XIII Niedziela Zwykła 26.06.2022 rok.

1. Dziś trzynasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. W naszej parafii odpust, uroczyście oddajemy cześć świętemu Janowi Chrzcicielowi. Zazwyczaj świętych czcimy w dniu ich śmierci, czyli narodzin dla nieba. Święty Jan jest tutaj wyjątkiem, gdyż w randze liturgicznej uroczystości obchodzimy dzień jego narodzin, a w sierpniu wspominamy jego męczeńską śmierć. Jan Chrzciciel jest potężnym patronem. Zatem warto, aby zajął poczesne miejsce w naszych osobistych modlitwach. Wpatrując się we wzór świętego Jana Chrzciciela, prosząc go o siłę, kroczmy przez nasze życie w obecności Boga!  

 

Uroczystą Mszę św. odprawi Ksiądz proboszcz parafii Poręby Dymarskie, Ks. Krzysztof Wielgosz. Serdecznie go witamy i dziękujemy za przybycie. Do parafii Poręby Dymarskie przybył w ubiegłym roku, pięknie pracuje. W parafii jest Ośrodek Rekolekcyjny, obecnie przebywa w nim ok. 50 ludzi z Ukrainy. Parafia jego mocno jest zaangażowana w udzielaniu pomocy mieszkańcom tego Ośrodka, ale potrzeby są duże. My dziś ofiary, które złożymy na tacę przekażemy Ks. proboszczowi. Będzie to nasze wsparcie dla mieszkających tam matek z dziećmi

 

2. Rozpoczynamy czas wakacji szkolnych i urlopów. Dobry wypoczynek, czas spędzony z najbliższymi i poświęcony Panu Bogu pomogą nam odkrywać nowy sens codziennych spraw. Wszystkim uczniom, nauczycielom i wypoczywającym na urlopach życzymy bezpiecznych i ubogacających dni.

 

3. W środę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święty Piotr został wybrany przez Jezusa na przewodnika Apostołów, Święty Paweł głosił Ewangelię wśród ludów pogańskich. Według tradycji obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie. Świętowanie rozpoczniemy już Mszą wigilijną we wtorkowy wieczór. Msze Święte w środę będą sprawowane według następującego porządku: 1000, 1630 w PK i o 1800.  Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej. (tzw. świętopietrze).

 

4. Lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana. W kościele będziemy odmawiać tę Litanię po Mszy św. popołudniowej.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

 

         - Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za nasze grzechy w piątek o godz. 18.00. W Porębach Kupieńskich Msza św. o 16.30.

Możliwość spowiedzi jest codziennie pół godziny przed nabożeństwem.

 

- w sobotę nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00.

 

6. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

 

7. W czasie wakacji nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu we czwartki.

 

8. Zapraszamy do praktyki pierwszych piątków i sobót miesiąca. Szczególnie o tym przypominamy dzieciom szkolnym.

Kapłani w I piątek wybiorą się do starszych i chorych parafian.  (od 81 5).

 

9. Sakrament małżeństwa zamierzają zawrzeć:

- Mariusz Łopata s. Eugeniusza i Danuty, zam. w Kupnie z Agnieszką Hajdo, c. Jana, zam. w Tuchowie – zap. I.

 

10. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy sprzątali: Anna Kukulska, Elżbieta Kukulska i Joanna Dworak.

 

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek udanych wyjazdów, życzymy umocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata.

 

12. W tym tygodniu patronują nam:

- wtorek, 28 czerwca – Święty Ireneusz (ok. 130-202), biskup i męczennik;Ewangelii i męczennicy za wiarę w Chrystusa, filary wspólnoty Kościoła.

 

13. Burmistrz Kolbuszowej przypomina o trwającym naborze do Programu „ Opieka wytchnieniowa”.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem o znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

 

Szczegółowe informacje na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej www. Kolbuszowa pl. Można kontaktować się z pracownikami MOPSU tel.172271133 lub osobiście w budynku przy ul. Obrońców Pokoju 21 „a” w Kolbuszowej.

 

14. Msze św. od 27.06 - 03.07.20122 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

 18.00

Nie ma Mszy św.

+ Wanda Maria Dworak od Cześka Bigdonia z żoną z Rzeszowa.

+ Anna Białek (6 r. śm.), Jan i Maria Dziuba od rodziny.

Wtorek

7.00

16.30 PK

18.00

Nie ma Mszy św.

+ Jan Mazur od rodziny Wyparłów.

+ Antoni Kowalski (38 r. śm.), ż. Bronisława, s. Józef od c. Krystyny z rodzina.

Środa

7.00

10.00

16.30PK

18.00

Nie ma Mszy św.

+ Piotr Augustyn.

+ Stanisław Mazan od siostrzeńca Tomasza z rodziną.

+ Tadeusz Gaweł od rodziny Chruściel, sąsiada Zbyszka Kreta.

Czwartek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Julian Plis (10 r. śm.), ż. Irena od Doroty.

+ Władysław Mazan od Elżbiety Fabińskiej z rodziną.

+ Antoni Furtak (5 r. śm.).

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Zbigniew Plizga od swatów Mazanów z rodziną.

+ Wanda Maria Dworak od Aliny Sajdak.

Za dusze w czyścu cierpiące.

Sobota

7.00

16.30 PK

18.00

+ Bogdan Chruściel od Elżbiety Zdybskiej z Warszawy.

+ Jan Mazur od Bogdana Faryniarza.

Za Rafała z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą
o dalsze, szczególnie o łaskę zdrowia od żony.

Niedziela

7.30

 9.00 PK

10.30

16.00

+ Kazimierz Mazan od Jana Bąk z rodziną z Kolbuszowej Górnej.

+ Roman Faryniarz (2 r. śm.) od żony z synami.

+ Maria Olchawa od wnuczka Arkadiusza wraz z żoną.

+ Ryszard Olszowy.

 

Poza parafią Ks. Przemysław odprawi następujące Msze św.:

Pon. + Tadeusz Szalony od wnuczki Anny z mężem z Francji.

Wt. + Helena Szalony od Ewy i Marcina Mierzejewski z Chmielnika.

Śr. + Maria Reguła od koleżanek z Nadleśnictwa Głogów.

 

XII Niedziela Zwykła 19. 06. 2022 rok.

1. Dziś przypada dwunasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia. 

 

2. Jutro, w poniedziałek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów.

 

3. W czwartek, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Zapraszamy na nabożeństwo popołudniowe  na godz. 18.00. w intencji ojców. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych – wieczną nagrodę.

Tego dnia przypada również zakończenie eucharystycznych procesji oraz poświęcenie wianków i ziół,

Po procesji będzie błogosławieństwo dzieci i dla nich słodki upominek. W tym dniu jest też liturgiczna Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – patrona naszej parafii. (Odpust będzie jednak w niedzielę – suma o 11.00.), W Porębach Kupieńskich nie będzie Mszy św. – zapraszamy do Kupna.

 

4. Podczas odpustu Dziewczęca Służba Maryjna będzie przed Przedszkolem sprzedawać ciasteczka i serca piernikowe (które same piekły i malowały) Dochód zostanie przeznaczony na wycieczkę do Planetarium i ZOO w Chorzowie. Zachęcamy do zakupu – towar świeży, smaczny i na dodatek z pięknymi dekoracjami, warto poprzeć ich inicjatywę.

 

5. W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów.     Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

6. Piątek jest także dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców na Mszą Świętą  o godz. 9.00, w czasie której będziemy w sposób szczególny dziękować za trud całorocznej pracy i prosić o Bożą opiekę na czas wakacji.

 

7. Możliwość skorzystania ze spowiedzi św. przed odpustem i na zakończenie Roku Szkolnego jest codziennie. ( w tygodniu: przed, w czasie i po nabożeństwie).

 

8. W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

 

 

9. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowały: Helena Filipowicz, Stanisława Faryniarz, Aneta Sobolewska i Bogusława Droźdź.

PK.: Halina Wojtyczka i Renata Augustyn

 

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy parafian z kolejki. (w Kupnie,

w piątek po południu - 3 osoby, a w sobotę od 19.15 – 2 osoby).

 

10. „Burmistrz Kolbuszowej informuje o obowiązku złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła w terminie do 30.06. br. Deklarację można złożyć drogą elektroniczną lub w formie papierowej w urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. Więcej informacji na stronie www. kolbuszowa.pl. Niezłożenie deklaracji w terminie wiąże się z karą finansową do 5000 zł.

 

11. Msze św. od 20 – 26.06.2016 r.

 

Poniedziałek

 7.00

16.30 PK

18.00

+Janina Mazan od bratanicy Agnieszki z rodziną.

+ Władysław Mazan od siostry Heleny z córką.

+ Jan Drożdż (25 r. śm.), jego rodzice: Józef

   i Katarzyna.

Wtorek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Maria Olchawa od Ireny i Władysława Cisek.

+ Stanisław Mazan od chrześnicy Eweliny

   z mężem.

+ Kazimiera Plis od sąsiada Adama

   Czesnowskiego.

Środa

7.00

 

16.30 PK

18.00

+ Stefania Kardyś (29 r. śm.), Michał Kardyś

   (23 r. śm.) od córek z rodziną.

+ Jan Mazur od Marii i Stefana Orzech.

+ Stanisława Biesiadecka (10 r. śm.), m. Jan, syn

   Józef, córka Maria Kłeczek.

Czwartek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Anna Siwiec od Zofii Tokarz.

+ Wanda Maria Dworak od wnuczka Grzegorza   

   z rodziną.

+ Jan Chmielowiec , brat Stanisław i ich rodzice.

Piątek

7.00

      9.00    1.

               

       

 

                  2.

16.30 PK

 

18.00

Nie ma mszy św.

W intencji uczniów, nauczycieli, rodziców SP, a także przedszkolaków i ich nauczycieli, za Siostry, kapłanów, za pracowników szkoły i przedszkola z okazji zakończenia Roku szkolnego – z podziękowaniem za otrzymane łaski. (obejmiemy modlitwą również emerytów związanych ze szkołą i zmarłych nauczycieli).

+ Stefania Łowczyk od Dyrekcji SP. w Kupnie.

+ Zofia Białek od prawnuczki Karoliny z mężem

   Łukaszem.

+ Stanisław Kardyś (16 r. śm.) od żony Józefy

   i syna Mariusza z rodziną.

Sobota

7.00

 

    11. 30

 

    14.00

  16.30 PK

18.00

+ Stanisława Zuber od wnuka Sylwestra

   z rodziną.

Msza św. z okazji spotkania rodzinnego Kardysiów.

Msza św. ślubna: Monika Kulig  i Michał Śluz.

+ Władysław Mazan od OSP z Bratkowic.

+ Mariusz Gorczyca (5 r. śm.), Eugeniusz Gorczyca i za zmarłych z rodziny Gorczyca

oraz Pastuła.

Niedziela

7.30

 

11.00

16.00

+ Józef Kozioł (4 r. śm.), rodzice: Michalina

   i Franciszek.

Za parafię.

+ Czesława Persa od chrześniaka Mirka Sito

   z żoną.

 

12. W miniony czwartek przeżyliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem.

Celem obchodów jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące za sakrament Eucharystii. Wierni przepraszają także Boga za zniewagi wyrządzone wobec Najświętszego Sakramentu, wynikające z grzeszności i oziębłości ludzkiej oraz bluźnierstw – wyjaśnił PAP jezuita o. Blaza, birytualista, teolog dogmatyczny i ekumeniczny.

Kościół katolicki wierzy, że „w Najświętszym Sakramencie Eucharystii są obecne prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus”.

Procesje eucharystyczne wracają na ulice miast po dwóch latach nieobecności, kiedy to z powodu pandemii były odwołane lub ograniczone. W stolicach diecezji odbyły się również centralne procesje Bożego Ciała pod przewodnictwem biskupów.

Uroczystość Bożego Ciała sięga XIII wieku

W zachodnim chrześcijaństwie miało miejsce podważanie realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, zwłaszcza przez Berengariusza z Tours, który był najpierw nauczycielem gramatyki i retoryki w szkole katedralnej św. Marcina w Tours, następnie jej rektorem. Z drugiej strony wierni, czując się niegodni, rezygnowali z częstej komunii św. do tego stopnia, że brali udział w mszy św. do momentu modlitwy „Ojcze nasz”, po której otrzymywali błogosławieństwo, kapłan zaś sam spożywał Ciało i Krew Pańską. Stąd pojawiło się sformułowanie „wysłuchać mszy św.” — powiedział o. prof. Marek Blaza.

Zwrócił uwagę, że brak przyjmowania komunii św. zrodził w ludziach pragnienie oglądania Hostii.

Wierzono, że samo wpatrywanie się w nią rodzi te same owoce, co jej przyjęcie. Pojawiła się więc praktyka przedłużonego ukazywania Hostii w czasie eucharystii, które przeciągało się niekiedy do granic fizycznej wytrzymałości celebransa — powiedział jezuita. Wyjaśnił, że w odpowiedzi na te praktyki „sobór laterańskiego IV w roku 1215 zalecił, aby katolik przynajmniej raz do roku przyjmował komunię św. – najlepiej w okresie wielkanocnym”.

Wskazano wówczas, że przemiana chleba w ciało Jezusa a wina w krew Zbawiciela w czasie mszy św. nazywa się „transsubstancjacją”, czyli przeistoczeniem. W XVI w. sobór trydencki, będący odpowiedzią na reformację, dodał, że postaciom eucharystycznym należy się taka cześć i kult jak samemu Bogu.

Wyjaśnił, że Kościół rozróżnia dwa rodzaje kultu – zarezerwowany dla Boga, który nazywa się adoracją (łac. adoratio) i kult niższej rangi (łac. veneratio), np. kult wizerunków przedstawiających Jezusa, Maryję, świętych czy kult Ewangelii, krzyża”.

Największe jednak znaczenie przypisuje się objawieniu prywatnemu, jakie otrzymała mniszka (augustianka) św. Julianna z Cornillon, zmarła w 1258 r., z których wynikało, że Jezus domagał się ustanowienia specjalnego święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Zgodnie z przekazem miało ono mieć charakter radosny, dziękczynny, inny niż obchody w Wielki Czwartek.

Świadectwa pierwszych procesji Bożego Ciała pochodzą z terenów Belgii.

Papież Urban IV bullą „Transiturus de hoc mundo” z 11 sierpnia 1264 r., ustanowił święto Najświętszego Ciała naszego Pana Jezusa Chrystusa dla Kościoła lokalnego, następny papież Jan XXII rozpropagował je w całym Kościele.

W 1389 r. papież Urban VI zaliczył tę uroczystość do głównych świąt Kościoła katolickiego.

Nazwa monstrancja, w której wystawia się na widok publiczny ciało Pańskie, pochodzi od łac. słowa monstro, monstrare – pokazywać.

Na początku XIV w. procesja pojawia się w Polsce i bardzo szybko nabrała dużego znaczenia w naszej rodzimej religijności.

Od początku na trasie procesji budowano cztery ołtarze symbolizujące cztery Ewangelie i cztery strony świata, na które jest ona głoszona. Przy każdym odczytywany jest fragment Ewangelii – przy pierwszym wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, czyli nawiązujący do ustanowienia Eucharystii; przy drugim – fragment Ewangelii wg św. Marka, dotyczący rozmnożenia chleba; przy trzecim – wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę; przy czwartym zaś – wg św. Jana, mówiący o sakramencie zjednoczenia.

O. dr Blaza podkreślił, że „nie można kultu Najświętszego Sakramentu oderwać od mszy św. ”.Udział w procesji bez uczestnictwa w eucharystii świadczy o niezrozumieniu istoty uroczystości. Liturgia eucharystii, która jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, stanowi jej istotę. Wszystkie inne formy kultu biorą z niej początek bądź mają do niej człowieka doprowadzić. Procesja nie jest zatem niezbędnym elementem tego święta, choć nadającym mu swoją tożsamość — tłumaczył liturgista.

Adoracja Najświętszego Sakramentu nie jest czymś obok eucharystii. Ona z niej wypływa, jest jej przedłużeniem — dodał jezuita.

 

Zwrócił uwagę, że do 1953 r. post eucharystyczny w Kościele trwał od północy. Wyjaśnił, że „osoba chcąc przystąpić do komunii św. nie mogła nawet napić się kubka wody”. Zgodnie z prawem kanonicznym msze św. celebrowano jedynie przed południem. Dopiero papież Pius XII w 1953 r. postanowił, że woda nie łamie postu, a w 1959 r. zezwolił on na zachowanie trzygodzinnego postu eucharystycznego, co w znacznym stopniu umożliwiło sprawowanie mszy św. w godzinach popołudniowych i wieczornych. Papież Paweł VI w roku 1964 skrócił post eucharystyczny do jednej godziny, co obowiązuje do dziś, czyli między posiłkiem a przyjęciem komunii św. powinna upłynąć godzina.

Zgodnie z instrukcją „Immensae caritatis” z 1973 r. post eucharystyczny dla osób chorych i starszych, niemogących opuszczać domu, oraz ich opiekunów pragnących przystąpić do komunii św., trwa ok. kwadransa. W przypadku wiatyku, czyli komunii św. dla umierających nie obowiązuje post eucharystyczny.

Kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. wskazuje, że można przyjąć komunię św. po raz drugi w ciągu tego samego dnia, pod warunkiem że wierny uczestniczy w całej mszy św.

Uroczystość Trójcy Świętej 12.06.2022 r.

1. Dziś Uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu (…), a także znak krzyża. Dziś kończy się okres wielkanocnej Komunii Świętej.

 

2. W poniedziałek, 13 czerwca, po Mszy Świętej o godz. 18.00  nabożeństwo fatimskie – serdecznie zapraszamy!  Jutro też, na godz. 18.00, do kościoła proszeni są wszyscy ministranci i lektorzy z Kupna i z Porąb Kupieńskich – będzie omawiana liturgia na Boże Ciało i na Odpust Parafialny.

 

3. W środę, 15 czerwca, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Matce Zbawiciela będziemy przedstawiać nasze pokorne prośby, ufając, że Jej orędownictwo wyprosi nam Bożą pomoc.

 

4. W czwartek, 16 czerwca, będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Msze Święte tego dnia według porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po Mszy Świętej o godz. 10.30. Prosimy o przygotowanie ołtarzy: I ołtarz na plebanii, II ołtarz u Państwa Przybyłów, III ołtarz przy Remizie strażackiej (w przyszłym roku będzie przy szkole), IV ołtarz będzie u Sióstr.

Prosimy o przyjście w strojach (dzieci I Komunijne i Rocznicowe, ministranci i lektorzy, DSM-ki, strażacy), prosimy Panie aby świeciły świece, prosimy o poczty sztandarowe szkolne i strażackie z Kupna i z Porąb Kupieńskich. Weźmy na procesję feretrony, sztandary i chorągwie. Zapraszamy wszystkie dzieci do sypania kwiatów. Dziewczynki pragnące sypać kwiaty przed Najświętszym Sakramentem i chłopców do dzwonienia dzwonkami zapraszamy na spotkanie we wtorek na  godz. 1730. (będzie szkolenie).

 

Na procesję proszeni są nowo – bierzmowani (Kl. VIII) oraz kandydaci do Sakramentu Bierzmowania czyli uczniowie Kl. VII SP.

Czynny udział w procesji Bożego Ciała, w atmosferze modlitwy jest publicznym wyznaniem naszej wiary. „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” – powiedział Pan Jezus.

Włączmy się czynnie w przygotowanie i przeżycie procesji, niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela.

 

5. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności. Od piątku przez najbliższy tydzień Litanię do Serca Pana Jezusa będziemy śpiewać podczas procesji z Najświętszym Sakramentem.

 

6. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Tomasz Fabiński, zam. w Widełce z Dorotą Starzec, zam. w Kupnie zap. III.

- Rafał Szewczyk, zam. w Nisku z Katarzyną Kardyś, zam. w Kupnie zap. III.

 

7. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy. Pracowały: Dorota Plis, Maria Mędrak, Krystyna Fabińska, Urszula Niezgoda, Jacek Augustyn.

 

PK.: Małgorzata Opiela i Dorota Guźda.

O przygotowanie świątyń na następną niedzielę prosimy parafian z kolejki.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, mądrości i gorliwości w podejmowaniu codziennych obowiązków oraz doświadczenia bliskości Boga w drugim człowieku.

 

9. W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 13 czerwca – Święty Antoni z Padwy (1195-1231), kapłan franciszkański i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, patron osób i rzeczy zaginionych;

- środa, 14 czerwca – Błogosławiony Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik zamordowany w obozie w Dachau;

- piątek, 17 czerwca – Święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, który porzucił karierę artysty i poświęcił życie ubogim i odrzuconym.

 

10. Informujemy parafian, że odpust w nASZEJ PARAFII BĘDZIE W DNIU 26.06.2022 R. – niedziela – sUMA O 1100.

Przewodniczył będzie tej uroczystości Ks. proboszcz parafii Poręby Dymarskie, Ks. Krzysztof Wielgosz.

W  tym dniu nie będzie Mszy św. w Porębach Kupieńskich o 9.00.  

 

11. W czasie wakacji we czwartki nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

12. Jest prośba do parafian, aby przed odpustem posprzątali groby swoich bliskich na cmentarzu, pozbierali niepotrzebne znicze, uschłe wieńce i kwiaty, postarajmy się posegregować te śmieci.

13. Msze Święte od 13.06. –  19.06.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Jan Kostuj od Heleny Preneta.

+ Jan Mazur od Haliny Łopata.

W 5 rocz. urodzin Kornelii  i jej brata Fabiana w 1 rocz., o łaski potrzebne i o opiekę Matki Bożej dla nich i ich rodziców.

Wtorek

7.00

 16.30 PK

18.00

+ Helena Mazan od wnuczki Agnieszki z mężem.

+ Stanisław Mazan od Doroty Starzec.

+ Roman Sito (5 r. śm.) i Jan Sito od rodziny.

Środa

7.00

16.30 PK

 18.00

+ Józef Ozga od Romana Trela z rodziną.

+ Wanda Maria Dworak od wnuka Sławomira z rodziną.

+ Maria Mazan , jej rodzice: Karolina i Paweł.

Czwartek

 

 

BOŻE CIAŁO

7.00

 9.00 PK

 

10.30

1.

 2.

 16.00

+ Zbigniew Plizga od sąsiada Pauliny                     i Wojciecha Szalony.

+ Władysław Mazan od Jadwigi i Tomasza Mazur z rodziną, z Czarnej.

 

 

+ Stanisława Depa od chrześniaka Wiesława z rodziną, z Wysokiej Głogowskiej.

+ Helena Gunia od Wiesława Dziuby  z rodziną.

+ Bogdan Chruściel od kolegi Adama z Kolbuszowej.

Piątek

7.00

 16.30 PK

18.00

+ Stanisława Mazan od Edwarda Bak z rodziną.

+ Jan Mazur od Staniszów i Selwów.

+ Władysław Mazan (55 r.śm.), ż. Helena .

Sobota

 

7.00

 16.30 PK

 18.00

+ Jacenty Smyrski (21 r. śm.) , żona Stefania, córka Teresa, Katii i Doroty.

+ Stanisław Mazan od Natalii i Wojciecha  z Kolbuszowej Górnej.

+ Maria Reguła od Stanisława i Bogusława Dziuby z rodzinami.

Niedziela

7.30

+ Franciszek Wąsik (18 r. śm.).

 

9.00PK

+ Stefania Łowczyk od pracowników Przedszkola Publicznego Nr. 3 w Kolbuszowej

 

10.30

+ Helena Mazan od c. Zofii z mężem.

 

16.00

+ Helena Chuchro (16 r. śm.) od s. Stanisława.

 

 

14. Przypominamy, że dziś zbiórka do puszek na remont Domu Rekolekcyjnego im. Bł. Karoliny w Rzeszowie. Bóg zapłać za ofiary.

 

15. W kościele katedralnym, 4 czerwca 2022 r., jedenastu diakonów diecezji rzeszowskiej przyjęło sakrament kapłaństwa. Mszy św. przewodniczył i święceń udzielił bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowało około osiemdziesięciu księży, m.in: przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz proboszczowie i wikariusze z parafii rodzinnych neoprezbiterów. W Mszy św. uczestniczył abp Edward Nowak, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do słów z Ewangelii według św. Jana w których Chrystus tłumaczy co to znaczy być dobrym pasterzem. „Być kapłanem w Kościele Chrystusowym to znaczy mieć udział w Jego pasterskiej misji i stale upodabniać się do Dobrego Pasterza, który zna owce, karmi je, broni i jest gotów oddać życie dla ich dobra” – mówił hierarcha.

Po homilii odbył się obrzędy święceń: przyrzeczenie czci i posłuszeństwa Biskupowi Ordynariuszowi, Litania do Wszystkich Świętych podczas której kandydaci leżeli krzyżem, nałożenie rąk, modlitwa święceń oraz namaszczenie rąk krzyżmem i wręczenie chleba i wina. Podczas Liturgii Eucharystycznej nowo wyświęceni po raz pierwszy wyciągnęli dłonie nad chlebem i winem wypowiadając słowa konsekracji.

Na zakończenie Mszy św. ks. Tomasz Sienicki, podziękował w imieniu nowo wyświęconych wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania ich do kapłaństwa. Zwracając się do bp. Jana Wątroby neoprezbiter powiedział: „Dziękujemy za Twoje pasterskie i ojcowskie serce i za wybór nas do kapłaństwa służebnego. Obyśmy Cię nigdy nie zawiedli”. Zwracając się do zebranych w katedrze ks. Sienicki powiedział: „Mamy jedną prośbę. Wychodząc z tego kościoła, powiedzcie tym, których spotkacie, że nasz Kościół jest Kościołem dobrym i pięknym, pomimo tego co się o Nim słyszy. Nie zniechęcajmy się, ale róbmy wszystko, żeby Kościół był piękniejszy”.

Słowa wdzięczności, m.in. przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i rodzicom neoprezbiterów, wypowiedział bp Jan Wątroba. „Dziękuję środowisku rodzinnemu naszych nowych księży, a zatem rodzicom, rodzeństwu, dziadkom, wszystkim krewnym i bliskim, którzy tworzyli domowe środowisko, które było tak pomocne w rozeznaniu i rozwoju powołania. Dziękuję za klimat wiary, za waszą modlitwę, osobiste świadectwo i wspieranie ich w tej drodze do kapłaństwa” – mówił Biskup Rzeszowski.

W drodze do zakrystii neoprezbiterzy zatrzymali się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej zawierzając swoje kapłaństwo Matce Bożej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 05.06.2022 r.

1. Dziś wraz z całym Kościołem obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wspominamy dzień, kiedy na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty pod postacią ognistych języków. Dzięki Jego mocy uczniowie wyszli z Wieczernika, aby głosić całemu światu orędzie zbawienia. Dziś prosimy, aby „Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy” (modlitwa nad darami). Niech nas umacnia swoimi darami, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie.

 

2. Dzisiejsza niedziela jest także pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

 

3. Pierwsza niedziela czerwca corocznie obchodzona jest także jako Dzień Dziękczynienia. To szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność za wszelkie dary Bożej dobroci.

 

4. Jutro, 6 czerwca, przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Pod krzyżem Maryja została dana za Matkę nie tylko Świętemu Janowi, ale także wszystkim ludziom. Towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach. Msze św. w naszej parafii: 10.30, 16.00 w PK., 17.30. Odpust w Zarębkach (1800)

 

5. W środę, 8 czerwca, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.18.00. Niech Matka Boża będzie naszą orędowniczką, szczególnie w trudnych sprawach naszego życia.

 

6. W czwartek, 9 czerwca, przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Naszą modlitewną pamięcią pragniemy objąć wszystkich kapłanów i wypraszać im Bożą pomoc oraz łaskę wierności na drodze powołania, jak również wszystkich przygotowujących się do kapłańskiej posługi. (szczególne modlitwy w tej intencji na Adoracji N.S. (od 17.00 do 18.00).

 

7. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności.

 

8. W piątek na godz. 18 zapraszamy kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Uczniowie otrzymają modlitewniki. Po Mszy Świętej zapraszamy na spotkanie KSM-u młodzież z klas VI, VII, VIII i szkół średnich .

 

9. W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszej Trójcy. Warto przypomnieć, że kończy ona czas wielkanocnej Komunii Świętej.

 

10. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Robert Suszek, zam. w Kupnie z Klaudią Sukiennik, zam. w Trzęsówce zap. III.

- Tomasz Fabiński, zam. w Widełce z Dorotą Starzec, zam. w Kupnie zap. II.

- Rafał Szewczyk, zam. w Nisku z Katarzyną Kardyś, zam. w Kupnie zap. II.

 

11. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni: Pracowały: Maria Plis, Renata Draus, Łukasz  Starzec, Danuta Plis, a Anna Olchawa złożyła ofiarę.

PK.:

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.

 

12. W przyszłą niedzielę po I Mszy św. zmiana Tajemnic Różańca św.

 

13. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia: otwartości na działanie Bożej łaski oraz nieustannego czerpania mocy od Pana Jezusa, który jest cichy i pokornego Serca.

 

14. W tym tygodniu patronują nam:

- środa, 8 czerwca – Święta Jadwiga (1374-1399), królowa, orędowniczka pokoju, patronka życia małżeńskiego i rodzinnego;

- sobota, 11 czerwca - Święty Barnaba (I/II w.), nazywany Apostołem, współpracownik Świętego Pawła, męczennik, orędownik w kłótniach i sporach.

 

15. W niedzielę przyszłą (12.06) włączymy się w diecezjalną zbiórkę do puszek na remont Domu Rekolekcyjnego im. Bł. Karoliny w Rzeszowie. Bóg zapłać za ofiary.

 

16. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień:  06. – 12. 06. 2022 r.

 

Poniedziałek

 

II DZIEŃ ZIELONYCH ŚWIĄT

 

10.30

 

 

16.00 PK

17.30

+ Stanisław Wilk (kolejna rocznica śm.), jego rodzice: Maria i Jan, c. Helena, Jan Kostuj i za chrześniakiem Zbigniewem Preneta.

+ Władysław Mazan od Teresy i Jana Żądło.

Z Róży Haliny Plis o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje  oraz o pokój na Ukrainie.

 

 

Wtorek

 

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Julian Gaweł od syna Jana.

+ Stanisław Mazan m. Genowefy od bratanicy

Anny Kobylarz z rodziną.

+ Maria Olchawa (1 r. śm.), mąż Stanisław od

 dzieci z rodzinami.

 

Środa

7.00

16.30PK

18.00

+ Helena Czesnowska od Marka.

+ Piotr Saj (8 r. śm.), Józef Dworak (7 r. śm.).

+ Jan Filipowicz (13 r. śm.), jego rodzice: Jan i Zofia.

 

Czwartek

 

7.00

 16.00PK

18.00

+ Janina Mazan (1 r. śm.) od męża Bronisława.

+ Jan Mazur od Wojciecha Zuber z rodziną.

+ Piotr Saj  (8 r. śm.).

 

Piątek

7.00

 

16.30PK

 

18.00

+ Teofila Reguła od Teodozji i Andrzeja

Hałdaś.

+ Stefania Łowczyk od Danuty i Andrzeja

Markiewicz.

Z Róży Krystyny Maciąg o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

 

Sobota

7.00

15.30

 

 

16.45 PK

 

18.00

+ Czesław Sitarz (1 r. śm.) od żony.

Msza św. w dniu chrztu dziecka Remigiusz Tokarz, o łaski potrzebne dla niego, rodziców

i chrzestnych.

+ Stanisław Guźda od Stanisławy Wojda

 z Porąb.

+ Zofia Białek od prawnuków Magdaleny i Grzegorza.

 

Niedziela

7.30

+ Anna Siwiec (1 r. śm.) od Wiesławy z rodziną.

 

9.00 PK

+ Stanisław Faryniarz (30 r. śm.), syn Roman.

 

10.30

Msza św. w dniu chrztu dziecka Mikołaja Mazan, o łaski potrzebne dla niego, rodziców

i chrzestnych.

 

16.00

+ Zbigniew Plizga od rodziny Piekarz z Cmolasu.

 

 

 

 

 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 29.05.2022 r.

1. Dziś przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich zanotował, że Jezus w obecności Apostołów uniósł się w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Modlimy się dzisiaj, aby Dobry Bóg „wzbudził w nas pragnienie nieba, gdzie Chrystus, jako pierwszy z ludzi, przebywa z Bogiem” (modlitwa po Komunii).

 

2. Codziennie przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez nowennę, którą odmawiamy po Mszy Świętej o godz. 18.00.

 

3. We wtorek, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety, będziemy prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.

 

4. W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapraszamy na Mszę Świętą i na Nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.00, będziemy modlić się za wszystkie dzieci, aby wzrastały w łasce Bożej, mądrości i były otaczane miłością i troską przez swoich rodziców.

 

5. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę.

 

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- we czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu (od 17.00 do 18.00) i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. (18.00); spowiedź święta od godz. (17 30); Chorych kapłani odwiedzą z Panem Jezusem w I piątek, rozpoczną od 830.

Po Mszy Świętej wieczornej zbiórka ministrantów i kandydatów.

- w sobotę wystawienie  nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz.(7.00).

W Katedrze, w Rzeszowie o godz. 10.00 – święcenia kapłańskie.

 

7. W najbliższą niedzielę, 5 czerwca przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Świętowanie rozpoczniemy Mszą wigilii Zesłania Ducha Świętego sobotę o godz.(18.00). Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy okres Wielkanocy. To ostatni też moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię św. wielkanocną.

 

 

8. Będzie to jednocześnie pierwsza niedziela czerwca, która obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Z racji pierwszej niedzieli wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

     Na placu Szkoły Podstawowej w Kupnie Rodzinny Dzień Dziecka połączony z Koncertem charytatywnym dla Oliwki Kret.

 

9. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Robert Suszek, zam. w Kupnie z Klaudią Sukiennik, zam. w Trzęsówce zap. I.

- Tomasz Fabiński, zam. w Widełce z Dorotą Starzec, zam. w Kupnie zap. I.

- Rafał Szewczyk, zam. w Nisku z Katarzyną Kardyś, zam. w Kupnie zap. I.

 

10.Sprzątali świątynię w minioną sobotę rodzice KL. IV

W następną sobotę przygotuje świątynię parafianie z kolejki (ostatnio z kolejki byli: Danuta Furtak, Emilia Fryzeł, Genowefa Bąk, Anna Rejman).

 

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom nadchodzącego tygodnia życzymy wiernego trwania przy Chrystusie, doświadczenia mocy Boga w codziennym życiu oraz niegasnącej nadziei na spotkanie z Bogiem w niebie.

 

12. W tym tygodniu patronują nam:

- środa, 1 czerwca – Święty Justyn, (I/II w.), apologeta chrześcijański, męczennik za wiarę;

- piątek, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego dwunastu towarzyszy (XIX w.), męczennicy z Ugandy w Afryce.

 

13. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień: 30.05 – 05. 06.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

16.30 PK


18.00

+ Stanisława Mazan od bratowej Zofii i Władysława z rodziną.

+ Kazimiera Plis od rodziny Dworak z Przedborza.

+ Henryk Chruściel (44 r. śm.), żona Anna, córka Helena i syn Jan.

Wtorek

7.00

16.30PK

18.00

+ Helena Mazan od córki Teresy z mężem.

+ Wanda Maria Dworak od wnuka Tomasza z rodziną.

+ Władysław Mazan (5 r. śm.), żona Maria, syn Henryk, córka Kazimiera i ich rodzice od córki z mężem.

Środa

7.00

16.30 PK


18.00

+ Marcin Plis od teściowej Bogumiły.

+ Jan Mazur od Zarządu Firmy ORZECH w Kolbuszowej.

+ Kazimierz Mazan (1 rocz. śm.).

Czwartek

 

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Tadeusz Kłeczek od sąsiadów Mytychów.

+ Dorota Lubach (21 r. śm.) od mamy i rodzeństwa z rodzinami.

+ Stanisław Chmielowiec, Jan Chmielowiec, Janina i Piotr Chmielowiec.

Piątek

7.00

16.30 PK

 

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Aldona Pleban (13 r. śm.), i za Stanisława Czachora (3 r. śm.).

+ Helena Augustyn od Jana Halata z rodziną.

Sobota

7.00

 

16.30 PK

18.00

O potrzebne łaski dla Adama Przybyło. Msza św. z okazji urodzin od dzieci.

+ Julian Bryk (1 rocz. śm.) od córki.

+ Stanisława Sitarz (4 r. śm.), mąż Władysław, syn Bogusław (3 r. śm.).

Niedziela

7.30

+ Stanisław i Władysława Plizga i zmarli z rodziny Plizgów.

9.00PK

+ Stanisław Niezabitowski (14 r. śm.), jego rodzice: Jan i Helena.

10.30

Za dziecko Nel Miazga w dniu chrztu, za rodziców i chrzestnych o łaski potrzebne.

14.00

 Msza św. ślubna - Marcelina Modelska i Kacper Skawiński.

 

16.00

+ Bronisław Sito (12 r. śm.), jego rodzice: Anna i Antoni od żony i wnuczki z rodziną.

 

 

14. Istnieje możliwość wyjazdy do Krakowa /Bazylika Miłosierdzia i Jana Pawła II/ i Bochni w dniu 6 czerwca. Kto jest zainteresowany proszony jest o kontakt z ks. Przemysławem.

 

15. Gdyby ktoś z byłych kandydatów, którzy zrezygnowali z funkcji ministranta otrzymał komeżkę od ks. Wojtka jest proszony o zwrot do zakrystii.

 

16. Konsekracja ołtarza w Widełce

 

„Ołtarz, miejsce ofiary Chrystusa, przypomina o sensie każdej naszej ofiary” – powiedział bp Jan Wątroba 22 maja 2022 r., podczas konsekracji ołtarza w kościele parafialnym w Widełce.

Pierwotnie konsekracja ołtarza miała się odbyć w 2020 r., w setną rocznicę powstania parafii Matki Bożej Królowej Polski w Widełce i w 85. rocznicę konsekracji kościoła – z okazji jubileuszu ufundowano marmurowy ołtarz. Z powodu stanu pandemii uroczystości zostały odwołane. 22 maja 2022 r., podczas wizytacji kanonicznej parafii, bp Jan Wątroba konsekrował nowy ołtarz. W tym dniu do kościoła zostały wprowadzone relikwie bł. Jerzego Popiełuszki.

W homilii Biskup Rzeszowski podkreślił znaczenie świątyni w życiu chrześcijan. „Tu, na ziemi, potrzebujemy świątyń, potrzebujemy kościołów i ołtarzy, dlatego z takim nakładem sił, z taką ofiarnością, pietyzmem i starannością wznosimy świątynie i dbamy o ich wystrój i piękno. Budujemy ołtarze, które konsekrujemy, czyli poświęcamy tylko Bogu, wyłączając z jakiekolwiek innej funkcji. W naszej drodze do Kościoła uwielbionego, chwalebnego i zwycięskiego, do niebieskiego Jeruzalem, potrzebujemy kościołów i ołtarzy. Aby być w chwale nieba i królować z Chrystusem, aby śpiewać nieustanne Hosanna, musimy się, tu na ziemi, spotykać z Barankiem, który gładzi grzechy świata, musimy Go czcić – On jest źródłem naszej siły i zbawienia” – mówił hierarcha.

Nawiązując do relikwii bł. Jerzego Popiełuszki bp Wątroba mówił o sensie ofiary i poświęcenia. „Ołtarz jest miejscem świętym w kościele. Ofiara Chrystusa, którą uobecniamy każdego dnia na ołtarzach świata, nadaje sens wszystkim naszym ofiarom. Dlatego w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ołtarze budowano na grobach męczenników, a potem, gdy w 4 wieku ustały krwawe prześladowania, w ołtarzach składane były relikwie męczenników. My dzisiaj przyjmujemy relikwie męczennika, ks. Jerzego Popiełuszki, i choć relikwie nie będą wmurowane w ołtarzu, są dla nas ważnym symbolem, przypominającym o sensie ofiary. Nie męczennicy dodają coś do świętości ołtarza – to ołtarz, jako miejsce ofiary Chrystusa, nadaje najgłębszy sens ich męczeńskiej śmierci. Ołtarz, miejsce ofiary Chrystusa, przypomina o sensie każdej naszej ofiary” – podkreślił kaznodzieja.

Biskup zachęcił również zebranych, aby swoje ofiary i cierpienia przeżywali razem z cierpiącym Jezusem Chrystusem. „Każdego dnia coś z siebie ofiarujemy – ileż wyrzeczeń, zabiegów, trudów i cierpienia. Zróbmy wszystko, żeby tego nie zmarnować, żeby nadać temu sens – one tracą sens kiedy tylko narzekamy i buntujemy się przeciw Bogu. Natomiast kiedy połączymy swoje życie, swoje ofiary, z życiem i ofiarą Chrystusa, szczególnie podczas Mszy św., składając na ołtarzu troski, lęki i obawy, może się z tego zrodzić wiele dobra. Módlmy się przed ołtarzem, aby Bóg pomógł nam nie zmarnować różnych doświadczeń, aby nasze cierpienia nie były nadaremne – Bóg wie, ile się może zrodzić z tego dobra, jeśli włączymy je w ofiarę Chrystusa” – powiedział bp Wątroba.

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Widełce została erygowana 2 sierpnia 1920 r. – została wydzielona z parafii w Przewrotnem. 14 września 1935 r. konsekrowano nową świątynię. W późniejszych latach powstała plebania, budynek katechetyczny i kaplica dojazdowa w Kłapówce, a także kaplica cmentarna. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Antoni Grębski, wcześniej wikariusz w Przewrotnem, a kolejnymi: ks. Kazimierz Szepieniec i ks. Józef Sokołowski. Od 2000 r. funkcję proboszcza pełni ks. Lucjan Kot. W 2006 r. poświęcono nowy cmentarz, gdzie później powstała Kalwaria. 22 maja 2022 r. bp Jan Wątroba konsekrował nowy, marmurowy ołtarz.

 

22.V.2022 r. – VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dzisiaj w naszej parafii Uroczystość I Komunii Świętej. Na sumie o 10.30 kl. III. SP pierwszy raz uczestniczyć będzie w pełni we Mszy św.

 

2. Jutro, w poniedziałek, początek Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez trzy kolejne dni będziemy prosili o obfite plony, błogosławieństwo Boże i szacunek dla pracujących na roli, a także o to, aby nigdzie na świecie nie brakowało ludziom podstawowych środków do życia.

 

3. Procesja – PONIEDZIAŁEK (g. 1800) do – Gruszki, WTOREK (g. 17.30) do Ząbczyka k. Szkoły – będzie wcześniej pół godziny, bo kapłani chcą być na odpuście w Kolbuszowej Górnej), ŚRODA, (g. 1800) do – Gniewek Zofii,

 

4. Zachęcamy parafian do licznego udziału w tym nabożeństwie. Postarajmy się, aby z każdego domu ktoś był obecny.

W procesji biorą udział wszystkie grupy dzieci i młodzieży: Dzieci Komunijne i Rocznicowe w strojach komunijnych, LSO i KSM, Bierzmowani w tym roku. Na procesję bierzemy sztandary i feretrony.

 

5. We wtorek, 24 maja, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Odpust w Kolbuszowej Górnej. Główna Msza św. o 1800.

 

6. W czwartek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Pamiętajmy tego dnia o naszych mamach. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu (g.17.00 do 18.00), na Nabożeństwo Majowe (g. 18.00) i na Mszę Świętą Będziemy modlić się za wszystkie mamy, żyjącym wypraszać będziemy Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłych łaskę życia wiecznego.

 

7. W piątek, 27 maja, po Mszy Świętej o godz. 18.00 rozpoczniemy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

8. W sobotę, 28 maja, przypada 41. rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

 

9. W przyszłą niedzielę, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, dzieci kl. IV na sumie (10.30), będą przeżywać  rocznicę swojej I Komunii Świętej

Spowiedź dzieci, ich rodziców i krewnych w piątek od godz. 17.00.

 

10. Nabożeństwo majowe w naszym kościele w dni powszednie o godz. 16.30

w Porębach Kupieńskich, ( w tym tygodniu, we wtorek i w piątek o 16.00), a w Kupnie o 18.00, (w niedzielę o godz. 16.00). Zapraszamy, aby śpiewem Litanii Loretańskiej wypraszać opiekę Matki Zbawiciela. 

 

11. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Przemysław Plizga, zam. w Kupnie z Karoliną Olejarz, zam. w Kolbuszowej Górnej – zap. III.

- Robert Suszek, zam. w Kupnie z Klaudią Sukiennik, zam. w Trzęsówce zap. I.

 

12. Sprzątali i dekorowali  świątynię w minioną sobotę rodzice KL. II SP wraz ze Siostrą Joanitą.

 

W następną sobotę przygotują świątynię rodzice dzieci z IV Klasy.

 

13. Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej prowadzi nabór uczniów na rok szkolny 2022/2023. (atrakcyjne są kierunki kształcenia). Szczegóły podane są na stronie internetowej: zstkolbuszowa.pl w zakładce REKRTACJA 2022/2023.  Nabór uczniów na nowy rok 2022/23  prowadzi też Szkoła w Weryni

 

14. W tym tygodniu patronuje nam:

- poniedziałek, 26 maja – Święty Filip Nereusz (1515-1595), rzymski kapłan, wychowawca dzieci i młodzieży.

 

15. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień: 23. – 29. 05.2022 r.

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

 

 

18.00

+ Stanisław Faryniarz od sąsiadów Draganów.

Z Róży Anny Mazur o zdrowie i błg. Boże dla członkiń
i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz
o pokój na Ukrainie.

+ Zofia Białek (10 r. śm.), mąż Antoni rodzice: Maria
i Władysław Łakomy od syna Józefa z rodziną.

Wtorek

7.00


16.00 PK

 

 

18.00

+ Stefania Łowczyk od swatów Janiny i Stefana Marków.

Z Róży Danuty Miazga o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

Z Róży Zofii Jakubczyk o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

Środa

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Stanisława Dziedzic od Zofii i Józefa Wąsik.

+ Jan Mazur od Heleny i Adama Depa, sąsiadów
z Domatkowa

Z Róży Marii Mazur o zdrowie i błg. Boże dla członkiń
i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje  oraz
o pokój na Ukrainie.

Czwartek

7.00


16.30 PK

18.00

+ Tadeusz Plizga od sąsiada Eugeniusza Łopata z rodziną.

+ Wanda Maria Dworak od wnuka Damiana z rodziną.

+ Jan Dziuba (18 r. śm.) od żony z rodziną, Józef, Zofia
i Stanisław Dziuba, Paweł, Stefania, Józef i Genowefa Marek.

Piątek

7.00

16.00 PK

 

18.00

+ Antoni Szkoła od wnuczki Anny Olchawa z mężem.

+ Stanisław Mazan, m. Genowefy od Teresy i Edwarda Sudoł.

O Boże błg., o dar zdrowia, o opiekę Maryi i o wszelki potrzebne łaski dla Siostry Iwony z okazji urodzin
i imienin.

Sobota

 

7.00


16.30 PK

18.00

+ Stanisław Guźda od Krystyny i Andrzeja Kiełb z rodziną.

+ Władysław Mazan od Kazimierza Siwiec.

+ Kazimierz i Genowefa (5 r. śm.) Jarosz od c. Krystyny
z rodziną.

Niedziela

7.30

+ Janina Chmielowiec (10 r. śm.), Piotr, Jan i Stanisław Chmielowiec.

 

9.00 PK

+ Janina Gaweł (14 r. śm.) m. Józef od wnuka Roberta
z rodziną.

 

10.30

Za dzieci przeżywające rocznicę swojej I Komunię św. o łaski potrzebne – Msza od rodziców.

 

16.00

+ Stanisława Kramarska (20 r. śm.), mąż Janusz, zmarli
z rodziny: Kramarskich,  Mendoń, Grzebyków, Sasieli od dzieci, wnuków i prawnuka.

 

16. „Pełna ciepła i spokoju, z kobiecym wdziękiem trzyma Dzieciątko o ślicznej, łagodnej buzi i pięknych oczach. Jej oprawą jest las i rozedrgany wspaniałymi barwami polichromii kościół”. Tak, w kilku słowach opisać można Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich.

W dziejach obrazu i sanktuarium szczególnym dniem stał się 19 maja 2012 r., kiedy to miała miejsce koronacja cudami słynącego obrazu Patronki Leśników i Pani Ziemi Kolbuszowskiej. 15 maja 2022 r. uroczystościom związanym z 10. rocznicą koronacji obrazu przewodniczył bp Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Początki kultu Madonny z Puszczy związane są z legendą o rycerzu, który znużony polowaniem zasnął w lesie. Wówczas miała się mu objawić Matka Boża, która zwróciła się doń słowami: „Przyszłam tu z Włoch i tu postawisz mi kościół”. Rycerz, jak mówi legenda, wzniósł modrzewiową świątynię w miejscu, gdzie dziś jest wieś Ostrowy. Druga z legend mówi, że rycerz polujący w niedzielę stracił wzrok, gdy krew ustrzelonego jelenia zalała mu oczy. Wówczas usłyszał polecenie Matki Bożej: „Grzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która wypłynie”. Rzeczywiście po przemyciu oczu odzyskał wzrok. Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Puszczy od wieków znajduje się w ostrowskim kościele. Jest on kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, wykonaną w 1630 roku. Miejscowa tradycja głosi, że to dar polskich władców, kolatorów kościoła.

Uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, miała miejsce w sobotę 19 maja 2012 r.  w Ostrowach Tuszowskich. W Mszy św. polowej, która odbyła się nieopodal Sanktuarium Madonny z Puszczy, w leśnej scenerii, wzięły udział rzesze pielgrzymów, parafian, leśników i myśliwych.

W tym roku mija dziesięć lat od tego wielkiego wydarzenia. W niedzielę (15.05) do stóp Madonny z Puszczy przybyli pielgrzymi, by pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej oraz kustosza sanktuarium ks. Ryszarda Madeja, by dziękować za koronację Matki Bożej i zawierzać się w Jej matczyną opiekę. W dziękczynnej Eucharystii udział wzięło wielu kapłanów. Przybyli także leśnicy, bo Madonna jest bliska sercu każdego z nich, gdyż jest taka piękna, „pachnąca świerkami i cała w wiewiórkach” (ks. Jan Twardowski). Oprawę liturgiczną ubogacił chór parafialny oraz grupa sygnalistów.

Obchody 10. rocznicy koronacji powiązane były z XV Pielgrzymką Leśników do stóp swej Pani. Pielgrzymi modlili się w intencji Lasów Polskich, leśników i ludzi związanych z lasem, powierzając Madonnie swe troski, ufając również, że przyjdzie im z pomocą i otoczy opieką wszystkie leśne rodziny.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy inspekcji Lasów Państwowych, RDLP oraz Nadleśnictw, poczty sztandarowe, zakłady usług leśnych, członkowie rodzin leśnych sympatycy leśnictwa, a także wiele innych osób dla których las to miejsce pracy i pasja.

15.V.2022 r. – V NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dziś piąta niedziela Wielkanocy. Po raz kolejny gromadzimy się na Świętej Wieczerzy, aby pokrzepiać się słowem Bożym i Chlebem eucharystycznym. Umocnieni Bożymi darami będziemy wkraczać w nowe wyzwania kolejnego tygodnia i dawać świadectwo wiary w Zmartwychwstałego Pana. 

 

2. W poniedziałek, 16 maja, przypada święto Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski. Był on jezuickim kapłanem, gorliwym głosicielem Ewangelii, który pracował na rzecz jedności Kościoła i ojczyzny. Zginął śmiercią męczeńską w 1657 roku. Niech jego wstawiennictwo wyprasza dar jedności naszym małym wspólnotom oraz całej ojczyźnie.

 

3. W środę, 18 maja, przypada 102. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. To kolejna okazja, aby odkrywać na nowo słowa naszego Wielkiego Rodaka. On całe życie zawierzył Bogu przez ręce Maryi. Niech jego wstawiennictwo oraz orędownictwo Najświętszej Maryi Panny wyprasza nam Bożą pomoc w naszym codziennym życiu. Będziemy o nią prosić w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą połączymy z Nabożeństwem Majowym..

 

4. W naszej parafii nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 16.30 w Porębach Kupieńskich , a w Kupnie o 18.00, (w niedzielę na godz. 16.00). Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej.

 

5. W tym roku do pełnego udziału w Najświętszej Eucharystii przystąpi 18 dzieci. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się w najbliższą niedzielę - 22.05.2022 r. o godz. 1030. Dzieci odbędą swoją pierwsza spowiedź w piątek (20.05.) o godz. 1700. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z sakramentu pokuty przed tym wyjątkowym wydarzeniem także rodziców i rodziców chrzestnych. Dodatkowa spowiedź św. dla starszych jest każdego dnia przed i w czasie nabożeństwa majowego.

Próby liturgiczne w tym tygodniu będą w poniedziałek o godz. 16.30.-17.30 i we czwartek o godz.16.00.-17.00.

 

6. Tydzień później, w niedzielę 29 maja do udziału we Mszy Świętej o godz. 1030 zapraszamy dzieci, które w tym roku przeżywają rocznicę I Komunii św.

Próba liturgiczna będzie we środę o godz. 16.30.-17.30

 

7. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Przemysław Plizga, s. Mieczysława i Ewy, zam. w Kupnie z Karoliną Olejarz, c. Tadeusza i Doroty, zam. w Kolbuszowej Górnej – zap. II.

 

8. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni, pracowali: Danuta Furtak, Emilia Fryzeł, Genowefa Bąk, Anna Rejman, a ofiarę złożyła Kazimiera Trela.

 

Na najbliższą niedzielę Kościół przygotują rodzice dzieci Kl. II. (jak każdego roku, tak
i w tym są to przygotowania związane z I Komunią św. dzieci Kl. III.).

 

Kaplica w PK jest przygotowywana przez mieszkańców. Na dzisiejszą niedzielę ja sprzątali: Kazimiera Wojda i Alina Sajdak.

 

9. W niedzielę, 29 maja 2022 r. odbędzie się 5. Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Szczegółowy program jest umieszczony na plakacie.

 

10. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień: 16 – 22.05.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK


18.00

+ Maria i Julian Węgrzyn.

+ Stanisław Mazan, m. Genowefy od rodziny Wojda.

Z Róży Emili Fryzeł o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje  oraz o pokój na Ukrainie.

Wtorek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+ Zofia Gaweł (12 r. śm.), mąż Wojciech, syna Tadeusz od syna z rodziną.

+ Wanda, Maria Dworak od Koła Gospodyń z Poręb Kupieńskich.

+ Helena Halat, Stanisława i Zdzisław Niedziela, od rodziny.

Środa

7.00

16.30 PK

18.00

+ Tadeusz Szalony od Józefa Ziobro.

+ Władysław Mazan od siostry Stefanii z rodziną.

Z Róży Danuty Łopata o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

Czwartek

7.00


16.30 PK

18.00

+ Tadeusz Gaweł od sąsiadki Lucyny Misek z rodziną.

+ Jan Mazur od Grzegorza Mazura z rodziną.

Z Róży Stefanii Reguła o zdrowie i błg. Boże dla członkiń i ich rodzin, za zmarłe członkinie o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

Piątek

7.00

15.45 PK

 

18.00

+ Zbigniew Plizga od Anny i Romana Ród.

+ Stanisław Mazan, m. Genowefy od rodziny Brudzów z Nowego Jorku.

Z Róży Edwarda Bąk o zdrowie i błg. Boże dla członków i ich rodzin, za zmarłych członków o dobre urodzaje oraz o pokój na Ukrainie.

Sobota

 

7.00


16.30 PK

18.00

+ Bogdan Chruściel od kuzyna Stanisława Orzecha.

+ Julian Bryk od Mirosława Katy z rodziną.

+ Jan Drożdż , żona Zofia, syn Krzysztof od dzieci
z rodzinami.

Niedziela

7.30

+Jan Niezgoda, żona Anna, Władysław i Zofia

 

9.00PK

+ Józef Ozga (30 d. po śm.) od brata Władysława z rodziną.

 

10.30

Za dzieci przeżywające I Komunię św.

 

16.00

+ Aniela Świder od siostrzenicy Katarzyny Gaweł

 

Ze względu na spowiedź w piątek, w PK Msza św. i majówka o godz. 15.45.


11. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego "NIL" zaprasza  osoby bezrobotne i poszukujące pracy do udziału w kursach i stażach zawodowych.Szczegółowe informacje i zapisy w biurze Stowarzyszenia przy ul. Jana Pawła II 8 lub pod nr telefonu 172270258.


12. Nowoczesna święta. Uroczystości poświęcone bł. Natalii Tułasiewicz    „Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką” – mówił bp Jan Wątroba w rzeszowskiej farze podczas uroczystości poświęconej bł. Natalii Tułasiewicz. Odsłonięto również tablicę dedykowaną patronce polskich nauczycieli.

9 maja 2022 r. w kościele farnym w Rzeszowie odbyła się Msza św., która była odprawiona w intencji dziękczynnej za ogłoszenie przez Stolicę Apostolską bł. Natalii Tułasiewicz – patronką nauczycieli w Polsce. Uroczystość zgromadziła władze rządowe, wojewódzkie i samorządowe, odpowiedzialnych za instytucje i stowarzyszenia związane z edukacją i wychowaniem, a także nauczycieli i uczniów.

Przed rozpoczęciem liturgii Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty, przedstawiła życiorys bł. Natalii Tułasiewicz.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, a w koncelebrze wzięło udział 10 kapłanów.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: „Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką (…) Bł. Natalia żyła Słowem Bożym i z tego źródła czerpała światło i mądrość w nieustannej pracy nad sobą”.

Biskup Rzeszowski, nawiązując do Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, podkreślił wyjątkowość nieskończonej i niepojętej miłości Boga do człowieka, której nic nie może zagrozić i nikt nie może pokonać. Mówił również, że nawet najtrudniejsze życiowe sytuacje, cierpienia i kryzysy w perspektywie tej miłości paradoksalnie stają się zwycięstwem. „Ani choroby, ani kryzysy finansowe, ani utrata pracy, ani polityczne zawirowania, ani zmiana klimatu, epidemie, wojny, prześladowania, śmierć bliskich nie zdołają nas odłączyć od miłości Boga” – mówił bp Wątroba.

Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba pobłogosławił tablicę poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz. Została ona umieszczona na ścianie przy bocznym ołtarzu, gdzie znajduje się czczony przez wiernych obraz Patronki Nauczycieli. Inskrypcja, która znajduje się na tablicy zawiera następującą treść: „W TYM KOŚCIELE 9 MAJA 1906 R. OTRZYMAŁA SAKRAMENT CHRZTU ŚW. BŁ. NATALIA TUŁASIEWICZ 1906 – 1945 NAUCZYCIELKA, POLONISTKA, POETKA, EMISARIUSZKA RZĄDU RP NA UCHODŹSTWIE, ŚWIECKI APOSTOŁ. ZAMORDOWANA W NIEMIECKIM NAZISTOWSKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM W RAVENSBRÜCK 31 MARCA 1945 R. W 2022 R. DECYZJĄ STOLICY APOSTOLSKIEJ ZOSTAŁA OGŁOSZONA PATRONKĄ POLSKICH NAUCZYCIELI PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY I NAUCZYCIELE INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W RZESZOWIE RZESZÓW, 9 MAJA 2022 R.

Tablicę odsłoniła Małgorzata Rauch wraz z przedstawicielami rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a także krewnymi bł. Natalii Tułasiewicz.

13. W tym roku mija 22 lata od konsekracji biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. 20 maja 2000 r. biskup nominat Jan Wątroba przyjął sakrę biskupią w archikatedrze częstochowskiej.

20 kwietnia 2000 r. ks. Jan Wątroba został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Częstochowie ze stolicą tytularną w Bisica. Dokładnie miesiąc później, 20 maja, odbyły się święcenia w archikatedrze częstochowskiej. Głównym konsekratorem był abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, a towarzyszyli mu: abp Józef Życiński, metropolita lubelski i bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski. Biskup Wątroba przyjął jako zawołanie biskupie słowa: „Ecce venio” (Oto idę, aby spełniać wolę Twoją).

Arcybiskup Stanisław Nowak ustanowił bp. Wątrobę wikariuszem generalnym archidiecezji częstochowskiej. Jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny należał do Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej i Kolegium Konsultorów. Do marca 2012 roku był także przewodniczącym Rady Ekonomicznej archidiecezji częstochowskiej.

Po 13 latach pracy biskupiej w archidiecezji częstochowskiej, 14 czerwca 2013 r., papież Franciszek mianował bp. Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. 19 lipca 2013 r. bp Jan przejął kanonicznie diecezję rzeszowską jako jej ordynariusz, a dzień później, 20 lipca 2013 r., odbył się ingres do katedry rzeszowskiej.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Wątroba jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Komisji Maryjnej. W latach 2013 – 2018 był przewodniczącym Rady do spraw Rodziny,
a wcześniej, przez dwie kadencje – delegatem KEP d.s. duszpasterstwa kobiet. 

IV Niedziela Wielkanocna 08.05.2022 r.

1. Dziś czwarta niedziela Wielkanocy, którą nazywamy popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby nie zabrakło głosicieli Ewangelii i szafarzy sakramentów świętych. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy odpowiedzieli na głos Bożego wezwania i przygotowują się do kapłaństwa w naszym diecezjalnym seminarium.

 

2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Troskę o nowe powołania wyraźmy w tym tygodniu poprzez uczestnictwo w nabożeństwach majowych i osobistą modlitwę.

 

3. Jutro, 9 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 8 maja ze względu na przypadającą niedzielę wielkanocną. Będziemy wzywać jego orędownictwa i wypraszać Bożą pomoc dla naszej ojczyzny.

 

4. W piątek, 13 maja, w liturgii będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypada także 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Nabożeństwo fatimskie po Mszy Świętej o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę do Matki Najświętszej.

 

5. W sobotę, 14 maja, święto Świętego Macieja Apostoła, który dołączył do grona Dwunastu po śmierci Judasza.

 

6. W naszej parafii nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 16.30 w Porębach Kupieńskich , a w Kupnie o 18.00, (w niedzielę na godz. 16.00). Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, czy kaplicy zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.

 

7. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Monika Kulig, c. Leszka  i Stanisławy, zam. w Porębach Kupieńskich z Michałem Szluz, s. Jana i Grażyny, zam. w Pogwizdowie    zap. III.

 

- Przemysław Plizga, s. Mieczysława i Ewy, zam. w Kupnie z Karoliną Olejarz, c. Tadeusza i Doroty, zam. w Kolbuszowej Górnej – zap. I.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy gorliwości w wypełnianiu codziennych obowiązków oraz otwartości na Boże natchnienia.

 

9. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni: Pracowali:

 

PK:


Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.

 

10. W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 9 maja – Święty Stanisław (ok. 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski;

- sobota, 14 maja – Święty Maciej Apostoł, po śmierci Judasza wybrany drogą losowania do grona Dwunastu.

 

11. Sołtys wsi Kupno informuje mieszkańców, że w dniach 12 i 13 tj. we czwartek i w piątek, w godzinach od 9.00 do 16.00 w Sołtysówce będzie przyjmował II ratę podatku rolnego.

 

12. Za tydzień składka przeznaczona będzie na działalność Radia VIA.

 

13. Zawiadomienie: Zakład usług Kominiarskich zawiadamia, że w dniach od 09 do 13 maja 2022 r. w Kupnie i w Porębach Kupieńskich będą czyszczone  i sprawdzane przewody kominowe.

 

14. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień: 09 – 15.05.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

17.30 PK

18.00

+ Stanisław Guźda od brata Jana z Warszawy.

O łaskę zdrowia dla syna Pawła.

+ Piotr Reguła (14 r. śm.), żona Stefania, syn Stanisław oraz Maria i Władysław Skóra.

Wtorek

7.00

16.30 PK

 

 18.00

+ Czesław Sitarz od Krystyny Magda z Kolbuszowej.

O łaskę zdrowia, o błg. Boże, o opiekę Maryi, o wstawiennictwo patronki Zofii dla Zofii Mazan od członkiń Róży.

+ Anna Reguła (6 r. śm.) od rodziny.

Środa

7.00

16.30 PK

18.00

+ Helena Szalony od Haliny i Heleny Łopata.

+ Stanisław Mazan, m. Genowefy od sąsiadów Kaczorów.

Z okazji urodzin Krystyny z podziękowaniem za łaski otrzymane i z prośbą o dalsze, o opiekę Matki Najświętszej od dzieci i wnuków

Czwartek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Maria Reguła od Anny i Jerzego z rodziną.

+ Helena Widak (2 r. śm.), mąż Stanisław od córki.

+ Honorata Furtak (6 r. śm), mąż Władysław od syna Stanisława z rodziną.

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Teofila Reguła od Marii Kardyś z rodziną.

+ Jan Mazur od sąsiadki Marii z Dorotą.

+ Jan Mazan (13 r. śm.), jego rodzice: Stefania i Józef.

Sobota

 

7.00

16.30 PK

 

 18.00

+ Helena Czesnowska od Marii Wojda z Kolbuszowej.

Z Róży Zofii Mazan z prośbą o dobre urodzaje, o łaski potrzebne dla członkiń i ich rodzin, a także o łaskę nieba dla zmarłych członkiń, o dobre urodzaje i o pokój na Ukrainie.

Z okazji urodzin i imienin Zofii, o opiekę Matki Bożej, od dzieci.

Niedziela

7.30

+ Zofia Białek od wnuczki Haliny z mężem.

 

9.00 PK

+ Stanisław Dworak (4 r. śm.), ż. Wanda.

 

10.30

+ Aniela, Antoni, Julia, Maria, Stanisław Wojda od Krystyny Rydz.

 

16.00

+ Stanisława Mazan (30 d. po śm.) od c. Alicji Kabała z rodziną.

 

15. Uwaga: W PK, w poniedziałek Msza św. i Nabożeństwo Majowe o godz. 17.30.

 

16. W tym tygodniu w poniedziałek, środę, czwartek i piątek o godz. 16.00 zapraszamy uczniów klasy III na próby przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej.


17. We środę o godz. 19.00 prosimy rodziców uczniów klasy II na spotkanie w celu ustalenia zadań dekoracyjnych kościoła.


18. We czwartek o godz. 18.00 zapraszamy uczniów klasy VII wraz z rodzicem, którzy pragną przygotować się do sakramentu bierzmowania. Uczniowie przynoszą ze sobą indeksy.


19. 8 maja przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Biskup krakowski zginął na polecenie króla Bolesława Śmiałego, kiedy sprawował Mszę świętą w kościele na Skałce.

Stanisław ze Szczepanowa urodził się ok. 1030 roku. Po nauce, m.in. we Francji lub Belgii, zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski. Pracował także w kancelarii panującego ówcześnie biskupa krakowskiego Lamberta, który wyznaczył go na swego następcę. Po śmierci Lamberta został ordynariuszem diecezji, a w 1072 r., za zgodą księcia Bolesława Śmiałego, został konsekrowany na biskupa krakowskiego.

Konflikt, który wybuchł pomiędzy królem Bolesławem a biskupem Stanisławem do dziś nie został do końca wyjaśniony. Zdaniem Galla Anonima chodziło o zdradę króla, natomiast Wincenty Kadłubek sugeruje bunt przeciwko królowi z przyczyn moralnych. Biskup Stanisław został zabity na polecenie króla podczas Mszy św., którą odprawiał 11 kwietnia (lub 8 maja) 1079 roku w kościele św. Michała na Skałce w Krakowie.

Jego śmierć przyczyniła się do obalenia króla i umocnienia niezależności Kościoła od władz państwowych, a także budowy niezależnego od władzy świeckiej autorytetu Kościoła w życiu publicznym.

Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok na Wawel, w 10 lat po śmierci. 8 września 1253 r. papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. W 1595 r. papież Klemens VIII rozszerzył liturgiczną uroczystość św. Stanisława na cały Kościół.

Papież Jan XXIII w 1963 roku ustanowił św. Stanisława, wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski, pierwszorzędnym patronem Polski.

Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu. W pierwszą niedzielę po święcie św. Stanisława – przypadającym 8 maja – odbywa się procesja z relikwiami świętego z Katedry Wawelskiej do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce.

W diecezji rzeszowskiej istnieje 6 parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika: w Boguchwale (erygowana w 1461 r.), Czarnej Sędziszowskiej (erygowana w 1606 r.), Dobrzechowie (erygowana w 1277 r.), Jaśle (erygowana w 1971 r.), Osobnicy (erygowana w 1348 r.) i w Sieklówce (erygowana w 1489 r.). Ponadto w Porębach Dymarskich znajduje się parafia pw. św. Stanisława i Wojciecha (erygowana w 1981 r.), a w Rzeszowie – pw. Wojciecha i Stanisława (erygowana w XIV wieku). 

01.V.2022 r. – III NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Apostołowie doświadczyli Jego mocy, kiedy dokonali cudownego połowu ryb. Niech moc Chrystusa, której doświadczyliśmy w Eucharystii, uzdalnia nas do podejmowania codziennych obowiązków.

 

2. Dziś w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – mówił Święty Hieronim. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana.

 

3. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

 

4. Dziś rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela podczas nabożeństw majowych. Zapraszamy do tej szczególnej maryjnej modlitwy codziennie na godz. 16.30 do Porąb Kupieńskich , a do Kupna na 18.00.

(w niedzielę na godz. 16.00).

Po nabożeństwie Msza Święta. Zachęcamy do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach. 

 

5. Dziś także przypada Święto Pracy. Naszą modlitwą wspieramy wszystkich pracowników i pracodawców, aby podejmowali uczciwie swoje obowiązki. Modlimy się również za wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy, aby znaleźli godne zajęcie i mogli zapewnić byt swoim bliskim. Odpust w Przedborzu (suma o 11.00).

 

6. W dzisiejszą niedzielę, 1 maja 2022 r. zostanie ustanowione Diecezjalne Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszowie Staromieściu.

 

7. Jutro, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej. W liturgii wspominamy Świętego Atanazego (295-373), biskupa i doktora  Kościoła.

 

8. We wtorek, 3 maja, przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. To także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Porządek nabożeństw w naszym kościele będzie niedzielny.  Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Królowej Polski wypraszać Bożą opiekę dla całego naszego narodu, szczególnie dar jedności, pokoju na Ukrainie i wzajemnego szacunku. Odpust w Widełce (suma o 11.00).

 

9. W piątek, 6 maja, w liturgii będziemy obchodzili święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.

 

10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania od godz. 17.00 do 18.00, po Mszy Świętej zbiórka ministrantów i lektorów.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

- w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo z I soboty ku czci Matki

 Najświętszej połączone z nabożeństwem majowym.

 

11. W naszej parafii możliwość spowiedzi na I piątek jest codziennie.

 

12. Od 8.30 kapłani udadzą się z posługą I piątkową do chorych i starszych parafian. (można zgłaszać także tych parafian, do których duszpasterze jeszcze nie przychodzą).

 

13. W najbliższą niedzielę, 8 maja, przypada czwarta niedziela Wielkanocy, nazywana popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Będziemy obchodzić ją po raz kolejny jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. W ten sposób rozpoczniemy Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele.

 

14. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: - Monika Kulig, c. Leszka  i Stanisławy, zam. w Porębach Kupieńskich z Michałem Szluz, s. Jana i Grażyny, zam. w Pogwizdowie  – zap. II.

 

15. Bóg zapłać za sprzątanie świątyni: Pracowali: Krystyna Łakomy, Krystyna Rzepka, Anna Kardyś, Maria Snopkowska.

         PK.: Agnieszka Wojda i Ewa Marszał.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.

 

16. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy nieustannego doświadczania mocy Bożego słowa i wzrastania w posłuszeństwie Jego zbawczej woli.

 

17. Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie, zaprasza chłopców, uczniów szkół średnich, członków LSO oraz innych grup i stowarzyszeń kościelnych, studentów oraz wszystkich stawiających sobie pytanie o kształt swojego życia, na dzień skupienia dla rozeznających powołanie. Będzie on miał miejsce w Seminarium Duchownym w Rzeszowie w niedzielę 8 maja 2022 roku. Rozpoczęcie o godz. 10.00.

 

18. Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie ogłasza nabór do klas siatkarskich pod patronatem klubów Asseco Resovii i Developres Rzeszów na rok szkolny 2022/23.

Obecnie rozpoczął się nabór dziewcząt i chłopców do klasy 6 i 7. Są jeszcze wolne miejsca!

Przypomnijmy, że dzieci uczą się w Szkole Sportowej przy ulicy Hetmańskiej, trenują i grają w utytułowanych młodzieżowych klubach AKS Rzeszów i MKS V LO Rzeszów.

 

19. Do 08. 05. 2022 r. przyjmujemy jeszcze karty zgłoszeniowe dzieci chcące uczęszczać do naszego Przedszkola Parafialnego od września 2022 r.

20. 1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona robotników. Święto ustanowił papież Pius XII w 1955 r. – w ten sposób nadał religijne znaczenie obchodzonemu od 1892 r. świeckiemu Świętu Pracy. Obecnie centralnym ośrodkiem kultu św. Józefa w Polsce jest kolegiata jego imienia w Kaliszu. W Polsce jest około 270 kościołów pod wezwaniem św. Józefa, w tym kilkanaście – św. Józefa Robotnika.

Święty Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. To także patron cieśli, stolarzy, rzemieślników, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających. Wzywany jest także w przypadku chorób oczu i w sytuacjach beznadziejnych, zwłaszcza braku dachu nad głową. Do św. Józefa modlą się również narażeni na pokusy.

 

20. Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. Uroczystość ta nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r. Dzień
3 maja jest także Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja, która została uchwalona w 1791 r.W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną. Jan Kazimierz nie mógł jednak dopełnić ślubów. Państwo opanowywał wówczas coraz większy chaos, a sam władca w niedługim czasie zdecydował się abdykować.

W roku 1856 r. w Paryżu, nastąpiło odnowienie ślubów Jana Kazimierza przez jednego z twórców zgromadzenia zmartwychwstańców ks. Aleksandra Jełowickiego oraz krąg osób m. in. z Adamem Mickiewiczem, przekonanych, że drogą do odzyskania niepodległości jest moralne odrodzenie polskiego społeczeństwa.

Aktualizacja ślubów Jana Kazimierza miała miejsce także w 1904 roku. Dokonał tego św. Józef Bilczewski, ówczesny arcybiskup Lwowa, który zgromadził przedstawicieli narodu ze wszystkich zaborów. Po tych uroczystościach papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby w 1920. Biskupi zaproponowali Ojcu Świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim,
a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą Konstytucją Polski.

 

 21. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień: 02 – 08.05.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Stanisław Faryniarz od Fryderyki Sitarz.

+ Stanisław Mazan m. Genowefy od Stanisława
i Czesławy Mazan.

+ Tadeusz Plizga od wnuczek z rodziną i wnuczka.

Wtorek

7.30

 

9.00 PK

 10.30

 

16.00

+ Tadeusz Kłeczek (30 d. po śm.) od córki Wioletty
z rodziną.

+ Elżbieta i Marian Kretowicz, s. Stanisław i Bronisława Faryniarz od Kazimierza Kretowicz.

+ Józef Ozga (7 d. po pogrzebie) od siostry Stanisławy
z rodziną.

+ Stanisław Orzech od żony Anny.

Środa

7.00

 

16.30 PK

 18.00

+ Kazimiera Plis od córki Anny z mężem Darkiem
z dziećmi.

+ Władysław Nosal (5 r. śm.), jego rodzice: Jan i Stefania od rodziny.

Za strażaków z Kupna i Porąb Kupieńskich i za ich rodziny o łaski potrzebne, za zmarłych druhów strażaków, za Ks. Stanisława Wronę i za Ks. Adama Stachurę.

Czwartek

7.00

16.30 PK

 18.00

+ Stanisława Mazan od s. Michała z rodziną.

+ Bronisław Mazur (14 r. śm.), ż. Genowefa, s. Adam.

+ Edward Dworak(36 r. śm.), rodzice: Apolonia
i Stanisław, Zofia i Józef Reguła.

Piątek

7.00

16.30PK

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące.

+ Wanda Dworak od siostry Kazimiery.

+ Stanisława Dziedzic od c. Magdaleny.

Sobota

 

7.00

16.30PK

18.00

+ Helena Mazan (30 d. po śm.) od dzieci.

+ Barbara Zając (4 r. śm.) od s. Łukasza z rodziną.

+ Jadwiga i Piotr Kutyła od c. Danuty z rodziną.

Niedziela

7.30

+ Honorata Furtak (6 r. śm.) od s. Jana z rodziną.

 

9.00PK

+ Stanisława Fryc, Stanisław, Józef, Jan, Helena.

 

10.30

W dniu chrztu dziecka Łucji Dziuba i w I rocz. ślubu rodziców oraz za chrzestnych o łaski potrzebne.

 

16.00

+ Stanisław Gąsior.

 

II Niedziela Wielkanocy (24.04.2022 r.). Niedziela Miłosierdzia Bożego

1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie.


2. Dziś przypada także patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą. Temu służą Parafialne Zespoły Charytatywne czy Szkolne Koła Caritas. Ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na działalność Caritas naszej diecezji. Dziś na godz. 9.00 zapraszamy do Porąb Kupieńskich, będzie tam Msza Św. odpustowa, bowiem Kaplica nosi tytuł „Miłosierdzia Bożego”. Odpust też w Domatkowie – o godz. 10.30 suma. Niedziela Bożego Miłosierdzia dopełnia obchodów oktawy Wielkanocy.


3. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszamy na Mszę Świętą, w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.


4. We wtorek, 26 kwietnia, będziemy celebrowali uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku 23 kwietnia przypadł w oktawie Wielkanocy, dlatego uroczystość ku czci Świętego Wojciecha została przeniesiona na 26 kwietnia. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00 i o 18.00 w kościele, a w PK o godz. 16.30.


5. W piątek, 29 kwietnia, obchodzimy święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (1945). Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego.


6. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca.. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej. Będzie to także kolejna Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To szczególne zaproszenie do poznawania i rozważania słowa Bożego zapisanego na kartach Pisma Świętego.


7. Od niedzieli, 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe ze śpiewem litanii loretańskiej o godz. 16.00 w kościele, w tygodniu zaś o 16.30 w Porębach kupieńskich, a w Kupnie o 18.00. Po nabożeństwie Msza Święta. Zachęcamy do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach. 

 

8. Rodzice dzieci Kl. II proszeni są do kościoła we czwartek (28.04.2022 r.), Od godz. 17.00 do 18.00 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie Msza św., a od 18.30 omawiać będziemy dekorację na I Komunię dzieci z Kl. III).


9. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Monika Kulig, c. Leszka i Stanisławy, zam. w Porębach Kupieńskich z Michałem Szluz, s. Jana i Grażyny, zam. w Pogwizdowie    zap. I.


10. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Of. za sprzątanie i na środki czystości złożyła Halina Konefał i Aneta Puk. Pracowali i of. złożyli: Teresa Wojtyczka, Teresa Blat, Grażyna Tarnowska, Dorota Zając.

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.


11. Zakończyliśmy Oktawę Wielkanocy,  można zabrać palmy z kościoła i kaplicy. Dziękujemy, za ich zrobienie – pięknie dekorowały świątynie.


12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, doświadczenia bliskości Zmartwychwstałego Pana i Jego mocy w codziennym życiu.

 

13. W niedzielę, 1 maja 2022 r. zostanie ustanowione Diecezjalne Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszowie Staromieściu. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej uroczystości. Rozpoczęcie o godz. 12.30.

 

14. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w tym roku w formie tradycyjnej. Zapisy do poszczególnych grup rozpoczną się 1 czerwca br. Jedna z grup będzie grupa sztafetową, co umożliwi pielgrzymowanie przez jeden dowolnie wybrany dzień.

 

15. W dniu 21.04.2022 r. odszedł do wieczności śp. Józef Ozga. Pogrzeb był w sobotę 23.04. 2022 r. (Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie).


16. Intencje mszalne: od 25.04. – 01. 05. 2022 r.

Poniedziałek

7.00

 

18.00

+ Stanisław Faryniarz od sąsiadów: Marii Mazur, Elżbiety i Piotra Czupich z rodziną.

+ Stanisława Zuber z rodziną.

Wtorek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+ Stefania Łowczyk od Krystyny i Edwarda Bąk
z rodziną.

+ Ludwik Haracz (10 r. śm.), ż. Irena od c. z rodziną, od wnuczki i prawnuków.

+ Zofia Białek od Kazimiery Dziuba z rodziną

Środa

7.00

 

16.30 PK

18.00

+ Stanisława Dziedzic od sąsiadów Kazimiery
i Stanisława Draus z rodziną.

+ Stefan Kaczor (1 r. śm.)

+Wanda Dworak od Parafialnego Zespołu Caritas.

Czwartek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Anna Siwiec od Marii i Czesława Surowiec.

+ Jan Mazur od Matyldy i Krzysztofa Sitarz.

+ Anna Chruściel (22 r. śm.), m. Henryk, c. Helena,
s. Jan.

Piątek

7.00

 

16.30 PK

 

18.00

+Teofila Reguła od rodziny Barnatów
z Albigowej.

+ Stanisław Mazan , mąż Genowefy od sąsiadów Żądło.

 + Zbigniew Faryniarz (11 r. śm.), od żony i dzieci, za rodziców Antoninę i Pawła Grbowskich, brata Stanisława i Marię Rząsa.

Sobota

7.00

 

16.30 PK

18.00

+ Maria Olchawa od wnuków Dominika i Krzysztofa
z żoną.

+Julian Bryk od rodziny Mazurów

W 70 r. urodzin z podz. za otrzymane łaski i z prośbą
o łaskę zdrowia, i o opiekę Maryi od męża, dzieci, zięcia, wnuków i prawnuczki.

Niedziela

7.30

+ Piotr Augustyn (7 r. śm.).

 

9.00 PK

+ Wojciech i Zofia Kasak, Helena Marek.

 

10.30

+ Ignacy i Ludwika Stąpor i za ich rodzicami od syna
z rodziną.

 

16.00

+ Zbigniew Prządka od siostry Matyldy.

 

 

17. Jest gorąca prośba o pomoc w zbiórce najpotrzebniejszych produktów dla potrzebujących w Ukrainie oraz uchodźców wojennych.
Lista produktów:

Proszek do prania, kapsułki do prania, płyn do prania Płyny do płukania tkanin, Płyn do mycia naczyń, Środki chemiczne do sprzątania, Chusteczki higieniczne, Chusteczki nawilżające, Pampersy, Pieluchomajtki dla dorosłych, Ręczniki papierowe, Papier toaletowy, Komplet pościeli (nowa), Latarki, Kasze (różne rodzaje) - nie makarony, Kawa, Herbata, Kakao, Cukier, Mąka, olej, Batoniki dla dzieci do szkoły, Musy dla dzieci w tubkach, Soczki dla dzieci, Mleko UHT z długim terminem ważności do trzymania poza lodówką, Płatki Śniadaniowe, zbożowe Drzemy,  Nutella, Konserwy mięsne pasztet.

Potrzebne produkty będziemy mogli złożyć w Sołtysówce w dniach 28. 04.2022 /czwartek i 29.04. piątek w godzinach od 12.00 do 16.00/.  Dziękujemy.

Poniedziałek Wielkanocny(18.04.2022r.)

 

 

Chrystus zmartwychwstał,

Prawdziwie zmartwychwstał

Wasi Kapłani i Siostry zakonne, w tej parafii posługujący życzymy Wam: Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni wasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia zwłaszcza dotkniętych cierpieniem, chorobą, wszelką ludzką krzywdą i zranionych grzechem.

Niech nastanie pokój na Ukrainie i na całym świecie.

Z wielkanocnym pozdrowieniem: Chrystus zmartwychwstał, na które odpowiadamy Prawdziwie zmartwychwstał powróćmy do naszych domów i pójdźmy z radosnym orędziem o zmartwychwstaniu Pana Jezusa do szkół i miejsc pracy.

 

1. Dziś Poniedziałek w oktawie Wielkanocy. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Msze Święte w naszej świątyni o 7.30. 10.30 i o 12.00, w kaplicy w PK o 9.00. (nie ma Mszy św. o 16.00).

Ofiary składane dzisiaj na tacę stanowią wsparcie dla katolickich uczelni i wydziałów teologicznych w Polsce. Dziękujemy za zrozumienie i okazaną pomoc.

 

2. We wtorek 19.04.2022 r. pogrzeb śp. Stanisławy Mazan. Msza św. pogrzebowa w kościele o godzinie 14.00.

 

3. Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

4. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby liturgia w czasie tych świętych dni miała piękną i godną oprawę. Bóg zapłać Księdzu Wikariuszowi Przemysławowi za zaangażowanie się i za przygotowanie lektorów, ministrantów do pełnienia różnych funkcji w czasie tego świętego Triduum Paschalnego i  za wszelkie posługi liturgiczne. Dziękujemy lektorom, ministrantom i Dziewczęcej Służbie Maryjnej. Słowa podziękowania  Panu organiście Janowi Wojtyczce, Chórzystom, Strażakom z Kupna i z Porąb Kupieńskich, Paniom świecącym światło, wszystkim, którzy nieśli sztandary, chorągwie, feretrony, młodzieńcom, którzy  przenieśli elementy do dekoracji, a byli to: Piotr Draus i Damianowi Drożdż. Bóg zapłać Panu Mariuszowi Teteryczowi za doświetlenie zrobionych dekoracji, Pani Annie Rejman za pomoc w robieniu dekoracji Siostrom. Siostra Przełożona udekorowała świątynię kwiatami, za to i za inne prace dziękujemy. Tym wszystkim parafianom, którzy złożyli ofiary na kwiaty i inne elementy potrzebne do dekoracji składamy wielki Bóg zapłać.

 

5. W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela Wielkanocna, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Zapraszamy serdecznie do udziału w celebracji Eucharystii, aby wypraszać Bożego miłosierdzia dla nas i całego świata. Będziemy modlić się o pokój na Ukrainie.

W Kaplicy w Porębach Kupieńskich odpust- msza św. o godz. 9.00. Jest to święto patronalne Caritas. Prosimy o przyjście wszystkich członków Parafialnego Caritas.

Jest też odpust w Domatkowie, suma o 11.00.

 

6. Dziękujemy za sprzątanie kościoła i kaplicy, pracowali: Krystyna Furtak, Stanisława Mytych, Danuta Mędrak, Teresa Dziedzic.

PK.: Aneta Fryzeł.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

7. W kaplicy lub przy kaplicy w PK zgubiono pierścionek- był pamiątkowy, a wiec dla właściciela mający wartość, gdyby ktoś znalazł to prosimy przekazać go do zakrystii kaplicy Bóg zapłać.

 

8. Wszystkim parafianom i gościom, a szczególnie jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy dobrego świętowania w gronie najbliższych oraz obfitości Bożych darów na każdy dzień.

 

 

 

 

9. Msze św. od 19 – 24.04.2022 r.

 

Wtorek

7.00

14.00

18.00

+ Helena Szalony od wnuka Pawła Tomczyka.

Msza św. pogrzebowa za śp. Stanisławę Mazan.

+ Czesław Sitarz od Krystyny Drzał.

Środa

7.00

16.30 PK

18.00

+ Mieczysław Patyna od Agnieszki i Stanisława.

+ Jan Mazur od Fryderyki Sitarz z rodziną.

+ Zbigniew Plizga (1 r. śm.) od żony i córek z mężami.

Czwartek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Ryszard Maciąg od sąsiada Stefana Starzec z rodziną.

+ Stanisław Mazan m. Genowefy od siostry Zofii z rodziną.

+ Bronisława Kowalska (7 r. śm.), mąż Antoni, syn Józef i zmarli z rodziny Białków.

Piątek

7.00

16.30 PK

18.00

+ Jan Kostuj od Ludwika z żoną, z Kolbuszowej.

+ Stanisława Mazan (7 d. po śm.) od córki Jadach Magdaleny.

+ Stanisław Zuber (36 r. śm.) i za jego rodzicami: Marią i Józefem od żony i córek z rodzinami.

Sobota

7.00

16.30 PK

 

18.00

+ Antoni Gniewek (29 r. śm.), żona Agata, Franciszek Sasiela.

+ Władysław Mazan od bliskich koleżanek córki Heleny ze SP nr 2 w Kolbuszowej (Magdalena, Agnieszka, Dorota i Agnieszka).

+ Paweł Niezgoda (24 r. śm.), żona Zofia (11 r. śm.), syn Stanisław.

Niedziela

7.30

+ Janina Gaweł (12 r. śm.), mąż Jan, syn Zbigniew, Stanisław i Zofia Gniewek, Jakub i Franciszka Plis, wnuk Marcin Plis.

 

9.00 PK

+ Ryszard Faryniarz (5 r. śm.), jego rodzice i brat Stanisław.

 

10.30

+ Julian Gaweł (35 r. śm.) od żony Katarzyny.

 

16.00

+ Jan Biesiadecki (14 r. śm.), jego rodzice: Zofia i Józef od chrześnicy z rodziną.

 

10. Do parafii napłynęły życzenia od Księży Biskupów, z Seminarium Duchownego, Caritas Diecezjalnego AK, Radia VIA i od władz świeckich: z Gminy, ze Starostwa i od Posła na Sejm.

 

11. Życzenia Ks. Biskupa Ordynariusza.

 

Drodzy Diecezjanie!

 

„Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana”. Słowa tej wielkanocnej pieśni streszczają wydarzania, które co roku przeżywamy podczas Triduum Paschalnego i Wielkiej Niedzieli. Przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pan Jezus pokonał wszelkie zło. Wciąż jednak mamy do czynienia z aktywnością szatana – jego działanie, zrodzone z nienawiści do Boga, nadal wyrządza wiele szkód pojedynczym osobom i społeczeństwom. Nie może on jednak przeszkodzić ostatecznemu zwycięstwu, które wiąże się z przyjściem Chrystusa na końcu dziejów. Życzę Wam wielu osobistych zwycięstw nad złem, i tylko takich decyzji i działań, które zbliżają do Pana Boga, a oddalają od piekła, także tutaj, na ziemi.

 

„Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza, anioł zstępuje, niewiasty pociesza”. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa przyniosło nowy porządek w całym stworzonym świecie. Swoistym trzęsieniem ziemi była i jest nauka Jezusa Chrystusa na temat miłości do nieprzyjaciół czy nauka o zachowaniu życia, mimo jego utraty. Niech porządek Ewangelii, a szczególnie przykazanie miłości Boga i bliźniego, kształtuje Waszą codzienność, tak abyście już tu na ziemi mogli doświadczyć wartości przypisanych do Królestwa Bożego – a jest to królestwo prawdy i życia, świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

 

„Ustąpcie od nas, smutki i trosk fale, gdy Pan Zbawiciel triumfuje w chwale”. W ostatnich miesiącach przybyło osób pełnych smutku i żalu. Łączymy się z narodem ukraińskim, przeżywającym dramatyczny czas wojny; z wszystkimi, którzy musieli opuścić swoje domy, stracili bliskich i żyją w ciągłym niepokoju i strachu. Tak, jak śmierć nie była ostatnim słowem w życiu Jezusa Chrystusa, tak ufamy, że wojna nie jest ostatnim słowem w historii narodu ukraińskiego. Wyrażam szczerą wdzięczność wszystkim diecezjanom pomagającym sąsiadom zza wschodniej granicy i życzę, aby zawsze rozpoznawali w potrzebujących Jezusa Chrystusa, zgodnie z Jego słowami: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

 

„Cieszy swych uczniów, którzy wierni byli, utwierdza w wierze, aby nie wątpili”. Niech wielkanocne spotkanie przy pustym grobie, w którym złożono ciało Jezusa Chrystusa, umocni Waszą wiarę. Życzenie to kieruję do kapłanów, osób konsekrowanych, do dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych. Niech wiara pomaga Wam wprowadzać miłość tam, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz. A do Maryi, rozradowanej Królowej Nieba, zwracam się słowami papieża Franciszka: „Ty, któraś jest żywą nadziei krynicą, ożyw nasze oschłe serca. Ty, któraś utkała człowieczeństwo Jezusa, uczyń nas budowniczymi komunii. Ty, która przemierzałaś nasze drogi, prowadź nas drogami pokoju”.

 

Na radosne świętowanie w blaskach Zmartwychwstałego Pana z serca Wam błogosławię:

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

 

                                                                                              +Jan Wątroba

 

                                                                                           Biskup Rzeszowski

  

 

Rzeszów, Wielkanoc 2022 roku

 

 

 

10.04.2022 r. – NIEDZIELA PALMOWA

1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz.10.30. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.

 

2. Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

 

3. W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

 

4. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 1000 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne.

W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 1800. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

6. W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

 

7. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 1800. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

Przypominamy, że ofiary składane podczas adoracji krzyża w Wielki Piątek są przeznaczone na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

 

8. UWAGA:W Wielki Piątek kościół będzie otwarty od 8.00 i będzie adoracja Pana Jezusa
w Ciemnicy. Każdy może przyjść i się pomodlić – można wtedy przygotować feretrony i sztandary do procesji na Rezurekcję.

W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej;

 

9. Porządek adoracji w piątek jest następujący:

·        8.00- 9.00- Kapłani i Siostry Zakonne,

·        9.00- 10.00- kl. VIII - Ks. Przemek

·        10.00- 11.00- kl. VII - Ks. Przemek

·        11.00-12.00 „0”, kl. I SP i Przedszkolaki S. Iwona

·        12.00-13.00 kl. II SP- S. Joanita

·        13.00-14.00 kl. III SP- Ks. Przemek

·        14.00- 15.00 kl. IV SP.- Ks. Przemek

·        15.00-16.00- kl. V- SP- Ks. proboszcz

·        16.00-17.00- kl. VI SP- Ks. proboszcz

·        17.00-18.00- prywatna adoracja osób, które przychodzą na nabożeństwo.

 

10. Dzieci i młodzież przynoszą na adorację skarbonki wielkopostne i składają je do pojemnika umieszczonego  obok ciemnicy.( w skarbonkach powinny być ofiary nie tylko od dzieci, ale od rodziny).

 

11. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa o 18.00, a następnie Liturgia Męki Pańskiej. Po Liturgii śpiewamy wszystkie części Gorzkich Żali i adorujemy Pana Jezusa do północy.

·        Do 21.00 mieszkańcy Porąb Kupieńskich

·        Od 21.00- 22.00- mieszkańcy Kupna strona północna od Kolbuszowej.

·        Od 22.00- 23.00- młodzież z Kupna i porąb Kupieńskich.

·        Od 23.00-24.00- mieszkańcy z Kupna od strony południowej od Porąb Kupieńskich.

 

12. W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia.

Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Kościół otwarty od 8.00.

·        Błogosławieństwo pokarmów o godz.: 9.00, 10.00, 11.00 w Kościele, w Porębach Kupieńskich w kaplicy o 12.00.

·        W ciągu dnia adoracja ministrantów, lektorów, KSM, DSM- ek, harcerzy, lesian i bierzmowanych /godz.10-11/ w tym roku.

 

13. W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

 

14. Strażaków z Kupna i PK prosimy, aby trzymali straż przy Grobie Pańskim w Piątek do północy, w sobotę od 8.00 - 18.45 oraz, aby byli w komplecie na procesji i Mszy Rezurekcyjnej, która będzie w niedzielę o 6.00.

 

15. Prosimy parafian, aby przygotowali wszystko do procesji rezurekcyjnej. Prosimy o poczty sztandarowe ze SP i strażackie z Kupna i PK.

 

16. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o 19.00 w sobotę.  Prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku.

Przynosimy ze sobą także naczynie na wodę święconą.

Za odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych można zyskać odpust zupełny.

 

17. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła. Pracowały: Tadeusz Posłuszny, Robert Jaremii, Iwona Sitarz, Agnieszka Wrażeń.

PK.: Halina Wąsik i Stanisława Kulig.

Kolejne osoby prosimy o posprzątanie świątyni.

Rozpoczęcie sprzątania będzie w Wielką Sobotę, od 14.00.

 

18. Informujemy, że w Niedzielę ZMARTWYCHWSTANIA i w Poniedziałek WIELKANOCNY ostatnia Msza Św. o godz.12.00.

 

19. Intencje mszalne: od 17.04. – 25.04.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

13.00

1. + Piotr Saj, Henryk Kostka, Anna, Józef Fryzeł.

2. + Helena i Bogusław Socała.

Msza św. pogrzebowa za śp. Helenę Mazan w PK.

Wtorek

7.00

18.00

+ Anna i Roman Niezgoda, Zofia, Julian, Roman Kloc.

+ Tadeusz Kłeczek (7 d. po pogrzebie) od synów.

Środa

7.00

 

17.00

+ Kazimierz Mazur (23 r. śm.) jego rodzice: Józef
i Stanisława.

+ Maria Prządka (1 r. śm.) od c. Matyldy.

Wielki

Czwartek

18.00

1. W 73 r. urodzin Stefanii z podz. za otrzymane łaski
i z prośbą o łaskę zdrowia.

2. + Helena Mazan (7 d. po śm.) od dzieci.

Wielki Piątek

18.00

Nie odprawia się Mszy Św.

Wielka Sobota

Wigilia

Paschalna

19.00

1. + Władysław Rożek (6 r. śm.)

2. + Stanisława Ząbczyk (5 r. śm.), m. Jan od syna z rodziną.

Niedziela

 

Zmartwychwstania

 

Pańskiego

6.00

1. + Piotr Augustyn od córki.

2. + Marcin Plis od siostry Magdaleny i Pawła.

9.00 PK

+ Roman Lis.

10.30

+ Paulinka Preneta (25 r. śm.), Weronika i Paweł, Julia
i Wojciech, +Maria Wojdyło, Zofia Duda.

12.00

W dniu chrztu za dziecko Nel Miazga, za jego rodzicami
i chrzestnymi o łaski potrzebne.

Poniedziałek

 

Wielkanocny

7.30

+ Władysław Furtak (17 r. śm.) od wnuczek Joanny
i Katarzyny.

9.00 PK

+ Jadwiga Mazur, mąż Stanisław.

10.30

+ Jan Wąsik (19 r. śm.).

12.00

W dniu chrztu za dziecko Stanisława Luberę, za jego rodzicami i chrzestnymi o łaski potrzebne.

 

Uwaga!

 

- dziś o godz. 13.00 w Domu Strażaka w Kupnie spotkanie straża

03.04. 2022 r. – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu w naszej wspólnocie gościmy Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego, który wizytuje naszą parafię.

 

2. Dzisiaj rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata (kolekta mszalna). Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.

Prosimy parafian o odnowienie i przystrojenie krzyży znajdujących się przy drogach, na polach i w domach.

 

3. Nabożeństwo gorzkich żali o godz.:15.30.

 

4. W środę, 6 kwietnia, nasza parafia będzie przeżywać Peregrynację Figury Matki Bożej Fatimskiej z okazji 30 – lecia Diecezji Rzeszowskiej.


7.00 – 8.00- Powitanie Matki Bożej w parafii, Msza Święta i Akt Osobistego Poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.

/zapraszamy też w ciągu dnia/

8.00. – 8.40. - klasa IV

8.55. - 9.30. - klasa VII

9.40. - 10.20.- klasa III

10.20. - 11.00. - Przedszkole Parafialne

11.00. - 11.50. - Róże z Porąb Kupieńskich

11.50. - 12.20. -klasa I

12.40. - 13.15. - klasa VIII

13.30. - 14.05. - klasa VI

14.00. - 15.00. - Róże Różańcowe od strony północnej

15.00. - 16.00. - Róże Różańcowe od strony południowej 

/granicą jest droga przez wioskę/

16.00. - 17.00. - Kapłani i Siostry Zakonne

17.00. - 18.00. - Modlitwy indywidualne

18.00. - Msza Święta i pożegnanie Matki Bożej.

 

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Godzinę przed Mszą Świętą (od godz. 17.00 do 18.00), będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji nowych powołań do służby w Kościele.

 

5. W piątek serdecznie zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej na godz. 9.00 i 18.00, a do PK. na godz. 16.30.

 

6. Najbliższa niedziela, 10 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy.

Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami podczas Mszy Świętej o godz. 10.30. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Prosimy aby palmy do kościoła przyniosły dzieci Komunijne i Rocznicowe, młodzież z KSM i dziś bierzmowani. (będzie konkurs na najładniej zrobioną palmę).

Po sumie nie będzie Drogi Krzyżowej.

7. Tego dnia przypada także kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskim, aby miłosierny Bóg obdarzył ich udziałem w życiu wiecznym.

 

8. Sakrament małżeństwa zamierzają zawrzeć:

- Agnieszka Dziuba, c. Stanisława i Kazimiery, zam. w Kupnie z Konradem Węgrzyn s. Witolda i Agnieszki, zam. w Widełce zap. III.

 

9. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła i kaplicy.

Rodzicom  młodzieży, która przyjęła Sakrament Bierzmowania dziękujemy za posprzątanie kościoła, a także tym osobom z PK, które sprzątały kaplicę, a były to: Maria Micał i Maria Dworak.

 

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej. 

 

11. 9 kwietnia w budynku Szkoły Podstawowej w Kupnie odbędzie się Charytatywny Jarmark Wielkanocny – Walczymy o zdrowie dla Oliwki. Szczegółowe informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej szkoły.

 

12. Podziękowanie Ks. Biskupowi za przeprowadzenie wizytacji w naszej parafii.

Ekscelencjo, Księże Biskupie

Wizytacja to także okazja do podziękowania wszystkim, którzy przez pięć ostatnich lat wyrażali troskę modlitewną jak i podejmowali wysiłki nad utrzymaniem parafii. Dziękuję wszystkim kapłanom, którzy pracowali i obecnemu księdzu Przemysławowi, którzy swoją pracą przyczyniają się do wzrostu duchowego i religijnego parafii. W tej pracy pozostawiają swoje zdrowie i życie. Dziękuję Siostrom Zakonnym byłym i obecnym, P. Organiście Janowi, P. Ryszardowi za opiekę nad kaplicą w Porębach Kupieńskich, pracownikom Przedszkola Parafialnego i wszystkim członkom i członkiniom należącym do różnych Grup naszej wspólnoty.

 

Ekscelencjo, Księże Biskupie Twoja obecność w naszej parafii była zaszczytem i radością, że razem z Tobą mogliśmy złożyć dziękczynienie za wszelkie dobro, jakie dokonało się tu w ciągu pięciu lat. Dziękujemy za dar przewodniczenia Najświętszej Eucharystii, oraz umocnienie nas Słowem Bożym. Dziękujemy ci Księże Biskupie za dużą życzliwość dla naszej parafii. Życzymy Ci obfitości Łask Bożych i dobrego zdrowia na drodze Twojej posługi Biskupiej. Po staropolsku „Bóg zapłać i Szczęść Boże”.

 

13. Msze Św. Od 04 – 10.04.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

 18.00

+ Marcin Plis od Stanisławy Kardyś, Krystyny i Zdzisława Paraniak.

+ Piotr Plizga (11 r. śm.) od córki z rodziną.

Wtorek

 

7.00

18.00

+ Irena Plis (2 r. śm.).

+ Czesława Persa od Kazimiery Mytych.

Środa

 

7.00

18.00

+ Kazimiera Plis od Doroty i Krzysztofa Grygiel.

+ Eugenia Preneta (21 r. śm.), mąż Stanisław (31 r. śm.) i za zmarłych z ich rodzin.

Czwartek

7.00

17.00

+ Zofia Białek od rodziny Gąsiorów.

+ Zbigniew Plizga od koleżanki Bożeny Drożdż.

Piątek

7.00

9.00

 17.30 PK

18.00

+ Teofila Reguła od Teresy i Tadeusza Hałdaś.

+ Wanda Maria Dworak od Eugeniusza Łopaty z rodziną z Kupna.

+ Władysław i Andrzej Orzech (6 r. śm.) od rodziny.

+ Katarzyna Ząbczyk (38 r. śm.) od sąsiada Stanisława z rodziną.

Sobota

7.00

18.00

+ Stanisław Mytych (13 r. śm.) i jego rodzice.

+ Zdzisław Dworak (19 r. śm.).

Niedziela

7.30

+ Jan Siwiec (w rocz. śm.) od c. z rodziną.

 

9.00 PK

Z okazji imienin Ks. Przemysława o łaskę zdrowia, o Boże błg., o asystencję Ducha Św. na każdy dzień, o opiekę Matki Najświętszej od Parafian z Porąb Kupieńskich.

 

10.30

Z okazji imienin Ks. Przemysława o łaskę zdrowia, o Boże błg., o asystencję Ducha Św. na każdy dzień, o opiekę Matki Najświętszej od Parafian z Kupna.

po Gorzkich Żalach

15.30

Za parafię.

 

27.III.2022 r. – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

 

2. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 15.30. Przypominamy, że za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

3. Najbliższy piątek, 1 kwietnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Msza Święta wotywna oraz nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00. Mękę Zbawiciela będziemy rozważać w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 9.00 i o18.00, w PK. o godz. 16.30.

 

4. Do chorych i starszych parafian kapłani wybiorą się z posługą kapłańską: Ks. Przemysław od 815, a Ks. Kazimierz od 1030,(w stronę Bukowca,po Drodze Krzyżowej i po Mszy św.).

 

5. Spowiedź w naszej parafii będzie we czwartek (31.03.2022 r.)

O godz. 10.30 będzie Msza św. i od 11.00 do 12.00 spowiadamy. (będzie kilku kapłanów), po południu od 16.00 do 18.00 będą kapłani spowiadać.

Będzie to spowiedź wielkopostna i przed Wizytacją szczególnie dla kandydatów do bierzmowania, ich rodziców, rodzin, świadków,

Jest już połowa Wielkiego Postu skorzystajmy z możliwości spowiedzi, nie odkładajmy jej na ostatnie dni przed świętami.

 

Ponadto wszystkich kandydatów zapraszamy w poniedziałek, środę i piątek na godz.18.00 na wspólną modlitwę i próbę przed przyjęciem sakramentu bierzmowania.

 

6. W związku ze spowiedzią nie będzie adoracji godzinę przed nabożeństwem popołudniowym. Pan Jezus będzie wystawiony podczas spowiedzi i wtedy adoracja będzie indywidualna, w ciszy.

 

7. Sobota, 2 kwietnia, będzie pierwszą sobotą miesiąca. Nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00.

 

8. W sobotę przypada także 17 rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata.

 

9. Najbliższa niedziela, 3 kwietnia, będzie pierwszą niedzielą miesiąca.

W Naszej parafii Wizytacja kanoniczna Ks. Biskupa. Wizytuje naszą parafię Ks. Biskup Edward.

Program przedstawia się następująco:

 

K U P N O

 

Wizytacja kanoniczna 3 IV 2022

 

7.20 rozpoczęcie

 

Msza św. Róże, Caritas, Via, Intronizacja NSPJ

 

8.45 wyjazd do Porąb Kupieńskich

 

9.00 Msza św. Porębach Kupieńskich – Modlitwy za zmarłych

(dwie stacje)

 

10.30 Msza św. dzieci i młodzież (LSO, KSM, DSM, Lesianie, Chórzyści).

 

Po Mszy św. Rada Parafialna i Sołecka, OSP, KGW, Chórzyści. – w kościele

 

12.30 Obiad

                                                                                   

14.30 Odwiedziny chorego

 

15.30 Gorzkie Żale – kazanie

 

16.00 Msza św. z bierzmowaniem

 

17.30 Spotkanie Ks. Bp-a z Siostrami i wieczerza

 

 

10. W naszej świątyni wystawiony jest „kosz dobroci”, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej wspólnoty. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.

 

11. Składka na kwiaty do Bożego Grobu będzie jeszcze dziś na Gorzkich Żalach.

 

12. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Krzysztof Maciąg, s. Mariusza i Danuty, zam. w Kupnie z Kamilą Palusiewicz, c. Dariusza i Ewy, zam. w Przysiekach, par. Sławęcin – zap. III.

- Agnieszka Dziuba, c. Stanisława i Kazimiery, zam. w Kupnie z Konradem Węgrzyn s. Witolda i Agnieszki, zam. w Widełce zap. II.

 

13. Nie długo będzie Niedziela Palmowa, prosimy już pomyśleć o palmach – szczególnie niech palmy do kościoła przyniosą dzieci Komunijne i Rocznicowe, Młodzież z KSM i bierzmowana.

 

14. Modlimy się o dobre przygotowanie i przeżycie wizytacji kanonicznej Ks. Biskupa w naszej parafii, a także o owocne spotkanie z Figurą Matki Bożej Fatimskiej w ramach peregrynacji z okazji 30 – lecia Diecezji Rzeszowskiej.

 

Jest gorąca prośba do parafian, aby się zmobilizować i przyjść na spotkanie z Ks. Biskupem w niedzielę 03.04.2022 r., i we środę 06.04.2022 r. na spotkanie z Matką Bożą Fatimską (szczegółowy program modlitewny podamy w przyszłą niedzielę).

 

15. „ Burmistrz Kolbuszowej informuje o rozpoczęciu naboru uczestników do dwóch programów Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”.

Osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych wymagający wsparcia, proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie.

 

16. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe przeżycie duchowe. W tym roku w Kolbuszowej (Parafia Wszystkich Świętych) zostały przygotowane cztery trasy. Jedna z nich wiedzie przez naszą parafię Kupno. Msza święta z błogosławieństwem wyruszających: 08.04.2022 r., o godz. 20.00. Zachęcamy do uczestnictwa. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na plakatach i na stronie internetowej kolegiaty, facebooku.

 

17. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Beata Przybyło, Kazimiera Draus, Krystyna Galeja, Anna Reguła.  PK.: Zofia Mytych, Teresa Faryniarz.                           

Prosimy, aby na przyszłą niedzielę przygotowali świątynie rodzice kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

 

18. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu. 

 

19. Msze Św. od 28.03 – 03.04.2022 r.

 

 

Poniedziałek

7.00

18.00

+ Kazimierz Mazan od Ireny i Stanisława Zygmunt.

+ Jan Węgrzn (42 r. śm.), ż. Helena, s. Stanisław.

Wtorek

7.00

 

18.00

+ Stanisław Orzech od sąsiadów Jemiołów i Tylutkich.

+ Maria Olchawa od rodziny Maciągów z Widełki.

Środa

7.00

 

18.00

+ Anna Siwiec od wnuczki Natalii z Krzysztofem.

+ Stanisława Zuber od sąsiadów Eweliny i Janusza Maciąg oraz Magdaleny i Grzegorza Reguła.

Czwartek

7.00

 

10.30

18.00

+ Kazimiera Plis od Anety i Pawła Wybieralskich z rodziną.

+ Stanisław Guźda od Józefa Ciska z rodziną.

+ Edward Salach (3 r. śm.) od wnuków.

Piątek

7.00

 

9.00

16.30 PK

18.00

Za dusze w czyścu cierpiące, najbardziej potrzebujące.

+ Zofia Marek od kuzyna Jana z rodziną.

+ Władysław Mazan od Andżeliki Wróbel.

+ Piotr Plizga (11 r. śm.), ż. Stefania, s. Zbigniew.

Sobota

7.00

 

18.00

+ Józef Plis (26 r. śm.), ż. Stanisława, rodzice: Teofila i Michał Plis.

+ Eugenia Preneta (21 r. śm.), m. Stanisław (31 r. śm.) i za zmarłych z ich rodzin.

Niedziela

7.30

+ Katarzyna Przybyło, m. Paweł i Stanisław Kardyś

9.00 PK

+ Eugeniusz Reguła (2 r. śm.) od siostry z rodziną.

10.30

Za Parafię.

15.30

(po Gorzkich Żalach)

Za dziś bierzmowanych, ich rodziców i chrzestnych

oraz świadków.

  

20. III. 2022 r. – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

 

2. Zapraszam dzisiaj na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym o godz. 15.30. Niech rozważanie męki Zbawiciela będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i dobrych postanowień.

 

3. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

 

4. W piątek, 25 marca, przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja, wojna są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą, módlmy się o pokój na Ukrainie.

 

5. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

 

6. Zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej do kościoła w piątek na godz.  900, 1700, a do kaplicy, do PK na 1530 i w niedzielę po Sumie, do kościoła.

 

7. W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

 

8. W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni wystawiony jest „kosz dobroci”, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom z naszej wspólnoty. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.

 

9. Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie przed każdą Mszą Świętą. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty.

W związku z pytaniami o formę organizacyjną spowiedzi wielkopostnej w parafiach zaleca się, aby podobnie jak w ubiegłym roku nie organizować zbiorczych spowiedzi dekanalnych.

Ze względu na Wizytację w parafii: spowiedź wielkopostna i przed Wizytacją szczególnie dla kandydatów do bierzmowania, ich rodziców, rodzin, świadków, będzie u nas we czwartek (31.03.2022 r.), szczegóły podamy w przyszła niedzielę.

 

10. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Krzysztof Maciąg, s. Mariusza i Danuty, zam. w Kupnie z Kamilą Palusiewicz, c. Dariusza i Ewy, zam. w Przysiekach, par. Sławęcin – zap. II.

- Agnieszka Dziuba, c. Stanisława i Kazimiery, zam. w Kupnie z Konradem Węgrzyn s. Witolda i Agnieszki, zam. w Widełce zap. I.

 

11. Składka na kwiaty do Bożego Grobu dziś i jeszcze będzie w niedzielę: 27. III.  2022 r. na Gorzkich Żalach. Można składać ofiary w kopertach jak dawniej bywało od Róż, czy od różnych grup, czy rodzin, czy też osób chętnych

 

12. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Barbara Selwa, Łucja Stąpor

i Marta Ozimek.

PK.: Dorota Kozioł, Bernadetta Wojda,

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

13. Państwowa Szkoła Muzyczna w Kolbuszowej ogłasza „Nabór uczniów” na rok szkolny 2022 /2023. Zapisy od 7.03.2022 do 31.05.2022 r. (włącznie) Bliższe informacje pod nr telefonu: 172272856 lub na plakacie, który jest umieszczony w gablocie.

 

 

14. Msze Św. od 21. – 27.03.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

17.00

+ Helena Mazan od Marii z rodziną.

+ Anna Plis od rodziny Kobylarzów z Chorzelowa.

Wtorek

7.00


17.00

+ Helena Szalony od wnuka Krzysztofa Tomczyk.

+ Józef Byczek od Agnieszki i Marcina Tarnowskich.

Środa

7.00

17.00

+ Tadeusz Gaweł od bratanka Dawida.

+ Marian Czachor (32 r. śm.), Aldona i Stanisław.

Czwartek

7.00

 

17.00

+ Tadeusz Szalony od Agnieszki i Grzegorza Szalony z rodziną.

+ Maria Siwiec (13 r. śm.), m. Stanisław.

Piątek

7.00

 

9.00

 

15.30 PK

 

17.00

+Teofila Reguła od Gabrieli i Stanisława Jęczmieńczuk.

+ Maria Ryczko z d. Faryniarz od Marii Drożdż i Bogdana Pastuła z rodzinami.

+ Stanisław Mazan (m. Genowefy) od rodziny Mazurów z Kolbuszowej Górnej.

+ Władysław Białek (40 r. śm.), ż. Józefa, córki: Katarzyna i Helena od córki Marii z rodziną.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Bogdan, Józef Chruściel od kolegi Zbyszka

z Kolbuszowej.

+ Maria Reguła od wnuka Tomasza z rodziną.

Niedziela

7.30

+ Zbigniew Jemioło (33 r. śm.) rodzice: Józef
i Zofia Jemioło od syna Jana zrodziną.

9.00 PK

+ Jan Stawarz (7 r. śm.) od dzieci z rdzinami.

10.30

+ Rozalia Dziadosz 915 r. śm.), m Marian od syna Andrzeja z rodziną.

15.30 po Gorzkich Żalach

+ Stanisław Pastuła, żona Józefa od syna Bogdana z rodziną.

 

15. Informujemy, że zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy
z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca 2022 roku. Wskazówki przestawimy

z godziny 2.00 na 3.00 w nocy, czyli o jedną pełną godzinę do przodu. Stosowanie czasu letniego pozwala na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

16. Modlimy się o dobre przygotowanie i przeżycie wizytacji kanonicznej Ks. Biskupa w naszej parafii, a także o owocne spotkanie z Figurą Matki Bożej Fatimskiej w ramach peregrynacji z okazji 30 – lecia Diecezji Rzeszowskiej.

17. W poniedziałek 21 marca o godz. 17.30 zapraszam na spotkanie do kościoła jednego z rodziców uczniów klasy III w celu podjęcia decyzji w sprawie pielgrzymki.

18. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PROŚBĄ OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu.

Kościół w Polsce pragnie odpowiedzieć na to papieskie wezwanie, dlatego zwracam się z apelem do wszystkich księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, aby tego dnia we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce o godz. 17:00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświecenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Proszę również, by tego dnia odprawić Eucharystię w intencji pokoju w Ukrainie oraz w intencji nawrócenia Rosji.

Powierzając Dobremu Bogu sprawę pokoju w świecie, z serca wszystkim błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Warszawa, dnia 18 marca 2022 roku

✠ Stanisław Gądecki

 

 

13.III. 2022r. – II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W wielu miejscach świata ofiarną pracę misyjną podejmują misjonarze duchowni i świeccy. Nie tylko niosą światło Ewangelii, ale także codzienną pomoc. Módlmy się dzisiaj za wszystkich pracujących na misjach, aby doświadczali Bożej pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty wierzących dziś zbiórka do puszek na potrzeby Dzieła Pomocy Misjom.

 

2. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz.1530.

 

3. Dziś przypada także 9. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Módlmy się za następcę Świętego Piotra, aby dla wszystkich był znakiem miłości Boga i wiernie prowadził Owczarnię Chrystusa na spotkanie z Najlepszym Pasterzem. 

 

4. W środę, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1700.

 

5. We czwartek od 1600  do 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważania prowadzić będą przedstawiciele wspólnoty Intronizacji NSPJ.

 

6. Zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej do kościoła w każdy piątek na godz.  900, 1700, a do kaplicy, do PK na 1530 i w niedzielę po Sumie,. Będziemy kroczyć śladami Zbawiciela i wchodzić w tajemnice Jego męki i śmierci.

 

7. Trwa nowenna do św. Józefa, sama Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypada w sobotę 19 marca. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Jest także orędownikiem dobrej śmierci. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających.

 

8. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Marcelina Modelska, c. Stanisława i Leokadii, zam. w Kupnie z Kacprem Skawiński, s. Marka i Małgorzaty zam. w Kraczkowej – zap. III.

- Krzysztof Maciąg, s. Mariusza i Danuty, zam. w Kupnie z Kamilą Palusiewicz, c. Dariusza i Ewy, zam. w Przysiekach, par. Sławęcin – zap. I.

 

9. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Elżbieta Pastuła, Krystyna Plis, Danuta Łopata, Wioletta Mytych.

PK.: Krystyna Mazur, Sylwia Mazur i Marzena Kozioł.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

10. Przypominamy, że składka na kwiaty do Bożego Grobu będzie przez dwie  niedzielę (20.III. i 27.III.2022.) na Gorzkich Żalach. Można już składać ofiary w kopertach jak dawniej bywało od Róż, czy od różnych grup, czy rodzin, czy też osób chętnych.

 

11. Od jutra rozpoczynamy zapisy dzieci do naszego Przedszkola Parafialnego.  Karty można pobrać w Przedszkolu u Siostry Iwony lub u Pani Ewy.

 

18. Zapisy dzieci do oddziału „0” na nowy Rok Szkolny odbędą się w dniach 9 – 30 marca 2022 r., w godz. 8.00 – 15.00 /w gabinecie dyrekcji szkoły/.  Karty do pobrania są w Przedszkolu.

 

19. Zapraszamy wszystkich kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na spotkanie w sobotę o godz. 14.00.

 

20. W tym tygodniu patronuje nam: Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, Opiekun Pana Jezusa.

 

21. Z okazji 30. rocznicy powstania diecezji rzeszowskiej, w dniu 25 marca 2022 roku w parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle rozpocznie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Harmonogram peregrynacji będzie w ścisłym połączeniu z harmonogramem adoracji Najświętszego Sakramentu wyznaczonego dla każdej parafii. (u nas będzie to dzień 7 kwietnia). Figura przebywa w parafii w dniu adoracji, zaś wieczorem po zakończeniu modlitw, parafie transportują figurę do następnej wspólnoty parafialnej.

 

22. Msze Św. od 14.III. – 20.III.2022r.

 

Poniedziałek

 7.00

17.00

+ Czesław Sitarz od Marty Stec z Ostrów Tuszowskich.

+ Marcin Plis (30 d. po śm.) od rodziców.

Wtorek

7.00

17.00

+ Mieczysław Patyna od Marii i Zenona Depa.

+ Ryszard Maciąg od rodziny Sowa i Maciąg.

Środa

7.00

17.00

+ Helena Czesnowska od rodziny Iskrów i Książków.

+ Władysław Stąpor (w rocz. śm.).

Czwartek

7.00

17.00

Jan Kostuj od Janiny Drałus z rodziną.

+ Helena Gunia od wnuczki Patrycji i jej rodziny.

Piątek

7.00

9.00

16.00PK

        17.00        

+ Stanisława Depa od Justyny Depa.

+ Stanisław Orzech od żony Anny.

+ Stanisław Mazan od chrześnicy Moniki Mazan z rodziną.

+ Józef i Helena Kobylarz i ich rodzice od syna Stanisława z rodziną.

Sobota

7.00

17.00

O łaski potrzebne dla Franciszka od rodziców.

Msza św. dziękczynna z okazji 80-tych urodzin Józefy, z podziękowaniem za otrzymane już łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, o zdrowie, o opiekę Matki Bożej – od córki Barbary z rodziną.

Niedziela

 

 

Po Gorzkich Żalach

7.30

9.00PK

10.30

15.30

 

+Józef Kozioł, jego rodzice: Michalina, Franciszek.

+ Władysław Wojda (10 r. śm.) od wnuczki Ilony.

+ Józef Kardyś od żony z rodziną.

+ Roman Reguła (5 r. śm.) od mamy i rodzeństwa.

 

23. Sołtys wsi Kupno informuje, że będzie przyjmował I ratę podatku rolnego w Sołtysówce, w dniach: 14,15,16. 03. 2022 r. (poniedziałek, wtorek, środę) od godz. 900 do 1600.

 

24. Transporty humanitarne Caritas Diecezji Rzeszowskiej

O pomocy udzielanej pokrzywdzonym przez wojnę w Ukrainie pisze ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Wskutek działań wojennych na Ukrainie wielu ludziom, którzy tam pozostali brakuje podstawowych środków niezbędnych do życia. Na terenach objętych działaniami wojennymi kurczą się zapasy żywności. Z tego powodu Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje transporty żywności, środków higienicznych, medycznych oraz innych niezbędnych rzeczy. Kilka samochodów ciężarowych z pomocą humanitarną zostało wysłanych na zachodnią Ukrainę (do konkretnych miejscowości), ale przygotowywane są konwoje w inne rejony. Tylko 5 marca Caritas wysłała z Rzeszowa 3 transporty na Ukrainę.

Pomoc rzeczowa na tak dużą skalę jest możliwa dzięki wielkiej ofiarności osób, które dokonują wpłat na konto rzeszowskiej Caritas oraz przekazują darowizny rzeczowe. Ponadto, docierają duże transporty od firm, zarówno z Polski jak i z zagranicy, a także od Szkolnych Kół Caritas i Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki temu Caritas Diecezji Rzeszowskiej udziela doraźnej pomocy zarówno uchodźcom przebywającym w Polsce, jak również tym, którzy pozostali za naszą wschodnią granicą.

Cały czas można wesprzeć tę formę pomocy, dostarczając do magazynu Caritas w Rzeszowie na ul. Jana Styki 21 następujące produkty: konserwy i inną trwałą żywność, pościel, chusteczki nawilżane, skarpety, dresy, ręczniki, środki czystości, szampony, mydło, latarki, baterie, artykuły medyczne (bandaże, opatrunki, apteczki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe).

Można także dokonywać wpłat na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 – z dopiskiem „Ukraina”.

 

25. W kościele pw. św. Józefa w Rzeszowie, 5 marca 2022 r. odbyła się konferencja naukowa dotycząca postaci patrona parafii. Sympozjum było jednym z etapów przygotowań do ogłoszenia świątyni na Staromieściu – Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Parafia pw. św. Józefa na rzeszowskim Staromieściu przygotowuje się do uroczystości ogłoszenia jej Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa.

Ks. dr hab. Sławomir Zych, wykładowca KUL, podkreślił, że konferencja naukowa pt. “Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie – Staromieściu. Dzieje – Kult – Przesłanie” jest jednym z etapów przygotowań do ogłoszenia nowego sanktuarium diecezji rzeszowskiej.

Ks. mgr Mateusz Kowalski, wikariusz parafii pw. św. Józefa, mówił, że parafia na rzeszowskim Staromieściu jest miejscem, w którym od wielu lat rozwija się kult Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Ks. dr hab. Adam Kubiś, prof. KUL, zaznaczył, że słowem, które pozwala zrozumieć św. Józefa jest termin “sprawiedliwy”.

Organizatorem konferencji naukowej był Instytut Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i parafia pw. św. Józefa w Rzeszowie – Staromieściu.

Patronat Honorowy nad konferencją objął bp Jan Wątroba, zaś patronat medialny Katolickie Radio VIA.

 

6.III.2022 r. – I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny.

 

2. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Po każdej Mszy Świętej przedpołudniowej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy Świętej ok.  godz. 1100 Droga Krzyżowa.  Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz. 1530.

 

3. W czasie Wielkiego Postu zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową do kościoła w każdy piątek na godz.  900, 1700, a do kaplicy, do PK na 1530 i w niedzielę po Sumie, zaś na gorzkie żale w niedzielę na godz. 1530.

Niech rozważanie męki Chrystusa będzie dla nas pomocą w przeżywaniu codziennych trudności.

 

4. Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali można uzyskać odpust zupełny.

 

5. We wtorek, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

 

6. W środę, (9.03), Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1700.

 

7. We czwartek od 1600  do 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważania prowadzić będą przedstawiciele wspólnoty Intronizacji NSPJ.

 

W sobotę o godz. 17.45 zbiórka ministrantów i lektorów.

 

8. Najbliższa niedziela, 13 marca, będzie Niedzielą Ad Gentes – Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zapraszamy do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej w intencji wszystkich pracujących na misjach.  Zbiórka ofiar na potrzeby misji do puszek po każdej Mszy Świętej.

 

9. Tego dnia przypada także kolejna rocznica wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka. Zapraszamy do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra, aby był dla wszystkich czytelnym drogowskazem podążania za Chrystusem.

 

10. W Wielkim Poście podejmijmy uczynki miłosierdzia: Post, modlitwę i jałmużnę. Caritas Diecezji Rzeszowskiej do każdej parafii przekazuje skarbonki  „Jałmużna Wielkopostna”. Ks. Wikariusz przekaże je dzieciom szkolnym, aby zaniosły je do domów i razem z domownikami włączyły się w tę akcję, a przez to uczyły się wspierać potrzebujących. 

 

Można nabyć już Baranki Wielkanocne w cenie 6 zł. – zakup tego baranka też jest uczynkiem miłosierdzia.

 

11 . Składka na kwiaty do Bożego Grobu będzie przez dwie  niedzielę (20.III.  i 27.III.2022.) na Gorzkich Żalach. Można już składać ofiary w kopertach jak dawniej bywało od Róż, czy od różnych grup, czy rodzin, czy też osób chętnych.

 

12. Sakrament małżeństwa zamierzają zawrzeć:

- Daniel Zieliński, s. Andrzeja i Bożeny, zam. w Kupnie z Gabrielą Kwoka, c. Zygmunta i Agnieszki, zam. w Przedborzu – zap. III.

- Marcelina Modelska, c. Stanisława i Leokadii, zam. w Kupnie z Kacprem Skawiński, s. Marka i Małgorzaty zam. w Kraczkowej – zap. II.

 

13. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Dorota Węgrzyn, Zuzanna Węgrzyn, Barbara Fryc, Krystyna Węgrzyn.

         PK.:  Helena Kaszak i Marta Żmuda.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

14. Wszystkim, którzy w tym tygodniu będą świętować imieniny, urodziny oraz różne jubileusze, a także wszystkim paniom życzymy obfitości Bożych darów oraz wsłuchiwania się w słowo Boga, które daje prawdziwe życie. 

 

15. W czwartek (10 marca) rozpoczyna się nowenna do św. Józefa.

 

16. Msze Św. od 07 – 13.III. 2022 r.

 

Poniedziałek

 

7.00

 

17.00

+ Stanisław Faryniarz od Krystyny i Jana Bogacz.

+ Stefania Łowczyk od siostry Heleny Baran  z rodziną.

Wtorek

 

7.00

17.00

+ Zofia Marek od opiekunek z Kupna.

+ Kazimiera Plis (wdowa po Józefie) od rodziny Plisów z Czarnej Sędziszowskiej.

Środa

 

7.00

 

17.00

+ Stanisława Zuber od rodziny Plizgów i Mazanów.

+ Stanisława Dziedzic od córki Urszuli z rodziną.

Czwartek

7.00

 

17.00

+ Józef Eugeniusz Zuber , żona Czesława.

O zdrowie dla Karoliny i o potrzebne łaski od męża i dzieci.

Piątek

7.00

 

9.00

 

15.30 PK

 

17.00

+ Teofila Reguła od Czesławy i Adama Przybyło.

+ Tadeusz Plizga od Ireny i Władysława Cisek.

Jan Mazur od Krystyny i Kazimierza Faryniarz.

+ Stefan Bąk (24 r. śm.), ż. Maria i za rodziców: Romana i Rozalię Bąk.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Stanisław Guźda od sąsiadów Czachor.

+ Józef Gniewek (6 r. śm.), rodzice: Franciszek i Stefania, siostra Kazimiera.

Niedziela

7.30

+ Stanisława Plis (9 r. śm.), mąż Wojciech, syn Jan i wnuk Marcin.

 

9.00 PK

+ Wanda Maria Dworak od Róży Zofii Mazan.

 

10.30

+ Antoni Szkoła od Anny i Arkadiusza Dypa  z Weryni.

 

Po Gorzkich

Żalach

15.30

+ Janusz Kramarski (6 r. śm.), ż. Stanisława, zmarli z rodziny: Mendoń, Kramarskich, Grzebyków, Sasieli od dzieci, wnuków i prawnuka.

 

17. 1. Niedziela Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu rozpoczyna się Środą Popielcową(2 marca 2022 r.). Okres ten obejmuje sześć niedziel – po piątej niedzieli Wielkiego Postu jest Niedziela Palmowa (10 kwietnia 2022 r.), która rozpoczyna Wielki Tydzień.

Okres Wielkiego Postu rozpoczyna się Środą Popielcową, a kończy się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek wieczorem (14 kwietnia 2022 r.). Następnie rozpoczyna się Triduum Paschalne, które kończy się wieczorem w Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia 2022 r.)

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu nawiązuję do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem publicznej działalności, ale także innych wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał Tablice Przykazań i Tablice Prawa.

W okresie Wielkiego Postu w liturgii nie pojawia się radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

Wielki Post w tradycji Kościoła jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sakrament chrztu.

18. Rzeszowska Caritas od początku wybuchu wojny na wschodzie niesie pomoc poszkodowanym. Wsparciem objęci są także imigranci przybywający do Polski, zarówno narodowości ukraińskiej, jak i innych nacji. O szczegółach udzielanej pomocy pisze ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Każdy dzień wojennej agresji Rosji na Ukrainę przynosi tragedię śmierci i cierpienia niewinnych ludzi, ale również potężną falę pomocy dla poszkodowanych. Rzeszowska Caritas włącza się w tę pomoc, odpowiadając na najpilniejsze potrzeby Ukraińców. Wiedząc, że na przejściu granicznym w Medyce uciekający przed wojną i zagrożeniem życia oczekują nawet po kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, pracownicy Caritas przygotowują i dostarczają codziennie ponad 1000 bułek i kanapek, aby zaspokoić głód tych ludzi. We współpracy z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Caritas przekazuje również pomoc żywnościową uchodźcom zatrzymującym się przejściowo w Rzeszowie.

Ponadto pomoc rzeczowa nabiera coraz większych rozmiarów. Przygotowując się do wysłania dużych konwojów z pomocą dla Ukraińców za wschodnią granicą, pracownicy i podopieczni placówek rzeszowskiej Caritas wysyłają pierwsze transporty żywności, środków higienicznych, opatrunków, bandaży itp. Zostały również zakupione i przekazane także inne środki medyczne, na zapotrzebowanie których zwracają uwagę służby graniczne. W tę formę pomocy rzeczowej włączają się także Szkolne Koła Caritas.

VIII Niedziela Zwykła 27.II.2022 rok.

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

 

2 Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

 

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

 

4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 700, 1030, 1700, w kaplicy w Porębach Kupieńskich o 1530. 

 

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są  wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

 

6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu

 

7. W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

 

8. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne.

Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz.  900, 1700, a w PK o 1530 i w niedzielę po Sumie, zaś gorzkie żale w niedzielę o godz. 1530.

 

9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania od godz. 1600 do 1700.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 1700

- w sobotę  nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 700.

 

Spowiedź święta jest codziennie przed nabożeństwem i gdy jest potrzeba to i po. Mamy jednak prośbę, aby do spowiedzi przyjść w następującej kolejności:

w poniedziałek klasy IV i V,

we wtorek klasy VI i VII,

w środę klasa VIII i szkoła średnia,

we czwartek dorośli,

w piątek, ci, którzy wcześniej być nie mogli.

 

W tym tygodniu zapraszamy następujące grupy na spotkania:

- we czwartek ministranci i lektorzy,

         - piątek na drogę krzyżową i Mszę Świętą kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania wraz z jednym z rodziców.  Kandydaci otrzymają krzyże.

Po Mszy Świętej spotkanie KSM-u.

 

10. Do chorych i starszych parafian kapłani wybiorą się z posługą kapłańską: Ks. Przemysław od 815, a Ks. Kazimierz od 1030,(po Drodze Krzyżowej i po Mszy św.).

 

11. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po każdej Mszy Świętej.

 

12. Związek małżeński zamierzają zawrzeć:

- Daniel Zieliński, s. Andrzeja i Bożeny, zam. w Kupnie z Gabrielą Kwoka, c. Zygmunta i Agnieszki, zam. w Przedborzu – zap. II.

- Marcelina Modelska, c. Stanisława i Leokadii, zam. w Kupnie z Kacprem Skawiński, s. Marka i Małgorzaty zam. w Kraczkowej – zap. I.

 

13. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowały: Lucyna Kopeć, Danuta Ząbczyk, Alicja Selwa, Magdalena Chmielowiec-Ząbczyk.

PK.: Teresa Widak i Bożena Piecuch.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

14. W piątek, 4 marca, w liturgiczne święto św. Kazimierza, przypada Dzień Imienin Biskupa Seniora Kazimierza Górnego i naszego Ks. Proboszcza. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

 

15. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz koniecznością i powinnością pomocy ofiarom tej wojny (w tym dzieciom, starcom, a także żyjącym na Ukrainie Polakom) - Caritas w całej Polsce organizuje 2 zbiórki do puszek: w niedzielę (27 lutego, tj. dziś) oraz w Środę Popielcową (2 marca).

 

16. Przypominamy zainteresowanym, że I Komunia św. będzie 22. 05.2022 r. na Sumie o godz. 1030. Rocznica 29. 05.2022 r.

 

17. Przypominamy, że w dniach 3 – 11 marca 2022 r. Nowenna za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

 

18. Msze Św. od 28.02 – 06.03. 2022 r.

 

Poniedziałek

 

7.00

17.00

+ Zbigniew Plizga od Haliny Wiącek.

+ Adam Reguła (7 r. śm.), s. Roman, rodzice: Julia i Stanisław Reguła od rodziny.

Wtorek

 

7.00

 17.00

+ Helena Szalony od wnuka Tomasza Szalony.

+ Maria Reguła od wnuczki Magdaleny Jaśkiewicz z rodziną.

Środa

Popielec

7.00

 

 

10.30

15.30 PK

 17.00

+ Michał Siwiec, Henryka i Władysław Siwiec,Helena i Paweł Kardyś

od Marii Siwiec.

+ Helena Mazan od Czesława Kozioł.

+ Antoni, Stefania Fabiński, c. Zofia (31 r. śm.).

+ Janina Antos (27 r. śm.) od córki z rodziną.

Czwartek

7.00

 17.00

+ Anna Siwiec od wnuczki Pauliny z rodziną.

+ Kazimiera Plis od c. Sylwi z mężem Danielem i z córką.

Piątek

7.00

 9.00

 15.30 PK

17.00

Za dusze czyścowe, najbardziej potrzebujące.

+ Julia Zuber od Stefanii Wiącek z rodziną.

+ Władysław Mazan od wnuczki Sylwi.

+ Stefan Reguła (21 r. śm.), żona Maria, córka Kazimiera, rodzice: Władysław i Waleria Reguła.

Sobota

7.00

 17.00

+ Zofia Białek (30 d. po śm.) od wnuczki Ewy.

+ Stanisława Depa od Barbary i Piotra Depa.

Niedziela

7.30

+ Helena Gunia od rodziny Dulskich.

 

9.00 PK

Z okazji imienin Ks. Proboszcza o łaskę zdrowia, o Boże błg., o asystencję Ducha Św. na każdy dzień, o opiekę Matki Najświętszej od Parafian z Porąb Kupieńskich.

 

10.30

Z okazji imienin Ks. Proboszcza o łaskę zdrowia, o Boże błg., o asystencję Ducha Św. na każdy dzień, o opiekę Matki Najświętszej od Parafian z Kupna.

 

16.00

+ Zbigniew Wojda od syna Krzysztofa.

 

19. Ks. Biskup Edward przekazał nam plan wizytacji, która wygląda następująco:                                      

 

7.20 rozpoczęcie

Msza św. Róże, Caritas, Via, Intronizacja NSPJ

8.45 wyjazd do Porąb Kupieńskich

9.00 Msza św. Porębach Kupieńskich – Modlitwy za zmarłych

        (dwie stacje)

10.30 Msza św. dzieci i młodzież (LSO, KSM, DSM, Chórzyści

Po Mszy św. Rada Parafialna i Sołecka, OSP, KGW – w kościele

12.30 Obiad

14.30  Odwiedziny chorego

15.30 Gorzkie Żale – kazanie

16.00 Msza św. z bierzmowaniem (18)

17.30 Wieczerza

VII Niedziela Zwykła 20.II.2022 rok.

1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

 

2. We wtorek, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Chrześcijanie w Rzymie już od IV wieku obchodzili pamiątkę wybrania Wiecznego Miasta na stolicę Kościoła. To dzień naszej łączności z następcą Świętego Piotra, papieżem Franciszkiem. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie, wypraszając mu Bożą pomoc i opiekę w trudzie pasterskiej posługi w Kościele.

 

3. W przyszłą niedzielę 27 lutego rozpocznie się 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.

 

4. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wzywa do modlitwy o pokój na Ukrainie. W tym celu  podczas Mszy św. dodamy stosowne wezwanie w modlitwie wiernych, a na zakończenie celebracji odśpiewamy Suplikacje.

 

5. W dniach 3 – 11 marca 2022 r. odprawimy Nowennę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

 

6.Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Daniel Zieliński, s. Andrzeja i Bożeny, zam. w Kupnie z Gabrielą Kwoka, c. Zygmunta i Agnieszki, zam. w Przedborzu – zap. I.

 

7. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowali: Maria Szalony, Stefania Fryzeł, Joanna Fryzeł, Bogusława Preneta. Patrycja Zuber nie sprzątała, ale złożyła ofiarę 50 zł.

PK.: Agata i Edyta oraz Paulina Marek.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

 

9. W ostatnim tygodniu odszedł do Pana: + Marcin Plis (Pan Bóg dał mu 31 lat życia na ziemi). Niech Bóg, Ojciec miłosierdzia, odpuści mu grzechy, które popełnił z ludzkiej ułomności, aby umarły dla świata, żył dla Niego. Dobry Jezu a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie.

 

10. W tym tygodniu patronuje nam:

- środa, 23 lutego - Święty Polikarp (I/II w.), uczeń Świętego Jana, biskup Smyrny, męczennik za wiarę.

 

11. W najbliższą sobotę na Mszy św. o 1700  będą specjalne modlitwy o pokój i błg. dla naszej Ojczyzny, Ukrainy i Wschodniej części Europy. Zapraszamy wszystkich Parafian. Po nabożeństwie zapraszamy wszystkie grupy działające w naszej Parafii tj.: Radę Parafialną, Radę Sołecką z Kupna i Porąb Kupieńskich razem z Panami Sołtysami, Akcję Katolicką, Caritas Parafialny, Chór Parafialny, Koło Gospodyń Wiejskich, Strażaków, Członkinie i członków Wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, KSM i LSO. Będziemy omawiać wizytację Ks. Biskupa w naszej parafii.

 

12. Msze Św. od 21.II – 27.II. 2022 r.

 

Poniedziałek

 

7.00

17.00

+ Kazimierz Mazan od Marka.

+ Zofia Białek od wnuka Stanisława.

Wtorek

 

7.00

17.00

+ Janina Mazan od chrześniaka Andrzeja.

+ Marcin Plis (7 d. po pogrzebie) od ż. Gabrieli.

Środa

 

7.00

17.00

+ Anna Siwiec od wnuka Wojciecha.

+ Maria Olchawa od Lidii Kardyś z rodziną.

Czwartek

7.00

17.00

+ Kazimiera Plis od wnuka Tomka.

+ Antonii Szkoła od Dyrekcji i Pracowników Szkoły Podstawowej w Kupnie.

Piątek

7.00

 

17.00

+ Stanisław Faryniarz od Krzysztofa i Matyldy Sitarz.

+ Stanisław Guźda od rodziny Guźdów z Kolbuszowej.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Stefania Łowczyk od Agnieszki i Bogusława Dziuba z rodziną.

Za dziecko Aleksandra Jana Fryzeł w dniu chrztu, za rodziców i chrzestnych o łaski potrzebne.

Niedziela

7.30

+ Agnieszka i Ludwik Chmiel, c. Zofia Haracz.

 

9.00 PK

+ Zofia Fabińska (16 r. śm.), m. Józef (19 r. śm.)

 

10.30

+ Tadeusz Plizga od c. Ireny z rodziną.

 

16.00

+ Stanisława Dziedzic od c. Iwony z rodziną.

 

Ks. Przemek odprawi poza parafią od Firmy Pogrzeb MARO:

Poniedziałek – za śp. Helena Szalony,

Wtorek – za śp. Teofila Reguła,

Środa – za śp. Tadeusz Szalony,

Czwartek – za śp. Tadeusz Gaweł,

Piątek – za śp. Bogdan Chruściel.

 

13. Jacek Krawczyk z Palikówki ogłoszony Sługą Bożym

Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w imieniu Stolicy Świętej wydała dekret zezwalający na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jacka Krawczyka, pochodzącego z Palikówki w diecezji rzeszowskiej.

11 lutego 2022 r. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba ogłosił decyzję Kongregacji z 3 lutego 2022 r. podczas Mszy św. z okazji 30. Światowego Dnia Chorego, sprawowanej w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

 

14. 12 marca br. przypada 400. rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Z tej okazji abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, zachęca do podjęcia ogólnopolskiej nowenny za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Nowenna ma rozpocząć się 3 marca br., a zakończyć w przededniu rocznicy święceń św. Andrzeja, tj. 11 marca br. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. (Łk 10,2)

Jakże aktualna okazuje się powyższa zachęta, skierowana przez Pana Jezusa do Apostołów i chrześcijan wszystkich czasów i pokoleń. Świadczy ona o trosce Zbawiciela o kontynuację Jego misji na ziemi. Głoszenie Ewangelii, Dobrej Nowiny o Zbawieniu, domaga się wciąż nowych powołanych, którzy wielkodusznie odpowiedzą – „tak” na głos Bożego wezwania, a następnie pokornie podejmą formację seminaryjną, by w przyszłości wypełniać misję kapłańską, nauczycielską i pasterską wobec ludzi powierzonych im przez Boga.

To Jezus wzywa i posyła. Do Niego więc kierujemy nasze wołanie, czując się w obowiązku wypraszać łaskę powołania dla dobrych pasterzy, osób konsekrowanych i misjonarzy. Czynimy to w trosce o zbawienie dusz oraz w poczuciu odpowiedzialności za przekaz Dobrej Nowiny, tak bardzo potrzebnej i wyczekiwanej zarówno przez ludzi wierzących, jak i zagubionych oraz poszukujących.

W modlitewnym wołaniu do Boga wspomaga nas Maryja, Matka powołanych oraz przemożne wstawiennictwo Świętych. Zwracamy się w sposób szczególny do św. Andrzeja Boboli, gorliwego zakonnika, kapłana, pasterza, współpatrona Polski. 12 marca 2022 roku minie 400 lat od przyjęcia przez Niego święceń kapłańskich. Wiele razy doświadczaliśmy Jego orędownictwa w dziejach naszego Narodu i naszej Archidiecezji. Dlatego wierząc w jego przemożne wstawiennictwo przed Bogiem, pomni na wspomnienie przyjętych przez niego święceń kapłańskich, odwołując się do obecnych, trudnych czasów, potrzebujących zgody i jedności, biorąc wreszcie pod uwagę radykalizm życia św. Andrzeja, tak bardzo potrzebny jako przykład współczesnym powołanym.

 

16. W Parafii pw. Św. Alberta, w dniu 26.02.2022 r od 2100  do 2400  będą specjalne modlitwy o pokój i błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny (szczegóły podane są na plakacie).

 

VI Niedziela Zwykła 13.II.2022 rok.

1. Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.

 

2. Dziś po I Mszy św. zmiana tajemnic Różańca Świętego.


 

W piątek odszedł do domu Ojca śp + Marcin Plis s. Pawła, mąż Gabrieli. Pogrzeb we wtorek 15 lutego


kościele o godz. 13.00. Różaniec w kaplicy w PK 0 godz. 17.00 – niedziela.

 

 

3. Jutro, w poniedziałek, 14 lutego, przypada liturgiczne święto Świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy.  Tradycja wspomina też św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu także u nas, przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych.

 

We wtorek na Mszę Świętą i spotknaie o godz. 17.00 zapraszamy kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania.

 

4. W środę, 15 lutego, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

5. We czwartek od 1600 do 1700  będzie  adoracja Najświętszego Sakramentu – zapraszamy.  Po Mszy Świętej zbiórka ministrantów.

 

6. W sobotę dziewiętnasty dzień miesiąca – modlitwy przez wstawiennictwo patronów diecezji: św. J.S. Pelczara i bł. Karoliny.

 

7. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowali: Anna Reguła, Adrian Dziadura, Aleksander Szostak, Stanisława Kłoda, Ilona Augustyn,  Danuta Draus złożyła ofiarę 40 zł.

PK.: Danuta Miazga i Helena Jucha.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga

i ludzi.

9. Msze Św. od 14– 20.II. 2022 r.

 

Poniedziałek

 

7.00

 

17.00

+ Czesław Sitarz od Wiesławy i Wiesława Jadach z rodziną z Cmolasu.

Z okazji 18-tych urodzin Krystiana Jadacha, z podziękowaniem za otrzymane już łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, o dary Ducha Świętego, o zdrowie, o opiekę Matki Bożej – od rodziców i rodzeństwa.

Wtorek

 

7.00

 

17.00

+ Mieczysław Patyna od Jana Depy, Krystyny  i Henryka Piekarz.

W 75 – tą rocznicę urodzin Mariana Stanisza z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, szczególnie o łaskę zdrowia, i o opiekę Maryi od córek z rodzinami.

Środa

 

7.00

 

17.00

+ Helena Czesnowska od Marii Grzywacz i Barbary Łuszcz.

+ Maria i Antonii Kubiś (25 r. śm.) od Krystyny.

Czwartek

7.00

 

17.00

+ Jan Kostuj od Barbary i Wiesława Wilk z rodziną.

+ Jan Maciąg (17 r. śm.), syn Ryszard.

Piątek

7.00

17.00

+ Helena Szalony od rodziny Kopeć.

+ Zofia Duda od Leszka Zubra z rodziną.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Paweł Marek (34 r. śm.), żona Stefania i zmarli z rodziny.

+ Stefania, Józef, Grzegorz Plizga.

Niedziela

7.30

+ Marian Fąfara (12 r. śm.), ż. Katarzyna od córki    z rodziną.

 

9.00 PK

+ Jan Faryniarz, żona Stanisława od syna z rodziną.

 

10.30

+ Maria Szkoła od Lucyny Rząsa z rodziną.

 

16.00

+ Edward Gniewek od siostrzeńca Stanisława z żoną.

 

Ks. Przemek odprawi poza parafią od Firmy Pogrzeb MARO:

Poniedziałek – za śp. Stanisławę Depa

Wtorek – śp. Annę Plis

Środa – śp. Czesławę Persa

Czwartek – śp. Śp. Helenę Mazan

Piątek – śp. Marię Reguła

 

10. Wizytacja biskupia (kanoniczna, pasterska) w naszej Parafii będzie: 03.04.2022 r., przypomnijmy czym ona jest.

Jest to w Kościele katolickim czynność apostolska podejmowana przez biskupów jako swoisty znak obecności następcy Apostołów w Kościele lokalnym oraz stałej działalności Ducha Świętego. Pierwsze wizytacje odbywały się za pośrednictwem Apostołów, którzy odwiedzali gminy chrześcijańskie.

Biskup diecezjalny od czasów Soboru Trydenckiego ma obowiązek przynajmniej raz na pięć lat wizytować parafię w swojej diecezji, jeśli zachodzą uzasadnione przeszkody wizytacja może się nie odbyć lub może być odbyta za pośrednictwem wysłannika, specjalnie oddelegowanego przez biskupa. Wysłannikiem takim, może być biskup pomocniczy albo inny biskup czy prezbiter.

Przed każdą wizytacją do parafii muszą przyjechać wizytatorzy, którzy sprawdzą stan duchowy i materialny parafii. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, kaplic, sal katechetycznych, spisy inwentarza kościoła, cmentarza, budynków gospodarczych, kancelarii parafialnej).

Biskup diecezjalny jest zobowiązany co pięć lat okazać protokoły wizytacyjne papieżowi.

W dniu 3. kwietnia 2022r. (w niedzielę) do naszej parafii przybędzie Ks. Biskup Edward Białogłowski jako następca apostołów, by spotkać się z nami i umocnić nasza wiarę. W czasie jego odwiedzin przeżyjemy wspólnie celebrację Eucharystii w Kupnie i w Porębach Kupieńskich oraz będą spotkania z grupami, które posługują w naszej wspólnocie.

Już teraz zapraszamy do udziału w tym ważnym dla naszej wspólnoty wydarzeniu.

Módlmy się gorliwie, aby spotkanie z Księdzem Biskupem oraz wspólna z nim modlitwa przyniosła obfite owoce w życiu każdego z nas  i całej wspólnoty parafialnej. Niech w naszym przygotowaniu nie zabraknie refleksji nad sobą i nad tajemnicą Kościoła. Skorzystajmy wcześniej z sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi jest każdego dnia. Bliżej dnia wizytacji poprosimy z posługą sakramentalną księdza z sąsiedniej parafii (będziemy jeszcze o tym informować).

Za udział w czynności świętej, której przewodniczy Biskup w czasie pasterskiej wizyty można zyskać odpust zupełny.

 

Plan wizyty kanonicznej w parafii Kupno podamy w czasie późniejszym.

O innych sprawach związanych z wizytacją też będą informacje.

 

 

V Niedziela Zwykła 6.II.2022 r.

1. Dziś piąta niedziela w ciągu w roku kościelnego. Dobry Bóg gromadzi nas na Świętej Wieczerzy, aby karmić słowem i Ciałem Chrystusa. W ten sposób umacnia nas na drodze naszych codziennych zmagań.

 

2. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Po każdej Mszy Świętej. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.

 

3. W piątek, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku Maryja objawiła się Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała wówczas do modlitwy i pokuty. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie. Słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała.

 

4. Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się 11 lutego 2022 r. (piątek)  o godzinie 900 w sanktuarium Pani Rzeszowskiej (bazylice OO. Bernardynów), gdzie Mszę św. w intencji chorych i cierpiących oraz pracowników służby zdrowia odprawi Biskup Jan Wątroba. Ta Msza św. będzie transmitowana przez Radio Via oraz Radio Rzeszów.

 

5. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, które jest Diecezjalnym Centrum Apostolstwa Chorych o godzinie 15.00 zostanie odprawiona Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych w intencji chorych i cierpiących oraz tych, którzy się o nich troszczą.

 

6. U nas Msza Święta w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia o godz. 9.30. Od 9.00 możliwość spowiedzi świętej.

 

7. Zachęcamy do wsparcia dzieła charytatywnego Caritas przekazując 1% podatku na ten cel.

 

We czwartek po Mszy Świętej wieczornej zbiórka ministrantów i lektorów.

 

8. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowali: Janina Brudz, Anna Mazur, Monika Kret, Ewelina Maciąg, Przemysław Gniewek, Teresa Persa złożyła ofiarę 30 zł.

PK.: Danuta Stawarz, Edyta Miazga.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy odważnego odpowiadania na głos Bożego wezwania, ufnego kroczenia za Panem i bycia znakiem Bożej obecności dla innych.

 

10. W ostatnim czasie odeszli do Pana: + Kazimiera Plis i + Zofia Białek. Prośmy, aby Dobry Bóg uwolnił ich od wszelkiego zła i obdarzył wiecznym pokojem: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 

12. W tym tygodniu patronuje nam:

- czwartek, 10 lutego – Święta Scholastyka (ok. 480-542), dziewica, siostra bliźniaczka Świętego Benedykta, patrona Europy.

 

13. Msze Św. od 7. II. – 13.II. 2022 r.

Poniedziałek

7.00

 

17.00

O szczęśliwą operację i o łaskę zdrowia dla pewnej osoby.

Z okazji 50-tych urodzin Błażeja, o Boże błg., o zdrowie i potrzebne łaski na każdy dzień, od rodziców i brata z rodziną.

Wtorek

7.00

 

17.00

+ Tadeusz Szalony od Jana i Marii Wilk z rodziną.

W urodziny Czesławy Przybyło z podz. za otrzymane łaski i z prośbą o błg. Boże, szczególnie o łaskę zdrowia.

Środa

7.00 KS

17.00 

 1.

2.

+ O. Czesław Bieleń od Sióstr z Kupna.

 

+ Julia Mytych, m. Stanisław i za ich rodzicami.

O zdrowie dla Pawła.

Czwartek

7.00

17.00

+ Helena Mazan od sąsiadów Plizgów.

+ Adam i Stefania Rożek, synowie: Władysław, Jan, Józef, córka Stanisława.

Piątek

7.00

9. 30

 

17.00

+ Teofila Reguła od Zofii Zuber z Widełki.

+ Kazimierz Mazan od Małgorzaty i Czesława    Kozak z rodziną.

+ Helena Szalony (3 r. śm.) od siostry Anny z rodziną.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Kazimiera Plis (7 d. po pogrzebie) od męża Jana.

+ Stanisław Dziuba (34 r. śm.), rodzice: Maria i Jan Dziuba.

Niedziela

7.30

+ Józef Prządka (6 r. śm.) od córki Matyldy.

9.00 PK

+ Anna Lubach (10 r. śm.), m. Paweł, Teresa Wawro (8 r. śm.), s. Józef i Stanisław, wnuczka Dorota.

10.30

+ Jan Zuber, żona Anna, syn Władysław.

16.00

+ Zofia Białek (7 d. po pogrzebie) od syna Józefa

   z żoną

 

 

14. Kolęda w naszej parafii została zakończona. Kapłani nie szli od drzwi do drzwi – jak to bywało tradycyjnie, (tak było teraz ze względu na panującą pandemię),  ale to my przychodziliśmy jako przedstawiciele rodzin naszej parafii po kolędowe błogosławieństwo. Razem z Maryją i Józefem, razem z pasterzami i trzema mędrcami oddawaliśmy pokłon Panu Jezusowi. Przychodziliśmy do naszego kościoła, aby powiedzieć PANU JEZUSOWI, że Go bardzo kochamy i że z miłością otwieramy swoje serca dla Niego i naszych bliskich. Przychodziliśmy z radością, że się Pan Jezus narodził. Wyśpiewywaliśmy Jezusową chwałę w pięknych polskich kolędach, słuchaliśmy słowa Bożego oraz trwaliśmy razem na modlitwie, chcąc napełnić nasze serca mocą, która od Pana Jezusa pochodzi.

 

Kochani Parafianie, chcemy Wam za taką postawę wiary podziękować. Dziękujemy również za ofiary, które z tej okazji na cele naszego kościół zostały przez Was złożone – wyniosły one 17900 zł. W ciągu roku na tacę, na ten cel wpłynęło 18200 zł. Według obliczeń można byłoby się spodziewać 60000zł. (może jeszcze coś będzie).

Wydatków każdy z nas ma wiele, Parafia ma ich dużo, za sam gaz, którym ogrzewamy kościół rachunek za okres od listopada do stycznia trzeba było zapłacić ponad 11000 zł.

Ostatnie wiatry nie wpłynęły dobrze na dach na prezbiterium kościoła, była nawet groźba, że może zostać zerwany, ale udało się w porę go zabezpieczyć. Z tego powodu Ks. Proboszcz nie miał ostatnio spokojnych nocy. To są tylko migawki, dla przykładu, a  rożnych problemów, do rozwiązywania jest wiele. I tu ks. Proboszcz na was bardzo liczy i myśli, że jak dotąd się nam wspólnie udawało wiele spraw rozwiązać, to tak będzie i w przyszłości.

IV Niedziela Zwykła 30.I.2022 rok.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

 

2. W środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”.

Msze Święte o godz. 700, 1030, 1700, w PK o 1530. Na rozpoczęcie każdej Mszy Świętej pobłogosławimy świece, których blask ma wskazywać na Pana Jezusa – światłość na oświecenie pogan.

Na Mszę Świętą o godz. 17.00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicem przygotowujące się do Pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej. Dzieci otrzymają poświęcone książeczki. Po Mszy Świętej krótkie spotkanie organizacyjne.

 

W zakrystii, u Siostry można kupić gromnicę w cenie 12 zł.

 

3. Tego dnia obchodzimy także ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego. Ofiary przeznaczone są na wparcie zakonów klauzurowych.

 

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

- w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania od godz.1600do 1700.

W tym dniu z okazji wspomnienia św. Błażeja można przyjąć specjalne błogosławieństwo chroniące przed chorobami gardła.

- w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 1700. W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy świata.

- w sobotę o godz. 700  nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.

 

5. Spowiedź przed I piątkiem jest codziennie.

6. Odwiedziny z Komunią Świętą dla starszych i chorych parafian kapłani rozpoczną w I piątek od 815.

 

7. Najbliższa niedziela, 6 lutego, będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Po każdej Mszy Świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.

 

8. Bóg zapłać za sprzątanie Kościoła. Pracowali: Małgorzata Pastuła, Dorota Wojtowicz, Łucja Plis, Natalia Bąk, Zofia Tokarz – 30 zł ofiara na sprzątanie

PK.: Karolina i Agnieszka Fabińskie.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

9. Wszystkim przeżywającym w najbliższym tygodniu dzień imienin, urodzin oraz inne jubileusze życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa i Bożego światła na drogach codzienności.

 

10. W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 31 stycznia – Święty Jan Bosko (1815-1888), włoski kapłan, założyciel wspólnoty salezjańskiej, wybitny wychowawca młodzieży;

-  sobota, 5 lutego – Święta Agata (III w.), dziewica i męczennica, szczególna orędowniczka w pożarach.

 

11. Msze Św. od 31.01. – 6. II. 2022 r.

Poniedziałek

7.00

 

 

17.00

+ Janina Mazan od sąsiadów Małgorzaty i Adama Mazan z rodziną.

 

O zdrowie dla pewnej osoby.

Wtorek

7.00

 

17.00

+ Anna Siwiec od rodziny Partyków.

 

+ Wanda Maria Dworak (30 d. po śm.) od córki.

Środa

7.00

 

 

 

10.30

 

 

15.30 PK

 

 

 

 

 

17.00

+ Anna Orzech (25 r. śm.), m. Henryk, synowie: Feliks i Stanisław, córki: Krystyna i Helena od syna z rodziną.

 

+ Zofia Draus (2 r. śm.) od Anny i Marka Mazur.

 

W 20 – tą rocz. ślubu Barbary i Grzegorza z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i o opiekę Maryi dla jubilatów i ich dzieci.

 

+ Maria Kardyś (12 r. śm.), mąż Franciszek.

Czwartek

7.00

 

 

17.00

O szczęśliwy przebieg operacji dla pewnej osoby.

 

+ Franciszek Sasiela (10 r. śm.), za zmarłych z rodziny Gniewków i Sasieli.

Piątek

7.00

 

15.30 PK

 

 

17.00

+ Stanisław Orzech od Gąsiorów.

 

+ Jan Mazur od córki Marii i zięcia Mariusza z dziećmi.

 

Za dusze w czyścu cierpiące.

Sobota

7.00

 

 

17.00

 

+ Maria Olchawa od wnuka Rafała Rzepka z rodziną.

 

W 60 – tą rocz. ślubu Modesty i Jana Mędrak z podziękowaniem za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, szczególnie o łaskę zdrowia, i o opiekę Maryi dla jubilatów i ich dzieci.

Niedziela

7.30

 

9.00 PK

 

 

10.30

 

 

 

16.00

+ Jan Wit od żony.

 

+ Aniela, Stanisław, Władysław Draus od Czesławy Draus.

 

+ Paweł Przybyło (45 r. śm.) ż. Katarzyna,    Stanisław Kardyś od syna Adama z rodziną.

 

+ Stanisława Dziedzic od córki Beaty z rodziną.

 

12. 159  rocznica Powstania Styczniowego

W sobotę (22.01.) odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny w 159. rocznicę rozpoczęcia Powstania Styczniowego. Eucharystia, której przewodniczył bp Edward Białogłowski była sprawowana w kościele pw. Trójcy Świętej przy ul. Targowej w Rzeszowie.

Bp Edward Białogłowski na rozpoczęcie Mszy św. powiedział, że „przychodzimy do świątyni, aby wspomnieć Powstanie Styczniowe, które budziło naszych praojców, aby pozostać wiernymi najważniejszym zasadom, a także Bogu, własnej godności i ojczyźnie jako rodzinie, która pomaga w rozwoju człowieka. Chcemy podziękować za tamten zryw, który spowodował przebudzenie się, chęć powrotu do ideałów, a także wzbudził święte marzenia, by być narodem wolnym”.

Homilię wygłosił ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Kaznodzieja odnosząc się do wspominanego wybuchu Powstania Styczniowego powiedział: “Chcemy spojrzeć na to wydarzenie historyczne z punktu widzenia wiary i naszej chrześcijańskiej tradycji. Dramat Powstania Styczniowego, to dramat ludzi i naszego polskiego narodu. Można powiedzieć, że dziesięć tysięcy powstańców rzuciło wyzwanie kilkusettysięcznej, dobrze wyszkolonej, zaprawionej w bojach armii rosyjskiej, carskiej. Patrząc po ludzku efekt tego starcia był dla nas tragiczny. Około czterdziestu tysięcy zesłańców, konfiskata majątków szlacheckich, kasata klasztorów, wielkie kontrybucje na rzecz rozbiorcy, a przede wszystkim bardzo aktywna rusyfikacja. To po tym powstaniu język polski wymazano za szkół i urzędów (…) jeślibyśmy popatrzyli na tamte wydarzenia tylko z ludzkiego punktu widzenia, to ponieśliśmy wielką stratę”.

Ks. Steczkowski powiedział, że to nie człowiek, nie władcy i mocarze, ale Bóg jest Panem historii i świata. “Z tego wydarzenia musimy wyciągnąć naukę na współczesne czasy. Ważne jest to, byśmy zadbali o naszą suwerenność. Dzisiaj trzeba nam walczyć z całych sił nie mieczem, ale duchem, aby odbudować ducha patriotyzmu” – zachęcał kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości modlili się przy pomniku powstańców styczniowych, który znajduje się na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

13. Drodzy Diecezjanie!

W związku z ukończeniem 75. roku życia, zgodnie z obowiązującym prawem, biskup Edward Białogłowski złożył rezygnację z pełnienia posługi biskupa pomocniczego w diecezji rzeszowskiej. W komunikacie z dnia 26 stycznia 2022 r., Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa.

34 lata biskupiej posługi to czas niezwykle gorliwej i owocnej pracy duszpasterskiej, sprawowanej w poczuciu odpowiedzialności za duchowe dobro wiernych a zarazem w niepowtarzalnym, radosnym, pogodnym stylu, tak charakterystycznym dla księdza biskupa Edwarda. Dziś, jako wspólnota diecezjalna,  zanosimy do Pana dziękczynną modlitwę za dotychczasową służbę, prosząc Go jednocześnie o zdrowie i siły na kolejne lata życia księdza biskupa.

Niech nasza modlitwa i wszystkie przejawy przyjaźni i życzliwości towarzyszą księdzu biskupowi każdego dnia i będą wyrazem naszej wdzięczności oraz źródłem siły, radości i pokoju serca.

Z serdecznym pozdrowieniem i błogosławieństwem

+ Jan Wątroba Biskup Rzeszowski

III Niedziela Zwykła 23.I.2022 r. Niedziela Słowa Bożego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych. 

 

2. We wtorek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

 

3.  W środę, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

 

4. W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

 

5. W przyszłą niedzielę, 30 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych.

 

6. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy otwartości na słowo Boga zapisane na kartach Pisma Świętego oraz trwania w bliskości z Chrystusem.

 

7. Dziękujemy za sprzątanie Kościoła. Pracowali: Katarzyna Bogacz, Paulina Guźda, Krystyna Kiełb.

PK.: Agata Niezabitowska, Dorota Mazur

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

 

8. Porządek wizyty kolędowej: dziś,  23.01.2022 r., do kościoła na 1600  prosimy mieszkańców Kupna od Widełki do kościoła strona południowa (od Józefa Wojdy do Józefa Kawy).

 

W następną niedzielę, 30.01.2022 r., od  kościoła strona południowa, od P. Jana Prenety do P. Stefana Starca.

 

9. Informujemy, że w zakrystii, u Siostry można już kupić gromnicę w cenie 12 zł.

 

10. W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 24 stycznia – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, patron dziennikarzy;

- środa, 26 stycznia – Święci Biskupi Tymoteusz i Tytus (I w.), bliscy współpracownicy Świętego Pawła Apostoła;

- piątek, 28 stycznia – Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, filozof i teolog chrześcijański.

 

11. Msze Św. od 24.I. – 30.01. 2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

17.00

+ Tadeusz Szalony od rodziny Kopeć.

+ Bogdan Józef Chruściel od koleżanek i kolegów ze Szkoły Podstawowej w Kupnie.

Wtorek

7.00

 

17.00

+ Maria Olchawa od Danuty i Marka Hałdaś.

+ Kazimiera Plis od siostry Haliny z mężem.

Środa

7.00

 

17.00

+ Anna Siwiec od Bolesława i Wandy Zuber.

+ Kazimierz Mazan od Sylwii i Roberta z dziećmi.

Czwartek

7.00

17.00

+ Stanisław Faryniarz od Michała i Ireny.

+ Stanisława Ozimek (6 r. śm.), m. Edward.

Piątek

7.00

 

17.00

+ Teofila Reguła od pracowników Stomatologii Estetycznej „SILDENT”.

Msza św. dziękczynna z okazji 18-tych urodzin Piotra, z podziękowaniem za otrzymane już łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, o dary Ducha Świętego, o zdrowie, o opiekę Matki Bożej – od rodziców i rodzeństwa.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Stefania Łowczyk od Elżbiety Chmielowiec z rodziną.

+ Antonii Szkoła  (30 d. po śm.) od Wandy Zuber z rodziną.

Niedziela

7.30

 

 

9.00 PK

 

10.30

 

16.00

+  Franciszek Sasiela (10 r. śm.). Rodzice: Zofia, Michał Sasiela, Agata i Antonii Gniewek.

+ Anna i Franciszek Kramarz od syna z rodziną.

+ Stanisław i Stanisława Orzech od córki Czesławy i syna Zbigniewa.

Msza św. Kolędowa za parafian z rejonu od kościoła strona południowa (od P. Jana Prenety do P. Stefana Starca).

 

12. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – tak uczy Święty Hieronim, wielki znawca Pisma Świętego. Czytając Pismo Święte, coraz lepiej poznajemy Pana Boga, a to pozwala nam jeszcze świadomiej otwierać nasze serca na Jego działanie.

 

 

Pogrzeb /była prośba, aby jeszcze raz przypomnieć, wiec to czynimy/

 

Formalności pogrzebowe, po stwierdzeniu zgonu przez lekarza i wydaniu przez niego karty zgonu, należy postępować wg następujących kroków:

1. Z kartą zgonu udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, w którym nastąpiła śmierć. Tam odebrać należy „Akt zgonu” oraz część „karty zgonu – (do celów pochowania zwłok)”.

2. Z tymi dokumentami należy udać się do kancelarii parafialnej  i tam ustalić godzinę pogrzebu oraz miejsce pochówku.

3. Sprawy związane z pogrzebem

a. Na podstawie dostarczonych dokumentów zostanie sporządzony akt zgonu w         księgach parafialnych.

b. Liturgia pogrzebu: - Na początku Liturgii pogrzebu jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

- O uzgodnionej godzinie ciało osoby zmarłej zostaje przeniesione z chłodni do     

  kaplicy. Odbędą się tam obrzędy wstępne.

- Następnie odprawiana jest Msza święta w intencji zbawienia osoby zmarłej.                                

- Następnie odprawiane są obrzędy zakończenia i ciało zostaje wyprowadzone

  z kaplicy

- Procesja udaje się na miejsce pochówku

- Przy grobie sprawowana jest liturgia kończąca pogrzeb. 

 

Liturgia pogrzebu ma ścisły związek z przeżyciami wiernych. Jej celem jest nie tylko modlitwa za zmarłego, lecz także obudzenie wiary i nadziei członków jego rodziny i uczestników pogrzebu. Modlitwa, a zwłaszcza pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej (przyjęcie Komunii św.) jest najcenniejszym darem dla zmarłego. Także po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu.

Prawo do pogrzebu kościelnego mają wszyscy wierni i katechumeni (kan. 1183 KPK). Konferencja Episkopatu Polski, adoptując odnowione obrzędy pogrzebu do warunków polskich, zezwoliła ponadto na katolicki pogrzeb dzieci, które zmarły przed chrztem.

Pogrzeb katolicki winien być potwierdzeniem woli zmarłego, iż zarówno w życiu doczesnym, jak i wiecznym pragnął on być zjednoczony z Bogiem. Osoby, które nie należały do Kościoła Katolickiego lub w sposób jawny wyrażały niechęć do katolickiego pogrzebu winny być pogrzebane bez obrzędów w kościele, czy kaplicy.

Tym, którzy wybrali spalenie swoich zwłok, należy udzielić chrześcijańskiego pogrzebu, chyba, że z całą pewnością wiadomo, iż podjęli oni tę decyzję z motywów przeciwnych zasadom wiary chrześcijańskiej (por. kan. 1184, §2 KPK).

Według powszechnego zdania psychiatrów samobójcy nie są w pełni odpowiedzialni za swój czyn. Dlatego nie odmawia się im pogrzebu katolickiego, jeżeli w ciągu życia okazywali przywiązanie do wiary i Kościoła.

W wypadkach wątpliwych (nagła śmierć, śmierć na skutek alkoholizmu lub narkomanii) nie należy odmawiać posługi religijnej nad grobem pamiętając, że zmarły stanął już na sądzie Bożym, a modlitwa za żywych i umarłych może być źródłem pociechy dla żyjących, a nawet początkiem nawrócenia. Szczegółowe wypadki pozostawia się do osądzenia roztropności proboszcza.

Nie mają prawa do kościelnego pogrzebu: notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy, osoby, które wybrały spalenie ciała z motywów przeciwnych chrześcijańskiej wierze i jawni grzesznicy (kan. 1184 § 1 KPK). W wyżej wymienionych przypadkach możliwy byłby pogrzeb katolicki, gdyby te osoby wyraziły przed śmiercią jakiś akt skruchy, np. prośbę o kapłana, ucałowanie krzyża, akt żalu. O znakach nawrócenia może poświadczyć nawet jedna osoba, jeżeli jest wiarygodna. Duszpasterze niech w takich wypadkach wyjaśnią wiernym, dlaczego jest pogrzeb, aby uniknąć w ten sposób zgorszenia oraz niepokoju w parafii. Gdy słusznie odmawia się pogrzebu kościelnego, tam też odmawia się i Mszy św. pogrzebowej (kan. 1185 KPK).

Jeśli pogrzeb odbywa się poza parafią zmarłego należy otrzymać „Pozwolenie na pogrzeb katolicki poza parafią zmarłego”

 

II Niedziela Zwykła 16.I.2022 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś druga niedziela tak zwana zwykła – w ciągu roku. Przypomina nam o tym zielony kolor szat liturgicznych. Prosimy Boga, aby dał nam poznać, co należy czynić, i udzielił siły do wypełnienia poznanych obowiązków (kolekta mszalna).

 

2. Jutro, 17 stycznia, obchodzony jest Dzień Judaizmu. To także kolejna rocznica śmierci Sługi Bożego ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Głównym zadaniem tej wspólnoty jest troska o życie religijne Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny.

 

3. Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa.

 

4. W piątek, 21 stycznia, będziemy obchodzili Dzień Babci, a w sobotę,  22 stycznia – Dzień Dziadka. Niech będzie to czas szczególnej pamięci i życzliwości dla naszych dziadków i babć. Żyjącym wypraszajmy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.

 

5. Związek Małżeński zamierzają zawrzeć: Mateusz Dziubek, zam. w Kupnie z Katarzyną Dłużeń, zam. w Hucisku, parafia Niwiska, zap. III.

 

6. Bóg zapłać za sprzątanie. Pracowały: Zofia Jakubczyk, Krystyna Bąk, Danuta Szalony, Żądło Urszula Złożyła ofiarę 40 zł, a Maria Dziuba 50 zł. Na sprzątanie kościoła.

PK.: Zofia Żądło i Józefa Gniewek

Kolejne osoby prosimy o przygotowanie świątyń na niedzielę.

 

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego mocy w codziennym  życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

 

8.  W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 17 stycznia – Święty Antoni (III/IV w.), opat, który całe życie poświęcił pracy, modlitwie i pokucie;

- środa, 19 stycznia – Święty Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup przemyski, opiekun ubogich, wielki czciciel Maryi i Serca Jezusowego, główny patron diecezji rzeszowskiej.

- piątek, 21 stycznia – Święta Agnieszka (III/IV w.), dziewica i męczennica.

 

 

 

9. Msze św. od 17.01 – 23.01.2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

17.00

+ Józef Tokarz, syn Krzysztof.

+ Stefania Węgrzyn (5 r. śm.), m. Stanisław.

Wtorek

7.00

 

17.00

+  Czesław Sitarz od Katarzyny i Dominika Fijoł z rodziną.

+ Helena Mazan od swatowej Anny Marek z Dzikowca z rodziną.

Środa

7.00

 

17.00

+ Janina Mazan od sąsiadów Marii Siwiec i Gruszka.

+ Maria Reguła od Eweliny i Janusza Maciąg oraz Magdaleny i Grzegorza Reguła.

Czwartek

7.00

17.00

+ Kazimierz Mazan od Marty i Mariusza Kabała.

+ Helena Szalony od Agnieszki i Grzegorza Szalony z rodziną.

Piątek

7.00

 

17.00

+ Stanisława Zuber od sąsiada Bronisława Cynar.

+ Zbigniew Plizga od koleżanek Grażyny Plizga: Doroty z mężem, Ani, i Ani z mężem.

Sobota

7.00

17.00

+ Anna Siwiec od syna Sławomira.

+ Weronika Śpioch (33 r. śm.), mąż Jan.

Niedziela

7.30

 

 

9.00 PK

 

 10.30

 

16.00

+ Stanisław Dziuba (15 r. śm.), rodzice jego: Zofia i Józef, brat Jan, s. Maria i Jan Przywara.

 

+ Władysław Sitarz (17 r. śm.). ż. Stanisława, syn  Bogusław.

 

+ Teofila Reguła (1 rocz. śm.) od całej rodziny.

 

Msza św. Kolędowa za parafian z rejonu od Widełki do kościoła strona południowa (od Józefa Wojdy do Józefa Kawy).

 

10. Burmistrz Kolbuszowej informuje o możliwości uzyskania dodatku osłonowego jako dopłaty do kosztów ogrzewania w gospodarstwach domowych. Dodatek przysługuje osobom spełniającym kryterium dochodowe, a jego wysokość uzależniona jest od dochodu członka rodziny.

Nabór wniosków prowadzi Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. Wnioski można również składać w formie elektronicznej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej.

9.I.2022 r. – ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dziś w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.  Zapamiętajmy słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

 

2. Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.

Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą.

 

3. Dziś kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły i trwa do wtorku (1 marca) przed Środą Popielcową. Kolędy tradycyjnie  śpiewamy do 2 lutego.

 

4. W środę, 12 stycznia, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00. We czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu od 16.00 do 17.00.

        

We czwartek zbiórka ministrantów i lektorów po wieczornej Mszy Świętej.

 

5. Porządek wizyty kolędowej: dziś,  9.01.2022 r., do kościoła na 1600  prosimy mieszkańców Kupna od Bukowca  strona północna (od Józefa Jakubczyka do Bogusława  Przybyło).

W następną niedzielę, od  kościoła strona północna do granicy z Widełką (od Krzysztofa Galeji do Tadeusza Hałdasia).

 

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych łask oraz wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

 

7. W ostatnim tygodniu – 4.01.2022 r. był pogrzeb: śp. Wandy Marii Dworak, zam. w Porębach Kupieńskich i śp. Antoniego Szkoła, zam. w Kupnie. Módlmy się, aby dostąpili radości wiecznej: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 

8.  Bóg zapłać za sprzątanie.

Pracowały: Maria Surowiec, Olga Kret, Monika Saj

                  PK. : Magdalena Mazur i Damian Małek

 

dziękujemy i prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynię na niedziele.

 

9. Msze Święte od 10.I. – 16.I. 2022 r.

 

Poniedziałek

7.00

 

17.00

+ Antoni Szkoła (7 d. po pogrzebie) od wnuka Marcina z rodziną.

+ Tadeusz Plizga (30 d. po śm.) od córki Barbary z mężem i dziećmi.

Wtorek

7.00

 

17.00

+ Mieczysław Patyna od Dominika Depa  
z rodziną.

+ Wanda Maria Dworak (7 d. po pogrzebie) od syna Bogdana z żoną.

Środa

7.00

17.00

+ Ryszard Maciąg od Stanisławy Rożek.

+ Stanisław Guźda ( 30 d. po śm.) od synów.

Czwartek

7.00


17.00

+ Helena Gunia od Wojciecha i Magdaleny Zuber

+ Edward Gniewek (30 d. po śm.) od siostry
z rodziną.

Piątek

7.00


17.00

+ Stanisława Depa od Danuty i Szczepana Trela.

+ Tadeusz Szalony od Róży Edwarda Bąk.

Sobota

7.00

 

17.00

+ Stefania Smyrska (12 r. śm.), m. Jacenty,
c. Teresa, wnuczki: Katii, Dorota.

+ Walenty Jakubczyk (14 r. śm.), ż. Janina i za ich rodzicami od syna Józefa z żoną.

Niedziela

7.30

9.00PK

10.30

 

16.00

+ Anna Siwiec od syna Krzysztofa.

+ O. Czesław Bieleń od Marii Dworak.

+ Jan Reguła (8 r. śm.), ż. Czesława, c. Halina, rodzice: Zofia i Józef.

Msza św. Kolędowa za parafian z rejonu od kościoła strona północna do granicy z Widełką (od Krzysztofa Galeji do Tadeusza Hałdasia).

 

10. Sakrament Małżeństwa zamierzają zawrzeć: Mateusz Dziubek, zam. w Kupnie z Katarzyną Dłużeń, zam. w Hucisku, parafia Niwiska, zap.II.

 

11. 24 grudnia 2021 r. bp Jan Wątroba w audycji „Gość poranka” na antenie Radia VIA mówił o najważniejszych wydarzeniach z życia diecezji, jakie miały miejsce w 2021 roku. Zwrócił również uwagę na funkcjonowanie Kościoła lokalnego w czasach pandemii koronawirusa.  

„Rok 2021 minął pod znakiem pandemii, ale mimo tego zagrożenia i różnego rodzaju restrykcji Kościół jako wspólnota, w tym nasz Kościół lokalny funkcjonował normalnie. W minionym roku udało się zrealizować zamierzenia i cykliczne wydarzenia duszpasterskie m. in. wizytacje kanoniczne w parafiach, których było ok. 60. Udało się przeprowadzić wszystkie wizytacje, choć w tym roku były one w pewien sposób ograniczone. Nie było wizyt w szkołach, które funkcjonują na terenie danej parafii, a także ze względu na obostrzenia nie były możliwe odwiedziny chorych w domach i zakładach opieki, ale sama istota wizytacji została zachowana. Podobnie było z udzielaniem sakramentu bierzmowania i innych sakramentów. Przy zachowaniu wszystkich przepisów sanitarnych realizowaliśmy codzienną posługę w Kościele jako biskupi, księża proboszczowie i wikariusze” – mówił bp Wątroba.  

Biskup Rzeszowski wspomniał o przeżywanym roku św. Józefa, który papież Franciszek ogłosił z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. „Ten rok był poświęcony św. Józefowi. W związku z tym ważnym wydarzeniem w  diecezji było zawierzenie naszego Kościoła lokalnego opiece tego świętego orędownika, które odbyło się 1 maja 2021 r. w dwóch miejscach diecezji: w Rzeszowie (kościół pw. św. Józefa – Staromieście) i w Skołyszynie (kościół pw. św. Józefa). Ten wyjątkowy rok zakończył się 8 grudnia” – wspominał hierarcha.  

„Jako diecezja przeżywaliśmy również 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Rzeszowie. W związku z tym zorganizowano wiele wydarzeń związanych z tamtym wydarzeniem. Widocznym znakiem tej rocznicy jest nowy pomnik św. Jana Pawła II w Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej” – dodał bp Wątroba.

„Również w tym roku przygotowywaliśmy się i wzięliśmy udział w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej, a także ks. Jana Machy. Warte podkreślenia jest rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka pochodzącego z naszej diecezji. Aktualnie czekamy na decyzję watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczącą pozwolenia na rozpoczęcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego” – mówił Biskup Rzeszowski.

Bp Wątroba nawiązał również do odbywającej się co pięć lat (ze względu na pandemię ostatnia wizyta miała miejsce 7 lat temu) pielgrzymki „do progów apostolskich”: „W październiku przeżywaliśmy wizytę „ad limina Apostolorum”, która jest związana ze spotkaniem biskupów z Ojcem Świętym. Bardzo ważny był czas przygotowań do tej wizyty, który obejmował poszczególne sektory Kościoła lokalnego”. We wcześniejszej rozmowie dotyczącej spotkania z Franciszkiem bp Wątroba podkreślił, że omawiano sprawy ogólne, a pośród nich kwestię dialogu ze światem, co jest bardzo ważne i aktualne. „Ojciec Święty wiele o tym mówi. Zapytany, jak sam rozumie, i co my powinniśmy rozumieć przez to pojęcie, podał klucz do takiego dialog, którym jest bliskość. To ulubione słowo Ojca Świętego – vicinanza – bliskość. Wskazał na różne wymiary tej bliskości. Oczywiście najważniejsza jest bliskość z Panem Bogiem, modlitewna relacja biskup-Pan Bóg. Jeśli biskup nie jest człowiekiem modlitwy, to nie jest biskupem w ogóle. Tak można by to streścić. Chodzi o bliskość naturalną, od której zależą wszystkie inne zbliżenia, bliskości, relacje” – mówił bp Wątroba.

Istotnym wydarzeniem, według Biskupa Rzeszowskiego, w życiu Kościoła było również rozpoczęcie diecezjalnego etapu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. „Mam nadzieję, że zaangażowanie kapłanów i wiernych świeckich przyczyni się do ożywienia życia duszpasterskiego i apostolskiego w naszej diecezji” – podkreślił Biskup.

11. „Pan Bóg przychodzi do wszystkich bez wyjątku. Każdy naród, każdy język i każdy lud jest przez Niego przyjęty i umiłowany. Symbolem tej prawdy jest światło, które dociera wszędzie i wszystko oświetla” – mówił bp Jan Wątroba w Uroczystość Objawienia Pańskiego w rzeszowskiej katedrze. Podczas Mszy św. zebrani modlili się za bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 37. i 34. rocznicę konsekracji biskupich.

02.01.2022. rok. DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

1. Na początku Nowego Roku wszystkim parafianom i gościom składamy najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja, którą  czcimy jako Bogarodzicę, otacza wszystkich płaszczem swojej opieki.

2. Trwamy w radości z narodzin Chrystusa, obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Modlimy się dzisiaj, aby Bóg napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom (kolekta mszalna).

 

3. W czwartek, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Będziemy wspominać Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi. To wydarzenie zapowiada, że Zbawiciel nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich ludzi na ziemi. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego. (będzie można zakupić też Zestaw trzech Króli - kreda, kadzidło i węgielek).

Pobłogosławioną kredą oznaczmy nasze domy na znak przyjęcia Wcielonego Słowa Bożego. Można to uczynić w następujący sposób: zapisać pierwsze litery od tradycyjnych imion Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz rok bieżący (K+M+B 2022). Można także zanotować (C+M+B 2022) jako skrót łacińskiego zwrotu „Christus mansionem benedicat”, które tłumaczy się: „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Oba sposoby są poprawne.

 

4. W Uroczystość Objawienia Pańskiego przypadają kolejne rocznice konsekracji Czcigodnych Księży Biskupów Kazimierza i Edwarda. Z tej racji w dniu 6 stycznia 2022 r. o godz. 12 pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza naszej diecezji będzie sprawowana w katedrze rzeszowskiej Msza Święta w ich intencji. Zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji naszych drogich Księży Biskupów. Msza święta będzie transmitowana przez katolickie radio „Via”.

 

5. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych miejskich i wiejskich parafiach Orszak Trzech Króli. W to wspólnotowe świętowanie włącza się wiele polskich rodzin, dorosłych i dzieci, wspólnot parafialnych. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Ponieważ istnieją ograniczenia związane z pandemią, w dniu 6 stycznia 2022 r.nie odbędzie się centralny Orszak Trzech Króli w Rzeszowie.

 

6. Jednocześnie 6 stycznia 2022 r. to Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne.

 

7. Czwartek, 6 stycznia, jest pierwszym czwartkiem miesiąca. Niech nie zabraknie modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie do pracy w krajach misyjnych.

 

8. Piątek, 7 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17.00.  

 

9. Kapłani, od 815 rozpoczną posługę kapłańską z racji I Piątku u chorych i starszych parafian.  Można jeszcze zgłaszać swoich bliskich – starszych i chorych  na spotkanie z Panem Jezusem, którego przyniesie ksiądz.

 

10. W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (9 stycznia 2022 r.) Kościół wspomina chrzest Chrystusa w Jordanie. Na święto Chrztu Pańskiego „Obrzędy błogosławieństw” przewidują specjalny obrzęd błogosławieństwa wody i pokropienia wiernych.

W czasie chrztu Jezus objawił się Izraelitom jako Mesjasz namaszczony Duchem Świętym, a następnie rozpoczął działalność publiczną. Święto Chrztu Pańskiego kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia.

Wydarzenie chrztu Jezusa uwydatnia również objawienie się Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad Nim w postaci gołębicy.

Święto Chrztu Pańskiego zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa na 13 stycznia (ostatni dzień dawnej oktawy Epifanii). Reforma Soboru Watykańskiego II przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim.

 

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia, radości w podejmowaniu codziennych zmagań, Bożej mocy w trudnych doświadczeniach i odwagi w dawaniu chrześcijańskiego świadectwa.

 

12. Bóg zapłać za sprzątanie w kościele i kaplicy.

Sprzątali: Agnieszka Orzech, Dorota Starzec, Anna Gunia, Teresa Orzech (of. 30 zł.).

PK.: Zofia Kramarz i Mariola Faryniarz.

Prosimy, aby kolejne osoby przygotowały świątynie na niedziele.

13. W dniu 19.12.2021 r. (niedziela) w Szkole Podstawowej w Kupnie odbył się Świąteczny Kiermasz Charytatywny dla EMILKI WILK. Środki uzyskane z kiermaszu zostały przeznaczone na operację serca dziecka.

Rodzice i dziadkowie serdecznie dziękują wszystkim, którzy ten kiermasz zorganizowali, przygotowali i na nim byli, wszystko wykupili i ofiarę na ten szlachetny czyn złożyli. Było zaangażowanych wielu ludzi, tak, że trudno byłoby wszystkim z imienia i nazwiska podziękować Wszystkim Bóg zapłać. Podziękowanie także do sąsiednich parafii, w których była składka na ten cel.

 

14. W naszej parafii kolęda, według zapowiedzi z ostatniej niedzieli przedstawia się następująco:

Rozpoczniemy od  Porąb Kupieńskich – już na 06.01 2022 r. na Mszę św. i na specjalne nabożeństwo, na 900 zapraszamy wszystkich mieszkańców PK do kaplicy.

 

9.01.2022 r., do kościoła na 1600  prosimy mieszkańców Kupna od Bukowca  strona północna (od Józefa Jakubczyka do Bogusława  Przybyło).

 

Chcemy docenić i podziękować za posługę w ciągu roku ministrantom, nie ma kolędy od domu do domu, ale jest nabożeństwo w kościele, będziemy mogli im ofiarować jakiś datek do puszki, z którą będą stali przed świątynią po nabożeństwie.

 

Możemy w tym dniu, lub w innym, do kopert, złożyć też na tacę ofiarę na ogrzewanie kościoła i inne cele parafii, a także i na kolędę dla księży tu pracujących.

 

15. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbuszowej od 27.12. 2021r. do 31.01.2022 r. prowadzi nabór do „DZIENNEGO DOMU POBYTU SENIORA” w Kolbuszowej. Szczegółowa informacja podana jest na tablicy ogłoszeń.

 

16. Związek Małżeński zamierzają zawrzeć: Mateusz Dziubek, zam. w Kupnie z Katarzyną Dłużeń, zam. Hucisko, parafia Niwiska, zap I.

 

17. Msze św. od 3. – 9. I. 2022 r.

 

 

Poniedziałek

 

7.00

17.00

+ Stanisław Faryniarz od brata  Jana.

+ Maria Olchawa od Ewy i Kazimierza Olchawa.

Wtorek

7.00

 17.00

+ Helena Szalony od wnuka Tomasza Tomczyk.

+ Aniela i Władysław Plis.

Środa

7.00

17.00

+ Stanisława Depa od Marka z Trzęsówki.

+ Stanisława Dziedzic (30 d. po śm.) od c. Teresy

Czwartek

 

Objawienie Pańskie

7.30

 

9.00 PK

10.30

16.00

+ Piotr Augustyn, Julia i Stanisław Marek, Anna

i Piotr Augustyn.

W intencji wszystkich mieszkaońców wioski.

+ Ks. Adam Stachura.

+ Roman Serafin (6 r. śm.) od córki z rodziną.

Piątek

7.00

15.30 PK

17.00

+ Jan Kostuj od Teresy i Jana z rodziną.

 + Jan Mazur od Michała Rusina.

+ Stefania Łowczyk (30 d. po śm.) od wnuczki Natali z rodziną i od Anety.

Sobota

7.00

17.00

+ Kazimiera Plis od wnuczki Ilony z rodziną.

+ Stanisława Zuber od sąsiadów Stefani Reguła

i syna Dariusza.

Niedziela

7.30

 

9.00 PK

 

 10.30

 

16.00

+ Stefania Kostuj (9 r. śm.) od chrześniaka    

z rodziną.

+ Anna i Wojciech Faryniarz i za ich rodzicami

i za synami: Ryszardem i Stanisławem.

+ Maria Kowalska, m. Paweł od córki Krystyny

z rodziną.

1. + Anna Siwiec od rodziny Gunia.

2. W intecji mieszkańców  przeżywających kolędę (od Józefa Jakubczyka do Bogusława  Przybyło).

 

 

18. W nawiązaniu do sprawozdania na zakończenie Starego Roku (2021) podajemy informacje o życiu sakramentalnym parafian:

 

W 2021 r.

- udzielono 16 chrztów (K 15, PK 1),

- 6 par przystąpiło do sakramentu małżeństwa ( K 5, PK 1),

- do I Komunii św. przystąpiło 15 dzieci,

- Sakrament Bierzmowania przyjęło 10 młodych ludzi,

-  do wieczności odeszło 26 osób (K 21, PK 5).

 

19. W niedzielę, 09.01.2022 r. po I Mszy św. (godz.8.30) w Przedszkolu zebranie rodziców dzieci przedszkolnych.

 

20. 31 grudnia 2021 r. zmarł + Antoni Szkoła. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 4 stycznia w kaplicy w Porębach Kupieńskich o godz. 13.00.

26.12.2021 r. Święto Świętej Rodziny JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

1. Dziś, w ostatnią niedzielę roku kalendarzowego, obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Naszą modlitwą otaczamy wszystkie rodziny, aby wzrastały w świętości, aby były środowiskiem umacniania wiary, nadziei i miłości oraz troski o każdego, szczególnie starszych i przeżywających życiowe trudności.

 

2. Jutro, 27 grudnia, obchodzimy święto Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty. W tym dniu przypada dzień Imienin Pasterza naszej diecezji, Biskupa Jana Wątroby.  Polecajmy dostojnego Solenizanta w naszych modlitwach opiece Bożej za wstawiennictwem Bogarodzicy i świętego Patrona.

27 grudnia o godz. 18.00 w katedrze rzeszowskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Dostojnego Solenizanta. Eucharystia będzie transmitowana przez Katolickie Radio Via.


3. We wtorek, 28 grudnia, przypada liturgiczne święto Świętych Młodzianków. Tego dnia będziemy się modlić szczególnie za dzieci nienarodzone oraz niemowlęta.

 

4. W piątek, 31 grudnia, ostatni dzień roku kalendarzowego. Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Świętej o godz. 16.00. Za publiczny śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Na ten dzień Biskup Rzeszowski udzielił dla wszystkich wiernych przebywających na terytorium diecezji rzeszowskiej dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru dnia i postu.

 

5. W sobotę, 1 stycznia, przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Bogurodzicy będziemy modlić się o pokój na świecie oraz wypraszać Boże błogosławieństwo na Nowy Rok 2022. Za publiczny śpiew hymnu „O, Stworzycielu, Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego. (7.30, 9.00 PK, 10.30, 16.00. Przypominamy, że tego dnia obowiązuje nas uczestnictwo we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych (święto nakazane). Jest to jednocześnie pierwsza sobota miesiąca.

 

6. W tym tygodniu patronują nam:

- poniedziałek, 27 grudnia - Święty Jan Apostoł, brat Świętego Jakuba Większego, umiłowany uczeń Jezusa, autor Ewangelii, Księgi Apokalipsy oraz trzech listów;

- wtorek, 28 grudnia – Święci Młodziankowie, dzieci zamordowane z rozkazu Heroda po narodzinach Zbawiciela.

 

7. Bóg zapłać za sprzątanie. Pracowali: Agnieszka Wlazło, Halina Mazan, Krystyna Maciąg, Ewelina Orzech, Beata Orzech. Maria Kozioł (of. 30 zł. Za sprzątanie).

PK.: Krystyna Faryniarz i Anna Krzak.

Kolejne osoby prosimy w piątek o przygotowanie kościoła i kaplicy na następną niedzielę.

 

8. Dziękujemy wszystkim parafianom, którzy włączyli się w przygotowanie dekoracji na Uroczystość Bożego Narodzenia. Szczególnie Siostrze Przełożonej - Joanicie, Młodzieży z KSM-u, P. Annie Rejman, P. organiście Janowi Wojtyczce, P. Ryszardowi Wojda opiekunowi Kaplicy w Porębach Kupieńskich za przywiezienie choinek, Leśnictwu Budy Głogowskie za ich przekazanie.

 

9. W imieniu wszystkich obdarowanych produktami z „Torby Miłosierdzia” dziękujemy tym parafianom, którzy te „Torby” napełnili. Wiele osób przyjęło ze wzruszeniem te paczki i to, że są dobrzy ludzie, którzy o nich pamiętają. Jeszcze raz Bóg zapłać.

 

10. Msze Święte od 27.XII. 2021 – 2.I. 2022 r.

 

Poniedziałek

  7.00

17.00

+ Kazimierz Mazan od Rafała Bąk z rodziną.

O szczęśliwy powrót syna Mateusza do domu.

Wtorek

  7.00

17.00

+ Stanisława Depa od T. R. Lubera.

+ Teofila Reguła od Grażyny i Jana Kardyś.

Środa

 

 7.00      

17.00

+ Helena Mazan od chrześniaka  Jana Puzio.

+ Tomasz Augustyn (31 r. śm.), żona Maria.

Czwartek