgrzymce - identyfikacja i mocne utożsamieniem się z Kościołem – mówi o. Samuel. W tym roku wiele grup pielgrzymuje pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". Bardzo często pielgrzymka jest momentem budzenia się w ludziach potrzeby zbliżenia się do Kościoła. Mamy świadomość – dodaje Przeor, że Kościół nie jest strukturą idealną, tak jak nie zawsze idealni są, czy byli, nasi rodzice, ale przecież ich kochamy. A przecież to w Kościele spotykamy największą Miłość. Bardzo często pielgrzymka jest momentem budzenia się w ludziach potrzeby zbliżenia się do Kościoła.

Dziś pielgrzymują wierni na różne sposoby. Poza tradycyjnymi pieszymi kompaniami, są też grupy, które przybywają na Jasną Górę na rowerach, rolkach, konno lub biegiem. To świadczy o kreatywności, potrzebach. Jest ta różnorodność, ale niezmienne jest to, że to pielgrzymuje się do Maryi. - Już
w tym pierwszym szczycie lipcowym, zauważyłem wzrost liczby pątników. Cieszy zwłaszcza obecność wielu młodych ludzi – mówi o. Samuel. Osobiście witałem na Jasnej Górze grupę z Podhala, która weszła do sanktuarium ostatniego dnia lipca. Liczyła ok. 900 osób. Tylko z Bachledówki przyszło 280 osób w tym 90 dzieci, które szły dzięki swoim rodzicom. Na tym przykładzie widać, jak ważna jest rodzina w kształtowaniu wiary, jaką rolę odgrywa w tym przykład rodziców i ich codzienna ewangelizacja. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości same będą decydować się na pielgrzymkę.

Na terenie Polski znajduje się wiele sanktuariów, jednak Jasna Góra ma tę specyfikę, że jest niezwykle mocno związana z historią Polski, z narodem. Ludzie bardzo mocno łączą tutaj wymiar religijny z wymiarem patriotycznym. Podkreślał to bł. Prymas Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II, którzy nazwali Jasną Górę konfesjonałem i amboną narodu. I dziś przychodzą tu Polacy prosić za swoja Ojczyznę. Świadomi zagrożeń, często zaniepokojeni podziałami wśród rodaków, proszą Maryję Królową Polski by raz jeszcze wstawiła się za nami                    u Swego Syna–podkreślił przeor.                                                                          

12. Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji
z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.

 

Bp Wojciech Osial

Przewodniczący  Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski

4.VIII.2024 r. – XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że warto i trzeba przychodzić do Chrystusa; On jeden może zaspokoić najgłębsze ludzkie tęsknoty i pragnienia, bowiem to On jest źródłem wszelkiego dobra i szczęścia.

 

2. W dzisiejszą niedzielę, 4 sierpnia br. wyruszyła 47. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki są słowa „Z Maryją w Kościele”. Łączmy się w modlitwie z pielgrzymami.

Niech Matka Boża wszystkim nam uprasza duchowe dary.

 

3. Rozpoczął się sierpień – to miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek do Tronu Jasnogórskiej Madonny oraz miesiąc wytężonej pracy przy zbiorze tegorocznych plonów. Otoczmy modlitwą nasz kraj, podejmujących trud pielgrzymowania, pracy w polu, sadzie bądź ogrodzie oraz całkowitej lub czasowej abstynencji od alkoholu. A może sami zaangażujmy się w to ćwiczenie woli i ducha przez powstrzymanie się od spożywania alkoholu w bieżącym miesiącu.

 

4. We wtorek, 6 sierpnia, będziemy obchodzili święto Przemienienia Pańskiego. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte o godz. 7.00 i 18.00     I pamiętajmy, że każda Eucharystia jest takim naszym wejściem na Górę Przemienienia i kontemplacją Chrystusowego oblicza.

Święto Przemienienia Pańskiego, to święto, które Kościół obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.  

W Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie jeszcze dwa dni odpustu.

 

5. W piątek przypada święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, karmelitanki i patronki Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię u Husserla we Fryburgu. Pod wpływem Maksa Schelera i lektury autobiografii Świętej Teresy z Avili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. Przetłumaczyła na język niemiecki dzieła Świętego Tomasza z Akwinu. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją Święty Jan Paweł II w 1998 roku, a w rok później ogłosił współpatronką  Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.

 

6. W sobotę – Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa   i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

 

7. Zachęcamy do udziału we Mszach ku czci tych świętych i do wspólnej modlitwy.

 

8. Obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny, przekazujemy zapewnienie o naszej życzliwości. Swoje pozdrowienia kierujemy do wszystkich korzystających z wakacyjnego odpoczynku.

 

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

[Dzisiaj, w niedzielę, 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney, patron wszystkich proboszczów, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany].

W czwartek, 8 sierpnia – św. Dominik, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się w ówczesnej Europie herezje.

W piątek, 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), filozofka, karmelitanka, patronka Europy, która poszukując prawdy, odnalazła ją w wierze w Jezusa Chrystusa i w Kościele.

W sobotę, 10 sierpnia – św. Wawrzyniec, diakon rzymskiego Kościoła, który poniósł śmierć męczeńską przez spalenie na żelaznej kracie.

 

10.  Informujemy, że 15.08.2019 r., w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, jak co roku będziemy błogosławić: zioła, owoce, warzywa, kwiaty,  wieńce żniwne – prosimy o ich zrobienie i przyniesienia do kościoła.

 

11. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Patryk Wojtyczka, s. Jana i Teresy, zam. w Kupnie z Patrycją Kuras, zam. w Sędziszowie Młp. Zap. I.

 

12. Burmistrz Kolbuszowej informuje, że w dniu 25 sierpnia br. Na terenie Gminy Kolbuszowa odbędą się wybory na sołtysów oraz przewodniczących Osiedli. Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7 – 21.

 

13. Dziękujemy za sprzątanie świątyni pracowali: Krystyna Węgrzyn i Dorota Węgrzyn

PK.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedzielę.

 

14. Msze Święte od 05.08. –  11.08.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

18.00

+ Bronisław Plis od Marty i Piotra Smyrskich,

   od Marcina i Grzegorza Dziuba.

+ Maria Dziuba (Zagrody) od sąsiadki Marii

   Kozioł z rodziną.

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Kazimierz Sitarz od brata Andrzeja Leśniak

   z rodziną.

Za dzieci, które były ochrzczone w niedzielę (4.08.br.):

Nel Elena Guźda, Anthony Olszowy,

Łucja, Maria Surowiec, za ich rodziców                          

 i chrzestnych  o łaski potrzebne.

Środa

7.00

18.00

+ Krystyna Niezgoda od Marii i Piotra Tokarz.

Msza św. za dziecko: Igora Piotra Woźniak,                      

o Boże błg., Dary Ducha św. i o zdrowie,

od matki chrzestnej Leny.

Czwartek

7.00

 

18.00

+ Józef Matuszkiewicz (15 r. śm.), ż. Zofia.

   Jan Draus (59 r. śm.), ż. Helena od wnuków.

+ Wojciech Gaweł (18 r. śm.), ż. Zofia,

   s. Tadeusz, rodzice: Tomasz i Emilia Gaweł.

Piątek

7.00

18.00

+ Helena Mazan od Eugeniusza Sitarza z rodziną.

Za dzieci, które były ochrzczone w niedzielę (4.08.br.):

Nel Elena Guźda, Anthony Olszowy, Łucja,

Maria Surowiec, za ich rodziców                          

i chrzestnych  o łaski potrzebne.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Stanisław Marek od chrześniaka Bogdana

   z rodziną.

+ Aniela i Władysław Cisek, c. Janina

   i za Wojciechem oraz Franciszką żona.

Niedziela

7.30

9.00PK

10.30

 

 

16.00

+ Edward Bąk od chórzystów.

+ Bronisława i Stanisław Świątek, s. Władysław.

W dniu chrztu za dzieci: Kornelia Kwaśnik,

Wiktoria Kornelia Draus za ich rodziców               

i chrzestnych  o łaski potrzebne.

+ Franciszek Łopata (18 r. śm.) od żony, dzieci                  

i wnuków.

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi Msze św. z śp.: Romana Ząbczyka.

Wt. od OSP z Czrnej Sędziszowskiej,

Śr. od Prezesa i pracowników Zakl. Gosp. Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej

Cz. od Radnych Gminy Kolbuszowa,

Pt.  od. Anny i Stanisława Plizga z Francji.


15. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony przez Franciszka w styczniu 2021 r. Jest obchodzony w czwartą niedzielę lipca, czyli w okolicach wspomnienia św. Joachima i Anny.

Od początku w obchody tego święta włącza się Caritas Diecezji Rzeszowskiej, organizując spotkania z seniorami i przekazując im różne formy wsparcia. Tegoroczne świętowanie zostało zorganizowane w Osobnicy. Wzięli w nim udział seniorzy z dekanatu dębowieckiego. Rozpoczęło się ono Mszą św., której przewodniczył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Krzysztof Szopa, proboszcz miejscowej parafii i dziekan dekanatu dębowieckiego, ks. Czesław Szewczyk, emerytowany proboszcz z Osobnicy, ks. Tomasz Godlewski, misjonarz z Gwatemali i ks. Zbigniew Woźniak.

W kazaniu ks. Piotr Potyrała przytoczył słowa Ojca św. Franciszka: „Bóg nigdy nie opuszcza swoich dzieci. Nawet wtedy, gdy wiek postępuje, a siły słabną, gdy włosy siwieją, a rola społeczna maleje, gdy życie staje się mniej produktywne                i może się wydawać bezużyteczne – Bóg jest z nami i troszczy się o nas”. Wyraził również wdzięczność seniorom za ich modlitwę oraz pomoc dla rodzin, przekazywanie wiary i tradycji i zaangażowanie w Parafialne Zespoły Caritas.

Po Mszy św. seniorzy zostali zaproszeni na wspólny obiad, który stał się okazją do rozmów, wspomnień. Głos zabrali także zaproszeni goście: zastępca wójta Gminy Jasło, Ewa Majewska i inni. Seniorzy zostali również poinformowani o różnych formach pomocy od rzeszowskiej Caritas dla osób starszych (ośrodki dla ciężko chorych, dzienne domy pobytu, karty zakupowe dla ubogich seniorów, pomoc żywnościowa, pomoc w opłaceniu rachunków, wykupieniu lekarstw). Każdy z uczestników spotkania otrzymał także paczkę z produktami spożywczymi i kosmetykami, przygotowanymi przez s. Joannę Smagacz.

28.VII.2024 r. – XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Podczas Eucharystii doświadczamy cudu rozmnożenia chleba i zaspokajania najgłębszych ludzkich potrzeb i pragnień. Pragniemy trwać w dziękczynieniu za to, że Pan otwiera rękę i karmi nas do syta, że udziela wielu łask i towarzyszy nam na drogach życia.

 

2. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. To wspaniała okazja, aby pomodlić się za nasze Babcie i Dziadków, a także wyrazić im wdzięczność za dobroć ich serca, że zawsze mają czas dla swoich wnucząt.

 

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek, 1 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Świętego Alfonsa Marii Liguoriego, naszą modlitwę ofiarujemy w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania.

W pierwszy piątek przed południem (od 8.00), odwiedzimy starszych i chorych Parafian z Komunią Świętą. Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.  Przypominamy, zwłaszcza dzieciom o praktyce I piątków. Mszę św. popołudniową zakończymy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W pierwszą sobotę (o godz. 7.00),  uczcimy Matkę Najświętszą i powierzymy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.

 

4. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi, toteż staranną opieką otoczył kaplicę ku Jej czci, zwaną Porcjunkulą. Rocznica poświęcenia tej kaplicy przypada 2 sierpnia i według podania Święty Franciszek otrzymał w niej słynny odpust, który papieże zatwierdzili i rozciągnęli na cały Kościół na dzień rocznicy jej poświęcenia.

Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie kościoła parafialnego. Korzystajmy z tej łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone nam w sakramencie pojednania.

 

5. Dnia 1 sierpnia będziemy przeżywali 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Niech wspomnienie tego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą umiłowaną ojczyznę, za tych, którzy w walce o jej wolność oddali swoje życie, oraz za tych, którym powierzono w niej odpowiedzialne stanowiska.

 

6. Rozpoczynający się w tym tygodniu sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. To miesiąc pieszych pielgrzymek do Tronu Jasnogórskiej Madonny oraz wytężonej pracy przy żniwach. Wesprzyjmy modlitwą również podejmujących trudy pielgrzymowania bądź pracy w polu, sadzie czy ogrodzie. Wykorzystajmy go także, by ćwiczyć wolę i ducha przez całkowitą lub czasową abstynencję od używek, zwłaszcza alkoholu.

 

7. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowały: Joanna Fryzeł, Kopeć Lucyna, Magdalena Ząbczyk i Danuta Ząbczyk. Alicja Selwa.

PK.: Danuta Miazga, Helena Jucha.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedziele.

 

8. W niedzielę, 4 sierpnia br. wyruszy 47. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki są słowa
„Z Maryją w Kościele”. Pielgrzymowanie będzie mieć formę tradycyjną, sztafetową lub duchową. Na rozpoczęcie pielgrzymki zostanie odprawiona Msza św. o godz. 6.30 przy kościele farnym w Rzeszowie. Codzienne relacje 
z pielgrzymki na antenie katolickiego radia „Via”.

Wszystkich, którzy nie mogą uczestniczyć w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, zachęcamy do duchowej łączności z pielgrzymami. Niech Matka Boża wszystkim nam uprasza duchowe dary.

 

9. Informujemy i przypominamy, że 15.08.2024 r., w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, jak co roku będziemy błogosławić: zioła, owoce, warzywa, kwiaty,  wieńce żniwne – prosimy o ich zrobienie i przyniesienia do kościoła.

 

10. 15 sierpnia 2024 r. odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich. Suma o godz. 11.00.  Przewodniczył będzie JE Ks. Bp. Jan Wątroba.


11. Pozdrawiamy wszystkich urlopowiczów i życzymy pięknego wypoczynku. Solenizantom i Jubilatom przekazujemy najlepsze życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu…

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 29 lipca – św. św. Marta, Maria i Łazarz z Betanii, Święte Rodzeństwo, u którego bardzo często przebywał Mistrz z Nazaretu.

W środę, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli, który pod wpływem lektury religijno-duchowej przeszedł niesamowitą drogę nawrócenia.

W czwartek, 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori, biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów, patron spowiedników i teologów.

 

13. Msze Święte od 29.07. –  04.08.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Adam Dziadura (3 r. śm.)

Msza św. za dzieci, które przyjęły chrzest 21.07.br.: 

Łucja, Anna Markiewicz i Igor , Piotr Woźniak,

za ich rodziców i chrzestnych o łaski potrzebne.

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Helena Mazan, ż. Stanisława od wszystkich

   wnuków i wnuczek.

Msza św. za dzieci, które przyjęły chrzest 28.07

br. Wiktoria Siwiec i Nina Szklarz, za ich rodziców

i chrzestnych o łaski potrzebne.

Środa

7.00

 

18.00

+ Krystyna Niezgoda od Barbary i Artura

   Rozenbajger.

+ Stanisław Marek od Marii Rożek z rodziną.

Czwartek

7.00

 

18.00

+ Czesław Ryszkiewicz od Stanisławy Rożek

   z rodziną.

+ Edward Bąk od siostry Danuty z rodziną.

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Piotr Mazur od kuzynki Józefy z rodziną.

+ Helena Czesnowska (4 r. śm.) od córki i syna.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Maria Dziuba od Agnieszki i Artura Janus

   z rodziną.

+ Józef Kardyś (16 r. śm.) od żony z rodziną.

Niedziela

7.30

 

9.00PK

 

10.30

 

 

 16.00

+ Bronisław Szalony (12 r. śm.), siostra Helena,

   rodzice: Zofia i Józef.

+ Irena Haracz (29 r. śm.), m. Ludwik, brat Paweł

   i za rodzicami.

W dniu chrztu za dzieci: Nel Elena Guźda              

i Kacper Antoni  Olszowy, Łucja, Maria Surowiec,

za ich rodziców i chrzestnych  o łaski potrzebne.

+ Władysław Plis (16 r. śm.) i Andrzej Faryniarz

   od rodziny.

 

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi Msze św. z śp.: Marcinem Plis.

Wtorek – od sąsiada Bogdana Drausa z rodzina,

Środa  – od rodzin: Cichowiczów i Walasów,

Czartek – od kuzynostwa  Gaweł, Bogacz, Bojek z rodzinami.

 

APEL NA SIERPIEŃ – MIESIĄC ABSTYNENCJI 2024

Jezus, głosząc Dobrą Nowinę o zbawieniu, litował się nad cierpiącymi ludźmi, zaradzał ich potrzebom fizycznym i duchowym. Jednak świadkowie cudownych wydarzeń nie zawsze potrafili właściwie odczytać Jego misję. Dostrzegamy to w Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba (J 6,1-15). Ona uczy nas, że chociaż pokarm jest ważny dla ciała, to jednak nie on decyduje o szczęściu człowieka. Tylko w Jezusie Chrystusie, Chlebie Żywym, możemy znaleźć spełnienie swoich potrzeb i pragnień. Tylko On jest źródłem prawdziwej wolności, która pozwala pięknie żyć dla Boga, dla siebie i bliźnich. Naśladując Chrystusa, który jest tak bardzo wrażliwy na ludzką niedolę, otwartym sercem przyjmijmy zaproszenie do przeżycia sierpnia jako miesiąca dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Niech będzie to świadectwem naszej wewnętrznej wolności, jak również wyrazem troski o dobro wspólne.

„Trzeźwość polską racją stanu”

W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. Ten wielki apostoł trzeźwości z mocą podkreślał, że społeczna klęska nietrzeźwości powoduje rozkład moralny narodu, a to uderza „w naszą wierność Bogu,Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi”. Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy.

Uzależnienia problemem polskiego społeczeństwa

Nasze społeczeństwo zmaga się z poważnymi problemami, których źródłem są  uzależnienia. Alkoholizm, nikotynizm, narkomania, hazard, pornografia, uzależnienie od Internetu – to niektóre z długiej listy zniewoleń, jakich doświadczają Polacy, w tym wielu ludzi młodych. Nadal jednak największym, najgroźniejszym problemem jest nadużywanie alkoholu. Z bólem stwierdzamy, że jego spożycie stale rośnie. Badania od lat pokazują, że szkodliwe używanie alkoholu dotyczy prawie 20 proc. Polaków. Ta ogromna liczba nietrzeźwych rodaków niszczy swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Powoduje wiele tragedii przede wszystkim w życiu rodzin. Skutkiem są rozbite małżeństwa, niewyobrażalne cierpienia bliskich, zwłaszcza dzieci, poważne choroby, groźne przestępstwa. Konsekwencją nadużywania alkoholu są także straty ekonomiczne i społeczne, jakie wszyscy ponosimy.

Wciąż trudnym do rozwiązania problemem jest destrukcyjna świadomość społeczna odnośnie alkoholu. Wielu Polaków twierdzi, że powinien on być tani, łatwo dostępny i reklamowany. Wielu nie wyobraża sobie życia bez alkoholu. Z badania rynku wynika, że w ubiegłym roku największy udział w wydatkach spożywczych Polaków miał alkohol. To wielki narodowy dramat, bo przecież jest on niebezpiecznym środkiem psychoaktywnym, który łatwo uzależnia
i prowadzi do innych zniewoleń.

Rodzina i Kościół na straży trzeźwości narodu

Bycie trzeźwym to nie tylko obowiązek każdego człowieka, ale także wielka wartość, o którą nieustannie musimy się troszczyć. Zdajemy sobie sprawę, że tylko rodziny silne wiarą, miłością i trzeźwością mogą dać odpór pladze uzależnień, które potęgują się we współczesnym świecie. Praktykowanie dobrowolnej abstynencji już w okresie narzeczeństwa to wspaniałe przygotowanie do odpowiedzialnego pełnienia roli małżonków i rodziców. Trzeźwi ojcowie, trzeźwe matki i inni dorośli członkowie rodziny są niezastąpionym przykładem wolności wewnętrznej dla dzieci. Oni uczą je, że fundamentem budowy wspólnego, szczęśliwego życia jest prawdziwa miłość, odpowiedzialność i trzeźwość.

Kościół od wieków wspiera trzeźwość Polaków prowadząc ich do Chrystusa, Nauczyciela i Dawcy prawdziwej wolności. Niezwykle cenny jest przykład  abstynenckiego życia tak wielu osób duchownych i wiernych świeckich. Tworzą oni tak potrzebną kulturę trzeźwości. Z wdzięcznością wspominamy osobę sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i 45. rocznicę proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ten abstynencki ruch odgrywa ważną rolę w dziele troski o trzeźwość narodu. Na szczególne podkreślenie zasługują także działania związane z propagowaniem i realizacją Narodowego Programu Trzeźwości, powstałego w 2018 r z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości.

Odpowiedzialność państwa i samorządu za trzeźwość narodu Obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego trzeźwości spoczywa także na instytucjach państwowych i samorządowych. Warunkiem spełnienia tego obowiązku jest dobre prawo i konsekwentne egzekwowanie jego zapisów. Władze państwowe i samorządowe muszą wspierać te działania społeczne, które propagują postawy abstynenckie i trzeźwościowe. Muszą bezwzględnie chronić dzieci i młodzież przed rozpijaniem, przed demoralizacją, a osoby walczące
o odzyskanie trzeźwości wspierać w koniecznej abstynencji.

Prosimy władze o podjęcie działań zmniejszających dostępność fizyczną i ekonomiczną alkoholu, a także o doprowadzenie do zakazu jego reklamy, według zaleceń współczesnej nauki. Ważnym krokiem w tym procesie byłby zakaz sprzedaży nocnej alkoholu oraz całkowity zakaz jego sprzedaży na stacjach paliw.

Apelujemy o wzmożenie działań ponad podziałami politycznymi na rzecz promocji trzeźwego stylu życia. Wszyscy Polacy powinni pamiętać, że „Trzeźwość jest polską racją stanu”.

Dar sierpniowej abstynencji

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości. Jeśli alkohol jest dla nas czymś ważnym, bez czego nie wyobrażamy sobie życia, musimy to zmienić. Właśnie sierpień – miesiąc abstynencji jest dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie. Pamiętajmy, że dobrowolny post od alkoholu jest również szczególnym wsparciem dla osób, które walczą o swoją trzeźwość. Naszą modlitwą otoczmy osoby zniewolone nałogami i ich cierpiących bliskich. Zachęcając wszystkich ludzi dobrej woli do bycia ambasadorami trzeźwości w swoim środowisku, dziękuję szczególnie tym, którzy na co dzień ofiarnie angażują się w to błogosławione dla Ojczyzny i Kościoła dzieło. Wszystkim z serca błogosławię!

 

Bp Tadeusz Bronakowski

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

21.VII. 2024 r. – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Usłyszeliśmy, że Bóg jest prawdziwie Dobrym Pasterzem, który lituje się nad swoim ludem i obdarza go wieloma dobrodziejstwami. Bądźmy wdzięczni za otrzymywane dary i starajmy się do Niego zbliżać i z Nim jednoczyć. Może warto w ten sposób wykorzystać trwający okres wakacji.

 

2. W dzisiejszą niedzielę po Mszach Świętych pobłogosławimy pojazdy i ich użytkowników z racji na przypadające 25 lipca wspomnienie Świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.

 

3. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowały: Bogusława Preneta, Klaudia Michalska, Maria Szalony, Barbara Szostak, Maria Walas.

PK.:

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedziele.

 

4. Trwają zapisy do udziału w 47. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 4-13 sierpnia pod hasłem „Z Maryją w Kościele”. Istnieje możliwość pielgrzymowania w formie tradycyjnej (10 dni w drodze) lub sztafetowej (1 wybrany dzień). Zapisy przez formularz internetowy, który znajduje się na stronie internetowej www.pielgrzymka.rzeszow.pl  Rozpoczęcie pielgrzymki 4 sierpnia o godz. 6.30 przy kościele farnym w Rzeszowie.

 

5. Duszpasterstwo parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (ul. T. Rejtana 21) zaprasza na uroczystości ku czci świętego Szarbela w niedzielę 28 lipca br. o godz. 17:00. W programie modlitwa różańcowa z prośbami za wstawiennictwem św. Szarbela, Eucharystia, nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie przy relikwiach świętego Patrona i Eucharystyczna procesja ulicami miasta. Podczas nabożeństwa możliwość uczczenia relikwii i przyjęcia oleju św. Szarbela. Szczegóły na plakacie.

 

6. Życzymy wszystkim wypoczywającym i udającym się na wakacje bezpiecznego i radosnego czasu odpoczynku. Solenizantom i jubilatom natomiast życzymy wielu Bożych łask

 

7. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 22 lipca – św. Maria Magdalena, Apostołka Apostołów, która zatrwożonym uczniom jako pierwsza przyniosła radosną nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa.

We wtorek, 23 lipca – św. Brygida Szwedzka, wzorowa żona i matka, zakonnica i mistyczka, której mistyczne spotkania z Jezusem stanowią do dzisiaj inspirację dla chrześcijan.

W środę, 24 lipca – św. Kinga, księżna i fundatorka klasztoru klarysek w Sączu, która została zapamiętana jako pani pobożna, miłosierna i czuła na ludzką niedolę.

W czwartek, 25 lipca – św. Jakub, Apostoł, zwany Starszym lub Większym, brat św. Jana Apostoła i Ewangelisty, który jako pierwszy z Apostołów poniósł śmierć męczeńską.

Również w czwartek, 25 lipca – św. Krzysztof, którego imię znaczy „niosący Chrystusa” i który patronuje kierowcom oraz podróżującym.

W piątek, 26 lipca – św. św. Anna i Joachim, rodzice Najświętszej Maryi Panny i dziadkowie Pana Jezusa.

 

8. Msze Święte od 22.07. –  28.07.2024 r.

Poniedziałek

7.00

 

18.00

+ Józef Biesiadecki (15 r. śm.), rodzice:

   Stanisława i Jan, siostra Maria Kłeczek.

+ Stefania Plizga (5 r. śm.), m. Piotr, s. Zbigniew.

Wtorek

7.00

18.00

+ Stanisław Wiktor od sąsiadów Wrażeń.

+ Piotr Sitarz (15 r. śm.), Ludwika, Władysław

   Sitarz, Zofia Władysław Sukiennik.

Środa

7.00

18.00

+ Józef Dworak od Haliny i Krzysztofa Wilk.

+ Genowefa Wąsik (2 r. śm.), od córki z rodziną.

Czwartek

7.00

 

 

18.00

+ Piotr i Ludwika Zuber, s. Jan, ż. Anna,

c. Helena, m. Józef, c. Stefania, m. Edward                       

i Zbigniew Jemioło.

+ Stanisław Reguła (12 r. śm.), rodzice: Stefania      

i Piotr.

Piątek

7.00

 

18.00

+ Maria Dworak od Haliny i Marka Kryjak

   z rodziną.

+ Adam Draus (w rocz. śm.).

Sobota

7.00

18.00

+ Edward Bąk (30 d. po śm.) od dzieci.

Msza św. w 75 rocz. urodzin Marii Draus 

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o błogosławieństwo Boże, i o opiekę Maryi

od córek z rodzinami.

Niedziela

7.30

 

9.00 PK

 

10.30

 

 

16.00

+ Józef Kardyś (16 r. śm.) od s. Władysława

   z rodziną.

+ Zbigniew Gaweł (11 r. śm.), rodzice: Jan

   i Janina, siostrzeniec Marcin.

Msza św. za dzieci, które przyjmą chrzest: Wiktoria Siwiec

i Nina Szklarz, za ich rodziców

i chrzestnych o łaski potrzebne.

+ Genowefa Wąsik (2 r. śm.), mąż Franciszek.

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi Msze św. za śp.: Kazimierą Plis

Wt. od rodziny Gorczyca,

Śr.  od Zofii Gorczyca,

Cz. od sąsiadów Strzępka,

Pt. od Małgorzaty i Andrzeja Świątek,

 

9. Przypominamy, że Sanktuarium w Cmolasie zaprasza na odpust ku czci Pana Jezusa Przemienionego w dniach 1-6 sierpnia 2024 r. Szczegóły na plakacie i w tym „Głosie Jana” podane po Intencjach mszalnych.

W tym roku, jak i w ubiegłym, nie będziemy organizować wspólnego wyjazdu autobusem. Dużo parafian jedzie własnymi samochodami i mogliby też się inni dołączyć, trzeba się rozglądnąć, porozmawiać i w ten sposób dotrzeć do Sanktuarium w Cmolasie. Kupno nie ma w tym roku ustalonego dnia modlitwy. Program jest podany, to prosimy wybrać sobie odpowiadający dzień.

 

10. Odpust w Sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i przemieniającego w Cmolasie pod hasłem: Panie dobrze, że tu jesteśmy

1 sierpnia – czwartek Trwamy w dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa 17.00 Godzinki ku czci Przemienienia Pańskiego 17.30 Nowenna ku czci Przemienienia Pańskiego 18.00 Msza św. dziękczynna za dar Eucharystii oraz za kapłanów przeżywających srebrny i złoty jubileusz kapłaństwa oraz o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego pod przewodnictwem JE ks. bpa Kazimierz Górny

2 sierpnia – piątek Cierpienie znakiem miłości 6.30 Msza św. z kazaniem 10.30 Godzinki ku czci Przemienienia Pańskiego 11.00 Uroczysta Msza Święta dla chorych i cierpiących z modlitwą o uzdrowienie pod przewodnictwem JE ks. bpa Edwarda Białogłowskiego 18.00 Msza św. za zmarłych na cmentarzu parafialnym 22.00 Droga krzyżowa w parku sanktuaryjnym

3 sierpnia – sobota Rodzina Bogiem silna / Boży atom 7.00 Msza św. z kazaniem 10.15 Godzinki ku czci Przemienienia Pańskiego 11.00 Msza Święta Odpustowa w intencji parafian, pielgrzymów, małżeństw przeżywających srebrne i złote jubileusze, rodzin i dzieci pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Wątroby – Instalacja Relikwii bł. Rodziny Ulmów 18.00 Msza św. z kazaniem 20.00 Rodzinne świętowanie

4 sierpnia – niedziela Centralne Uroczystości- Te Deum Laudamus 7.00 Prymaria z kazaniem 9.00 Msza św. z kazaniem 10.30 Godzinki ku czci Przemienienia Pańskiego 11.00 Uroczysta Msza Święta dziękczynna za zbiory – parafialne dożynki – oraz w intencji Rodzin, pielgrzymów, samorządowców, rolników i ludzi pracy pod przewodnictwem JE ks. bpa Mariana Rojka 17.00 Msza św. z kazaniem 20.00 Koncert – Dziękczynienie za beatyfikację Rodziny Ulmów połączony z promocją książki

5 sierpnia – poniedziałek Modlitwa za Ojczyznę liturgii będzie przewodniczył JE ks. abp Pioro Marini 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich Rodaków o wierność Bogu Krzyżowi Ewangelii

6 sierpnia – wtorek Dziękczynienie za wszystkie łaski od Pana Jezusa Przemienionego i Przemieniającego 18.00 Msza św. pod przewodnictwem JE ks. bpa Stanisława Jamrozka

11. Wspólnota mówi: dziękujemy!

KUPNO Dzień odpustu parafialnego był dla miejscowej wspólnoty wiernych okazją do wyrażenia wdzięczności siostrom za 30 lat ich posługi. To siostry ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Koncelebrowanej Mszy św. jubileuszowej 30 czerwca br. przewodniczył bp Jan Wątroba. Uczestniczyło w niej ok. 40 sióstr. Obecna była siostra prowincjalna s. Maria Rut Koprucha wraz z  Radą Prowincjalną, siostry, które wcześniej pracowały w Kupnie, siostra rodaczka i siostry z innych zgromadzeń. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Kolbuszowskiej Kapituły Kolegiackiej, której prepozytem jest ks. Kazimierz Osak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Kupnie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz świeckich różnego szczebla z posłem na Sejm RP Panem Zbigniewem Chmielowiec,
z Pani Ewa Draus – radną Sejmiku Wojewódzkiego, z Panem Józefem Kardyś – Starostą Kolbuszowskim, z Panem Burmistrzem Kolbuszowej Grzegorzem Romaniuk. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych. Po zakończeniu Eucharystii miało miejsce poświęcenie zmodernizowanego budynku przedszkola. Rodzice wraz z dziećmi wyrażali swoją wdzięczność za opiekę i  wychowywanie dzieci w  duchu wartości chrześcijańskich. Sympatycznym akcentem był pokaz tańców w wykonaniu przedszkolaków, w tym poloneza i walca. W części nieoficjalnej czas umilał zebranym miejscowy zespół „Lesianie”, kultywujący tradycyjną muzykę ludową. Spotkanie było też okazją do wyrazów serdeczności i życzeń skierowanych do jubilatów: bp. Jana Wątroby oraz ks. prał. Kazimierza Osaka, obchodzących w tym roku 45-lecie kapłaństwa.

Siostry od trzech dekad pracują i  wychowują dzieci w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym im. Jana Chrzciciela. Ksiądz proboszcz wyraził wdzięczność, że siostry zechciały utworzyć w Kupnie nową placówkę. Dom prowincjalny Sióstr znajduje się w Opolu. Było to jedyne zgromadzenie zakonne, spośród 40 zapraszanych przez księdza proboszcza, które odpowiedziało przychylnie na jego prośbę. Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame ma charakter międzynarodowy. Powstało z pilnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży żeńskiej w czasie, kiedy po rewolucji francuskiej zamknięto w Europie Zachodniej większość szkół katolickich. Założycielka Zgromadzenia m. Maria Teresa od Jezusa podtrzymała zakonne życie wspólnotowe o  charakterze apostolskim oraz system szkół katolickich. Zakładane szkoły ukierunkowała w sposób szczególny na chrześcijańskie wychowanie dziewcząt, by stając się żonami i matkami, tworzyły rodziny oparte na wartościach katolickich. Alina Ziętek-Salwik  

XV Niedziela Zwykła 14.07.2024 rok.

1. Jesteśmy nieustannie posyłani przez Pana, aby głosić królestwo Boże, aby świadczyć, że Pan jest i działa pośród nas. Tę misję realizujemy przez codzienną wierność Ewangelii, między innymi przez udział w niedzielnej Eucharystii podczas wakacyjnych wojaży.

Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej.

 

2. We wtorek, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Góra Karmel ze Starego Testamentu kojarzy nam się z obroną wiary w Jedynego Boga przez proroka Eliasza, w średniowieczu stała się miejscem powstania zakonu karmelitańskiego. Z tym dniem i z karmelitańską rodziną zakonną wiąże się również tradycja noszenia szkaplerza i związane z nim obietnice Matki Bożej. Niech będzie on znakiem, że chcemy naśladować Maryję w Jej zawierzeniu Bogu i Jego słowu.                        

Warto przypomnieć, że Papież bł. Jan Paweł II od lat dziecięcych nosił Szkaplerz święty.

 

3. Informujemy, tegoroczne Dożynki Diecezjalne będą połączone z Dożynkami Wojewódzkimi i odbędą się w niedzielę 25 sierpnia br. w Parku Papieskim przy Katedrze Rzeszowskiej.

 

4. W dniach 21 – 28 lipca br. obchodzimy w Kościele w Polsce XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Odbywa się on co roku z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego, patronującego kierowcom oraz podróżnym i wszystkim zmotoryzowanym. Tę inicjatywę rozpoczęła i wiernie od 2000 roku organizuje i ogłasza MIVA Polska – misyjne stowarzyszenie działające w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, które troszczy się o wyposażenie misjonarzy, w konieczne w ich misyjnej posłudze, środki transportu. Tak więc również i w tym roku MIVA Polska zaprasza do udziału w misyjnej Akcji św. Krzysztof – grosz za kilometr szczęśliwie przejechany na misyjne pojazdy.

Lipcowym obchodom Tygodnia św. Krzysztofa towarzyszy hasło: Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata. Nawiązuje ono to hasła roku duszpasterskiego: Uczestniczę we wspólnocie Kościoła. To uczestnictwo zawiera w sobie perspektywę misyjną. Na mocy chrztu św. jesteśmy bowiem odpowiedzialni za głoszenie Ewangelii wszystkim narodom świata.

Poświęcenie pojazdów będzie w przyszłą niedzielę – 21 lipca br.

 

5. Odpust w Sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego i Przemieniającego w Cmolasie będzie od 1 – 6 sierpnia 2024 r. (szczegóły znajdziemy na plakacie)

6. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła, sprzątały: Danuta Draus, Jolanta Dziadura, Ilona Augustyn, Stanisława Kłoda, Anna Reguła.

PK.: Karolina i Agnieszka Fabińska.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyni na niedziele

 

7. Pozdrawiamy wszystkich korzystających z wakacji i urlopów, życząc pięknego i bezpiecznego wypoczynku. Solenizantom i jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia.

 

8. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

W poniedziałek, 15 lipca – św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła, duchowy syn św. Franciszka z Asyżu i drugi „Ojciec Zakonu” z racji stworzenia pierwszych konstytucji dla swojego zakonu – wykładni reguły Ojca Założyciela.

 

9. Msze św. od 15. – 21.07.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Czesław Ryszkiewicz od chrześnicy Ilony.

+ Maria Dziuba od sąsiadów Marek    

   i Chmielowiec.

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Kazimierz Sitarz od rodziców i dzieci

  dowożonych do szkoły i przedszkola w Widełce.

+ Helena Mazan od rodziny Więcków i Majków.

Środa

7.00

18.00

+ Krystyna Niezgoda od brata Zenona z rodziną.

+ Antonina Kozioł, Piotr i Julia.

Czwartek

7.00

18.00

+ Bronisława Plis od Krystyny tęcz z rodziną.

+ Stanisław Marek od emerytów i rencistów

   policyjnych z Komendy Powiatowej Policji

   w Kolbuszowej.

Piątek

7.00

 

18.00

+ Genowefa Saj od Mirosława i Ernestyny

   Kardyś.

+ Zofia Furtak od Joanny Furtak i Katarzyny

   Furtak – Draus z rodzinami.

Sobota

7.00

15.00

 

 

 

18.00

+ Stanisław Niezgoda od rodziny LE FLEM.

W 50 – tą rocz. ślubu Zofii i Stanisława Preneta

z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą

o dalsze błg. Boże dla Jubilatów i ich dzieci

z rodzinami.

+ Mieczysław Patyna (4 r. śm.) od żony.

Niedziela

7.30

 

9.00PK

 

10.30

 

 

16.00

+ Edward Fryzeł (21 r. śm.) i rodzice: Apolonia

   i Paweł Fryzeł.

+ Czesława Stawarz (13 r. śm.), rodzice: Zofia

   i Franiszek.

Msza św. za dzieci, które przyjmą chrzest: Łucja,

Anna Markiewicz i Igor , Piotr Woźniak,

za ich rodziców i chrzestnych o łaski potrzebne.

Msza św. za Koło Gospodyń Wiejskich,                

z podziękowaniem dla członkiń, za wszelkie dobro

z ich strony na rzecz Parafii i z prośbą

o łaski potrzebne dla członkiń i ich rodzin. 

 

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi Msze św. za śp.: Marcina Plisa, s. Pawła

 

Wt. – od rodziny Szkoła,

Śr. – od Karoliny i Pawła Lorenc,

Cz. – od Beaty i Marka

Pt. – od Łukasza Wiktor z rodziną.

 

11. 14 czerwca 2013 r. papież Franciszek mianował bp. Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. 19 lipca 2013 r. bp Wątroba przejął kanonicznie diecezję rzeszowską jako jej ordynariusz, a 20 lipca 2013 r. odbył się ingres w katedrze rzeszowskiej.

Bp Jan Wątroba urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu. W 1972 r., po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu, rozpoczął studia
w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. 27 maja 1979 r.
w katedrze częstochowskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stefana Bareły. Przez dwa lata pracował jako wikariusz parafii pw. Ducha Świętego
w Wieruszowie.

W 1981 r. wyjechał do Rzymu, gdzie przez cztery lata pełnił opiekę duszpasterską nad pielgrzymami z Polski w ramach Centro Pastorale Corda Cordi. Jednocześnie podjął studia na Uniwersytecie Laterańskim, na którym uzyskał licencjat kościelny z zakresu teologii pastoralnej. W lipcu 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak powierzył mu obowiązki sekretarza
i kapelana, które pełnił przez 9 lat. W tym czasie był także sekretarzem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz jej rzecznikiem prasowym.

W latach 1994-2000 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego
w Częstochowie. W 1999 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał stopień doktora teologii.

20 kwietnia 2000 r. Jan Paweł II mianował ks. Jana Wątrobę biskupem pomocniczym w Częstochowie. Sakrę biskupią przyjął w archikatedrze częstochowskiej 20 maja 2000 roku z rąk abp. Stanisława Nowaka. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Ecce venio” („Oto idę, aby spełniać wolę Twoją”).

14 czerwca 2013 r. papież Franciszek mianował bp. Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. 19 lipca 2013 r. bp Wątroba przejął kanonicznie diecezję rzeszowską jako jej ordynariusz, a 20 lipca 2013 r. odbył się ingres w katedrze rzeszowskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Duchowieństwa. Wcześniej był m.in. delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet
i przewodniczącym Rady ds. Rodziny.

 

12. 7 lipca 2024 r. miało miejsce pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów. Uroczystości odbyły się w dzień rocznicy zawarcia sakramentu małżeństwa przez Wiktorię i Józefa Ulmów. Wspomnienie przyjęło wyjątkową formę, ponieważ związane było z przyjęciem patronatu męczenników z Markowej nad Województwem Podkarpackim.

Błogosławiona Rodzina Ulmów została ogłoszona patronami Województwa Podkarpackiego. Stało się to podczas uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w Muzeum Zamku w Łańcucie. Ulmowie zostali ogłoszeni patronami w roku jubileuszu 25-lecia samorządu Województwa Podkarpackiego. Z inicjatywą ustanowienia Rodziny Ulmów Patronami Województwa Podkarpackiego wystąpiły do Samorządu Województwa Podkarpackiego organizacje katolickie archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej. W grudniu 2023 r. radni województwa przyjęli uchwałę intencyjną, w której uznali, że Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi są najlepszymi kandydatami do miana patronów. M. in. o inicjatywach samorządu związanych z bł. Rodziną Ulmów mówił dla Radia VIA Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

„Posiadanie za patronów województwa bł. Rodziny Ulmów jest wielkim darem, ale także zadaniem dla nas wszystkich” – mówił bp Jan Wątroba.

Obecny na sesji metropolita przemyski, abp Adam Szal, zwrócił uwagę, że przykład bł. Rodziny Ulmów stał się inspiracją dla wielu osób w całej Polsce i na świecie. Stąd ogromne zainteresowanie błogosławionymi z Markowej.

Ksiądz Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Rodziny Ulmów podkreślił, że ta uroczystość jest także zaproszeniem dla małżonków, aby swoją codzienność przeżywali tak jak Józef i Wiktoria Ulmowie.

Historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mateusz Szpytma, podkreślił, że mówienie o bł. Rodzinie Ulmów jest także obroną historii.

Wojewoda Podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, zwróciła uwagę, że bł. Rodzina Ulmów jest dobrym przykładem i wzorem dla dzieci i młodzieży.

W obradach sejmiku województwa wzięli udział licznie zaproszeni goście wśród których byli parlamentarzyści, doradca Prezydenta, prof. Dariusz Dudek, podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz stowarzyszeń i organizacji.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Markowej, gdzie sprawowano Mszę św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala.

XIV Niedziela Zwykła 07.07.2024 rok.

1. „Do Ciebie, Boże, wznoszę moje oczy” – refren psalmu responsoryjnego pięknie opisuje każde nasze spotkanie z Panem. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby w czasie wolnym od pracy i nauki nie zaniedbywać relacji z Bogiem; pamiętajmy o powiedzeniu, że nie ma wakacji od Pana Boga.

 

2. Rozpoczęły się wakacje. Niektórzy z naszych Parafian korzystają już z czasu wypoczynku. Wiemy też, że jest wielu takich, którzy nie będą mogli sobie pozwolić choćby na kilka dni wyjazdu, pośród nich są też i dzieci, i młodzież. (przypominamy i prosimy o roztropność w zachowaniu, aby nie doszło do nieszczęśliwych wypadków, rodzice niech o tym przypominają swoim pociechom).

 

3. Wakacyjne miesiące to także czas wytężonej pracy na polach. Wypraszajmy u Boga dar sprzyjającej pogody na czas żniw oraz obfite plony.

 

4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy na godz. 18.00. Będziemy prosić Maryję we wszystkich naszych osobistych, rodzinnych i wspólnotowych potrzebach.

W przypadające w czwartek święto Świętego Benedykta zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszego kontynentu.  

W sobotę, 13 lipca, na godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej.

 

5. Niech czas wakacyjnego wypoczynku będzie dla wszystkich czasem bezpiecznym, pogodnym i radosnym. Nie zapominajmy w tym czasie
o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii. Pozdrawiamy wszystkich, którzy wypoczywają w naszej parafii. Naszą życzliwość kierujemy również wobec wszystkich, którzy w tym tygodniu świętować będą swoje imieniny czy urodziny. A zmarłych Parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

 

6. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła, sprzątali: Joanna Brudz, Ewelina Maciąg, Przemysław Gniewek i Monika Kret. Ofiarę złożyły następujące osoby: Zofia Tokarz, Monika Piekarz, Artur Ród, Anna Mazur i Persa Teresa.

PK.: Agata Niezabitowska i Dorota Mazur.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyni na niedziele.

 

7. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

[Dzisiaj, w niedzielę, 7 lipca – bł. Rodzina Ulmów: Wiktoria i Józef oraz siódemka ich dzieci, Miłosierni Samarytanie z Markowej, którzy zginęli, ponieważ chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia].

 

W poniedziałek, 8 lipca – św. Jan z Dukli, najpierw pustelnik, a potem franciszkański kapłan, który zasłynął jako wybitny spowiednik i kaznodzieja.

 

W czwartek, 11 lipca – św. Benedykt z Nursji, opat i patron Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież Święty Paweł VI w 1964 roku obwołał Świętego Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób Świętego Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze Świętym Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Ale swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu. Warto te miejsca odwiedzić podczas letnich wędrówek.

 

W piątek, 12 lipca – św. Bruno Bonifacy z Kwerfurtu, biskup i męczennik, autor żywota św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników, przyjaciel Polski, energicznie występujący w jej obronie wobec cesarza Henryka II.

 

W sobotę, 13 lipca – św. św. Pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt, którzy jako drogę swojego uświęcenia obrali surowe życie w odosobnieniu i liczne praktyki ascetyczne.

 

8. Msze św. od 08. – 14.07.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

18.00

+ Maria Dworak od Haliny i Mariana Mazan

   z rodziną.

+ Jan Marek od rodziny Cypryś z rodziną.

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Kazimiera Plis (3 r. śm.) i jej rodzice: Honorata    

   i Klemens.

+ Roman Ząbczyk od sąsiadki Magdaleny Drzał.

Środa

7.00

 

18.00

+ Krystyna i Kazimierz Wojda (3 r. śm.),

   Wiesław Trusewicz od rodziny.

+ Helena Orzech (5 r. śm.), Józef Orzech

(12 r. śm.), ich rodzice: Anna i Henryk Orzech, Maria

i Władysław Orzech.

Czwartek

7.00

18.00

+ Cecylia Miazga od Zofii i Jana Bajek.

+ Stanisław Reguła od rodziny Mazan

   z Kolbuszowej.

Piątek

7.00

18.00

+ Stanisław Białek od sąsiada Zbigniewa Gaweł.

+ Adam Czesnowski od Anny Urban

   i Urszuli Kluza.

Sobota

7.00

18.00

+ Janina Olszowy od Józefa i Krystyny Zuber.

+ Stanisława Gruszka od rodziny Posłuszny   

   i Jaremi.

Niedziela

7.30

 

9.00PK

 

10.30

 

16.00

+ Jan Plis od Stanisława i Heleny Kobylarz

   z rodziną.

+ Stanisław Reguła (1 r. śm.), ż. Anna od córek

   z rodzinami.

+ Stanisław Niezgoda od Andrzeja Plizga

   z rodziną.

+ Helena Węgrzyn (22 r. śm.), m. Jan, synowie:

   Stanisław i Władysław od córki z rodziną.

 

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi Msze św. za śp. Kazimierą Plis.

Wt. – od bratanicy Anety z rodziną, z Ropczyc.

Śr. – od bratanka Pawła z rodziną, z Ropczyc.

Cz. – od siostrzenic: Alicji i Małgorzaty wraz z rodzinami.

Pt. – od Sławomira Plisa z rodziną.

 

9. Kochani Parafianie. W dniu 30.06.2024 r. przeżyliśmy piękną uroczystość odpustową ku czci Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Połączyliśmy ją z Jubileuszem 30 – lecia działalności Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. Św. Jana w Kupnie oraz 30 – leciem pobytu i służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w naszej parafii.

Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

Pan Bóg został uwielbiony i wszyscy uczestnicy tego wydarzenia ubogacili się duchowo.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy modlitwą i czynem przygotowywali to nasze święto. Można powiedzieć, że wszyscy odpowiedzialnie podeszli do zaproponowanego im zadania. Spisali się i goście, bo odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Był Ks. Biskup, księża z Kolbuszowskiej Kapituły Kolegiackiej w strojach chórowych i kapłani z naszego i sąsiednich dekanatów. Przybyły Siostry Szkolne de Notre Dame na czele z Matką Prowincjalną Rut i Siostry z sąsiedztwa, była nasza rodaczka Siostra Bernadetta. Byli i Księża, którzy pracowali w naszej parafii jako wikariusze.

Zaszczycili nas swoją obecnością: Pan Poseł Zbigniew Chmielowiec, Pani Ewa Draus – radna Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Józef Kardyś – Starosta Kolbuszowski, Pan Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk. Przybyło wielu gości, którzy obecnie i w ciągu tych 30 – tu lat na różne sposoby wspierali nasze Przedszkole. Podkreślić należy, że byli przedstawiciele Służb Mundurowych, policji i strażaków. Uświetniły nasza Uroczystość Poczty sztandarowe strażaków z Kupna i z Porąb Kupieńskich oraz ze Szkoły Podstawowej. Dzielnie się spisali najmłodsi, nasze przedszkolaki, trzeba im pogratulować i ich rodzicom oraz nauczycielom i pracownikom Przedszkola. Wyrażamy wdzięczność Pani Dyrektor Elżbiecie Chmielowiec za udostępnienie nam Szkoły na drugą część uroczystości i pracownikom tejże placówki za przygotowane Sali wraz nakryciem stołu.

Dobrze i radośnie nam przy stole się siedziało, bo o to postarały się Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Panią Przewodnicząca Krystyną Blicharz. Obsługa stołu spisała się świetnie. Połowa z nich wystąpiła w stroju Lesian. Tu należy podkreślić, że Zespół Lesianie działa przy szkole w Kupnie już 15 lat. Kieruje teraz tym Zespołem Pani Aneta Kret. Na tej części Uroczystości nam przygrywali i śpiewali.

Dziękujemy LSO, DSM-kom, Panu Organiście, Siostrze Joanicie za kwiaty i ich ułożenie w świątyni, a także na sali. Siostrze Iwonie za wyćwiczenie dzieci do śpiewu, wierszy i tańca.

Trudno wszystko dostrzec i można kogoś i coś pominąć, ale jeszcze raz wszystkim i za wszystko dziękuję – Ks. Proboszcz Kazimierz Osak.

 

10. Kobiety wkładają to do kościoła w upał, a ksiądz patrzy  z niedowierzaniem. "Kwestia braku szacunku"

Kiedy na zewnątrz szaleją wysokie temperatury, wiele z nas ubiera się tak, by było jak najchłodniej. Jednak szorty, krótkie sukienki i koszulki na ramiączkach nie wszędzie można założyć. Jak się ubrać do kościoła w upał? Wyjaśniamy.

Lato zagościło w Polsce na dobre, ale nie każdy wie, że plażowa moda nie wszędzie jest mile widziana. Jeśli wybieramy się do kościoła, warto mieć na uwadze, że do świątyni należy się odpowiednio ubrać. Niestety wiele osób  o tym zapomina. W czym nie wypada iść do kościoła latem? Wiele osób zapomina, że świątynia to miejsce kultu

Udział we mszy świętej powinien być spotkaniem z Bogiem. Kościół to miejsce kultu, w którym należy nie tylko właściwie się zachowywać, lecz także mieć odpowiedni strój. Odświętne ubranie nie powinno odsłaniać zbyt wiele ciała i rozpraszać lub gorszyć innych wiernych.

Odsłonięte ramiona, nagie plecy, krótkie sukienki i wycięty dekolt to na pewno nie są najlepsze stylizacje do kościoła. Nie powinnyśmy się tak ubierać nie tylko na mszę, ale również w celach turystycznych. Kościoły i świątynie często zwiedzamy podczas wakacji, ale zanim do nich wejdziemy, warto się zastanowić, czy na pewno jesteśmy dobrze ubrane. - Gdzieś się zagubiło to eleganckie ubranie, które zakładaliśmy do kościoła. (...) To kwestia braku szacunku. Nie tylko do kościoła, również dla osób przychodzących na mszę świętą.  Dopuszczane są sukienki z dekoltem, eleganckie spodnie i spódnice. Bluzki mogą mieć delikatny, lecz nie wyzywający dekolt, ale powinny mieć zakryte ramiona. Jeśli jest inaczej, należy okryć się chustą lub szalem. - Wzorujmy się na bazylikach rzymskich, gdzie bez odpowiedniego stroju nikt nie zostanie wpuszczony. 

XIII Niedziela Zwykła 30.06.2024 rok.

1.  Dzisiaj, 30.06.2024 r., przeżywamy Odpust parafialny, suma o godz. 11.00. W tym dniu świętujemy 30 – lecie naszego Przedszkola Parafialnego i  30 lat pobytu oraz służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w parafii Kupno. Uroczystościom przewodniczy Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

 

2. „Nie bój się, wierz tylko” – dzisiaj te słowa Pan Jezus kieruje do każdej i każdego z nas. Warto rozpoczęty czas wakacji wykorzystać do pogłębienia wiary i relacji z Bogiem.

W gablotach zostały wywieszone plakaty informujące o różnych formach spędzania wolnego czasu z Panem Bogiem.

 

3. Dziś ostatnie nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16.00. Przypominamy, że rozpoczynający się jutro lipiec tradycyjnie poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Chrystusa. W lipcowe dni zachęcamy do modlitwy Litanią do Krwi Chrystusa. Natomiast w środy zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszy czwartek zapraszamy do wspólnej modlitwy za wszystkich powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania – w tych intencjach odmówimy wspólnie Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.

W pierwszy piątek przed południem Kapłani wybiorą się do starszych i chorych parafian  z Komunią Świętą, ( rozpoczną od godz. 8.00), a po południu zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Nasza modlitwę zakończymy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Mszą wotywną o Sercu Bożym.

 

W pierwszą sobotę po Mszy św. rannej odprawimy nabożeństwo z pierwszej soboty miesiąca.

 

5. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Sebastian Kobylarz, syn Zbigniewa i Małgorzaty, zam. w Kupnie z Dominiką Płoch, córką Jana i Elżbiety, zam. w Widełce – zap. III.

 

6.Nie zapominajmy o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach, za pracujących przy remoncie naszej drogi. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

 

7. Składamy najserdeczniejsze życzenia świętującym w tym tygodniu swoje urodziny i imieniny. Wszystkim, którzy niebawem wyruszą na wakacje, życzymy bezpiecznej podróży i dobrego wypoczynku. A tych, którzy w naszej wspólnocie będą spędzać czas wolny, serdecznie pozdrawiamy.

 

8. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy sprzątali: Małgorzata Pastuła, Krystyna Kiełb, Maja Bąk, Rafał Bąk, Łucja Plis i Dorota Wojtowicz. Nie sprzątała, ale ofiarę złożył Jan Faruniarz.

 

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 3 lipca – św. Tomasz, Apostoł, który według tradycji miał zanieść Dobrą Nowinę do Indii, a jego wyznanie wiary winno być dla nas stałą inspiracją.

W sobotę, 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska, patronka dzieł misyjnych w Polsce, która swoje talenty i zdolności poświęciła dziełu misyjnemu Kościoła, zwłaszcza dla rozkrzewiania wiary w Afryce.

 

10. W piątek odbył się pogrzeb śp. Edwarda Bąka, polecajmy go Panu Bogu

w naszych Modlitwach: Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie.

 

11. Msze św. od 01.07 - 07.07.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Stanisław Wiktor od Jana i Danuty Furtak.

+Genowefa Saj od Agnieszki i Sylwestra

  Filipowicz.

Wtorek

7.00

18.00

+ Józefa i Józef Malkiewicz, Rozalia Linka.

+ Helena Mazan od Grażyny Plizga.

Środa

7.00

18.00

+ Tadeusz Miazga od Józefa Serafina.

+ Jan Reguła (14 r. śm.), ż. Teofila od rodziny.

Czwartek

7.00

18.00

+ Józef Dworak od Elwiry i Krzysztofa Wiącek.

+ Edward Bąk (7 d. po śm.) od żony.

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Władysław Świątek od Janusza i Marii Draus.

+ Marian Plis (2 r. śm.).

Sobota

7.00

 

18.00

+ Władysław Łakomy od Bogusława i Beaty

   Przybyło z rodziną.

+ Stefania i Michał Kardyś od córek z rodzinami.

Niedziela

7.30

9.00 PK

 

10.30

 

16.00

+ Marta Faryniarz od wnuczka Karola.

+ Andrzej Sajdak (13 r. śm.) i za zmarłych

   z rodziny.

+ Władysław Mazan (3 r. sm.), rodzice: Maria

   i Józef, teściowie: Henryka i Antoni Bednarz.

+ Józef Ziobro od Zofii Graniczka z rodziną.

 

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi  Msze św., za śp.; Marcina Plisa, s. Pawła

 

Wt. Od Marii i Mirosława Rusin z rodziną,

Śr. Od Eweliny i Damiana Kobylarz,

Cz. Od ciotki Gniewek z Mielca.

 

12. JUBILEUSZ 30 LECIA POBYTU SSND W KUPNIE 30 czerwiec 2024r.

 

ZGROMADZENIE SIÓSTR SZKOLNYCH DE NOTRE DAME o regule św. Augustyna, jest zgromadzeniem międzynarodowym, na prawie papieskim. Wyrosło z pilnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży żeńskiej na początku XIX wieku, gdy po Rewolucji Francuskiej zamknięto w Europie Zachodniej większość szkół katolickich, zwłaszcza prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.

Maria Teresa od Jezusa, zachęcona i wspierana przez biskupa Michała Wittmanna, założyła Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame w 1833 r. w Neunburgu (Bawaria), wskrzeszając tym samym system szkół katolickich i przejmując dla swojej zakonnej wspólnoty regułę zlikwidowanego Zakonu Kanoniczek de Notre Dame św. Augustyna.

 

Powstanie Polskiej Prowincji Zgromadzenia

                      Pierwsze siostry, które przybyły do Lwowa 24 sierpnia 1904 roku na prośbę ks. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, zamieszkały chwilowo
u Sióstr Boromeuszek, później siostry wynajęły  3  pomieszczenia dla sióstr i na klasy szkolne.

                      Dzień 16 września 1904 r. był dniem otwarcia prywatnej szkoły żeńskiej dla dziewcząt. Siostry czyniły starania o nowe pomieszczenia dla zwiększającej się liczby zgłaszających się uczennic. Jednak początek wojny 1914 r. utrudniał podjęte prace.

Utworzenie Wikariatu Polskiego we Lwowie 7.04.1924

                      Powstanie Wikariatu Polskiego przyczyniło się do powstania nowych placówek działalności Zgromadzenia. Wikariat polski liczył  9 domów: w archidiecezji lwowskiej 4 domy, w diecezji katowickiej 3 domy
i w archidiecezji krakowskiej 2 domy. Łączna liczba sióstr wynosiła 175. Wzrastała liczba kandydatek i aspirantek W tej sytuacji Stolica Święta, za decyzją Kapituły Generalnej z 1934 r. i na prośbę Przełożonej Generalnej zmieniła Wikariat Polski na samodzielną Prowincję Zgromadzenia

Powstanie Polskiej Prowincji we Lwowie – rok 1934

 

II Wojna Światowa 1939 -1945

                      Po wojennej zawierusze światowej lwowskie siostry Szkolne de Notre Dame dzieliły losy tysięcy Polaków wędrujących ze wschodu na zachód. We wrześniu 1945 r. siostry opuściły umiłowany Lwów i dotychczasowe pole pracy, w które włożyły tyle trudu, wyrzeczeń, wyjechały i to na zawsze.

                      Działalność Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame na Kresach to owocny czas służby edukacyjnej kościołowi i Polsce w latach 1904-1945.

                      Siostry Szkolne wierne swemu charyzmatowi po powrocie ze Lwowa otoczyły szczególną troską dzieci osierocone przez wojnę. Nie mogły prowadzić przedszkoli, szkół, w zamian ofiarowały swą serdeczną służbę dzieciom niepełnosprawnym, upośledzonym fizycznie i umysłowo.

                      Od 1946 roku Dom Główny Prowincji Polskiej znajduje się
w Opolu. Prowincja Polska liczy 160 sióstr służących w 14 wspólnotach zakonnych w Polsce i w 2 na Białorusi. Siostry posługują również na misjach w Afryce, Peru i Sudanie Południowym – służąc zgodnie z charyzmatem bł. Matki Teresy.

 

Z Kroniki Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Kupnie

                      Rok 1994 – przybyłyśmy tutaj na prośbę ks. Proboszcza tej Parafii ks. Kanonika Kazimierza Osaka.

                      31 lipca 1994r.po raz pierwszy zawitałyśmy do tej Placówki.
W tym dniu w czasie uroczystej Mszy św. w której uczestniczyłyśmy Ks. bp Ordynariusz Kazimierz Górny dokonał poświęcenia dzwonów przed kościołem a następnie poświęcił Dom Parafialny, który stał się również naszym Domem Zakonnym. W tym Domu jest Przedszkole, które będziemy prowadzić jako Przedszkole Parafialne. Ks. bp poświęcił Przedszkole i dzieci, które maja do niego uczęszczać. Dzień ten stał się dniem oficjalnego rozpoczęcia naszej służby  na terenie tej Parafii.

                      Podejmując tę służbę pragniemy nieść Dobrą Nowinę
o zbawieniu w duchu naszej założycielki bł. Matki Teresy. Służyć jako wychowawczynie ludziom ubogim i tym najmłodszym. Pragniemy być znakiem miłości Bożej tam, gdzie BÓG nas posyła i jednoczyć ludzi z Bogiem
i pomiędzy sobą.

Dziś wychwalamy BOGA za wszystko co nam uczynił – wyśpiewując

TE DEUM LAUDAMUS za 30 lat naszego pobytu pośród Was i z Wami.

Dziękując za wszelkie dobro, miłość, życzliwość i modlitwę.

Niech Pan Wam Błogosławi i udziela potrzebnych łask a Maryja Nasza Matka otacza płaszczem miłości z darem modlitwy złączone w dziękczynieniu

                                               Siostry Szkolne de Notre Dame

                                                       M. Joanita i M Iwona

 

Kupno dnia 30 czerwca 2024r.

 

13. W Starym Sączu znajduje się szczególna jabłoń. Ma przypominać

o błogosławionej Rodzinie Ulmów. Drzewko zostało posadzone w pobliżu ołtarza papieskiego przy Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania Opoka. 

– Błogosławiony Józef Ulma zajmował się sadzeniem i szczepieniem jabłoni, więc drzewko, które otrzymaliśmy od kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy, było gestem promocji tej rodziny, ale też wszystkich polaków, którzy w trakcie okupacji ratowali Żydów. Ten szczep jabłoni pochodzący z sadu błogosławionej rodziny Ulmów jest dla nas takim szczególnym symbolem – wyjaśnia dyrektor centrum, ks. Paweł Broński.

Jabłoń rodziny Ulmów został posadzona w trakcie zjazdu szkolnych kół Caritas w ramach akcji 'Po owocach ich poznacie’

Wokół jabłoni zostały też posadzone róże w białym i czerwonym kolorze.

 

XII Niedziela Zwykła - 23 czerwca 2024

1.Chociaż dzisiaj przeżywamy pierwszą wakacyjną niedzielę, to z racji przypadającego dziś Dnia Ojca zapraszamy Parafian, szczególnie tatusiów, na godz. 16.00, na nabożeństwo czerwcowe, podczas, którego będziemy się szczególnie za nich modlić.

 

2. Jutrooddajemy cześć Świętemu Janowi Chrzcicielowi. Zazwyczaj świętych czcimy w dniu ich śmierci, czyli narodzin dla nieba. Święty Jan jest tutaj wyjątkiem, gdyż w randze liturgicznej uroczystości obchodzimy dzień jego narodzin, a w sierpniu wspominamy jego męczeńską śmierć. Narodziny Jana, poprzedzone niezwykłymi znakami, zapowiadały rychłe przyjście na świat Zbawiciela. Jan Chrzciciel niczym klamra spina Stary i Nowy Testament, a Pan Jezus nazwał go największym spośród zrodzonych   z niewiast.

Od początku Kościół darzył Świętego Jana niezwykłą czcią. Także u nas, w Polsce nie brakuje świątyń, w tym katedr, poświęconych jego imieniu. Jana Chrzciciela upodobała sobie także ikonografia chrześcijańska, a także literatura piękna. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Jan Chrzciciel jest potężnym patronem. Zatem warto, aby zajął poczesne miejsce w naszych osobistych modlitwach. Wpatrując się we wzór Świętego Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez nasze życie w obecności Boga! 

 

W naszej tradycji z dniem narodzin Jana Chrzciciela wiąże się zwyczaj błogosławienia rzek i jezior celem uproszenia opieki dla korzystających z wypoczynku nad wodą. Trzeba jednak przypomnieć, że ufność pokładana w Bogu nie zwalnia nas od roztropności i ostrożności w korzystaniu z takich form rozrywek i wypoczynku.

 

3. Odpust parafialny będzie w tym roku: 30.06.2024 r., suma o godz. 11.00. W tym dniu będziemy świętować 30 – lecie naszego Przedszkola Parafialnego i  30 lat pobytu oraz służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w parafii Kupno. Uroczystościom przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

W tym dniu nie będzie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o 9.00 – zapraszamy do Kupna.

Prosimy, aby w Uroczystość odpustową oprawa liturgiczna Mszy św. i procesji była taka okazała jak to było w Boże Ciało.

 

4. Przed nami już ostatni tydzień czerwca – miesiąca naszej szczególnej czci i modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszystkich parafian zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach czerwcowych, celebrowanych w naszym kościele codziennie    o godz. 18.00, podczas których wynagradzamy Sercu Bożemu grzechy nasze i bliźnich, wszelkie zniewagi i braki w wierze, dziękujemy za miłosierdzie Boże i prosimy o wytchnienie oraz pociechę w naszych codziennych troskach. Nie przestawajmy prosić: Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego! 

 

5. Ponieważ stoimy u progu wakacji, warto jeszcze raz przypomnieć, że nie jest to czas wolny od Boga i obowiązków religijnych. Zatem także podczas urlopów mamy obowiązek udziału w niedzielnej Mszy Świętej, nie zapominamy o osobistej modlitwie, korzystamy z sakramentu pokuty i pojednania… Wszystkim wyjeżdżającym w tych dniach na wakacyjne wycieczki, kolonie, obozy i wczasy życzymy, aby był to czas wypoczynku

i rekreacji, a także odnajdywania Bożych śladów w pięknie stworzenia.

 

6. W sobotę, 29 czerwca, świętować będziemy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To dwa filary, na których opiera się cała nasza kościelna wspólnota. Zapraszamy na wspólną modlitwę na Mszach Świętych o godz.: 7.30, 9.00 PK., 10.30 i o 18.00. w intencji całego Kościoła, jego widzialnej głowy, a także nas samych, byśmy stawali się apostołami Chrystusa w miejscu naszej pracy, nauki i odpoczynku. Zbierana w tym dniu taca jest przeznaczona na potrzeby Stolicy Świętej.

 

7. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Sebastian Kobylarz, syn Zbigniewa i Małgorzaty, zam. w Kupnie z Dominiką Płoch, córką Jana i Elżbiety, zam. w Widełce – zap. II.

 

8. Podczas wakacji nie będzie we czwartki adoracji Najświętszego Sakramentu przed popołudniową Mszą św.

 

9. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem i odpustem warto skorzystać z sakramentu pokuty. W naszym kościele okazja do spowiedzi świętej codziennie przed i po nabożeństwach.

10. Ze względu na prace przy drodze w Kupnie i zbliżający się odpust parafialny, w tym roku składać będziemy zużyty sprzętelektryczny i elektroniczny przy Sklepie ODIDO – przy wyjeździe na drogę wojewódzką Nr 9, sklep jest na parceli P.  Jana Zubra, przy drodze w kierunku Cmentarza. Z tej zbiórki dochód przeznaczony zostanie na wsparcie MISJI. 

Rozpoczynamy  składowanie zużytego sprzętu elektrycznego w poniedziałek 24 czerwca, a kończymy 27 VI. (czwartek) do godz. 16.00.

 

11. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowali: Katarzyna Bogacz, Paulina Guźda, Monika Saj, Józefina Szalony. Nie sprzątały, ale of . na ten cel złożył: Urszula Żadło (50 zł.), Maria Dziuba (70 zł.) PK.: Józefa Gniewek i Zofia Żądło.

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy parafian z kolejki.

 

12. Diecezjalne Studium Organistowskie w Rzeszowie prowadzi nabór kandydatów na rok szkolny 2024/2025. Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów, przyjęcia, można uzyskać w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, ul. Witolda 11a od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 -13.00 tel. (17) 871-24-00 lub (17) 871-24-03. Informacje są podane na stronie studium www.dsorzeszow.pl oraz na plakacie. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 września bieżącego roku w sekretariacie Instytutu. Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 14 września br. (w sobotę) o godz. 9.00 w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego.

 

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 24 czerwca – św. Jan Chrzciciel, poprzednik Pański i ostatni prorok Starego Testamentu, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego.

W piątek, 28 czerwca – św. Ireneusz z Lyonu, biskup i męczennik, który odegrał ważną i wybitną rolę w dziejach Kościoła: dzięki jego dziełu „Adversus hæreses” możemy poznać wszystkie błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo, jak i wykład autentycznej wiary.

W sobotę, 29 czerwca – św. Apostołowie Piotr i Paweł, którzy dla podkreślenia wyjątkowych zasług dla Kościoła są nazywani „Książętami Apostołów”.

 

14. Decyzją Ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby, nasz Ks. Wikariusz Przemysław Hajduk został przeniesiony do parafii Nienadówka. Na jego miejsce przychodzi Ks. Damian Jacek z Gorlic – Narodzenia NMP. Objęcie urzędu wikariusza: 24.08.2024 r.

 

15. Msze św. od 24– 30.06.202 r.

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Jan Kostuj od syna Stanisława z rodziną.

+ Józef Kozioł (6 r. śm.), jego rodzice: Michalina

   i Franciszek i za zmarłych z rodziny.

Wtorek

7.00

18.00

+ Maria Dworak od Jana i Marii Krajewskich.

+ Józef Kowalski (3 r. śm.), Antoni Kowalski (40 r. śm.),

ż. Bronisława, od c. Krystyny z rodziną.

Środa

7.00

18.00

+ Marcin Plis od Doroty i Stanisława Plis.

+ Julian Plis (12 r. śm.), żona Irena.

Czwartek

7.00

18.00

+ Helena Mazan od Krystyny Chruściel.

+ Genowefa Wąsik od Marii Dziuba i Adama

   Dziuba z rodziną.

Piątek

7.00

18.00

+ Tadeusz Miazga od Krzysztofa Zięby.

+Józef Dworak od Kazimiery i Eugeniusza Sitko.

Sobota

7.30

9.00 PK

 

10.30

 

 

18.00

+ Józef Ziobro od Kazimiery Mytych.

+ Piotr Bernacki, żona Teresa i ich rodzice, od

   córki Marii.

W 60-tą rocz. ślubu: Ireny i Władysława Cisek

z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze

błg. Boże i o opiekę Maryi dla jubilatów i całej rodziny.

+ Roman Faryniarz (4 r. śm.), Stanisław

   Faryniarz i Stanisław Zuber.

Niedziela

7.30

11.00

 

16.00

+ Helena Chuchro od syna Stanisława.

Msza św.: za parafię, za przedszkole i

za Siostry Szkolne de Notre Dame.

Za parafię.

Poza parafią Ks. Przemek odprawi Msze św. za śp. Kazimierę Plis w:

Pon. Od Łukasza i Anny Podórskich z rodziną,

Wt. Od Justyny i Marka Piędel z rodziną,

Śr. Od Anny i Daniela Kołacz z rodziną.

Cz. Od Grażyny i Henryka Kołacz,

 

16. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole.  Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku. Za zgodność Bp Marek G. Marczak

                   Sekretarz Generalny

                                     Konferencji Episkopatu Polski

 

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEPw związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz  łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze. Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania” 

bp Wojciech Osial Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

 

XI Niedziela Zwykła 16. 06. 2024 rok.

1. W prostych słowach, za pomocą przypowieści Pan Jezus przybliża rzeczywistość Bożego królestwa, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni.

 

2. Zapraszamy na czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa każdego dnia. (do kaplicy na 16.30, do kościoła na 18.00).

 

3. W piątek, 21 czerwca, zakończy się kolejny rok szkolny i katechetyczny. Na dziękczynną Mszę Świętą zapraszamy w piątkowy poranek na godz. 8.00.

Autobus po dzieci w PK będzie o 7.30.

 

Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Niech to będzie błogosławiony czas naszego wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. Nawet w wakacje można wybrać się na rekolekcje czy pielgrzymkę, a odwiedzając ciekawe miejsca, zwłaszcza w świątyniach nie tylko podziwiać piękno, ale oddać cześć Panu całego stworzenia. 

 

U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Bez tego drogowskazu łatwo się zagubić, a szatan nie odpoczywa, w wakacje żniwuje.

Możliwość skorzystania ze spowiedzi św. na zakończenie Roku Szkolnego i przed odpustem jest codziennie. ( w tygodniu: przed, w czasie i po nabożeństwie).

 

4. Podobnie jak było to przy Dniu Matki, również z okazji Dnia Ojca chcemy 23.06.2024 r. (niedziela), podczas nabożeństwa czerwcowego (godz. 16.00)  pomodlić się w ich intencji.

 

5. Przypominamy, że Odpust parafialny będzie w tym roku: 30.06.2024 r., suma o godz. 11.00. W tym dniu będziemy świętować 30 – lecie naszego Przedszkola Parafialnego i  30 lat pobytu oraz służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w parafii Kupno. Uroczystościom przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

W  tym dniu nie będzie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o 9.00 – zapraszamy do Kupna.

Prosimy, aby w Uroczystość odpustową oprawa liturgiczna Mszy św. i procesji była taka okazała jak to było w Boże Ciało.

 

 6. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Sebastian Kobylarz, syn Zbigniewa i Małgorzaty, zam. w Kupnie z Dominiką Płoch, córką Jana i Elżbiety, zam. w Widełce – zap. I.

 

7. Gmina Kolbuszowa informuje, że od 5 lipca (piątek)2024 r. przez okres 1 tygodnia będą przeprowadzone bezpłatne audyty nieruchomości pod katem montażu:

- instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii

- pomp ciepła

- rekuperacji

Zapisy w dni robocze w godzinach: 9.00 – 18.00        (tel. 664677024)

Szczegóły znajdziemy w gablotach ogłoszeniowych przy kościele i kaplicy w PK.

 

8. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowali: Zofia Jakubczyk, Danuta Szalony, Krystyna Bąk i Justyna Bąk.

 

PK.: Magdalena Mazur i Adam Mazur.

 

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy parafian z kolejki.

 

9. W tym roku składać będziemy zużyty sprzęt przy Sklepie ODIDO – przy wyjeździe na drogę wojewódzką Nr 9, sklep jest na parceli P.  Jana Zubra, przy drodze w kierunku Cmentarza. Sąsiadem z drugiej strony drogi jest P. Stanisław Filipowicz.

Rozpoczynamy  składowanie zużytego sprzętu elektrycznego w poniedziałek 24 czerwca.

Przywozimy zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery itp.).  do czwartku 27 VI, do godz. 16.00.

 

10. Dziewczęta należące do Dziewczęcej Służby Maryi w najbliższa niedzielę – 23.06.2024 r. będą sprzedawać ciasteczka, dochód przeznaczają na zorganizowanie wypoczynku wakacyjnego. Kupując ciasteczka przez nich upieczone wspieramy ich działalność w parafii.

 

11.Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje osobiste święta, nade wszystko imieniny i urodziny, składamy najlepsze życzenia. Zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu…

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 17 czerwca – św. Brat Albert Chmielowski, którego postawa służby najuboższym i spychanym na margines życia przypomina o wielkości i godności każdego człowieka.

W piątek, 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga, młodziutki jezuita, odznaczający się gorliwością w spełnianiu zakonnych praktyk i pielęgnowaniu chorych.

 

13. Msze św. od 17 – 23.06.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+ Bronisława Plis od Haliny i Stanisława

   Smyrskich z rodziną.

+ Piotr Mazur od Zarządu i pracowników Firmy

   ORZECH w Kolbuszowej.

+ Władysław Mazan (57 r. śm), ż. Helena.

Wtorek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Kazimiera Plis od Grzegorza Plis z rodziną.

+ Władysław Świątek od siostrzeńca Roberta

   Dziekan z rodziną.

W 30-tą rocz. ślubu: Małgorzaty i Adama Mazan

z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze

błg. Boże i o opiekę Maryi, od dzieci z rodzinami.

Środa

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Marcin Plis od Krystyny i Władysława Gaweł.

+ Stanisława Preneta od chrześnicy Renaty 

   z Mielca.

+ Roman Sito (7 r. śm.) i jego rodzice: Stefania

   i Jan od rodziny.

Czwartek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Helena Mazan (z Zagród) od Kazimiery Mytych.

+ Jan Pięta od bratanka Tadeusza Pięty z rodziną.

Msza św. dziękczynna za otrzymane łaski

i z prośbą o zdrowie, błg. Boże i o opiekę

Maryi dla syna Mateusz, Dawida od mamy.

Piątek

7.00

8.00   

1.

 

 

 

 

 

 



2.

16.30 PK

18.00

Nie ma Mszy św.

 

W intencji uczniów, nauczycieli, rodziców SP.             

i Przedszkola Parafialnego, za Siostry,

kapłanów, za pracowników szkoły

i przedszkola. Msza św.
z okazji zakończenia Roku szkolnego –
i z podziękowaniem za otrzymane łaski.

(obejmiemy modlitwą również emerytów

związanych ze szkołą
i zmarłych nauczycieli i innych pracowników).

+ Zofia Furtak od sąsiadów Kiełb i Urban.

Nie ma Mszy św.

+ Maria Dworak od chrześnicy Bogusławy.

Sobota

7.00

 

16.30 PK

18.00

+ Stanisław Kardyś (18 r. śm.), od ż. Józefy i syna

   Mariusza z rodziną.

Nie ma Mszy św.

+ Stanisława Biesiadecka (12 r. śm.), mąż Jan, syn

Józef, córka Maria Kłeczek.

Niedziela

7.30

+ Mariusz Gorczyca (7 r. śm.), od mamy i rodziny.

 

9.00 PK

+ Roman Ząbczyk od OSP Przedbórz.

 

10.30

+ Cecylia Miazga od c. Wandy Klapacz z rodziną.

 

16.00

W 50-tą rocz. ślubu: Grażyny i Stanisława Ród

z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błg.

Boże oraz o opiekę Maryi nad całą rodziną.

 

14. Duchowni diecezji rzeszowskiej spotkali się 8 czerwca 2024 r. w katedrze rzeszowskiej z racji dnia modlitw o uświęcenie kapłanów. Konferencję duchową wygłosiła s. Anna Maria Pudełko, psychopedagog powołania. Mszy św. koncelebrowanej przez ponad 200 kapłanów przewodniczył bp Jan Wątroba.

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów rozpoczął ks. Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego, który powitał biskupów, kapłanów i diakonów zebranych w kościele katedralnym.

S. Anna Maria Pudełko AP, psychopedagog powołania, wygłosiła referat pt. „Kapłan o przebitym sercu”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważne jest posłuszeństwo w życiu kapłańskim. Powiedziała, że jest ono nierozłączne z wolnością, miłością, przyjaźnią i braterstwem. Duchową siłą kapłana jest miłość do ludzi, dlatego s. Pudełko powiedziała, że ważne jest towarzyszenie ludowi, który został powierzony duchowej pieczy kapłana. Księża są przyjaciółmi Jezusa, stąd swoim życiem powinni wyrażać zaangażowanie w budowanie i rozwój tej relacji. S. Pudełko nawiązała do nauczania św. Józefa Sebastiana Pelczara, który niejednokrotnie zachęcał do głębokiego przeżywania życia kapłańskiego. Istotna jest także refleksja nad swoim życiem, wejście we własne sumienie, bo tam również można spotkać się z własnymi słabościami, problemami, co pozwala na duchowy rozwój. Istnieje pokusa, by zagłuszyć słabości odkrywane w sobie. Słabość i kruchość odkrywane z łagodnością, mogą być źródłem wewnętrznej siły. Gdy odkryję swoją niemoc, mówiła s. Pudełko, będę nabierać mocy. Potrzeba ogromnej odwagi, żeby nie zabetonować własnego serca. Nie jest łatwo być dzisiaj kapłanem, bo ciosy przychodzą z różnych stron. Dlatego cenne jest to, by kontemplować, modlić się, trwać na adoracji Najświętszego Sakramentu, być przy Chrystusie, którego kapłan ma dawać innym.

Po wykładzie duchowni uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem dnia modlitw o uświęcenie kapłanów była Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W Eucharystii uczestniczyli również abp Edward Nowakbp Edward Białogłowski oraz ponad 200 kapłanów.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Biskup Rzeszowski podkreślił, że okazją do modlitwy
o uświęcenie kapłanów, z woli św. Jana Pawła II od 1995 r., jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. „My, biskupi, prezbiterzy i diakoni diecezji rzeszowskiej, gromadzimy się, aby uczcić dwa Najświętsze Serca, Jezusa i Maryi, po to, by w nich odnajdywać najczystsze źródło kapłańskiego uświęcenia” – powiedział bp Wątroba.

Hierarcha mówiąc o kulcie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny powiedział, że postawa Maryi i Jej oddanie Bogu pozwala wniknąć w głębię tego serca niepokalanego i podziwiać jego dojrzałą rozwagę, harmonię i czystość, a zwłaszcza miłość ku Bogu, którego wśród stworzeń rozumnych nikt lepiej nie rozumiał i nie kochał. Biskup przywołał również przykład św. Jana Pawła II, który może być nauczycielem i przykładem w oddawaniu czci Maryi. Wskazał również na dziennik duchowy In Sinu Iesu, autorstwa benedyktyńskiego mnicha, który jest zachętą do pogłębiania pobożności maryjnej.

Na zakończenie homilii bp Wątroba odczytał akt zawierzenia duchowieństwa diecezji rzeszowskiej wstawiennictwu Matki Najświętszej. Cytując słowa Benedykta XVI, zachęcił do ufnego oddania się matczynej opiece Maryi. „Matko Niepokalana (…) poświęcamy się Twemu matczynemu sercu, by wiernie wypełnić wolę Ojca. Wiemy, że bez Jezusa nie możemy uczynić niczego dobrego i tylko przez Niego, z Nim i w Nim będziemy dla świata narzędziami zbawienia. Oblubienico Ducha Świętego, wyjednaj nam bezcenny dar przemiany w Chrystusie. Pomóż nam i spraw, żeby przez tę samą moc Ducha, która okryła Cię swoim cieniem i uczyniła Matką Zbawiciela, Twój Syn, Chrystus, narodził się także w nas. Oby w ten sposób Kościół mógł zostać odnowiony przez świętych kapłanów, przemienionych łaską Tego, który wszystkie rzeczy uczynił nowymi (…).

X Niedziela Zwykła 09.06.2024 rok.

1. Dziś po prymarii zmiana Tajemnic Różańca.

 

2. Jezus swoim nauczaniem i znakami, które czynił, daje zrozumieć, że przyszedł jako obiecany Mesjasz i Odkupiciel. Dzieła zbawienia dokonał przez krzyżową ofiarę, która jest ponawiana na ołtarzach całego świata. Może warto skorzystać z okazji i przyjść na Mszę Świętą również w dni powszednie.

 

3. W czerwcu poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa każdego dnia o godz. 16.30 w kaplicy, w Porębach Kupieńskich i w kościele w Kupnie o godz. 18.00 wspólnie odmawiamy bądź śpiewamy Litanię do Bożego Serca. Zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach.

 

4. W czwartek, 13 czerwca, obchodzimy wspomnienie Świętego Antoniego z Padwy. Nadto w trzynasty dzień miesiąca o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie.

 

5. Informacja dla chłopców Kl. III i starszych: Ks. Przemysław zapisuje jeszcze kandydatów na ministrantów.

 

6. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Władysława Starzec, Hanna Doroshchenko, Bożena Kret i Maria Surowiec.

PK:

Bóg zapłać za ofiary złożone na środki czystości. Kolejne osoby prosimy

o posprzątanie świątyni na przyszła Niedzielę

 

7. Przypominamy, że  Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” zaprasza całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery itp.). Termin zakończenia zbiórki 27 VI. (czwartek) do godz. 16.00.

Ze względu na prace przy drodze w Kupnie i zbliżający się odpust parafialny w tym roku składać będziemy zużyty sprzęt przy Sklepie ODIDO – przy wyjeździe na drogę wojewódzką Nr 9, sklep jest na parceli P.  Jana Zubra, przy drodze w kierunku Cmentarza. Sąsiadem z drugiej strony drogi jest P. Stanisław Filipowicz.

Rozpoczynamy  składowanie zużytego sprzętu elektrycznego w poniedziałek 24 czerwca.

 

8. Przypominamy, że Odpust parafialny będzie w tym roku: 30.06.2024 r., suma o godz. 11.00. W tym dniu będziemy świętować 30 – lecie naszego Przedszkola Parafialnego i  30 lat pobytu oraz służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w parafii Kupno. Uroczystościom przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

W  tym dniu nie będzie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o 9.00. 

 

9. Jest prośba do parafian, aby przed odpustem posprzątali groby swoich bliskich na cmentarzu, pozbierali niepotrzebne znicze, uschłe wieńce i kwiaty, postarajmy się posegregować te śmieci. (najlepiej zabrać je do domu i złożyć w przydomowym pojemniku na śmieci).

 

10. Solenizantom i Jubilatom tygodnia przekazujemy wyrazy życzliwości i serdeczności. Zmarłym Parafianom chciejmy wypraszać dar życia wiecznego…

 

11. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

We wtorek, 11 czerwca – św. Barnaba, Apostoł, którego Dzieje Apostolskie charakteryzują jako „człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego i wiary”.

W czwartek, 13 czerwca – św. Antoni z Padwy, jeden z najważniejszych świętych franciszkańskich i jeden z najwybitniejszych kaznodziejów średniowiecznych, który w ludowej tradycji jest czczony jako Patron rzeczy znalezionych.

W piątek, 14 czerwca – bł. Michał Kozal, biskup i męczennik z Dachau, gorliwy duszpasterz i przewodnik seminarzystów, który do końca swoich dni niósł duchowną posługę swoim współwięźniom.

 

12. Msze św. od 10 – 16 czerwca 2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Janina Mazan (4 r. śm.) od męża Bronisława.

+ Piotr Mazur od Mariana i Krystyny Stanisz.

O błog. Boże, i łaski potrzebne dla dziecka:

Antoniny, Stanisławy Sasiela od matki chrzestnej.

Wtorek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+ Czesław Sitarz (4 r. śm.) oraz za rodzicami

   Czesława i Fryderyki.

+ Stanisław Marek od Roberta i Elżbiety Marek

   z rodziną.

+ Maria i Franciszek Drzal, c. Helena Halat

   od rodziny.

Środa

7.00

 

16.30 PK

18.00

+ Kazimiera Plis od swatów: Anny i Eugeniusza

   Miazga.

+ Helena Widak (4 r. śm.), m. Stanisław od córki.

+ Bronisław Sito (14 r. śm.), rodzice: Anna

   i Antoni od żony i wnuczki z rodziną.

Czwartek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Marcin Plis od sąsiadów: Kukulskich i Kłeczek.

+ Władysław Świątek od siostrzenicy Moniki

   i Wiesława.

W 7 rocz. urodzin Korneli i w 3 rocz. brata Fabiana

o zdrowie i błg. Boże, o opiekę Maryi dla nich

i ich rodziców.

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Helena Mazan (z Zagród) od Staniszów.

+ Maria Mazan, jej rodzice: Karolina i Paweł.

+ Jan Filipowicz (15 r. śm.), jego rodzice: Jan

   i Zofia.

Sobota

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Anna Siwiec (w rocz. śm.).

+ Stanisława Preneta od Mirosława Wojtyczka

   z rodziną.

+ Wojda Stanisław, ż. Maria, Julia, Aniela, Antoni,

Maria, Andrzej, Mieczysław i za ich rodzicami.

Niedziela

7.30

+ Maria i Stanisław Biesiadecki (w rocz. śm.).

 

9.00 PK

+ Bronisława Miazga, m. Michał, córka Modesta

   Stępień (11 r. śm.), brat Jan.

 

10.30

+Jacenty Smyrski (23 r.śm.), ż. Stefania, c. Teresa.

 

16.00

+ Stanisław Niezabitowski (16 r. śm.), Stefania

   i Jan Nosal, s. Władysław od rodziny.

 

 

13. Burmistrz w Kolbuszowej informuje o ogłoszeniu naboru uczestników do projektu dotyczącego budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Deklaracje osób zainteresowanych udziałem w projekcie przyjmowane są w UM do dnia 28 czerwca br. przy ul. Obrońców Pokoju 21.

14. W kościele pw. Św. Rocha w Rzeszowie (oś. Słocina) odbyło się uroczyste posłanie misyjne ks. Przemysława Jamry, który udaje się na misje do Ekwadoru. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, który nowemu misjonarzowi udzielił błogosławieństwa na nowy etap kapłańskiej drogi.

Uroczyste posłanie misyjne ks. Przemysława Jamry odbyło się 2 czerwca 2024 r. w kościele pw. Św. Rocha w Rzeszowie, gdzie nowy misjonarz przez kilka lat pełnił funkcję wikariusza. W wydarzeniu uczestniczyli rodzice i bliscy ks. Jamry, a także przedstawiciele rodzinnej parafii oraz wspólnot wcześniejszego posługiwania.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze uczestniczyło 34 księży, a pośród nich księża reprezentujący instytucje diecezjalne, księża proboszczowie z parafii gdzie posługiwał ks. Jamro i księża z roku święceń misjonarza.

Na początku liturgii ks. Mariusz Matuszewski, miejscowy proboszcz, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Biskup Rzeszowski podkreślił, że posłanie misyjne to uroczysty moment dla Kościoła rzeszowskiego, bo jako wspólnota Kościoła, jako diecezja odpowiadamy na misyjny mandat Jezusa, by głosić Ewangelię na całym świecie. Biskup powiedział również, że powołanie misyjne jest szczególnym rodzajem powołania. Jest to odpowiedź na wołanie tych ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o Jezusie i są spragnieni prawdy Ewangelii.

W nawiązaniu do czytań mszalnych Biskup powiedział, że w wypełnianiu powołania chrześcijańskiego istotne jest przylgnięcie do Chrystusa, całkowite zdanie się na Niego, czego przykładem może być św. Paweł, wzór dla wszystkich misjonarzy. Jest to istotne także w obliczu przychodzących trudności, problemów, a nawet prześladowań. Nie ma, jak dodał Biskup Rzeszowski, wierności Chrystusowi bez zgody na krzyż. Do tego co trudne Biskup zaliczył samotność, niezrozumienie, walkę z pokusami, ale także zagrożenie prześladowaniami ze strony wrogów Chrystusa, Kościoła i Ewangelii.

Biskup zwrócił się także do ks. Przemysława Jamry i powiedział, żeby z odwagą wyruszył na głoszenie Ewangelii w dalekim Ekwadorze. Zapewnił również o modlitewnym wsparciu misjonarza i zadeklarował udzielenie jakiejkolwiek pomocy ze strony Kościoła rzeszowskiego. Biskup zachęcił również wszystkich obecnych w świątyni do modlitwy za ks. Przemysława, a także modlitwy o nowe powołania kapłańskie i misyjne.

Po Komunii św. bp Jan Wątroba pobłogosławił krzyż misyjny, który wręczył nowemu misjonarzowi.

Ks. Jerzy Kraśnicki z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie wręczył ks. Przemysławowi relikwie bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, misjonarzy z Peru, którzy w 2015 r. zostali beatyfikowani.

Na zakończenie ks. Przemysław Jamro podziękował wszystkim uczestnikom za udział w uroczystym posłaniu misyjnym.

Ks. Przemysław Jamro urodził się w Gorlicach w 1988 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 2013 r. z rąk bp. Kazimierza Górnego. Po święceniach prezbiteratu posługiwał w rzeszowskich parafiach: Św. Judy Tadeusza, Św. Krzyża oraz Św. Rocha. Ostatnie miesiące spędził w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie na przygotowaniu do misji.

15. „Ojciec Święty Franciszek, powiadomiony o XXII edycji Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, jaki odbywa się w Rzeszowie, w dniu Uroczystości Bożego Ciała, przekazuje wyrazy duchowej łączności Organizatorom i Uczestnikom tego wydarzenia” – między innymi te słowa zapisano w dokumencie Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z dnia 17 maja 2024 r. skierowanym do bp. Jana Wątroby.

 

16. 30 maja 2024 r., w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Parku Sybiraków w Rzeszowie po raz dwudziesty drugi odbył się koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”. W koncercie wzięło udział ponad 25 tysięcy osób.

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie tradycyjnie odbywa się w uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków. W wydarzeniu uczestniczą tysiące ludzi z regionu, ale także z Polski i innych krajów Europy. Jak podkreślają organizatorzy, koncert jest formą modlitwy, w której najważniejszy jest Chrystus. To właśnie on gromadzi tak wiele osób na wspólnym uwielbieniu zarówno na miejscu, jak również przez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Wykonawcom towarzyszyli orkiestra i chór „Jednego Serca Jednego Ducha”. To blisko 200 chórzystów, solistów, a także instrumentalistów i wolontariuszy. Uczestnicy koncertu w czasie trzech godzin wysłuchali 26 pieśni i utworów religijnych. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski.

Organizatorem koncertu była Fundacja Jednego Serca Jednego Ducha. Koncert był transmitowany m.in. przez Telewizję Trwam oraz kilka rozgłośni zrzeszonych w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich: Radio VIARadio Fara z Przemyśla, Radio Rodzina Diecezji KaliskiejRadio Victoria z Łowicza oraz Radio Warszawa.

2.06.2024 r. – IX Niedziela zwykła

1. Liturgia słowa przypomniała o potrzebie świętowania dnia poświęconego dla Pana. Prawo Mojżeszowe mówiło o obowiązku, zaś Pan Jezus wskazał jeszcze głębszy, bo duchowy sens świętowania. Ma ono prowadzić do pomnażania dobra, do naszego ubogacenia i uświęcenia…

 

2. Wczoraj, 1 czerwca, przypadł Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o dzieciach w modlitwie.


3. Dzisiejsza niedziela w naszej o Ojczyźnie obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Każda i każdy z nas ma za co Bogu dziękować, zatem nie bójmy się tego dziękczynienia składać. Przede wszystkim dziękujmy Bogu za Jego niepojętą i nieskończoną miłość, za dar Jego Wcielenia i Odkupienia. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, dotyczące naszej parafialnej wspólnoty, lecz także i całego narodu. Dlatego wyrażamy wdzięczność za wolną i niepodległą Polskę, za każdą i każdego z nas, za wszelkie wyrazy wzajemnej życzliwości i solidarności.

 

4. Rozpoczęliśmy czerwiec – miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wieczorem wspólnie odprawiamy nabożeństwa ze śpiewem Litanii do Serca Bożego; od poniedziałku do czwartku włącznie czynimy to podczas procesji eucharystycznej. Trwamy w tak zwanej „oktawie” uroczystości Bożego Ciała. Zachęcamy do udziału w procesji. We czwartek po procesji i nabożeństwie poświęcimy „wianki” z ziołami i nowalijkami z naszych ogrodów i działek.

 

5. W pierwszy piątek czerwca celebrować będziemy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest również Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nasze wieczorne nabożeństwo będzie miało wymiar szczególny. Jak każdego pierwszego piątku będziemy chcieli wynagradzać Bożemu Sercu za grzechy i zniewagi ludzkie, lecz także będziemy prosili, by wszyscy kapłani w Sercu Jezusowym znajdowali siłę i moc do codziennej posługi oraz źródło własnego uświęcenia. Zapraszamy w tym dniu do modlitwy i do uczestnictwa we Mszy Świętej. Przypominamy również, że w tym uroczystym dniu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Do chorych kapłani pojadą z Panem Jezusem w I piątek  (7 czerwca), rozpoczną odwiedziny o godz. 8.00.

 

6. W sobotę, 8 czerwca, przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte o godz. 7.00.

Odpust w Budach Głogowskich.

 

7. W niedzielę 9 czerwca 2024 r. odbędzie się diecezjalny "Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin". Uroczysta Msza św. w katedrze Rzeszowskiej o godz. 15:00. Po Mszy św. Piknik Rodzinny w Parku Papieskim do godz. 20:00. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie małżeństwa i rodziny. 

 

8. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Damian Tomasz  Tylutki, zam. w Kupnie z Weroniką Karoliną Chodak, zam. w Ropczycach – zap. III.

 

9. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowali w kościele: Gunia Anna, Ewelina, Beata, Teresa Orzech.

PK: Renata Koper i Stanisz Renata.

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy kolejne osoby.

 

10. W przyszła niedzielę zmiana Tajemnic Różańca.

 

11. Może ktoś chce ofiarować słodycze dla dzieci , które przyjdą do kościoła we czwartek na błogosławieństwo. Chętnie przyjmiemy i będziemy wdzięczni.

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 3 czerwca – św. św. Karol Lwanga i jego towarzysze, męczennicy z Ugandy, którzy dołączyli do grona sławnych męczenników początków chrześcijaństwa z terenów północnej Afryki.

W środę, 5 czerwca – św. Bonifacy, apostoł i ewangelizator Europy Zachodniej, który poniósł śmierć podczas jednej z wypraw misyjnych w Saksonii.

W sobotę, 8 czerwca – św. Jadwiga, król Polski, która przeznaczyła wszystkie swe klejnoty, szaty, pieniądze i wszystek strój królewski na pomoc dla biednych i na odnowienie Uniwersytetu Krakowskiego.

 

13. Msze św. od 3 – 09 czerwca 2024 r.

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Adam Czesnowski od Marii rożek z rodziną.

+ Aldona (15 r. śm.) i brat Stanisław.

+ Stanisław Chmielowiec (20 r. śm.), brat Jan,

   rodzice:  Janina i Piotr.

Wtorek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Genowefa Saj od bratowej z Kanady z rodziną.

+ Maria Wojda od syna z rodziną.

+ Stanisława Sitarz (6 r. śm.), mąż Władysław,

   syn Bogusław (5 r. śm.).

Środa

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+ Stanisław Wiktor od Józefy i Czesława Orzech

   z rodziną.

+ Stanisława Preneta od Jana i Krystyny Gul

   z rodziną.

+ Stanisława i Zdzisław Niedziela od rodziny.

Czwartek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Tadeusz Miazga od Janusza Zięby.

+ Krystyna Niezgoda od Bożeny i Bogdana

   Świątek.

+ Roman Ząbczyk (1 r. śm.) od żony i dzieci i za

    jego rodzicami: Janem i Stanisława.

Piątek

7.00

16.30 PK

 

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Tadeusz Miazga od kuzynek Marii Bigdoń

   i Anny Reguła.

+ Genowefa (7 r. śm.) i Kazimierz Jarosz od

   c. Krystyny z rodziną.

Sobota

7.00

16.30 PK

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Władysław Światek od bratowej Zofii.

+ Maria i Julian Węgrzyn.

Niedziela

7.30

+ Józef Dworak (w rocz. śm.) i Piotr Saj.

 

9.00 PK

+ Dorota Lubach (23 r. śm.

 

10.30

+ Bronisław Konefał(18 r. śm.), ż. Gustawa, Julian

   i Maria Węgrzyn.

 

16.00

+ Maria Olchawa (3 r. śm.), m. Stanisław.


14. We wtorek po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy chłopców z klasy III, którzy chcą zostać ministrantami. Natomiast w piątek na godz. 18.00 uczniów z klasy VII przygotowujących się do sakramentu bierzmowania – kandydaci otrzymają książeczki.

 

15. „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii.

Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii. Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna
z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji. 2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.

3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą
w realizacji szkolnych programów profilaktyczno - wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów. Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii. Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących. Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole.

Uroczystość Trójcy Świętej 26.05.2024 r.

1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, ze szczególną czcią Kościół wypowiada modlitwę: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu…”. Warto też zdać sobie sprawę, że ile razy świadomie i pobożnie wykonujemy znak krzyża, modlitewnie wielbimy Trójcę Przenajświętszą – jednego Boga w trzech Osobach. Jeśli dzisiaj człowiekowi, nawet chrześcijaninowi, trudno pojąć tę prawdę, tym bardziej módlmy się o mądrość Bożą i o światło Ducha Świętego. Oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

 

2. W dniach 25-26 maja 2024 roku z woli Ojca Świętego Franciszka będziemy obchodzić pierwszy Światowy Dzień Dzieci pod hasłem: "Oto czynię wszystko nowe".

 

3. W najbliższy czwartek, 30 maja, w liturgii będziemy celebrowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej ojczyzny i naszego narodu oraz o pokój na Ukrainie i na świecie.

Udział w procesji eucharystycznej jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, że jest w naszym życiu zawsze obecny.

 

4. Zapraszamy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbędzie się w Uroczystość Bożego Ciała, 30 maja 2024 r. w Parku Sybiraków w Rzeszowie o godz. 19.00. Wstęp wolny.

 

5. Msze Święte tego dnia według porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po Mszy Świętej o godz. 10.30.

Prosimy o przygotowanie ołtarzy:

I ołtarz na plebanii – (przygotuje młodzież).

II ołtarz u Państwa Przybyłów – (przygotują P. Przybyłowie z sąsiadami).

III ołtarz przy  remizie – (przygotują P. Strażacy).

IV ołtarz będzie przy szkole- (przygotują P., którzy zwykle przygotowywali

i prosimy jeszcze o pomoc innych).  

 

6. Prosimy o przyjście w strojach (dzieci I Komunijne i Rocznicowe, ministranci    i lektorzy, DSM-ki, strażacy), prosimy Panie aby świeciły świece, prosimy o poczty sztandarowe szkolne i strażackie z Kupna i z Porąb Kupieńskich. Weźmy na procesję feretrony, sztandary i chorągwie. Zapraszamy wszystkie dzieci do sypania kwiatów.

Na procesję proszeni są nowo – bierzmowani (Kl. VIII) oraz kandydaci do Sakramentu Bierzmowania czyli uczniowie Kl. VII SP.

 

7. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie o godz. 18.00 przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała. Od piątku przez najbliższy tydzień Litanię do Serca Pana Jezusa będziemy śpiewać podczas procesji z Najświętszym Sakramentem.

 

8. W sobotę, 8 czerwca 2024 r. odbędzie się 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu „Margaretka” do Kalwarii Zebrzydowskiej. Plan pielgrzymki znajduje się na plakatach.

 

9. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Piotr Turczyk, zam. w Kupnie z Patrycją Pauliną Darłak,

zam. w Ropczycach – zap. III.

- Magdalena Białkowska, zam. w Kupnie z Łukaszem Marcinem Chmiel,                       

zam. w Głogowie Małopolskim – zap. III.

- Damian Tomasz Tylutki, zam. w Kupnie z Weroniką Karoliną Chodak,                   

zam. w Ropczycach – zap. II.

 

10. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowali w kościele rodzice Kl. IV SP., w PK: Małgorzata Fabińska i Dorota Żądło.

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy parafian z kolejki.

 

11. Przypominamy, że odpust w nASZEJ PARAFII BĘDZIE  W DNIU 30.06.2024 R. – niedziela – sUMA O 1100.

Uroczystościom przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. (W tym dniu będziemy świętować 30 – lecie naszego Przedszkola Parafialnego, i  30 lat pobytu oraz służby Sióstr Szkolnych de Notre Dame w parafii Kupno).

 

W  tym dniu nie będzie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o 9.00. 

 

12. Jest prośba do parafian, aby przed odpustem posprzątali groby swoich bliskich na cmentarzu, pozbierali niepotrzebne znicze, uschłe wieńce i kwiaty, postarajmy się posegregować te śmieci.

 

13. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw „Pro Missio” zaprasza całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery itp.). Termin zakończenia zbiórki 27 VI. (czwartek) do godz. 16.00. Składać będziemy zużyty sprzęt na parkingu przy przedszkolnym Placu Zabaw, rozpoczniemy składowanie dopiero tydzień przed Odpustem. (teraz sobie sprzęt przygotować). Przypomnimy, od kiedy i w którym miejscu ten sprzęt będziemy składować.

 

14. Zakład Usług Kominiarskich zawiadamia, że w Porębach Kupieńskich, od dnia 27 do 31 maja i w Kupnie od 29 maja do 3 czerwca 2024 r., będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe

 

15. We środę 29. 05.2024 r. na godz. 18.00, do kościoła proszeni są wszyscy ministranci i lektorzy z Kupna i z Porąb Kupieńskich – będzie omawiana liturgia na Boże Ciało i na Odpust Parafialny.

 

16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

- We wtorek: bł. Stefan Wyszyński,

- W środę: św. Urszula Ledóchowska, dziewica.

- W piątek: święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,

- W sobotę: wspomnienie św. Justyna , męczennika.

 

 

17. Msze Święte od 27.05. –  02.06.2024 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

18.00

Nie ma Mszy św.

+ Piotr Mazur od Bogdana Faryniarz.

+ Stanisław Mazan, ż. Maria i s. Stanisław,

   Jan i Zofia Gawron.

Wtorek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+Jan Sudoł (24 r. śm.), ż. Stefania,                             

  s. Stanisław od sąsiada.

+