WAKACJE, OAZA, POLECAM!!!!!!

Wakacje to czas bez szkoły, bez nauki, bez książek, bez pracy domowej, bez dźwigania każdego ranka ciężkiego plecaka i co najważniejsze — bez porannego wstawania. Eksplozja szczęścia niesie nas na górskie szlaki, nadmorskie plaże, czasem w dalekie, ciepłe kraje. Kościół, w tym Diecezja Rzeszowska, także kieruje swoją ofertę wypoczynkową dla osób w każdym wieku. Kapłani w czasie wakacji organizują pielgrzymki piesze i rowerowe, krajowe i zagraniczne, wyjazdy autokarowe, spływy, turnusy w ośrodkach diecezjalnych: Kotań, Desznica, Przybyszówka, Myczkowce, Lipinki, Zaczernie i w wielu innych. Ofertę wyjazdową skierowałem także do młodzieży naszej parafii. Pragnę wyrazić szczere ubolewanie, gdyż odzew był dość mizerny. W dniach 12-18.07.2015 jedynie kilka dziewcząt z Mechowca i Hadykówki uczestniczyło w turnusie w Ośrodku Diecezjalnym w Kotani. Kotań to wieś położona w powiecie jasielskim, w gminie Krępna. Leży na malowniczych terenach Beskidu Niskiego, nad Wisłoką, w otoczeniu zalesionych wzgórz Magurskiego Parku Narodowego. Diecezjalny Ośrodek zapewnia dość wysoki standard zakwaterowania przy bardzo konkurencyjnych cenach. Dysponuje ponad stu miejscami noclegowymi w pokojach cztero, sześcio i ośmioosobowych z łazienką; boiskami sportowymi, altaną na grilla, stołówką, salą sportową, parkingiem, jadalnią, kaplicą. Jest możliwość jazdy konnej i wypoczynku nad pobliską rzeką. Młodzież wypoczywająca pod okiem animatorów i księży nie może uskarżać się na nudę. Dzień rozpoczyna się dość wcześnie, bo około godz. 6.00. Następnie: toaleta poranna, gimnastyka, śniadanie, nauka śpiewu, czas wolny, przygotowanie do Mszy św. Po Eucharystii, która jest centrum każdego dnia, uczestnicy mają czas dla siebie; następnie praca w grupach pod okiem animatorów, kiedy czyta się wybrane fragmenty Pisma św. i dzieli wnioskami, lub rozważa tematy według ustalonego programu. Po kolacji ma miejsce wieczorek pogodny (około godz. 20.00), wówczas młodzi dają upust swojej fantazji przygotowując zabawy i skecze. Bezpośrednio potem następuje modlitwa wieczorna zakończona apelem, toaleta wieczorna i o 22.00 cisza nocna. Pod okiem animatorów uczestnicy pełnią dyżury: liturgiczny, gdzie trzeba przygotować oprawę Mszy św.; porządkowy polegający na sprzątaniu ośrodka i jego obejścia; gospodarczy –pomoc w nakrywaniu do stołów i po-godny, czyli zaplanowanie i prowadzenie wieczornej zabawy. Najlepiej do wyjazdu zachęcą nas wypowiedzi samych uczestniczek: „Na wyjeździe w Kotani było pięknie, ponieważ były wielkie góry, mili ludzie i wiele zabaw. Dziewczyny miały wyznaczone pokoje i opiekunów. Na tablicy informacyjnej w korytarzu zawsze były rozwieszone obowiązki. Każdego dnia wieczorem odbywały się pogodne wieczorki. Następnego dnia po przyjeździe zaczęliśmy dzień od porannej Mszy św. Później po sytym śniadaniu graliśmy w różne sporty. Zmęczeni zjedliśmy obiad, po czym mieliśmy czas wolny w pokojach. Podczas tego wspaniałego wyjazdu zobaczyliśmy śliczne, przeźroczyste, czyste jezioro. Ta wycieczka była nie-zwykle ciekawa”. (Patrycja z Hadykówki). „Warto jechać do Kotani, ponieważ jest dużo atrakcji. Można grać w różne sporty, np. siatkówkę. Najbardziej podobało nam się to, że mogłyśmy poznać dużo koleżanek. Było dobre jedzenie. Polecamy pojechać w następnym roku”. (Wiktoria i Monika z Mechowca). „Według nas było warto pojechać do Kotani, ponieważ była bardzo miła atmosfera, mili animatorzy, sympatyczne uczestniczki. Nauczyłyśmy się dużo nowych piosenek, zachowania się w kościele i ubioru do kościoła. Były wyjścia nad rzeczkę, do sklepu. Ostatni dzień był dla nas najlepszy, ponieważ była agapa i smutne pożegnanie. Mamy nadzieję, że następnym razem też pojedziemy. Chcemy podziękować księdzu Wojciechowi, że nam zaproponował wyjazd”. (Dominika, Agata i Gabriela z Mechowca). Aby więc spędzić czas nie tylko przyjemnie, ale też z duchowym pożytkiem, warto rozważyć którąś z wakacyjnych propozycji.

Piątek, Wielki Tydzień
Wielki Piątek Męki Pańskiej